Vėliau atsiskleidę LKL žaidėjai: per trejus metus iš NKL į Lietuvos rinktinę ir iš Kupiškio į stipriausią šalies lygą (12)

Balandžio 1 d., 15:33
D.Bičkauskis praėjusiais metais debiutavo ir Lietuvos vyrų rinktinėje
D.Bičkauskis praėjusiais metais debiutavo ir Lietuvos vyrų rinktinėje
Tautvydas Kubilius

Nemaža dalis profesionalių krepšininkų talentu tarp savo bendraamžių išsiskiria jau itin jauname amžiuje. Ankstesnis brendimas, geresnės įgimtos fizinės savybės jiems leidžia turėti stipresnį startą svajonės link, tačiau ne visada šie krepšininkai pasiekia daugiausiai.

Yra dalis žaidėjų, kurie atsiskleidžia kur kas vėliau ir į save pirmąjį dėmesį atkreipia tik pradėję kopti į trečiąją dešimtį. Nemažai tokių žaidėjų, kurių karjeros staiga šovė į viršų, galima buvo išvysti ir praėjusio sezono Lietuvos krepšinio lygoje (LKL).

Radzevičius Radzevičius

REKLAMA

Gytis Radzevičius (197 cm, 24 metai)

Jeigu LKL būtų žaidėjo, turėjusio proveržio sezoną, rinkimai, G.Radzevičius rimtai pretenduotų į šį apdovanojimą. 2019–2020 metų sezone jo statistika Utenos „Juventus“ gretose praktiškai padvigubėjo – puolėjas rinko 11,7 taško, atkovojo 5,5 kamuolio, atliko po 2 rezultatyvius perdavimus ir fiksavo 15,3 naudingumo balo.

G.Radzevičius nežaidė nė vienoje savo amžiaus rinktinėje, o Sostinės krepšinio mokykloje (SKM) rungtyniavo netgi ne pagrindinėje savo metų komandoje. Pabaigęs krepšinio mokyklą devyniolikmetis G.Radzevičius pasuko į Regionų krepšinio lygoje (RKL) žaidusią „Kupiškio“ ekipą. Geras žaidimas pusantrų metų šiame klube leido persikelti į NKL – Vilniaus „Perlo-MRU“ gretas.

Pats krepšininkas svečiuodamasis podcaste „Iš eilutės“ pasakojo, kad tuo laikotarpiu teko padirbėti ir kitus darbus – vieną iš vasarų dabar solidžiai LKL atrodantis G.Radzevičius darbavosi padavėju.

2016–2017 metų sezono eigoje vilnietis paliko „Perlą“ ir persikėlė į itin ambicingą Šakių „Vytį“. Įdomu tai, kad persikėlus į tuomet stipresnį Šakių klubą, G.Radzevičiaus statistika netgi pagerėjo – jis rinko po 13 taškų ir beveik 15,9 naudingumo balo.

REKLAMA

Galima teigti, kad kitas sezonas tapo vienu iš esminių lūžių šio krepšininko karjeroje. Dabar Maskvos srities „Chimki“ besidarbuojančio Aurimo Jasilionio vadovaujamas Šakių „Vytis“ tiesiog dominavo NKL reguliariajame sezone, o G.Radzevičius buvo neabejotinas šios komandos lyderis. Nors „Vytis“ galiausiai suklupo NKL pusfinalyje prieš Kauno „Žalgirio“ dublerius, tačiau tai nesutrukdė šiam puolėjui tapti naudingiausiu reguliariojo sezono žaidėju – G.Radzevičius pelnė 16,1 taško, atkovojo 6,5 kamuolio ir rinko 20,8 naudingumo balo.

Akivaizdu, kad NKL marškinėliai tuomet jau buvo išaugti ir nors, kaip pripažino pats krepšininkas, susidomėjimo būta ir iš LKL dugno komandų, tačiau pasirinkimas, kurį priėmė krepšininkas buvo ambicingas – stipri lygos vidutiniokė „Juventus“ ekipa.

23 metų G.Radzevičiui perėjimas į aukštesnį lygį buvo itin skausmingas. Per pirmąsias 9 rungtynes jis rinko vos 1,2 taško, o pirmąjį savo tritaškį puolėjas pataikė tik per dešimtąjį savo mačą LKL. Sezonui persiritus į antrą pusę, krepšininkas jau tapo svarbiu rotacijos žaidėju Žydrūno Urbono komandoje ir adaptacinis periodas buvo įveiktas.

REKLAMA

Šiame sezone G.Radzevičius pelnė 11,7 taško ir rezultatyvumu Utenos klube nusileido tik Bryantui Crawfordui, taip pat jis buvo geriausias kovotojas dėl kamuolių (5,5 atk. kam.) ir naudingiausias ekipos žaidėjas (15,3 naud. bal). Nors G.Radzevičius dar turi kontraktą su „Juventus“ kitam sezonui, tačiau kaip pripažino pats krepšininkas, jame yra numatyta išpirka, kuri nėra itin didelė, tad tikimybė šį žaidėją išvysti dar aukštesniame lygyje jau kitąmet yra gana nemaža.

Matant kaip greitai tobulėja šis puolėjas ir atsižvelgiant, kad jam yra dar tik 24 metai, tikrai galima tikėtis dar poros stiprių žingsnių į priekį. Stipriausios G.Radzevičiaus savybės yra atletiškumas, geras šuolis bei stiprus pirmasis žingsnis, tačiau koją kiek gali kišti metimas iš distancijos bei tai, kad jauname amžiuje jam nėra tekę nė kiek susipažinti su aukštesnio lygio krepšiniu.

Bičkauskis Bičkauskis

REKLAMA

Dovis Bičkauskis ( 191 cm, 26 metai)

D.Bičkauskis yra vienas iš tų retų atvejų, kai žaidėjas, nerungtyniavęs nė vienoje savo amžiaus rinktinėje, sugebėjo praverti nacionalinės komandos duris. Įžaidėjas su Lietuvos rinktinės marškinėliais debiutavo 2019 metų vasarį Pasaulio taurės atrankos rungtynėse su Italija ir tame mače per 17 minučių pelnė 10 taškų.

Apie tai, kad šį įžaidėją bus galima matyti rungtyniaujantį Vilniaus „Ryte“ ar tuo labiau Lietuvos rinktinėje dar prieš kelis metus niekas negalėjo pagalvoti. 2015–2016 metų sezone D.Bičkauskis dar žaidė NKL pirmenybėse ir vedė Marijampolės „Sūduvą-Mantingą“ čempionų titulo link.

Būtent šį sezoną Mariaus Kiltinavičiaus vadovaujamoje Marijampolės komandoje D.Bičkauskis yra įvardinęs, kaip kol kas vieną iš svarbiausių savo karjeroje. Po beveik 13 taškų ir 18 naudingumo balų rinkęs gynėjas patraukė Utenos „Juventus“ dėmesį ir jau kitais metais būdamas 23 metų debiutavo aukščiausioje šalies krepšinio lygoje.

Itin svarbus momentas šio krepšininko karjeroje buvo ir žaidžiant „Trakų“ klube. Kaip Krepsinis.net duotame interviu kalbėjo pats krepšininkas, būtent tada pirmą kartą savo karjeroje jis žaidė tik įžaidėjo, o ne atakuojančio gynėjo pozicijoje. Šis pokytis tapo itin svarbiu aspektu jo karjeroje.

REKLAMA

Dar 2013 metas D.Bičkauskis rungtyniavo Vilniaus mėgėjų krepšinio lygoje, o jau 2016 metais grūmėsi su pajėgiausiais šalies krepšininkais. Pirmajame sezone LKL įžaidėjas pelnė 5,4 taško ir rinko 6,3 naudingumo balus. Jau po metų jo skaičiai padvigubėjo – 10,3 taško ir 14,1 naudingumo balo. Labai panašus buvo ir trečiasis sezonas Utenos klubo gretose (10,2 tšk., ir 13,3 naud. bal.), tad po tokio pasirodymo įžaidėją į savo gretas pasikvietė Vilniaus „Rytas“.

Sostinės klube įžaidėjas tenkinosi atsarginio žaidėjo vaidmeniu ir vargu ar tai gali artimiausiu metu pasikeisti. Pagrindinė D.Bičkauskio problema yra prastas pataikymas iš distancijos ir aukštesnio lygio varžovai drąsiai gali taikyti riziką ties šiuo krepšininku perimetre. Tiesa, kaip vienas iš pagrindinių D.Bičkauskio pliusų dažnai yra įvardijamas kibus darbas gynyboje.

Sabeckis Sabeckis

REKLAMA

Donatas Sabeckis (198 cm, 27 metai)

Nors šis sezonas D.Sabeckiui ir nesiklostė sėkmingai, tačiau reikia tikėtis, kad tai buvo tik laikinas stabtelėjimas itin įdomiai besiklostančioje šio krepšininko karjeroje.

Kaunietis yra gimęs 1992 metais, tačiau prie šios kartos pasiekimų jaunimo čempionatuose yra prisidėjęs tik tuo, kad 2010 metais Vilniuje vykusiame iki 18 metų čempionate darbavosi, kaip savanoris. Kaip yra kalbėjęs pats krepšininkas, tuo metu nebuvo net minčių apie galimybes prasibrauti tarp savo metų geriausių šalies talentų.

Itin vėlyvo brendimo D.Sabeckis, būdamas 20 metų, dar žaidė RKL čempionate ir gynė Birštono „Jazz-Diremtos“ garbę. Iš ten įžaidėjas persikėlė į „Sūduvą-Mantingą“, kur su kiekvienu sezonu dėjo žingsnius aukštesnio lygio link.

Pats įžaidėjas pripažino, kad nors praktiškai kiekvieną sezoną turėjo vis skirtingus trenerius, tačiau labiausiai dėkingas yra šiame straipsnyje jau minėtam M.Kiltinavičiui. Būtent prie šio stratego geriausiai Marijampolės klube atsiskleidė ir D.Bičkauskis, ir D.Sabeckis. Po pergalingų „Sūduvos-Mantingos“ 2015–2016 metų  NKL pirmenybėse abu gynėjai persikėlė į LKL. D.Sabeckis, prisijungęs prie „Šiaulių“, iškart tapo vienu iš kertinių komandos žaidėjų. Nors tuomet Vaido Pauliukėno vadovaujama komanda buvo turnyrinės lentelės dugne, o klubas vis keitė legionierius, tai buvo puiki terpė atsiskleisti D.Sabeckiui, kurio tandemas su Martynu Echodu jau tą sezoną veikė tiesiog puikiai. Pastarasis vidurio puolėjas iki dabar su malonumu prisimena žaidimą šalia D.Sabeckio.

REKLAMA

Pirmajame sezone LKL D.Sabeckis jau pelnė po 9 taškus, atliko 5,9 rezultatyvaus perdavimo ir fiksavo 11,4 naudingumo balų. Kitais metais M.Echodą Šiauliuose pakeitė Laurynas Birutis ir D.Sabeckio bei pastarojo tandemas, kaip vienas iš efektyviausių, įsirašė į LKL istoriją. Po 9,9 taško pelnęs, 6,9 rezultatyvaus perdavimo atlikęs ir 13,1 naudingumo balo rinkęs D.Sabeckis privertė į save atkreipti ir Kauno „Žalgirio“ dėmesį.

Gaila, tačiau Šarūno Jasikevičiaus vadovaujamoje komandoje D.Sabeckis įsitvirtinti neįstengė. Panašu, kad įžaidėjas nebuvo pasiruošęs vadovauti itin sudėtingam „Žalgirio“ žaidimui ir pats krepšininkas podcaste „Iš eilutės“ pripažino, kad Kauno ekipoje teko susidurti su visiškai nauju detalių išpildymo lygiu.

Praėjusį sezoną Liudvigsburgo „MHP Riesen“ klube užbaigęs D.Sabeckis šį rudenį toliau bandė krimsti legionieriaus duoną, tačiau sezono pradžia Zagrebo „Cibona“ klube nesusiklostė ir 27 metų kaunietis pirmą kartą patyrė, ką reiškia būti atleistam iš komandos. Sezono viduryje prie Prienų „CBet“ prisijungęs įžaidėjas sublizgėti neįstengė – jis pelnė 5,2 taško, atliko po 3 rezultatyvius perdavimus ir rinko po 4 naudingumo balus. Nors ir anksčiau tolimi metimai nebuvo stipriausia D.Sabeckio žaidimo pusė, tačiau šįmet pataikymas iš toli buvo dar prastesnis nei įprastai – tikslą pasiekdavo tik 23 procentai tritaškių.

REKLAMA

Net ir po ne itin vykusio sezono Prienuose D.Sabeckis šiuo tarpsezoniu turėtų sulaukti dėmesio tiek iš LKL klubų, tiek iš užsienio komandų. Įžaidėjui dabar svarbiausia gauti, kuo daugiau žaidybinio laiko ir atgauti pasitikėjimą savo jėgomis.

Urbonas Urbonas

Aurimas Urbonas (198 cm, 27 metai)

Kretingiškiui savojo šanso debiutuoti aukščiausioje šalies krepšinio lygoje teko laukti išties ilgai – maža dalis žaidėjų tai padaro būdami 27 metų.

A.Urbonas buvo tapęs savotišku NKL pirmenybių simboliu ir atrodė, kad taip į aukštesnį lygį galbūt ir nebepakils. 8 sezonus antroje pagal stiprumą šalies lygoje praleidęs krepšininkas pakeitė 4 komandas, tačiau lemiamu tramplinu kilti į aukštesnį lygį jam tapo sezonas Marijampolėje.

REKLAMA

Paskutiniojo savo sezono metu čempionais tapusioje ekipoje A.Urbonas pelnė 12,8 taško, atkovojo 5,6 kamuolio, atliko 4,6 rezultatyvaus perdavimo ir rinko 15,8 naudingumo balo. Vyšnia ant torto tapo naudingiausio finalo ketverto žaidėjo apdovanojimas.

Per tuos 8 metus beveik 2 metrų ūgio žaidėjui teko išbandyti save praktiškai visose pozicijose ir būtent universalumas tapo jo pagrindiniu privalumu, padėjusiu įsitvirtinti ir LKL.

Eksperimentus mėgstantis „Šiaulių“ strategas Antanas Sireika debiutinio A.Urbono sezono metu šį krepšininką pradėjo bandyti įžaidėjo pozicijoje ir tai pasiteisino. Įdomu tai, kad „Šiaulių“ klube debiutantas iškart sulaukė itin didelio pasitikėjimo – jis aikštėje praleisdavo po 24 minutes, per kurias pelnė 5,8 taško, atliko 3,3 rezultatyvaus perdavimo, atkovojo po 3 kamuolius ir rinko 6,5 naudingumo balo.

Akivaizdu, kad debiutinis kretingiškio sezonas susiklostė gana neblogai ir įsitvirtinti šiame lygyje krepšininkui pavyko. Vargu, ar būdamas 27 metų A.Urbonas dar gali kilti kažkur stipriai aukščiau, tačiau rungtyniauti šiuo metu turėtų dominti praktiškai visas antros LKL turnyrinės lentelės pusės komandas.

REKLAMA

Valinskas Valinskas

Paulius Valinskas (191 cm, 24 metai)

P.Valinskas vienintelis iš šio penketuko rungtyniavo savo amžiaus Lietuvos rinktinėse, tačiau į šį sąrašą yra įtrauktas dėl vienos priežasties. Prieš 2013–2014 metų sezono pradžią šiuo gynėju „Žalgirio“ sistemoje tikinčių buvo nedaug.

Kalbama, kad tuomet devynioliktojo savo gimtadienio laukęs P.Valinskas „Žalgirio“ antrojoje komandoje vietą išsaugojo tik kaip dvyliktas šios ekipos žaidėjas. Sezone prieš tai P.Valinsko vaidmuo komandoje buvo daugiau epizodinis – jis per 12 minučių pelnė 3,4 taško ir rinko 2,3 naudingumo balo.

Pagrindinė priežastis, kodėl šis krepšininkas liko „Žalgirio“ dublerių gretose, buvo išskirtinai gera kamuolio varymo technika. Įžaidėju tuomet rungtyniavęs krepšininkas šį žaidimo elementą buvo įvaldęs tikrai puikiai.

REKLAMA

„Žalgiris“ nepasigailėjo suteikęs dar vieną šansą šiam kauniečiui ir jau kitame sezone jis nukonkuravo metais jaunesnį Kristupą Žemaitį ir tapo pagrindinių atakų organizatoriumi bei NKL pirmenybėse pelnė 13,1 taško ir rinko po 12 naudingumo balų. Dublerių ekipoje tą sezoną žaidė ir Vidas Ginevičius, kuris tapo savotišku P.Valinsko mentoriumi aikštėje.

Solidų žaidimą dublerių gretose demonstravęs gynėjas sulaukė kvietimo prisijungti prie pagrindinės komandos. Nors P.Valinskas daugiausiai laiko gaudavo pasireikšti LKL čempioante, tačiau būta blykstelėjimų ir Eurolygoje. Mače su Maskvos CSKA gynėjas per minutes mačo pabaigoje pelnė 11 taškų ir po susitikimo sulaukė pagyrų iš Š.Jasikevičiaus.

Po dviejų banguotų sezonų „Žalgirio“ pagrindinėje komandoje P.Valinskas persikėlė į Panevėžio „Lietkabelį“, kur buvo vienas iš Nenado Čenako vadovaujamos komandos lyderių. Savo vertę Panevėžyje įrodęs gynėjas šį sezoną pabandė laimę užsienyje, tačiau Orleano „Loiret“ ekipos gretose neįsitvirtino ir sugrįžo į „Lietkabelį“, kuriame pakeitė išvykusį Kendricką Browną.

REKLAMA

„Lietkabelyje“ P.Valinskas atrodė gana solidžiai – jis rinko po 9 taškus, atkovojo 2,2 kamuolio ir fiksavo 5,8 naudingumo balo. Į akis krito tik dar labiau suprastėjęs pataikymas iš trijų taškų zonos – iš toli gynėjas atakavo 24 procentų tikslumu. Tai nesutrukdė P.Valinskui debiutuoti Lietuvos rinktinėje Europos čempionato atrankos rungtynėse su Čekijos ir Belgijos komandomis.

P.Valinskas, kaip ir D.Sabeckis, yra gimę gruodžio pabaigoje, tad šių krepšininkų pavyzdžiai tarsi patvirtina teoriją, kad metų gale gimusiems krepšininkams yra kur kas sudėtingiau jauname amžiuje demonstruoti gerus rezultatus tarp tų pačių metų žaidėjų, kadangi už kai kuriuos iš jų jie yra jaunesni praktiškai visais metais. Jeigu krepšininkas dar yra ir vėlesnio brendimo, tai dažnai tampa kliūtimi, siekiant aukščiausio lygio, tačiau, kaip matome iš šių pavyzdžių, dalis krepšininkų į save dėmesį atkreipia būdami net ir virš dvidešimties.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


12 komentarai
Naujausi komentarai (12)
Geriausiai ivertinti (12)
PRO komentarai (1)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti