Geriausių Lietuvos krepšininkų penkiasdešimtukas (31–35 vietos) (14)

Gegužės 24 d., 12:00
(Scanpix nuotr.)
(Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Krepsinis.net antrus metus paeiliui pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Penketas portalo žurnalistų surikiavo savo nuomone pajėgiausius šalies žaidėjus, o bendras to rezultatas pateikiamas jūsų teismui.

Edgaras Pulkovskis, Gabrielė Miknevičiūtė, Karolis Tretjakas, Tautvydas Kubilius ir Rokas Liolaitis sudėliojo savo penkiasdešimtukus, kiekviename iš jų aukščiausią vietą užėmęs krepšininkas gavo 50 taškų, antras – 49, trečias – 48 ir taip toliau. Žaidėjai išrikiuoti pagal bendrą taškų sumą, o esant lygiam rezultatui – pagal aukščiausią individualiame penkiasdešimtuke užimtą vietą.

Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, neatkreipiant dėmesio į jų praeities pasiekimus ar ateities perspektyvas. Taip pat daugiau svorio buvo suteikiama individualiems pasirodymams, komandinius rezultatus paliekant nuošalyje. Skliaustuose nurodyta pernai užimta vieta.

REKLAMA

36–40 vietos>>>

41–45 vietos>>>

46–50 vietos>>>

35. (30) Evaldas Kairys (Afjorkarahisaro „HDI Sigorta“)

Statistika Turkijoje: 21 minutė, 10,3 taško (68 proc. dvit.), 6 atk. kam., 1,6 rez. perd., 12,7 naud. bal.

E.Kairys Turkijoje jaučiasi puikiai – vasarą palikęs „Rytą“ jis papildė jau trečią šios šalies komandą savo karjeroje, o kitų užsienio valstybių išbandęs nėra. Kaip ir anksčiau Ušako bei Stambulo komandose, jis vėl užėmė trumpesnėse atkarpose daug naudos galinčio duoti žaidėjo rolę, o tokį vaidmenį vertinti yra gana sunku – ne veltui individualiose reitinguose jis šokinėjo nuo 28 iki 47 vietų (vienas didžiausių pasiskirstymų).

REKLAMA

Iš Šventosios kilęs E.Kairys yra unikalus vidurio puolėjas, kurio pliusai ir minusai persipina neįprastais būdais. Puolime jis yra judrus ir gerai išnaudoja derinius „du prieš du“, tačiau nepasižymi mobiliems aukštaūgiams būdingu metimu – visiškai neatakuoja iš toli, o ir baudų metimus laido tik 62 procentų taiklumu. Gynyboje jis gana universalus, tačiau ir sulaukęs 30-ties neatsikratė labiau jauniems žaidėjams būdingų pražangų problemų.

Apskritai sezonu turėtų būti patenkintas tiek rimtesnių traumų išvengęs lietuvis, tiek dešimtąją vietą konkurencingojoje Turkijoje užėmęs jo klubas. Anksčiau jau skelbėme, kad Afjonkarahisaro klubas norėtų savo gretose lietuvį matyti ir toliau, o šio ateitis priklauso tik nuo jo paties. Atmetus LKL prizininkus, kitiems šalies klubams jis yra per geras ir per brangus, todėl likimas Turkijoje ir jam atrodo kaip solidus pasirinkimas.

34. (22) Šarūnas Vasiliauskas (Izmiro „Aliaga Petkim“)

Statistika Turkijoje: 28 minutės, 10,7 taško (42 proc. trit.), 1,1 atk. kam., 4,8 rez. perd., 8,9 naud. bal.

Š.Vasiliauskas yra antrasis Turkijoje šaknis įleidęs lietuvis – čia jis praleido jau penkis pastaruosius sezonus. 32 metų įžaidėjas atrado savo vietą šalies vidutiniokų komandose, kuriose renka gerą, bet ne stebuklingą statistiką ir apskritai atrodo gana komfortabiliai.

REKLAMA

Kaunietis pamažu tampa veteranu, tačiau taip ir liko itin liauno kūno sudėjimo, dėl kurio problemų gynyboje turi visą karjerą. Puolime jis išliko išradingu ir smagią rankelę turinčiu atakų organizatorių, tačiau būtent ribotos fizinės galimybės uždėjo aiškias lubas jo tobulėjime. Ilgą laiką jis balansavo ties žaidimo rinktinėje riba, prasimušė į 2014-aisiais pasaulio čempionate ketvirtąją vietą užėmusią sudėtį, tačiau pastarąjį kartą FIBA „lange“ pasirodė neįkvepiančiai ir tai prisidėjo prie jo smuktelėjimo reitinge per 12 vietų.

Lietuvos krepšinio gerbėjų dėl ilgo žaidimo užsienyje Š.Vasiliauskas yra dažnai primirštamas, tačiau grįžęs į LKL neabejotinai patektų tarp ryškiausių žaidėjų pajėgiausiose komandose (išskyrus Kauno „Žalgirį“). Izmiro ekipa vos išsilaikė aukščiausioje Turkijos lygoje, o komandą veikiausiai paliks treneris Kęstutis Kemzūra, todėl įžaidėjo ateitis klube taip pat nėra aiški, bet nėra kitų priežasčių galvoti, kad jis paliks savo pamėgtą Turkiją.

33. (35) Paulius Valinskas (Panevėžio „Lietkabelis“)

REKLAMA

Statistika Europos taurėje: 26 minutės, 11 taškų (46 proc. trit.), 2,2 atk. kam., 1,2 rez. perd., 5,8 naud. bal.

Statistika LKL: 27 minutės, 13,6 taško (33 proc. trit.), 2,7 atk. kam., 3,1 rez. perd., 12,2 naud. bal.

P.Valinskui tai buvo jau trečiasis sezonas Panevėžyje (atmetus trumpą išvyką į Prancūziją), per kurį gynėjui pavyko įsitvirtinti tarp komandos lyderių bei pasiekti aštuntąją vietą tarp rezultatyviausių LKL žaidėjų. Akivaizdu, kad patobulėjęs gynėjas vis dar neatskleidė viso savo potencialo, nes nominalaus įžaidėjo neturinčiame „Lietkabelyje“ negalėjo visiškai išpildyti atakuojantį gynėją labiau primenančio įgūdžių paketo.

REKLAMA

25-erių kaunietis yra greitas, nuvertintai atletiškas ir bet kada užmėtyti tritaškiais galintis gynėjas, su gana aiškiais pliusais ir minusais. P.Valinskas pasižymi geru driblingu, tačiau dažniau atakuoja pats nei kuria progas komandos draugams. Jo metimų pasirinkimas ir bendri sprendimai aikštėje neretai būna kiek karštakošiški, o tai statistikos protokole virsta klaidomis ir žemais naudingumo balais. Jam taip pat itin svarbus yra psichologinis fonas, nes prastai pradėjęs rungtynes jis gali ilgam išsimušti iš vėžių.

Panevėžyje P.Valinskas gauna daug erdvės saviraiškai ir atrodo tinkantis Nenado Čanako schemoms, nors šį sezoną gynėjų linijoje gerą jo žaidimą kiek užgožė visus lemiamus metimus atlikęs Kyle‘as Vinalesas ir ryškesnį proveržį atlikęs Margiris Normantas. Jei „Lietkabelis“ liks Europos taurėje, jam nėra reikalo keisti klubo, nes gausios minutės tokiame lygyje kitur užtikrintos nebus, todėl belieka kryptingai dirbti ir tobulėti.

REKLAMA

32. (33) Mindaugas Kupšas (Utenos „Juventus“)

Statistika LKL: 21 minutė, 13,7 taško (69 proc. dvit.), 5,9 atk. kam., 1 rez. perd., 17,9 naud. bal.

Po nevaisingų klajonių po Kiniją, Belgiją ir Izraelį, M.Kupšas grįžo ten, kur esame labiau įpratę jį matyti – į LKL dominuojančio aukštaūgio rolę. 217 cm ūgio vidurio puolėjas yra senamadiško tipažo atletas, tačiau tai nepaverčia jo mažiau sustabdomu paprasčiausiais fiziniais duomenimis atsiliekantiems oponentams.

30-ąjį gimtadienį prieš mėnesį atšventęs aukštaūgis šį sezoną neparodė nieko, ko iš jo nebūtume sulaukę anksčiau – jis ir toliau dominuoja trumpose atkarpose, apstumdydamas ar tiesiog permesdamas tiesioginius varžovus. Tiesa, jį galima pagirti už rekordinį karjeros efektyvumą – 69 procentai dvitaškių yra pavydėtinas rodiklis, net dešimčia procentų žemesnis buvęs jo geriausiame sezone (2017–2018 metai). Apskritai M.Kupšas yra kiek mobilesnis ir turi greitesnes rankas nei daugelis tokios koncepcijos vidurio puolėjų, tačiau gynyboje vis tiek naudingas yra tik baudos aikštelėje.

REKLAMA

M.Kupšas išgyvena karjeros piką ir bus įdomu stebėti, kaip jam pavyks tai monetizuoti. Prieš sezoną į Uteną jis grįžo dėl šeimyninių priežasčių norėdamas žaisti Lietuvoje, o prasta patirtis užsienyje bei galimas Vilniaus „Ryto“ dėmesys gali jį gimtinėje išlaikyti ir ilgiau.

31. (43) Arnas Velička (Braunšveigo „Lowen“)

Statistika Prancūzijoje: 25 minutės, 11,4 taško (31 proc. trit.), 2,8 atk. kam., 5,2 rez. perd., 15,1 naud. bal.

Statistika Vokietijoje: 28 minutės, 13,2 taško (35 proc. trit.), 3,6 atk. kam., 5,6 rez. perd., 12,5 naud. bal.

Prožektorių šviesas į save A.Velička atkreipė taip anksti ir po padidinamuoju stiklu stebimas yra taip seniai, kad lengva pamiršti, jos jam – vos 21-eri. Jis jau spėjo pažaisti „Žalgirio“ ir Barselonos „Barcelona“ dubleriuose, Panevėžio bei Prienų klubuose, legionieriaus duoną taip pat krimto Estijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje. Dažnas komandų keitimas kiek neramina, tačiau tai kompensuoja daugelyje stotelių rodomi solidūs rezultatai.

REKLAMA

Po solidaus sezono Prienuose tobulėti įžaidėjas nenustojo ir užsienyje. Jis išlaikė gerą prasiveržimą, aikštės matymą bei lietuviams neįprastą įgūdį tuntais provokuoti pražangas. Pastarąjį punktą puikiai papildo faktas, kad šį sezoną jis pagerino pataikymą tiek iš toli, tiek nuo baudų metimo linijos, taip tapdamas dar pavojingesniu puolime. 195 cm ūgio gynėjas turi ir užslėpto atletiškumo, pasireiškiančio greitu pirmuoju žingsniu bei aukštu šuoliu, nors dėjimais atakas jis ir užbaigia retai. Daugiausiai klaustukų išlieka gynyboje, kur A.Velička neblogai tvarkosi individualiai, bet pasimeta komandinėse schemose, neretai ir pasitaupo. Dvejopas buvo ir jo debiutas „langų“ rinktinėje, kurioje jis pranoko Š.Vasiliauską ir sulaukė nemažo vaidmens, tačiau iškrito iš konteksto lemiamame mače prieš Daniją.

Apskritai A.Velička yra vienas labiausiai intriguojančių jaunųjų talentų Lietuvoje. Jis pasižymi iniciatyvumu, lyderio savybėmis ir drąsiais karjeros sprendimais, kuriais prieš keletą metų tarp bendraamžių panašiai išsiskyrė Marius Grigonis. Jei A.Veličkos įgūdžių lygis pasivys jo pasitikėjimą savimi, įžaidėjas gali kilti itin aukštai. Pajėgesniame klube nei Prancūzijos ar Vokietijos vidutiniokai jį norėtųsi matyti jau kitą sezoną, o kalbų apie prisijungimą prie „Ryto“ buvo pasigirdę dar šiame sezone.

„Bružas ir Pulkovskis“: „Neptūno“ ateitis, Blaževičiaus projektas, žaidėjai Žiemelio klubui, Websterio ateitis ir Maksvyčio sprendimo argumentai


14 komentarai
Naujausi komentarai (14)
Geriausiai ivertinti (14)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti