Geriausių Lietuvos krepšininkų penkiasdešimtukas (21–25 vietos) (8)

Birželio 2 d., 15:49
Penketuke – esami, buvę ir, galbūt, būsimi žalgiriečiai (Scanpix nuotr.)
Penketuke – esami, buvę ir, galbūt, būsimi žalgiriečiai (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Krepsinis.net antrus metus paeiliui pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Penketas portalo žurnalistų surikiavo savo nuomone pajėgiausius šalies žaidėjus, o bendras to rezultatas pateikiamas jūsų teismui.

Edgaras Pulkovskis, Gabrielė Miknevičiūtė, Karolis Tretjakas, Tautvydas Kubilius ir Rokas Liolaitis sudėliojo savo penkiasdešimtukus, kiekviename iš jų aukščiausią vietą užėmęs krepšininkas gavo 50 taškų, antras – 49, trečias – 48 ir taip toliau. Žaidėjai išrikiuoti pagal bendrą taškų sumą, o esant lygiam rezultatui – pagal aukščiausią individualiame penkiasdešimtuke užimtą vietą.

Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, neatkreipiant dėmesio į jų praeities pasiekimus ar ateities perspektyvas. Taip pat daugiau svorio buvo suteikiama individualiems pasirodymams, komandinius rezultatus paliekant nuošalyje. Skliaustuose nurodyta pernai užimta vieta, brūkšnelis reiškia, kad dar pernai šis žaidėjas buvo už 50-tuko ribos.

REKLAMA

26–30 vietos>>>

31–35 vietos>>>

36–40 vietos>>>

41–45 vietos>>>

46–50 vietos>>>

25. (29) Laurynas Birutis (Santjago de Kompostelos „Obradoiro CAB“)

Statistika Ispanijoje: 21 minutė, 10,8 taško (60 proc. dvit.), 5,4 atk. kam., 0,6 rez. perd., 15,3 naud. bal.

REKLAMA

LKL dominavusiam L.Biručiui žaidimas pajėgioje Ispanijos lygoje atrodė kaip logiškas tolimesnis karjeros žingsnis. Startas naujoje aplinkoje pranoko visus lūkesčius – 27 taškai, 42 naudingumo balai ir turo MVP titulas. Geras tempas sezono viduryje susvyravo, pasirodymai rinktinės „languose“ taip pat paliko dvejopą įspūdį (dominavo nesvarbiuose mačuose prieš Čekiją ir Belgiją, bet reikalui prispyrus prieš Daniją ūgio pranašumo neišnaudojo), o nuotaiką kiek pataisė tik pats sezono finišas, kuriame buvo sužaisti du galingai mačai prieš Burgoso ir Mursijos ekipas.

Iš pirmo žvilgsnio šiauliečio žaidimas ženkliai nepasikeitė – didžiąją dalį taškų jis ir toliau renka prie pat krepšio, metimas iš vidutinio nuotolio ir toliau atrodo lėtas bei kiek nerangus, o stabiliai ties 70 procentų besisukantis baudų metimų pataikymas tritaškiais nepasireiškia. Aukštaūgis šį sezoną nė karto net nemėgino savo laimės iš toli. Gynyboje visas jo žaidimas taip pat sukasi ties baudos aikštele, nes darbuotis perimetre tiesiog trūksta greičio, nors tai ir normalu 213 cm ūgio gigantams. Galima pagirti L.Birutį už pagerintą ištvermę – sužaisti po 21 minutę aukšto tempo ispaniškame krepšinyje tokios koncepcijos žaidėjui nėra paprasta.

REKLAMA

Dar neseniai L.Birutį buvo galima nurašyti visiškai be jo kaltės – tokio tipo vidurio puolėjai tiesiog buvo tapę atgyvena ne tik NBA, bet ir Eurolygoje. Vis dėlto Walterio Tavareso, Youssoupha ir Moustapha Fallų ar Tiboro Pleisso pavyzdžiai byloja, kad milžinai dar gali rasti savo nišą Eurolygoje. Žinoma, L.Birutis ne tik lygiu, bet ir ūgiu nuo šių pavyzdžių atsilieka, bet dažnai pamirštama, kad jam dar tik 23-eji ir palypėti karjeros laiptais laiko yra į valias.

REKLAMA

24. (26) Martinas Gebenas (Kauno „Žalgiris“)

Statistika Eurolygoje: 8 minutės, 3,3 taško (62 proc. dvit.), 2,1 atk. kam., 0,6 rez. perd., 4,5 naud. bal.

Statistika LKL: 15 minučių, 7,3 taško (71 proc. dvit.), 4,7 atk. kam., 1,2 rez. perd., 11 naud. bal.

Šis sezonas buvo jau trečiasis, kai M.Gebenas priklauso „Žalgiriui“, tačiau komandos senbuviu jį pavadinti yra sunku. Pirmąjį sezoną jis praleido paskolintas Utenos „Juventus“ klubui, antrąjį praleido su menku vaidmeniu Šarūno Jasikevičiaus schemose, o šiame sezone mėgino iš naujo įsitvirtinti Martino Schillerio sistemoje. Jo statistika ženkliai nepaaugo, tačiau vaidmuo Eurolygoje tapo stabilesniu, o tai jau galima pavadinti progresu.

Šį sezoną aukštaūgis atrodė geriau prisitaikęs prie Eurolygos tempų, gynyboje beveik nenusileisdamas varžovams fiziškai, tačiau neretai pasimesdavęs komandiniuose veiksmuose ar pasiduodamas apgaulingiems judesiams. Vis dėlto trumpose atkarpose jis neblogai pakeisdavo Joffrey Lauvergne‘ą, atnešdamas energijos puolime, nors ir buvo priklausomas nuo jam sukuriamų progų. Eurolygoje jis dar nebandė laimės ties tritaškiu, o metimas iš vidutinio nuotolio išlieka nestabiliu, tačiau dėl dabartinio žaidimo stiliaus puolime jis išlieka itin efektyviu puikiai atakuodamas „iš žaidimo“, o ir baudų metimus meta itin respektabiliai.

REKLAMA

M.Gebenas šiuo metu atrodo įstrigęs tarp dviejų skirtingų lygių – išėmus iš „Žalgirio“ konteksto jis labiau primena Europos taurės, o ne Eurolygos žaidėją, tačiau LKL marškinėlius jau yra gerokai išaugęs – dar prieš dvejus metus vilkėdamas „Juventus“ marškinėlius susižėrė sezono MVP. Atsarginio vidurio puolėjo vaidmuo „Žalgiryje“ atrodo kaip idealus variantas jam. Spalį jis švęs jau 27-ąjį gimtadienį, todėl neiššovus kitą sezoną, ateityje kilti aukštyn bus tik sunkiau.

23. (13) Jonas Mačiulis (Atėnų AEK)

Statistika FIBA Čempionų lygoje: 24 minutės, 6,7 taško (36 proc. trit.), 4,4 atk. kam., 0,8 rez. perd., 6,1 naud. bal.

REKLAMA

Statistika Graikijoje: 24 minutės, 9,8 taško (40 proc. trit.), 5,1 atk. kam., 1,2 rez. perd., 11,3 naud. bal.

J.Mačiulis yra tarp didžiausią smuktelėjimą reitinge patyrusių žaidėjų, nors jo statistika likus toje pačioje komandoje ženkliai ir nesumažėjo. Vis dėlto 36-erių veteranas pats jau neslepia pagalvojantis apie karjeros pabaigą ar persiorientavimą į 3x3 krepšinį, o metų našta atsispindi ir jo žaidimo stiliuje. Tai tik dar kartą patvirtino Dariaus Maskoliūno sprendimas neįtraukti veterano į olimpinės atrankos turnyrui besiruošiančių žaidėjų penkioliktuką.

REKLAMA

J.Mačiulis yra vienas iš šešių krepšininkų, kurie Lietuvai atstovavo visus tris FIBA „langus“ siekiant vietos Europos čempionate. Jis išliko kovingu puolėju, kuris gali tiek pasigrumti po krepšiais, tiek pataikyti iš toli, tiek kibiai gintis, nors jo apsukos jau ir yra sulėtėjusios. Vilkėdamas rinktinės marškinėlius jis priminė vieną tų veteranų, kurie žino, kur, kaip ir kada viskas turi būti daroma, tačiau jau yra apriboti fizinių galimybių.

Nuo 2018-ųjų Atėnuose žaidžiantis puolėjas veikiausiai mielai ir toliau atstovautų AEK, tačiau po nuviliančio ir skolomis pažymėto sezono klubą gali supurtyti rimtos permainos. Pats J.Mačiulis ne kartą sakė norintis karjeros pabaigoje grįžti į „Žalgirį“, tačiau šiuo metu ekipoje vargiai rastų vietą. Bus įdomu stebėti, kur vasarą pasuks jo karjera, tačiau trumpas šoktelėjimas į aukštesnį lygį tikrai nustebintų.

REKLAMA

22. (-) Vaidas Kariniauskas (Utenos „Juventus“)

Statistika LKL: 29 minutės, 16,6 taško (32 proc. trit.), 3 atk. kam., 6,2 atk. kam., 17,6 naud. bal.

Dar praėjusį sezoną V.Kariniauskas į reitingą nepretendavo ir užmirštas buvo visiškai pelnytai – vilkėdamas Aleksandrovaco „Igokea“ marškinėlius Adrijos lygoje rinko 5,2 taško ir 1,8 naudingumo balo bei pamažu prašėsi tarp užmirštų talentų. Vis dėlto šio sezono starte driokstelėjęs Kėdainiuose, vėliau tokį patį žaidimą išlaikė Utenoje, kitą sezoną neabejotinai kils dar aukščiau, o nuo dar geresnės vietos reitinge jį galimai atskyrė tik anksčiau laiko sezoną užbaigęs rankos lūžis.

Dabar net sunkoka prisiminti, tačiau karjeros pradžioje V.Kariniauskas buvo visiškai kitoks ir net žaidė kitose pozicijose. 2009-aisiais sidabrą pelniusioje šešiolikmečių rinktinėje jis dar atliko puolėjo funkcijas, tačiau ankstyvas nustojimas augti ir tuomet krizinio „Žalgirio“ poreikiai privertė persiorientuoti.

REKLAMA

Aukštu krepšinio intelektu išsiskiriančiam alytiškiai tai galiausiai išėjo į naudą – jis tapo negreitu, tačiau ūgiu tiesioginius oponentus pranokstančiu ir puikiai puolimą organizuojančiu įžaidėju, kurį nuo žaidimo dar aukštesniame lygyje skiria tik stabilesnio metimo iš toli nebuvimas. Puolime jis gali tiek kurti progas komandos draugams dėl gero aikštės matymo, tiek atlikti efektyvius prasiveržimus dėl gero atakų užbaigimo arti krepšio. Gerų fizinių duomenų kairiarankis įžaidėjas yra neparankus daugeliui varžovų ir puikiai tai išnaudoja.

Perdėtai su Dimitriu Diamantidžiu lygintas lietuvis yra viena didžiausių šio tarpsezonio mįslių. Jo patirta trauma nėra tokia, kuri keltų nerimo dėl ilgalaikių perspektyvų, o susidomėjimo iš Lietuvos ir užsienio klubų jam tikrai netrūks. Jis tapo rezultatyviausiu LKL žaidėju bei pateko į simbolinį lygos penketuką, užsidėdamas sau papildomų pliusų. Net sugrįžimas į rinktinę buvo stebėtinai solidus, „lange“ per du mačus užfiksavus 12,5 taško vidurkį. Toks jo proveržis būtų dar malonesnis, jei ne gana vėlyva karjeros stadija (lapkritį sukaks 28-eri), tačiau ir dabar įdomu matyti, kiek aukštai jis gali iškilti.

REKLAMA

21. (18) Paulius Jankūnas (Kauno „Žalgiris“)

Statistika Eurolygoje: 16 minučių, 3,9 taško (28 proc. trit.), 4,4 atk. kam., 1 rez. perd., 7,1 naud. bal.

Statistika LKL: 18 minučių, 5,8 taško (51 proc. trit.), 4,8 atk. kam., 1,5 rez. perd., 10,1 naud. bal.

„Žalgirio“ kapitonas šį sezoną pasirinko išties veteranišką žaidimo trajektoriją – prastas startas, ilgas įsibėgėjimas, bet svarbiausioms sezono kovoms vis tiek įgyta optimali sportinė forma ir puolėjas šiuo metu yra geriausia savo versija. Natūralu, kad 37-erių veteranas nebėra tarp nominalių „Žalgirio“ lyderių, tačiau jau septyniolika metų komandoje praleidęs P.Jankūnas, kas, kur ir kaip turi vykti, todėl jo veiksmais tiek aikštėje, tiek už jos ribų abejoti yra tiesiog neverta.

Kaip ir minėta, sezoną kapitonas pradėjo prastai, nekrito net jo vizitine kortele tapę metimai iš vidutinio nuotolio, gynyboje spėti taip pat buvo sunku. Vis dėlto sezono metu jis tapo tuo P.Jankūnu, kurį visi pažįsta ir myli – kietu ir nuolat pavojingu aikštėje bei idealios atmosferos kūrėju už jos ribų. Didžiąją darbo dalį aukštaūgis atlieka baudos aikštelėje, kurioje pasiūlo kietą kontaktą, smailias alkūnes, gerą pozicijos užsiėmimą ir mokėjimą „parduoti“ pražangas teisėjams, o iš tolimo ar vidutinio nuotolio dar gali nustebinti, nors metimas jau nėra toks patikimas kaip geriausiais laikais. Tuo tarpu gynyboje žaidimas apsiriboja tik baudos aikštele – keistis ginamaisiais su veteranu jau būtų pavojinga.

Pranešdamas apie ketinimą tęsti karjerą dar vieną sezoną P.Jankūnas neslėpė, kad kitą sezoną jo rolė aikštėje bus gerokai kuklesnė, o pagrindinis darbas vyks lipdant emocinį komandos branduolį. Tokių pasirodymų kaip balandį nustebinęs 35 naudingumo balų šou prieš „Lietkabelį“ jau galime ir nesulaukti, o reitinge jis stumtelsis dar žemiau, tačiau kapitono vertė „Žalgiriui“ ir toliau išlieka neišmatuojama. Galima neabejoti, kad ir su dabartiniais tempais jis būtų ryškiausia bet kurio LKL klubo žvaigždė, o begalinė patirtis paverčia jį neįkainojamu Kauno simboliu bei leis karjerą užbaigti aukštame lygyje.

Bružo ir Pulkovskio podkastas: atsakymai į patronų klausimus. Spausk ir žiūrėk >>


8 komentarai
Naujausi komentarai (8)
Geriausiai ivertinti (8)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
Penktas kėlinys