K.Malone'as ir J.Stocktonas – keisčiausia NBA draugystė, kartu žiedus medžiojusi net 18 metų
(10)
Kalbėdami apie legendinius krepšinio duetus, gerbėjai yra linkę prisiminti čempionus – Kareemą Abdul-Jabbarą ir Magicą Johnsoną, Michaelą Jordaną ir Scottie Pippeną, Kobe Bryantą ir Shaquille‘ą O‘Nealą ar LeBroną Jamesą ir Dwyane‘ą Wade‘ą. Titulo nespėję nugriebti tandemai lieka nepelnytai primiršti.
Tokioje kategorijoje atsidūrė ir Jutos „Jazz“ legendos Johnas Stocktonas bei Karlas Malone‘as. Neįtikėtina jų draugystė ir dinamiškas susižaidimas komandos gerbėjus žavėjo net 18 metų (nuo 1985 iki 2003 metų), tačiau titulų taip ir neatnešė.
Iki savo pažinties K.Malone‘as ir J.Stocktonas nuėjo itin skirtingus gyvenimo kelius. Jie abu tarsi idealiai atitiko tuo metu už Atlanto susiformavusius rasinius stereotipus.
J.Stocktonas kilo iš Vašingtono Valstijos bei buvo jau trečiosios kartos atletas savo giminėje. Krepšininko senelis profesionaliai žaidė amerikietišką futbolą ir spėjo tapti šalies čempionu, o tėvas orientavosi į krepšinį. Mokyklą baigęs J.Stocktonas taip pat neturėjo atlikti sunkių pasirinkimų ir įstojo į giminės pamėgtą Gonzagos universitetą, kuriame gerokai vėliau karjeros pagrindus klojosi Domantas Sabonis, o dabar tai daro Martynas Arlauskas.
J.Stocktonas daugeliui suformuodavo tylaus, intravertiško žmogaus įspūdį, kuris kiek pasikeisdavo tik aikštėje. Smulkus įžaidėjas buvo žinomas kaip itin išradingas ir įgudęs krepšininkas, tačiau tai papildydavo ir pasidarbavimu alkūnėmis bei kitais nešvaraus žaidimo elementais. Vos 185 cm ūgio gynėjas nevengė pastovėti už save.
K.Malone‘o jaunystė buvo gerokai sudėtingesnė. Jis buvo vienas iš devynių vienišos motinos vaikų ir gyveno itin skurdžiai bei itin anksti pradėjo pats sau kelti problemas. Pirmoji iš jų – vos septyniolikos susilaukti dvyniai su vos pažįstama bendraamže. Šių vaikų pats krepšininkas ilgai nepripažino.
Vos po trejų metų įsižiebė dar skambesnis skandalas – savo sugebėjimus jau Luizianos Technologijos universitete demonstravęs talentas vėl susilaukė vaiko. Kabliuku šį kartą tapo tai, kad jo partnerei Gloriai Bell tuo metu buvo vos trylika. Tėvystės K.Malone‘as vėl ilgai nepripažino, nors teisme ją įrodė atliktas DNR testas. Į kalėjimą už seksą su mažamete krepšininkas nesėdo tik todėl, kad pastarosios tėvai nepateikė kaltinimų tikėdamiesi, kad laisvėje likęs talentas aprūpins šeimą.
K.Malone‘as nebuvo linkęs atsakyti už savo klaidas ir atsisakė išlaikyti vaikus net tada, kai patekęs į Nacionalinę krepšinio asociaciją (NBA) pinigus pradėjo skaičiuoti milijonais. Krepšininkas ilgai buvo žinomas kaip nebrendyla, tačiau tai tiko prie jo asmenybės – ekstravertiškas, ekstravagantiškas, kalbus ir žavingas, visada turintis ką pasakyti bei nevengiantis dėmesio. Apie tai sufleravo ir pomėgis kalbėti apie save trečiuoju asmeniu.
Šie du aprašymai visiškai neskamba kaip pagrindas tvirtai draugystei. Vyrukai skyrėsi net vizualiai – smulkus 185 cm ūgio baltaodis ir 206 cm ūgio raumenų kalnas su afroamerikietiškomis šaknimis. Vis dėlto netikėtą ryšį jie pajuto dar prieš tapdami komandos draugais. 1984-aisiais dar studentavę K.Malone‘as ir J.Stocktonas dalyvavo olimpinės Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktinės peržiūroje. Į šią suvažiavo net 400 jaunų žaidėjų, tačiau iki tol vienas apie kitą nežinoję vunderkindai greitai rado bendrą kalbą tiek aikštėje, tiek už jos ribų, tik dviese sėdėdami valgykloje.
Nė vienas iš jų į tuometinę JAV rinktinę nepateko, tačiau metais vyresnis J.Stocktonas netrukus sulaukė ir džiugių žinių – 1984 metų naujokų biržoje „Jazz“ jį pasirinko 16 šaukimu. Net ir šis tuo metu vaikinui atrodė per aukštas. Gonzagos universitetas tuo metu toli gražu nebuvo prestižinis, todėl komandos gerbėjai liko suglumę dėl tokio pasirinkimo. Tam nepadėjo ir prastas debiutinis sezonas NBA, kuriame įžaidėjas gerai skirstė kamuolius, tačiau vargo gynyboje ir klaikiai atakavo krepšį.
Po metų „Jazz“ dar kartą rinkosi pirmojo naujokų biržos rato viduryje ir 13-uoju šaukimu pakvietė Karlą Malone‘ą. Aukštaūgis galėjo džiaugtis patekęs į komandą, kurioje jau turi gerai pažįstamą veidą. Tuomet aukštaūgių valdomoje lygoje jam pritapti taip pat sekėsi gerokai lengviau – jau debiutiniame sezone sunkusis krašto puolėjas per 31 minutę rinko 14,9 taško ir 8,9 atkovoto kamuolio.
Duetas iš tiesų siautėti pradėjo po 1986-ųjų vasaros, kai iškeistas buvo iki tol komandoje visas puolime vadeles laikęs Adrianas Dantley. Jaunuolių statistikai kasmet augant, o draugystei tvirtėjant, asmenybės ir toliau išliko itin skirtingos. Kol J.Stocktonas žaidė golfą, K.Malone‘as leisdavosi į žvejybas ar medžiokles. Įžaidėjas rinkdavosi tik paprastus drabužius ir šeimai patogiausius automobilius, o aukštaūgis mėgo motociklus ir kaubojiškus batus.
Nepaisant visko, ryšys aikštėje kasmet buvo tik ryškesnis. J.Stocktono perdavimai K.Malone‘ui per visą aikštę tapo jų vardiniu manevru, o pats įžaidėjas teigė, kad tai daryti yra paprasta, nes kolega tiesiog viską sugauna. Abu jie nuolat patekdavo į nešvariausių lygos žaidėjų sąrašus, tačiau tai ir liko turbūt vieninteliu jų panašumu.
Smagiausi laikai atėjo komandos vairą perėmus legendiniam Jerry Sloanui, kuris duetui suteikė visišką laisvę. Būtent tuomet abu žaidėjai debiutavo „Visų žvaigždžių“ rungtynėse bei ėmėsi stabiliau kalti pergales, leidusias rengti ilgesnius žygius ir atkrintamosiose.
Aikštėje J.Stocktonas ir K.Malone‘as veikė kaip visiškai vadovėlinis duetas. Nesavanaudiško įžaidėjo bei tvirto ir dar iš vidutinio nuotolio pataikyti galinčio aukštaūgio pikenrolas veikė kaip šveicariškas laikrodis, o tai atsispindėjo ir statistikoje. J.Stocktonas devynis sezonus paeiliui lygoje ženkliai pirmavo pagal rezultatyvius perdavimus, 1989–1990 metų sezone užfiksuodamas rekordinį 14,5 vidurkį. K.Malone‘as net devynis sezonus paeiliui rinko dvigubo dublio vertus vidurkius.
Vis dėlto „Jazz“ aukso amžius atėjo tik šių statistikai šiek tiek kristelėjus. 1997 ir 1998 metais Jutos klubas pasiekė NBA finalą ir buvo per žingsnį nuo titulo, tačiau jiems palikti gilesnį pėdsaką istorijoje abu kartus sutrukdė M.Jordano vedami Čikagos „Bulls“ (abi serijos iki keturių pergalių baigėsi 2:4).
M.Jordanas į istorijos pakraščius nustūmė ne vieną dinastija galėjusia tapti komandą. Būtent dėl jo siautėjimo retai yra prisimenamos tokios tuometinės žvaigždės kaip Sidney Moncriefas iš Milvokio „Bucks“ ar Majamyje ir Šarlotėje ryškius įrašus palikęs Glenas Rice‘as. Apmaudu, kad į šią kompaniją patenka ir K.Malone‘as bei J.Stocktonas.
Po 1998-ųjų finalo „Jazz“ lyderiai vėl pasirinko skirtingus kelius pralaimėjimo kartėliui nubraukti. J.Stocktonas su nesėkme taikstėsi tyliai, o K.Malone‘as nusprendė save išmėginti amerikietiškose imtynėse. Neilgas pasiruošimas baigėsi jo kova prieš Dennisą Rodmaną ir Hulką Hoganą, kurios aukštaūgiui laimėti nepavyko.
„Jazz“ tandemas įkopė į ketvirtosios dešimties vidurį ir pamažu ėmė lėtinti apsukas. Jutos klubui niekaip nebepavyko peržengti antrojo atkrintamųjų rato, o baigus karjeras ilgamečiams jų bendražygiams Markui Eatonui ir Jeffui Hornačekui, sudėtyje atsirado vis daugiau skylių. Persikėlus į dvidešimt pirmąjį amžių veteranai pasiekė keturiadešimtmečius ir jiems teko priimti lemtingus sprendimus. Čia pasirinkimai ir vėl buvo skirtingi.
2003-ųjų vasarą jau 41-erių sulaukęs J.Stocktonas nusprendė baigti karjerą, nors dar akivaizdžiai turėjo fizinių jėgų. Paskutiniajame savo sezone įžaidėjas per 28 minutes rinko 10,8 taško (36 procentai tritaškių), ir 7,7 rezultatyvaus perdavimo, o per 19 metų trukusią karjerą apskritai praleido tik 22 (!) mačus. Vis dėlto jis nusprendė daugiau laiko praleisti su šeima. Savo vienintelėje santuokoje šiuo metu jis yra jau 33 metus ir užgyveno šešis vaikus. Tuo tarpu K.Malone‘as nusprendė dar pabandyti sumedžioti žiedą su Los Andželo „Lakers“, tačiau tai baigėsi fiasko, o aukštaūgis lygą paliko apsisvaidęs žaibais su Kobe Bryantu, nes pamėtė gašlių frazių jo žmonos atžvilgiu.
„Jazz“ legendos per 18 sezonų kartu taip ir nepasiekė žiedų, tačiau sukūrė išskirtines karjeras. J.Stocktonas yra visų laikų NBA lyderis pagal rezultatyvius perdavimus (15 806) ir perimtus kamuolius (3 265). K.Malone‘as užima antrą vietą tarp rezultatyviausių žaidėjų (36 928) ir septintą pagal atkovotus kamuolius (14 968). Abu jie pasižymėjo ir tiesiog arkliška sveikata. K.Malone‘o pasiekimai yra net įspūdingesni nei jo kolegos – aukštaūgis per 18 sezonų Jutoje praleido vos 8 mačus, aikštelėje pasirodydamas 1 436 kartus per 1 442 rungtynių, o šią statistiką apgadino tik Los Andžele.
1992 metais jie kartu žaidė JAV svajonių rinktinėje, olimpiniais aukso medaliais pasidabino tiek Barselonoje, tiek po ketverių metų Atlantoje. 1996-aisiais jie buvo įtraukti į 50 geriausių visų laikų NBA žaidėjų sąrašą, o baigę karjeras sulaukė patekimo ir į „Šlovės muziejų“.
Draugiškus santykius istoriją kartų kūrę krepšininkai palaiko iki šiol. Jų žmonos yra artimos draugės, jie tapo vienas kito vaikų krikštatėviais bei vykdė bendrą verslą, prekiaudami mašinomis „Stockton To Malone Honda“ įmonėje.
K.Malone‘as ir J.Stocktonas iki šiol išlieka tiek etaloniniu pavyzdžiu aikštėje, tiek sunkiausiai paaiškinama draugyste už aikštės ribų. Vienas kito pliusus ir minusus papildę žaidėjai paliko gilų pėdsaką lygos istorijoje ir tik dėl nelemto žiedo neiškovojimo dažnai yra be reikalo primirštami geriausių visų laikų krepšininkų debatuose.
Norėdami komentuoti prisijunkite.