„Žalgirio“ sirgalių istorija: nuopuoliai, skilimai ir geriausi laikai

(14)
Birželio 18 d. 07:00
„Žalgirio“ sirgaliai šiuo metu išgyvena geriausius savo laikus (BNS nuotr.)
„Žalgirio“ sirgaliai šiuo metu išgyvena geriausius savo laikus (BNS nuotr.)
Tautvydas Kubilius
Krepsinis.net

Kauno „Žalgirio“ palaikymas šiuo metu išgyvena pačius geriausius savo laikus: sausakimša arena, vieningai skanduojantys ir dainuojantys aistruoliai bei gausus palaikymas praktiškai visur, kur tik nuvyksta kauniečiai.

Vis dėlto taip buvo ne visada. Aktyvus „Žalgirio“ palaikymas, kurį kuria organizuotos sirgalių grupės, išgyveno įvairius pakilimus ir nuopuolius, o keletą kartų netgi skilo tarpusavyje.

Portalas Krepsinis.net detaliau apžvelgė „Žalgirio“ sirgalių grupių istoriją bei vystymąsi.

„Green Death“ susikūrimas

Pirmieji aktyvūs sirgaliai Kauno sporto halės E tribūnoje pradėjo rinktis 1987 metais. Būtent tuos metus „Green Death“ laiko savo susikūrimo pradžia.

Jau tada kauniečiai, tarp kurių ir ilgametis klubo prezidentas Ričardas Petrauskas, pradėjo savo keliones po tuometinę Sovietų Sąjungą.

Aktyvieji sirgaliai nuo pat pradžių išsiskirdavo savo pasigaminta atributika bei skanduotėmis, kurios pykdė tuometę šalies valdžią. Priešpriešos su kitais Lietuvos klubų gerbėjais nebuvo, o bendru priešu buvo laikomas CSKA ir ištikimiausi šios komandos aistruoliai.

Atgavus nepriklausomybę „Žalgirio“ sirgalių gretos pradėjo tirpti. Nelikus priešpriešos su Rusijos klubais, o Kaune susikūrus dar kelioms ekipoms, „Green Death“ atsidūrė stagnacijoje tačiau savo veikimo ištikimiausi sirgaliai nebuvo sustabdę nei vienam sezonui.

Suaktyvėjimas „fanscenoje“ įvyko, kuomet išaugo priešprieša su Kauno „Atletu“. Kaip podcaste „Iš eilutės“ kalbėjo R.Petrauskas nesutarimų su Vilniaus „Statybos“ sirgaliais tuo metu nebuvo, tačiau „Atleto“ gerbėjų ir „Žalgirio“ sirgalių priešprieša buvo milžiniška.

Galima teigti, kad būtent tuo metu Kaune buvo tikrasis derbis, o „Atletas“, kurio aistruoliai buvo pamėgę halės A tribūną, netgi turėjo gausesnį užnugarį. 

1995–1996 metų Lietuvos krepšinio lygos (LKL) finalo serija tarp dviejų stipriausių to meto Kauno ekipų tapo tikra tos priešpriešos kulminacija. Nors, kaip teigė R.Petrauskas, kažkokių rimtesnių fizinių konfilktų tuo metu nebūdavo, tačiau Kaunas buvo susiskaldęs į dvi stovyklas.

Pirmas tikras lūžis „Žalgirio“ palaikyme įvyko 1999 metais, kai klubas triumfavo Eurolygoje. Nors Finalo ketverte Miunchene kauniečių pajėgos anaiptol nebuvo gausiausios ir skaičiumi jie nusileido abiems italų klubams bei „Olympiacos“ sirgalių armijai, tačiau iš to finalo ketverto buvo parsivežta labai daug.

Tuo metu Kauno klubo palaikymas nelabai kuo skyrėsi nuo to, kuris buvo kuriamas dar praėjusio dešimtmečio pabaigoje. Iš arti pamačius kitų komandų aistruolius, kauniečiai stengėsi nemažą dalį jų palaikymo perimti sau ir įdiegti Kaune.

Netgi garsiausioji skanduotė „Visi Kauno Žalgirio fanai“ yra parsivežta būtent iš Miuncheno ir pasiskolinta iš Bolonijos „Fortitudo“ ištikimiausių gerbėjų.

Įdomu tai, kad tuomet finale su Bolonijos „Kinder“ žaidę žalgiriečiai turėjo ne tik būrį klubą palaikančių lietuvių, bet ir visus „Fortitudo“ aistruolius, kurie sirgo būtent už „Žalgirį“.

„Green White Boys“ atsiradimas ir grupuočių skilimas

Nors atrodytų, kad po laimėto Eurolygos finalo „Žalgirio“ palaikymas tik gerėjo, o gretos gausėjo, tačiau viduje įsivyravusi stagnacija sukūrė terpę atsirasti naujai sirgalių grupei.

Iš išorės „Green Death“ sudarė puikų įvaizdį, apie kurį kalbėdavo daugelis Kauno klubo varžovų. Triukšmas, kurį sukurdavo „Žalgirio“ aistruoliai buvo išties įspūdingas, tačiau taip būdavo tik Eurolygos mačuose ir dažnai labai priklausydavo ir nuo komandos žaidimo.

Į tribūną atėjusi nauja karta norėjo, kad komandos palaikymas žengtų naujus žingsnius į priekį. Pagrindinės idėjos, kurias nešė „Green White Boys“ buvo vaizdinis palaikymas, gausesnis ir sudėtingesnis skanduočių repertuaras bei didesnis dėmesys paprastiems mačams.

2007 metais susikūrę „Green White Boys“ kelis metus glaudėsi po vyresnės „Green Death“ grupuotės sparnu. Galima teigti, kad iki 2010 metų „Boysais“ vadinami sirgaliai buvo savotiška pagrindinės grupės subgrupuotė.

Visiškas grupuočių skilimas įvyko 2010–2011 metų sezone, kai „Green White Boys“ oficialiai įkūrė organizaciją bei pradėjo važinėti atskirai į išvykas.

Vis dėlto toks jaunosios kartos akibrokštas supykdė „Green Death“ narius ir viskas peraugo net ir į fizinius konfliktus rungtynių metu. Po jų „Green White Boys“ paliko E tribūną ir paskutinis sezonas, kai „Žalgiris“ žaidė Kauno sporto halėje, yra pažymėtas tuo, kad komanda buvo palaikoma iš dviejų skirtingų tribūnų.

Galima teigti, kad tai buvo sunkiausias periodas „Green White Boys“. „Žalgiriui“ žaidžiant Eurolygos „Top 16“ etape, vieneriose rungtynėse jį iš A tribūnos kampo palaikė vos 4 „Boysai“. Tai iki šiol yra oficialus grupuotės antirekordas.

Sezonui einant į pabaigą „Green White Boys“ atsigavo ir žmonių skaičiumi nelabai, kuo nusileido „Green Death“, o eiliniuose mačuose juos netgi gerokai pralenkdavo.

Perėjimas į „Žalgirio“ areną

Daugiausiai neigiamo dėmesio „Žalgirio“ sirgaliai sulaukė pirmaisiais metais naujojoje arenoje. Santykiai tarp „Green Deah“ ir „Green White Boys“ tuo metu buvo itin karšti ir galimybių, kad bus rastas kompromisas prieš sezoną nebuvo.

2011–2012 metų sezonas visiems įsiminė tuo, kad „Green Death“ komandą palaikė iš pirmojo aukšto, o „Green White Boys“ – iš trečiojo. Nors tarpusavio konfliktas buvo varomoji jėga vertusi abi aktyvias grupuotes pasitempti ir abiems joms pavyko augti, tačiau komandai iš to naudos praktiškai nebuvo.

Green White Boys Green White Boys

Dažnas atvejis, kad klubas vienu metu buvo palaikomas skirtingomis skanduotėmis ar dainomis. Situacija vertė suglumti ne tik likusius komandos gerbėjus, bet ir pačius krepšininkus, kurie dažnai nesuprasdavo, kas vyksta.

Klubas tuo metu nors palaikė glaudesnius ryšius su „Green Death“, o į radikalesnę „Green White Boys“ grupę žiūrėjo kur kas atsargiau, tačiau raudonos šviesos pastariesiems neuždegė ir leido vystytis bei nekliudė veikti.

Klube dirbusių žmonių vaidmuo tuo metu buvo išties svarbus. Tai, kad „Green White Boys“ sugebėjo išsiderėti tokias pat nuolaidas ir sąlygas abonementas, kaip vyresnioji grupuotė, buvo didelis jaunimo laimėjimas, leidęs augti ir pritraukti naujus žmones į savo gretas.

Tuo metu „Žalgiris“ turėjo gausų palaikymą ir išvykose. Abi grupuotės bendroje sumoje karts nuo nuo karto sugebėdavo surinkti triženklius skaičius išvykose, kas tuo metu buvo rekordai Lietuvos mastu.

Dar vienas „Green Death“ skilimas

Prieš 2012 – 2013 metų sezoną „Green Death“ skilo dar kartą. Prasidėjus nesutarimams tarp tuometinio klubo prezidento Vaido Plauškos ir grupuotės valdybos, pastarasis nusprendė įkurti trečią organizuoto palaikymo grupę – „Green Legion“.

Iš pradžių šį organizacija buvo netgi pasivadinusi „Green Death Ultras“, tačiau „Green Death“ buvo nepatenkinti tuo, kad varde vis dar naudojamas jų pavadinimas, o „Green White Boys“ šiems turėjo nemažai priekaištų dėl žodžio „Ultras“ naudojimo. Trečia grupuotė prisijungė prie „Green White Boys“ trečiajame arenos aukšte.

Green Legion Green Legion

Konfliktams tarp grupuočių silpstant po to sezono dar kartą buvo susėsta ir bendradarbiaujant su klubu sutarta, kad visos trys sirgalių grupės kitą sezoną abonementus turės pirkti vienodomis sąlygomis pirmajame aukšte.

Nors toks sprendimas nemažą dalį senųjų „Green Death“ narių papiktino ir šie paliko tribūną, tačiau po kelių metų pertraukos palaikymas namų arenoje vėl tapo normalus ir organizuojamas iš vienos tribūnos.

Rekordinės išvykos ir pakeistas palaikymo suvokimas

Nuo tribūnos susivienijimo praėjo 7 metai ir per tą laiką „Žalgirio“ palaikymas žengė stiprius žingsnius į priekį.

Proveržio sezonu galima laikyti 2017–2018 metus. Būtent tuomet užgimė naujoji „vikingų“ skanduotė, prie kurios mielai jungėsi visa arena, o ketvirtfinalio mačuose su Pirėjo „Olympiacos“ buvo galima pirmą kartą matyti dainuojančią visą areną.

Sirgalių kitose tribūnose įtraukimas į palaikymą tapo pagrindine aktyviųjų aistruolių užduotimi. Dainų žodžiai arenos kube, klubo skatinimai atsisakyti dūdų ir jungtis prie skanduočių, sirgalių ėjimas į aikštės vidurį per pertraukas tapo tuo akcentu, išjudinusiu visą areną.

Šiuo metu „Žalgiris“ Eurolygos rungtynėse turi net kelis jau tradicija tapusius momentus, kuomet į palaikymą pasijungia visa arena.

Prieš rungtynes kartu giedamas Lietuvos himnas, visa arena, susikibusi skanduoja „žalia balta“ ir vis dar atliekama „vikingų“ skanduotė.

Gerokai pasikeitęs „Žalgirio“ palaikymas ir išvykose. Komandos palaikyti į Eurolygos mačus vyksta ir organizuoti sirgaliai, ir paprastų aistruolių grupės, tad kauniečiai palaikymą turi visur, kur tik rungtyniauja.

Įspūdingas palaikymas žalgiriečius lydėjo ir finalinio ketverto metu Belgrade. Ten klubą palaikė apie tūkstantis sirgalių, o jiems dirigavo virš pusšimčio aktyviųjų aistruolių.

Dar vienas pastarųjų metų „Žalgirio“ gerbėjų pasiekimas yra masinės išvykos Lietuvoje. Rungtynėse su Vilniaus „Rytu“ komandą palaikė virš 400 kauniečių, o į paprastas rungtynes Prienuose su „CBet“ nuvyko 350 sirgalių.

Tarpusavio nesutarimai tarp „Žalgirio“ sirgalių yra likę praeityje. Nors šiuo metu aktyviausia ir ryškiausia figūra Kauno klubo palaikyme neabejotinai yra 2007 metais įsikūrusi „Green White Boys“ grupuotė, tačiau veiklos nėra sustabdę ir kitos sirgalių grupės, kurių nariai renkasi namų mačuose. Tribūnos priekyje mojuojantį vėliavą galima matyti ir pirmąjį „Green Death“ prezidentą R.Petrauską.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>

14 komentarai
Naujausi komentarai (14)
Geriausiai ivertinti (14)
PRO komentarai (1)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tvarkaraščiai
2020-08-09
19:30
Thunder
Wizards
NBA
21:00
Raptors
Grizzlies
NBA
22:00
Pelicans
Spurs
NBA
2020-08-10
00:01
Celtics
Magic
NBA
01:30
Trail Blazers
76ers
NBA
03:00
Kings
Rockets
NBA
Visos rungtynės