Skauto darbas – svajonių profesija ar pasirinkimas užsimauti kilpą?: išprotėję krepšinio matematikai ir kiek uždirba NBA skautai (1) antroji dalis

liepos 25 d., 16:05
Ar tikrai NBA skauto darbas toks malonus? (Grantland)
Ar tikrai NBA skauto darbas toks malonus? (Grantland)
Šaltinis: Krepsinis.net

Didžiausias Baltijos šalyse krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net tęsia pasakojimą apie Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) skautų kasdienybę. Antrojoje ir paskutinėje pasakojimo, paremto „Grantland“ apžvalgininko Marko Tituso publikacija apie kiekvienais metais rengiamą profesionalių skautų mokyklą, dalyje supažindinsime su trečiąja skautų kategorija – žaidimo skautais (advanced scouts, – ang.). Taip pat kalbėsime apie NBA skautų atlyginimus ir jų motyvaciją dirbti šį sudėtingą darbą.

Pirmoji dalis:

Skauto darbas – svajonių profesija ar pasirinkimas užsimauti kilpą?: 365 dienos lėktuve, jokio asmeninio gyvenimo ir abejotinas tikslas

REKLAMA

Žaidimo skautai

„Kalbant apie pareigybes krepšinyje, žaidimo skautai, be klausimų, yra sunkiausias darbas. Tu turi būti šiek tiek išprotėjęs, kad galėtum dirbti šį darbą“, – rėžė Franas Fraschilla, skautų mokyklos organizatorius.

Taip yra dėl to, kad žaidimo skautai, kurie taip vadinami dėl to, nes analizuoja būsimus atstovaujamos komandos varžovus, visą dėmesį skiria matematinėms detalėms. Paprasčiau kalbant, mokytis dirbti žaidimo skautu – kažkas panašaus į siekį įgyti daktaro laipsnį matematikos studijose.

Šis darbas reikalauja valandų valandas kataloguoti skirtingus veiksmus aikštelėje, suprasti tendencijas arba, paprasčiau tariant, išbraukti viską, kas krepšinį daro tokiu smagiu žaidimu.

Kai normalūs žmonės pamato nuostabų kamuolio užmetimą („alejupą“), jie netenka žado ir savo emocijas socialiniuose tinkluose išreiškia didžiosiomis raidėmis. Kai personalo skautai pamato tą žaidimo epizodą, jie sako: „Mums galėtų būti naudingas šio vyruko šoklumas. Man patinka jo energingumas.“ Kai tą momentą pamato žaidimo skautas, jis be emocijų savo bloknote pasižymi: „Užtvara iš silpnosios pusės, pasinaudota pagalbos gynyboje spraga. Dėl to žaidėjas „A“, pasinaudojęs užtvara, judėjo žaidėjo „B“ link, kuris įkirto į baudos aikštelę, priėmė aukštą perdavimą ir pelnė du taškus.“

REKLAMA

Aš vis dar nesu visiškai tikras, kodėl žaidimo skautai egzistuoja. Suprantu poreikį pasiruošti rungtyniauti prieš varžovus, suprantu, kad tai yra būtinas procesas. Tačiau argi daugelis komandų nėra susipažinusios viena su kita pakankamai gerai? Ar „Thunder“ būtina siųsti vyruką per visą šalį, kad jis pasižiūrėtų, kokius derinius šiuo metu žaidžia „Spurs“ ar „Grizzlies“? Ar tai nėra trenerių štabo atsakomybė? Galiausiai, ar atlikti tokias užduotis galima paskirti kažkokiam vaikinui iš gatvės?

Taip, galima, tarp kitko. Pasak Pato Zipfelo, Minesotos „Timberwolves“ žaidimo skauto, daugelis NBA klubų žmones samdo kiekvienoms rungtynėms atskirai. Mintis tokia, kad vietoje vieno žmogaus, kurį reikėtų per sezoną siųsti į 150 rungtynių (tiek rungtynių, P.Zipfelo teigimu, jam teko aplankyti), klubai samdo būrį žmonių, kuriuos išskirsto į skirtingas valstijas. Įdomu tai, kad klubai jiems moka už kiekvienas rungtynes atskirai, tarsi jie būtų pavaduojantys mokytojai mokykloje. Perfrazavus P.Zipfelo žodžius: „Jeigu nenori šiam darbui įsipareigoti pilnu etatu, gali būti mokytojas ar kažkas panašaus dienos metu, o keletą vakarų per savaitę prisidurti kelis dolerius dirbdamas žaidimo skautu NBA rungtynėse.“

Palaukite, ką?

Norite pasakyti, kad Greggas Popovičius samdo vidurinės mokyklos fizinio lavinimo mokytojus, kad išsiaiškintų, kokius derinius žaidžia „Heat“? Taip dirbama NBA? Jūs gal šaipotės?

REKLAMA

Skautų mokyklą vainikavo apsilankymas „Thomas&Mack“ centre, kur stebėjome NBA Vasaros lygos rungtynes ir stengėmės pritaikyti tai, ką per tas keletą dienų išmokome mokykloje. Ten aš pamačiau, kad žaidimo skauto darbas nėra jau toks sudėtingas, kai tiksliai žinai, kaip jį atlikti. P.Zipfelas papasakojo mums apie keletą paprastų ir esminių situacijų, kuriomis remiasi NBA komandų žaidimas. Tas situacijas turėjome atpažinti rungtynių metu. Nė viena tų situacijų nebuvo man nauja. Tačiau esmė – ne tai. Esmė, kad kai ištreniruoji savo akį nesifokusuoti tik į kamuolį, imi pastebėti derinius, dar prieš jiems atsirandant.

Viena vertus, tai buvo puiki patirtis. Išmokau atsiriboti nuo polinkio žiūrėdamas krepšinio rungtynes stebėti tik kamuolį. Tiesa, taip stebėti susitikimą galėjau išties neilgą laiką. Stebėti visas rungtynes tokiu metodu būtų visiškai kitokia patirtis.

Iš kitos pusės, nors ir įdomu stebėti krepšinį kitu kampu, jaučiau, kad tai gali būti nemaloniausia žaidimo skauto dalis. Kartais man tiesiog patinka stebėti kamuolį. Galiausiai, juk gražiausius epizodus sukuria žaidėjas, turintis kamuolį savo rankose. Kartais man patinka paganyti akis į palaikymo šokėjas. Kartais man patinka atkreipti dėmesį, kaip į situacijas aikštelėje reaguoja atsarginių žaidėjų suolelis. Krepšinyje vyksta tiek daug smagių dalykų, kad apriboti save vien stebėjimu kažkokio žaidėjo, tai tarsi nuspręsti išgerti Kruvinosios Merės, tačiau galiausiai prisipilti stiklinę degtinės ir papuošti ją ant dantų krapštuko pamautu salieru.

REKLAMA

Popovičius Popovičius

Skauto kasdienybė ir kiek už tai moka

Apibendrinant, būvimas NBA skautu reiškia keliavimą 250 dienas per metus. Tai reiškia, kad šeima ir bendrai bet koks asmeninis gyvenimas yra beveik neįmanomi. Tai reiškia labai daug tragiško lygio krepšinio, ieškant nenugludintų deimantų. Arba jeigu jūs esate žaidimo skautas, tai reiškia, kad artimiausias kelias savaites turėsite stebėti kiekvieną Milvokio „Bucks“ žaidimo sekundę ir aiškintis, kokį kampą statydamas užtvarą pasirenka Zaza Pachulia, tada surinktą informaciją nukloti dešimties puslapių ataskaitoje ir pasistengti neapsiverkti, kai Michaelas Beasley nusijuoks ir pasakys „Ne, ačiū“, pamatęs jūsų siūlomą pasiskaityti ataskaitą. Tai reiškia dirbti daug reikalaujantį, tačiau menkai įvertinamą darbą, dėl kurio jūs paaukosite metų metus savo gyvenimo. Ir tik tam, kad galėtumėte didžiuotis vilkėdami marškinėlius su NBA klubo emblema.

REKLAMA

Bet jūs tikriausiai mąstote: „Na, tie vyrukai bent jau yra gerai apmokami. Turiu omeny, kad toje skautų mokykloje dalyvavo turbūt daugiau žmonių nei yra laisvų vietų skautams visose NBA komandose sudėjus. Mes kalbame apie labai konkurencingą ir sudėtingą darbą lygoje, kuri praėjusiais metais skaičiavo 5 milijardų JAV dolerių pelną. Jie tikrai turėtų vartyti gerus pinigus.“

Yra priežastis, kodėl aš visą šį laiką stengiausi vengti temos apie atlyginimus: tiesiog norėjau blogiausią palikti pabaigai. Pasiruošę?

Remiantis skautų mokykloje apsilankiusiais ekspertais, vidutinė NBA skauto alga per metus yra apie 65 tūkst. JAV dolerių (6,5 tūkst. JAV dolerių metų mėnesį). Žinau, žinau. Tai yra beveik dvigubai daugiau nei vidutinis atlyginimas JAV. Tačiau pagalvokite, atsidavimas, kurio reikalauja šis darbas, turėtų įpareigoti prie tos sumos pridurti mažiausiai vieną nuliuką. Manau, kad po dviejų dienų skautų mokykloje, išklausius apie visas atsakomybes, sunkumus ir aukas, kurias turi padaryti NBA komandų skautai, aš nesvarstyčiau tokio darbo pasiūlymo, jei metinė alga nesiektų bent jau 300 tūkst. JAV dolerių.

Geriausi NBA skautai uždirba apie pusę milijono JAV dolerių per metus. Tai jau yra neblogi pinigai, tiesa? Tačiau kaip kad sakė vienas iš pranešėjų, norėdamas dirbti NBA skautu, bent jau keletą metų turi būti pasiryžęs dirbti už dyka. Ir tuos 65 tūkst. JAV dolerių per metus reikia užsitarnauti.

REKLAMA

Tai kodėl tie vaikinai tai daro? Ar jie tiesiog būsimi treneriai, kurie desperatiškai nori nuo kažko pradėti? Juk ši profesija negalėtų būti jų karjeros pabaiga, taip? Kas galėtų priversti juos dirbti darbą, kuris yra apmokamas per menkai, bet reikalauja gerokai per daug pastangų?

Trumpai tariant – aistra. Penkiais žodžiais: aistra, aistra, aistra, aistra, aistra. Kiekvienas skautų mokykloje kalbėjęs žmogus aistrą krepšiniui taip stipriai pabrėžė, kad aš ėmiau dvejoti, ar jie tiesiog taip mėgina įtikinti save pačius, kad būdas, kaip jie užsidirba pragyvenimui, nėra apgailėtinas. Bet jeigu tai iš tikrųjų yra tiesa – jei jų pašaukimas yra nuoširdus, nepaisant visų sunkumų, kuriuos išgyvena bet koks NBA skautas, tuomet aš tiesiog viliuosi, kad vieną dieną kažką pamilsiu taip, kaip tie vaikinai pamilo krepšinį.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


1 komentarai
Naujausi komentarai (1)
Geriausiai ivertinti (1)
PRO komentarai (1)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti