Pasibaigęs. 05-28 18:50
LKL
Lietkabelis
75
Žalgiris
95
Pasibaigęs. 05-29 03:30
NBA
Spurs
118
Thunder
91
Pasibaigęs. 05-29 18:50
LKL
Juventus
86
Neptūnas
83
Pasibaigęs. 05-31 03:00
NBA
Thunder
103
Spurs
111
Pasibaigęs. 05-31 16:50
LKL
Žalgiris
103
Lietkabelis
93
Pasibaigęs. 06-01 18:50
LKL
Neptūnas
102
Juventus
84
Pasibaigęs. Vakar 18:50
LKL
Juventus
103
Neptūnas
90
Pasibaigęs. Šiandien 03:30
NBA
Spurs
95
Knicks
105
06-06, 03:30
NBA
Spurs
0
Knicks
0
06-09, 03:30
NBA
Knicks
0
Spurs
0
06-11, 03:30
NBA
Knicks
0
Spurs
0

N.Williamso-Gosso sulaukus: kaip „Žalgiryje“ sekėsi vardą Europos krepšinyje jau užsitarnavusiems legionieriams

(10)
Birželio 26 d., 10:12
(Foto: Rokas Lukoševičius)
(Foto: Rokas Lukoševičius)
Šaltinis: Krepsinis.net

Dar pavasarį Lietuvos krepšinio gerbėjus pasiekė pirmieji gandai apie tai, kad į Kauno „Žalgirį“ kelsis Pirėjo „Olympiacos“ klube, laimėjusiame Eurolygos reguliarųjį sezoną, po 23 minutes žaidęs ir 8,6 taško vidurkį praėjusį sezoną turėjęs Nigelas Williamsas-Gossas.

Amerikietis gynėjas 2023 metais buvo svarbi, titulą finalo ketverte Kaune iškovojusio Madrido „Real“ dalis ir, atrodo, kad įsitvirtino kaip elitinių Eurolygos klubų žaidėjas, aikštelėje praleidžiantis bent po 20 minučių.

„Žalgiriui“ toks pasirašymas nėra labai įprastas: pastaraisiais metais Kauno ekipą dažniausiai papildo žaidėjai, kurie solidžiai žaidė Europos taurėje ar FIBA Čempionų lygoje ir turi perspektyvos kilti (Kevinas Pangosas, Brandonas Daviesas, Vasilje Micičius, Nigelis Hayesas-Davisas ir kt.). Taip pat dažnai suteikiami šansai Eurolygos krepšininkams, neturėjusiems ryškaus vaidmens aukštesnio kalibro komandose (Rolandas Šmitas, Alenas Smailagičius, Keenanas Evansas ir kt.). Dar vienas variantas – žaidėjų iš Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) aplinkos pasibandymas (Lonnie Walkeris, Isaiah Wongas, Jamesas Andersonas ir kt.).

N.Williamso-Gosso pasirašymas yra kiek kitoks – žaidėjas gauna nemažai žaidimo laiko vienoje stipriausių Eurolygos komandų ir yra neblogai užsirekomendavęs Eurolygoje. Tokių atvejų, kai į „Žalgirį“ atvyksta legionierius jau turintis vardą Europos krepšinyje, per klubo istoriją vis tik yra nutikę ne kartą. Krepsinis.net siūlo prisiminti kaip Kaune sekėsi penkiems geriausias karjeras Europoje iki persikėlimo į „Žalgirį“ turėjusiems krepšininkams.

5. Tanoka Beardas

T.Beardas šiame sąraše negalėjo pretenduoti į pačias aukščiausias pozicijas, kadangi prieš atvykstant į „Žalgirį“ Eurolygoje rungtyniavo tik vieną sezoną – 1998–1999 metų sezone buvo vienas Madrido „Real“ lyderių. Tačiau Tanoka jau buvo spėjęs užsitarnauti ryškų vardą Europos krepšinyje, rungtyniaudamas tuometiniuose Saportos ar Koračo taurės turnyruose. Atstovavo Europos krepšinyje garsius vardus, tokius kaip Badalonos „Juventut“, Stambulo „Fenerbahče“ ir Valensijos „Pamesa“. Šiuose klubuose jis buvo vienas pagrindinių krepšininkų, rinkęs itin solidžius statistinius rodiklius.

Į Kauną 206 cm vidurio puolėjas atvyko 2003 metų sausį. Tuomet Eurolygoje jis spėjo sužaisti tik trejas rungtynes, bet per jas fiksavo solidžią statistiką – 17 taškų, 13,3 atkovotų kamuolių ir 27 naudingumo balų vidurkiai. Tais metais T.Beardas padėjo „Žalgiriui“ iškovoti LKL titulą.

Kitą sezoną prie „Žalgirio“ prisijungus Arvydui Saboniui, T.Beardui dažnai tekdavo žaisti sunkaus krašto puolėjo pozicijoje, tačiau tai jam per daug netrukdė – net ir žaisdamas šalia Sabo, fiksavo 14,6 taško ir 7,6 atkovotų kamuolių vidurkį. Tame sezone T.Beardas sužaidė ir istorinį mačą prieš Bolonijos „Skipper“, kuomet surinko 63 naudingumo balus ir pasiekė iki šiol išlikusį visų laikų naudingumo balų per vienerias rungtynes Eurolygoje vidurkį. Tiesa, amerikietis buvo vienas pagrindinių tragiško pralaimėjimo prieš „Maccabi“, užvėrusio „Žalgirio“ duris į finalo ketvertą, kaltininkų – po Giedriaus Gusto netaiklių baudos metimų, legionierius per anksti įžengė į baudos aikštelę, kas leido varžovams išsimesti kamuolį iš už galinės linijos, o tai baigėsi viena skaudžiausių tragedijų „Žalgirio“ istorijoje.

T.Beardas Kaune žaidė dar tris pilnus sezonus. 2004–2005 metų sezonas amerikiečiui buvo individualiai geriausias – Eurolygoje krepšininkas rinko po 18 taškų ir atkovodavo po 10,6 kamuolio. Pagal pastarąjį rodiklį jis buvo pirmaujantis visoje lygoje. Per savo laiką Kaune T. Beardas su „Žalgiriu“ iškovojo po vieną BBL ir LKF trofėjų, keturis kartus tapo LKL čempionu.

Beje, amerikietis net keturis kartus tapo LKL MVP ir iki šiol yra paskutinis „Žalgirio“ krepšininkas, kuriam pavyko sulaukti šio pripažinimo.

Po nesutarimų su klubo vadovais, T.Beardas Kauną paliko 2007–2008 metų sezono pradžioje. Centras paliko ryškų pėdsaką „Žalgirio“ istorijoje – jis yra ilgiausiai Lietuvos grandų klube žaidęs legionierius, 2005 metais netgi išrinktas komandos kapitonu. T.Beardas šiame sąraše išsiskiria tuo, kad būtent „Žalgiryje“ praleido geriausius karjeros metus.

4. Travisas Watsonas

Prieš atvykstant į „Žalgirį“ amerikietis Eurolygoje buvo sužaidęs tik du sezonus, tačiau vienas iš jų buvo išties įspūdingas. Vidurio puolėjas 2007–2008 metų sezone, atstovaudamas Milano „Armani Jeans“ klubui, rinko 11,7 taško, 9,7 atkovoto kamuolio ir net 17,6 naudingumo balo. Tą sezoną jis pirmavo lygoje pagal atkovotų kamuolių vidurkį ir buvo vienas lyderių pagal naudingumo balus. Tiesa, po tokio sezono jis paliko Eurolygą ir persikėlė į Jeruzalės „Hapoel“. Būtent po solidaus etapo Izraelyje T.Watsonas sukirto rankomis su Kauno „Žalgiriu“.

2009–2010 metų sezone T. Watsonas, atstovaudamas „Žalgiriui“, vėl puikiai kovojo dėl atšokusių kamuolių ir fiksavo beveik dvigubo dublio vidurkį – 10,6 taško ir 9,5 atkovotų kamuolių. Pagal pastarąjį rodiklį jis vėl tapo lygos lyderiu. 203 cm ūgio krepšininkas Kaune pasiliko ir antrajam sezonui, kuris nebebuvo toks solidus ir po sezono T. Watsonas paliko „Žalgirį“.

Su „Žalgiriu“ jam pavyko vieną kartą laimėti LKL ir LKF taurę, dukart – BBL titulą. Po etapo Kaune, elitinę uoslę atkovotiems kamuoliams turėjęs krepšininkas, į Eurolygą nebegrįžo. Jo karjerą stabdė įvairios aplinkybės, dėl kurių, po etapo daugkartinių Lietuvos čempionų gretose, jis du sezonus praleido be krepšinio. Tiesa, aukštaūgis dar sugrįžo į Lietuvą – karjerą baigė rungtyniaudamas Šakių „Vyčio“ klube NKL.

3. K.C.Riversas

K.C.Riversas, lyginant su kitais šio sąrašo krepšininkais, neturėjo tokių įspūdingų individualių sezonų Eurolygoje, tačiau buvo solidus gerų Eurolygos komandų rotacijos krepšininkas, pasižymėjęs geru pataikymu iš trijų taškų zonos. Amerikietis prieš atvykstant į „Žalgirį“ atstovavo Maskvos srities „Chimki“, Madrido „Real“, Atėnų „Panathinaikos“ ir Miuncheno „Bayern“. 2015 metais K. C. Riversas su Madrido „Real“ tapo Eurolygos čempionu.

Kauno „Žalgirį“ snaiperis papildė jau įsibėgėjus 2019–2020 metų sezonui. Būtent šis sezonas buvo nutrauktas dėl prasidėjusios pandemijos. K. C. Riversas Eurolygoje su „Žalgirio“ marškinėliais spėjo sužaisti 18 rungtynių, per kurias rinko 9,3 taško ir 8,2 naudingumo balų vidurkius, o tritaškius metė solidžiu 41,2 proc. taiklumu. Jis padėjo Kauno ekipai po prasto sezono starto vytis Eurolygos atkrintamųjų traukinį.

Po sezono K. C. Riversas paliko Kauną ir persikėlė į Sankt Peterburgo „Zenit“. Nors Kaune žaidė trumpai, atakuojančio gynėjo ir lengvojo krašto puolėjo pozicijose galintis žaisti krepšininkas spėjo iškovoti Karaliaus Mindaugo taurę.

2. Bryantas Dunstonas

„Šviežiausias“ sąrašo krepšininkas. Bryantas Dunstonas Eurolygoje prieš atvykstant į „Žalgirį“ rungtyniavo trijuose klubuose: Pirėjo „Olympiacos“, Stambulo „Anadolu Efes“ ir Bolonijos „Virtus“. Atstovaudamas „Olympiacos“ amerikietis dukart paeiliui buvo pripažintas geriausiai besiginančiu Eurolygos sezono krepšininku, o atstovaudamas „Anadolu Efes“ buvo svarbi Ergino Atamano kariaunos, laimėjusios du iš eilės Eurolygos titulus, dalis.

Kauno „Žalgirį“ B. Dunstonas papildė jau karjeros saulėlydyje – būdamas 38-erių. Todėl niekam nenuostabu, kad Kaune antras, daugiausiai blokų Eurolygos istorijoje išrašęs aukštaūgis, kalnų nenuvertė. Tiesa, net ir būdamas veterano amžiaus, „Žalgiryje“ turėjo gana svarų vaidmenį – Eurolygoje vidutiniškai žaidė po 15 minučių, per kurias fiksavo 4,2 taško, 3,3 atkovotų kamuolių ir 7,2 naudingumo balų vidurkius. Nepaisant ne itin aukštų vidurkių, B. Dunstonas turėjo savų blykstelėjimų ir efektingų epizodų Kaune, dėl ko fanai jį pamėgo ir, turėdami omenyje veterano amžių ir svarbų vaidmenį rūbinėje praminė „Dėde Dunstonu“. Labiausiai įsiminęs epizodas – pergalingas metimas namuose prieš „Crvena Zvezda“. Centras „Žalgiriui“ padėjo iškovoti KMT ir LKL titulus. O jo etapas „Žalgiryje“ panašu, kad yra baigtas.

1. Marcusas Brownas

M.Brownas – vienas ryškiausių amerikiečių ne tik „Žalgirio“, bet ir visos Eurolygos istorijoje. M.Brownas iki žaidimo Kaune Eurolygoje atstovavo ryškius klubus, kaip Trevizo „Benetton“, Stambulo „Anadolu Efes“, Maskvos „CSKA“. Visuose klubuose jis buvo tarp rezultatyviausių krepšininkų ir buvo laikomas vienu geriausiu taškų rinkėju Eurolygoje. 2003–2004 metų sezone M. Brownas pateko į pirmąjį simbolinį Eurolygos penketą. Du kartus žaidė Finalo ketverte, tačiau Eurolygos laimėti taip ir nepavyko.

Į Kauną snaiperis atvyko prieš 2007–2008 metų sezoną, kai po sunkios dubens traumos jis nebuvo geidžiamas Europos grandų. „Žalgiris“ tuo pasinaudojo ir įteikė M.Brownui iki šiol vieną didžiausių kontraktų klubo istorijoje. Legendinis krepšininkas nenuvylė Kauno klubo sirgalių ir savo pirmajame sezone Kaune Eurolygoje turėjo 14,5 taško ir 11,9 naudingumo balų vidurkį. „Žalgiris“ tą sezoną tapo LKL čempionais, o M.Brownas tapo finalų MVP.

M.Brownas buvo pasirengęs pradėti dar vieną sezoną „Žalgiryje“, tačiau dėl finansinių sunkumų daugkartiniai Lietuvos čempionai negalėjo išsaugoti amerikiečio ir paskolino jį Tel Avivo „Maccabi“. Po sezono Izraelyje M.Brownas sugrįžo į Kauną ir, nepaisant solidaus krepšininko amžiaus, dar rinko dviženklį rezultatyvumą Eurolygoje. To sezono LKL finale prieš Vilniaus „Lietuvos rytą“ tuometinis „Žalgirio“ savininkas Vladimiras Romanovas po trečiųjų serijos rungtynių iš vyriausiojo trenerio pareigų atleido Darių Maskoliūną, o komandai vadovauti buvo paskirtas būtent M.Brownas. Tiesa, jam, kaip žaidžiančiajam treneriui, nepavyko atvesti žalgiriečių į titulą.

Gynėjas Kaune liko ir 2010–2011 metų sezone, kuriame dėl traumos turėjo praleisti nemažai rungtynių, o per 6 sužaistas Eurolygos rungtynes fiksavo vos 3,7 taškų vidurkį. Tačiau sezoną pavyko baigti pakiliai - iškovojus antrąjį savo LKL titulą. Tai buvo ne tik etapo „Žalgiryje, bet ir M.Browno karjeros pabaiga.

Atėjęs kaip skambus vardas, M.Brownas nebebuvo toks puikus žaidėjas, kaip savo karjeros pike, tačiau vis tiek ilgam įsirėžė į „Žalgirio“ sirgalių atmintį – praleido klube net tris sezonus, iškovojo du LKL titulus, laimėjo du LKF taurės turnyrus bei triskart tapo BBL čempionu. M.Brownas iki dabar yra laikomas vienu geriausiu visų laikų „Žalgirio“ legionieriumi.

Žaidėjai verti paminėjimo: Joffrey Lauvergne‘as, Achille Polonara, Marko Popovičjus, Zoranas Dragičius, Janis Strelniekas.

Krepsinis.net praktikantas Tadas Pašiušis

10 komentarai
Naujausi komentarai (10)
Geriausiai ivertinti (10)
PRO komentarai (1)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
Redakcija rekomenduoja