Eurolygoje tęsiasi ketvirtfinalio etapas ir šiuo metu jau žinome du finalo ketverto Abu Dabyje dalyvius, o dvejose serijose prireikė penktųjų rungtynių.
Tiesiausiu keliu bilietą į pusfinalį pačiupo Šarūno Jasikevičiaus treniruojama Stambulo „Fenerbahče“ ekipa, o Pirėjo „Olympiacos“ vietą tarp keturių stipriausių komandų užsitikrino ketvirtosiose serijos rungtynėse.
Portalas Krepsinis.net pažvelgė į tai, kas šiose serijose tapo savotiškais atradimais, kas galbūt kažkiek nuvylė bei tuo pačiu į tai, kas laukia lemiamose serijų rungtynėse Atėnuose bei Monake.
Ne MVP ritmu žaidžiantis K.Nunnas ir nuolatinės PAO ašaros
Atėnų „Panathinaikos“ ekipa antrus metus iš eilės žais penktąsias serijos rungtynes ir veiksmas vėl vyks OAKA arenoje, kur įveikti Ergino Atamano auklėtinius yra beprotiškai sudėtinga.
Bilietai į lemiamą mačą išpirkti buvo per kelias valandas, o PAO klubo savininkas Dmitris Giannakopolous žada „pragarą“, tačiau ne varžovams, o rungtynių teisėjams.
Būtent šioje serijoje daugiausiai dėmesio keliauja ne tik tam, kas vyksta aikštėje, bet ir pašaliniams dalykams. Be abejo, kad prie to daugiausiai prisideda E.Atamanas ir D.Giannakopolous.
Jau serijos pradžioje E.Atamanas pažėrė priekaištų Stambulo ekipos vyriausiajam treneriui Luca Banchi dėl to, kad jo auklėtiniai treniravosi ne OAKA arenoje ir taip bandė saugotis nuo galimo šnipinėjimo.
Po pirmojo pralaimėjimo D.Giannakopolous socialinės paskyros tiesiog ūžė. Kaltinimai keliavo kaip įprasta teisėjams ir tiesiog bendrai Eurolygai.
Antrasis PAO pralaimėjimas buvo pažymėtas E.Atamano išėjimu anksčiau laiko bei Cedi Osmano pasisakymais, kad „Anadolu Efes“ sirgaliai netinkamai elgėsi su turkų specialistu, kuris su Stambulo klubo iškovojo du titulus.
👀 Ergin Ataman left the court before the game ended after Efes' fans chanted "take a timeout" ! pic.twitter.com/u0qxW3aBhu
— Eurohoops (@Eurohoopsnet) May 2, 2025
Galiausiai komandos direktorius Dimitris Kontos skundėsi tuo, kad visos serijos metu teisėjavimas yra nenuoseklus, o ekipos lyderis Kendrickas Nunnas negauna pakankamai pagarbos.
Galime būti tikri – jeigu PAO pralaimės, kaltas bus visas aplinkinis pasaulis: teisėjai, Eurolyga ar netinkamas varžovų elgesys. Atėnų klubas jau įrodė, kad garbingo pralaimėjimo scenarijus iš jų pusės čia yra tiesiog neįmanomas.
Tam, kad to pralaimėjimo nebūtų, Eurolygos čempionams reikia visų pirma koncentruotis į žaidimą aikštėje, o ten yra vienas didžiulis rezervas.
Eurolygos MVP K.Nunnas kol kas tikrai nežaidžia taip, kaip iš jo tikėtumeisi. Amerikietis iššovė tik trečiosiose serijos rungtynėse, kai pelnė 25 taškus ir surinko 31 naudingumo balą.
Kiti trys gynėjo pasirodymai buvo gerokai blankesni ir du sykius jo naudingas nesiekė net dviženklio. Labiausiai akis bado K.Nunno tikslumas metant iš toli – jis serijoje yra pataikęs 6 tritaškius iš 22 bandymų.
Prie tikrai žemų PAO lyderių skaičių daug prisideda solidi Stambulo komandos gynyba. Gynėjui yra maksimaliai ribojamas žaidimas į kairę ir tai tikrai kokybiškai daro tiek P.J.Dozieras, tiek Elijah Bryantas.
Jeigu K.Nunnas sužais bent dalinai taip, kaip įpratome reguliariojo sezono metu, tuomet daug šansų svečiai neturės. Kitu atveju, graikų klubui teks ieškoti rezervų.
O jų abi komandos serijos metu tikrai surado. L.Banchi panaudotas Erkanas Yilmazas davė daug agresijos tiek trečiajame, tiek ketvirtajame mačuose, o pastarajame susitikime rungtynių pabaigoje dar iššovė ir visą sezoną blankiai atrodęs Rolandas Šmitas.
Ergino Atamano vadovaujamoje komandoje itin ryškių blykstelėjimų turėjo Juancho Hernangomezas, kuris pirmajame mače rinko 40 naudingumo balų, o trečiose serijos rungtynėse svarbų vaidmenį suvaidino net 4 tritaškius iš 5 pataikęs Konstantinos Mitoglou.
Akivaizdu, kad PAO į lemiamas rungtynes ateina su favoritės statusu ir pernai identiškoje situacijoje susitvarkė. Vis tik Shane’as Larkinas, Elijah Bryantas taip pat žino, kaip žaisti tokius svarbius mačus ir tai gali būt svečių dideliu privalumu.
Du „Barcelona“ veidai ir nežaidžiantis D.Motiejūnas
Serija, kuri atrodė neužsitęs, vis tik sugrįžta į Monaką. Donato Motiejūno atstovaujamas klubas startavo galingai ir pirmose dvejose rungtynėse atrodė, kad katalonų klubas šansų tiesiog neturi.
Viskas apsivertė aukštyn kojomis Barselonoje, kur pirmąsias rungtynes Joano Penarroya’os auklėtiniai laimėjo gana užtikrintai, o antrajame mače jau sugebėjo išgyventi ir dramą.
Į akis itin krito skirtinga katalonų klubo žaidėjų psichologija namie ir išvykoje. Puikiu „Barcelona“ ekipos frustracijos ženklu Monake buvo galima laikyti Tomašo Satoransky galvos pametimą, kai jis tiesiog nuskynė Matthew Strazelį.
Kietos kovos, apsižodžiavimų čia netrūksta. Vis tik priešingai nei „Anadolu Efes“ ir „Panathinaikos“ akistatoje čia viskas vyksta aikštėje.
Dideliu pranašumu Barselonoje šeimininkų ekipai tapo priekinės linijos žaidimas. Trečiajame susitikime tiesiog dominavo Willy Hernangomezas, o ketvirtajame mače gana sėkmingai atrodė ir Youssoupha Fallas.
Tuo tarpu pagrindinis Monako komandos centras Danielis Theisas atrodė išsimušęs. Itin solidžiu papildymu sezono eigoje tapęs vokietis per du pastaruosius mačus rinko po 8,5 taško ir po 7 naudingumo balus.
„Barcelona“ prie lyderių atrado ir puikių pagalbininkų. Didelį vaidmenį komandoje ėmė vaidinti Dario Brizuela, kurio atkarpa ketvirto mačo ketvirtajame kėlinyje, leido katalonams atitrūkti nuo varžovų. Su savo užduotimis gerai tvarkosi ir Joelis Parra, tapęs trečiojo mačo vienu iš lyderių.
Monako komandoje vaizdas yra netgi priešingas. Vassilis Spanoulis rotaciją yra stipriai sutraukęs ir Donatas Motiejūnas nuo suolo dar nebuvo pakilęs, Petras Cornelie sužaidė minutę, o Vitto Brownas bei Terry Tarpey’us taip pat turi labai simbolinį vaidmenį ir nieko iš esmės komandai neduoda.
Itin svarbiu faktoriumi penktajame serijos mače turėtų tapti klaidos. Per pirmuosius du susitikimus „AS Monaco“ ekipa iš viso suklydo 16 kartų, kai ketvirtajame mače prarado 19 kamuolių.
Kitas komponentas, kuris skyrėsi žaidžiant Monake ir Barselonoje, buvo pataikymas iš trijų taškų zonos. D.Motiejūno atstovaujama ekipa ketvirtajame mače tolimus metimus metė vos 22 procentais ir būtent geresnės realizacijos svečiams stipriai trūko.
Katalonų klubas įrodė, kad gali laimėti ir su kokybišku M.Jameso žaidimu. Pastarasis trečiosiose rungtynėse rinko 20 taškų ir atliko 12 rezultatyvių perdavimų. Tas rungtynes „Barcelona“ laimėjo puolimu ir būtent čia greičiausiai ir yra raktas į pergalę netgi Monake.
Stebint šią seriją iš Lietuvos, apmaudžiausia matyti tai, jog D.Motiejūnas yra visiškai iškritęs iš rotacijos. Dar prieš metus lietuvis ketvirtfinalio serijoje buvo vienu iš kertinių komandos žaidėjų, o dabar jo rungtyniaujančio nematome.
Turint omenyje tai, kad M.Grigonis nerungtyniauja dėl traumos, o D.Motiejūnas nuo suolo nekilo jau labai seniai, realu, kad šiame Eurolygos sezone ant parketo jau nebeišvysime nei vieno lietuvio.
Užsigrūdinusi „Fenerbahče“ ir ko pritrūko debiutantams
„Nėra lengva būti treniruojamiems tokio trenerio kaip aš“, – po trečiųjų serijos rungtynių Paryžiuje teigė žaidėjų sūkurinėje vonioje išmaudytas strategas iš Lietuvos.
Vis tik ketvirtfinalio etape būtent „Fenerbahče“ atrodė, kaip geriausiai treniruota komanda. Kaip komanda, kuri kiekvienoje atakoje žino ką ir kodėl reikia daryti. Nors serijos rezultatas ir 3:0, tačiau prieš tokią ekipą kaip „Paris“ žaisti niekada nėra lengva ir tai ypatingai išryškėjo pirmajame ir trečiajame serijos mačuose.
Pirmosiose rungtynėse Paryžius laikėsi ant sudėtingų Nadiro Hifi tolimų metimų, trečiajame – jau savo aštrumu dažnai Stambulo komandos gynybą šiaip ne taip pralauždavo ir T.J.Shortsas.
Vis tik jeigu žvelgsime į tai kokius metimus susikurdavo komandos, dažniausiai galima buvo įžvelgti akivaizdų „Fenerbahče“ pranašumą. Pratęsimo startas trečiajame mače tapo to atspindžiu. Tarikas Bibereovičius metė laisvas ir natūralu, kad pradėjo lemiamą atkarpą gera serija.
Paryžiaus klubo gynyba nebuvo stebuklinga ir „Fenerbahče“ puikiai tas spragas surasdavo. Wade’as Baldwinas, Devonas Hallas sėkmingai naudojosi dydžio pranašumais, perimetre progas gaudavo T.Biberovičius bei Marko Guduričius.
Faktoriumi galėjo tapti Nicolo Melli netektis, tačiau „Fenerbahče“ šią spragą užkamšė su gausesnėmis Khemo Bircho minutėmis bei Jilsonu Bango.
Būtent tuo „Fenerbahče“ ir išsiskyrė praktiškai iš visų aštuonių ketvirtfinalio komandų. Kiekvienas Stambulo komandos žaidėjas turėjo savąsias funkcijas ir sugebėjo įnešti bent kažkiek naudos.
„Paris“ ekipai būtent to ir trūko. Nors Tiago Splitteris, bandydamas palaikyti aukštą tempą, naudojo plačią rotacija, bet Leonas Kratzeris, Bandja Sy, Sebastianas Herrera, Leo Cavaliere vargiai kažką apčiuopiamo davė aikštėje ir buvo akivaizdu, kad jų lygis tiesiog netraukia Eurolygos atkrintamųjų.
Šiuo metu atrodo, kad „Fenerbahče“ yra bene tvirčiausio charakterio komanda Eurolygoje. Atlaikyti „Paris“ spurtai, išgyventos dramos Turkijos lygoje, prisitaikymas sezono metu prie traumų užgrūdino šią komandą. „Fenerbahče“ į finalinį ketvertą ateis mačiusi ir šilto, ir šalto bei jau parodžiusi vienybę ir tikėjimą treneriu. Tai gali tapti sunkiai įveikiama jėga bet kam.
Pokyčių besiprašanti „Real“ ir OLY prakeiksmas
Finalo ketverto varžybos vyks be Madrido klubo. Pastarąjį kartą „Real“ tarp keturių stipriausių komandų nepateko 2020–2021 metų sezone.
Galima pabrėžti ir tai, kad įmanomas scenarijus, jog po daugiau nei dvidešimties metų pertraukos pirmą kartą pusfinalyje nematysime nei vieno Ispanijos klubo. Pastarąjį kartą taip nutiko 2003–2004 metų sezone, o šįmet Ispanijos garbę vis dar gali apginti „Barcelona“.
Grįžtant prie Madrido komandos reikalų, iškritimas ketvirtfinalyje anaiptol nestebina. „Real“ savo situaciją susikompromitavo jau pralaimėdama įkrintamųjų rungtynes prieš „Paris“ ir ketvirtfinalyje užšokdama tiesiai ant reguliaraus sezono nugalėtojų „Olympiacos“ krepšininkų.
Pirėjuje šansų „Real“ turėjo, kadangi OLY tikrai nežaidė stebuklingo krepšinio. Ypatingai tai galima teigti apie antrąsias serijos rungtynes, tačiau pati Madrido ekipa suklydo 18 kartų ir pataikė 7 tritaškius iš 24 bandymų. Akivaizdu, kad tiek kokybės žaidžiant Pirėjuje neužteks.
Vaizdas pasikeitė grįžus į Madridą, kur „Real“ laimėjo trečiąsias serijos rungtynes. Solidžias rungtynes sužaidė Walteris Tavaresas, gerokai tikslesni buvo Džananas Musa bei Mario Hezonja, o OLY traukė tik Aleksandras Vezenkovas.
Įdomu tai, kad lemtingame ketvirtajame mače bulgaras buvo pristabdytas ir ne jis traukė „Olympiacos“, o į rotaciją sugrįžęs Evanas Fournier.
Šis mačas parodė, kad nors kūnų perimetre graikų klubas turi į valias, tačiau vis tik ekstra klasės žaidėjas yra tik E.Fournier.
Madrido komandoje vėl išryškėjo tos pačios problemos. Nors komandos dvasią kėlė veteranas Sergio Llullas, tačiau „Real“ neatrodė, kaip gerai veikiantis mechanizmas. Amžinai viskuo nepatenkinti W.Tavaresas ir M.Hezonja nebuvo tokie, kurie galėtų vesti komandą į skambias pergales.
Visos serijos metu trūko ir solidesnio F.Campazzo, kuris apie save rimčiau priminė tik ketvirtosiose rungtynėse. Būtent jis prisidėjo daug prie „Real“ spurto ketvirtajame kėlinyje, tačiau lemiamos atakos metu kamuolys nukeliavo į Alberto Abalde rankas, o šis serijos į Pirėjų jau negrąžino.
ALBERTO ABALDE KAÇIRDI, REAL MADRID'İN EUROLEAGUE SEZONU BİTTİ 🤯🤯🤯
— Euroleague Time (@euroleague_time) May 1, 2025
🎥 @EuroLeague pic.twitter.com/2QLgpRvOlh
Ši serija parodė, kad „Real“ tarpsezoniu reikia rimtų pokyčių. W.Tavaresas jau nėra tokia dominuojanti jėga Eurolygoje, atsarginiai žaidėjai, kaip ir viso sezono metu, neatitiko Madrido komandos lygio, tad norint sugrįžti tarp visiško elito – „Real“ reikės nemenkai stiprintis.
OLY savo ruožtu bandys nutraukti reguliaraus sezono nugalėtojų prakeiksmą. Eurolygai pakeitus formatą dar nei sykio reguliaraus sezono laimėtojai netapo čempionais. Vargu, ar Pirėjo komandą apskritai galima laikyti favoritais prieš būsimas finalo ketverto varžybas.
Pats Pirėjo klubas į finalinį ketvertą patenka ketvirtus metus iš eilės, tačiau prieš tai du sykius krito pusfinalyje, o finalo ketvertas Kaune buvo pažymėtas dramatišku pralaimėjimu būtent prieš „Real“ finale.
Norėdami komentuoti prisijunkite.