„Ar žinote, kad?“: vienas žingsnis tarp šlovės ir nevilties: B.Roy‘aus karjera (9)

Balandžio 18 d., 17:00
B.Roy‘aus karjerą sugriovė traumos (Scanpix nuotr.)
B.Roy‘aus karjerą sugriovė traumos (Scanpix nuotr.)
Šaltinis: Krepsinis.net

Krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net siūlo jums prisiminti didelio susidomėjimo sulaukusią rubriką „Ar žinote, kad?“. Kol krepšinio pasaulis yra sustingęs, savo skaitytojams priminsime įdomiausias asmenybes ir faktus apie juos.

Šį kartą prisiminkimę liūdną buvusios Portlendo „Trail Blazers“ žvaigždės Brandono Roy‘aus karjeros istoriją. Šis krepšininkas turėjo tapti viena ryškiausių pastarojo dešimtmečio NBA žvaigždžių, tačiau jo paties sveikata privertė sportininką kabinti sportbačius ant vinies.


Brandonas Dawayne‘as Roy‘us gimė 1984–ųjų metų liepos 23 dieną Sietle. Šešerių metų Brandoną brolis pradėjo mokyti žaisti krepšinį. Tėvai vaikui nupirko krepšinio kamuolį, su kuriuo būsima NBA žvaigždė nebesiskyrė visą vaikystę. Jis leisdavo dienas krepšinio aikštelėje, nesvarbu ar lyja, ar sninga, ar šviečia saulė. Tai buvo laikas, kai Brandonas nepaprastai žavėjosi tuometine Čikagos „Bulls“ žvaigžde Michaelu Jordanu ir kieme, žaisdamas su draugais, mėgdžiodavo savo dievuko judesius.

REKLAMA

Brandonas mokėsi Garfildo vidurinėje mokykloje. Aštuntoje klasėje jo mokyklos krepšinio komanda vyko į Las Vegasą žaisti dėl šalies čempionų titulo. B.Roy’us vedė savo ekipą į pergalę bei buvo pripažintas naudingiausiu turnyro žaidėju. Anot paties krepšininko, tai buvo didelis postūmis siekti profesionalaus krepšininko karjeros.

Paskutiniais metais mokykloje B.Roy‘us buvo vidurinių mokyklų krepšinio žvaigždė Jungtinėse Valstijose. NBA skautai būsimam krepšininkui prognozavo aukštą šaukimą 2002 metų NBA naujokų biržoje, tačiau jaunuolis nusprendė nedalyvauti naujokų biržoje ir stoti į aukštąją mokyklą.

Priėmęs Vašingtono universiteto pasiūlymą B.Roy‘us susidūrė su problemomis už krepšinio aikštelės ribų. Vaikinui sunkiai sekėsi moksluose, o laikydamas specialų mokymosi įvertinimų testą atletas atsidūrė kurioziškoje situacijoje. Pirmą kartą laikęs testą Brandonas nesurinko reikiamo taškų skaičiaus, o perlaikytas vaikino testas kažkur pasimetė. Po kurio laiko atsiradus B.Roy‘aus testo rezultatams paaiškėjo, jog vaikinui pavyko surinkti reikiamą taškų skaičių ir jis gavo stipendiją Vašingtono universitete.

REKLAMA

Jau po pirmojo sezono universiteto komandoje krepšininkas turėjo minčių palikti mokymosi įstaigą ir dalyvauti NBA naujokų biržoje, tačiau apsigalvojo, kai jo bendraamžiai Nate‘as Robinsonas ir Martellis Websteris nusprendė taip pat dalyvauti biržoje. B.Roy'us galvojo, jog protingiau būtų pasilikti universitete, patobulėti ir pasikelti savo vertę naujokų biržoje. 2005 metų gruodžio 29 dieną krepšininkas sužaidė rezultatyviausias savo rungtynes universiteto komandoje pelnydamas 35 taškus ir tapdamas 31 Vašingtono universiteto krepšininku, kuris per savo studijų metus sugebėjo peržengti 1000 pelnytų taškų ribą.

Galop, 2006 metų NBA naujokų biržoje B.Roy‘us išgirdo savo pavardę. Jį šeštuoju šaukimu pasirinko Minesotos „Timberwolves“, tačiau iš karto išmainė į Portlendo „Trail Blazers“, mainais gaudama teises į Randy Foye'ų. Ši naujokų birža vadinama vienu didžiausių nesusipratimų lygos istorijoje. Joje pirmu šaukimu buvo pašauktas Andrea Bargnani, trečiuoju – NBA neįsitvirtinęs Adamas Morrisonas, o dabartinė NBA žvaigždė Rajonas Rondo – 21–uoju. Kartu su B.Roy‘umi Portlendo klubą tų metų naujokų biržoje papildė ir antruoju šaukimu pakviestas LaMarcusas Aldridge‘as.

B.Roy‘aus debiutas neprisvilo. Karjerą NBA atletas pradėjo pelnydamas 20 taškų į savo gimtojo miesto komandos Sietlo „SuperSonics“ krepšį. Tačiau jau netrukus krepšininkas patyrė pirmąją traumą – dėl kairiojo kulno traumos turėjo praleisti 20 rungtynių. Į rikiuotę B.Roy‘us sugrįžo su trenksmu ir buvo pripažintas geriausiu sezono naujoku. Debiutiniame sezone rungtyniavęs 57 susitikimuose B.Roy‘us tapo antruoju mažiausiai rungtynių sužaidusiu NBA naujoko titulą laimėjusiu krepšininku istorijoje ir trečiuoju šį apdovanojimą laimėjusiu „Trail Blazers“ klubo žaidėju.

REKLAMA

2007–2008 m. sezone B.Roy buvo pirmą kartą karjeroje išrinktas į „Visų žvaigždžių“ Vakarų konferencijos rinktinę. Nors prieš pat šventę atletas susižeidė dešinę čiurną, jis ryžosi žaisti ir aikštelėje praleido daugiausiai iš Vakarų rinktinės žaidėju – 29 minutes, per kurias surinko 18 taškų bei atkovojo 9 kamuolius. 2008 metų vasarą B.Roy‘ui buvo atlikta pirmoji operacija, kuri buvo nesunki – truko vos 20 minučių, o iš atleto kairiojo kelio buvo pašalinta kremzlės atplaiša, dėl kurios krepšininkas jausdavo nepatogumą.

Įsižiebusi B.Roy‘aus žvaigždė, atrodė, dar ilgai spindės. Antrąjį sezoną NBA atletas pradėjo įspūdingu benefisu: į Fynikso „Suns“ krepšį „Trail Blazers“ lyderis įmetė net 52 taškus (9/20 dvitaškiai, 5/7 tritaškiai, 19/21 baudos), atliko 6 rezultatyvius perdavimus, atkovojo 5 kamuolius ir nesuklydo nei karto! Dar po mėnesio B.Roy‘us pakartojo klubo rekordą – perėmė 10 kamuolių iš Vašingtono „Wizards“ krepšininkų. 2008–2009 m. sezone gynėjas buvo išrinktas į antrą simbolinį NBA lygos penketuką. Taip pat tapo pirmuoju nuo 1991–1992 m. sezono „Trail Blazers“ krepšininku, susilaukusiu tokio pripažinimo.

REKLAMA

2009 m. vasarą B.Roy atšventė naujo keturių metų trukmės maksimalios vertės kontrakto su „Trail Blazers“ klubu pasirašymą. Atrodė, jog Portlendo klubas, prabėgus daugiau nei 30 metų, gali pasidabinti NBA čempionų žiedais. Tačiau likimas „Trail Blazers“ ir B.Roy‘ui atvertė liūdnas kortas.

2009–2010 m. sezono viduryje B.Roy‘us patyrė sausgyslės traumą, kuri neleido jam dalyvauti „Visų žvaigždžių“ rungtynėse trečią kartą iš eilės. Vėliau, balandį, atletas susižeidė dešinįjį kelį. Tyrimai parodė, jog B.Roy‘aus kelyje trūko meniskas. Krepšininkui buvo atlikta operacija. Į aikštelę jis sugrįžo tik atkrintamųjų varžybų pirmojo etapo ketvirtose rungtynėse ir padėjo komandai laimėti prieš Fynikso „Suns“. Tačiau serijoje iki keturių pergalių „Trail Blazers“ krito po šešerių rungtynių.

2010–2011 m. sezonui įpusėjus, B.Roy‘us pradėjo jausti didžiulius skausmus abejuose keliuose. Netrukus klubas oficialiai paskelbė, jog gynėjas iš rikiuotės iškrito neribotam laikui. Sausį B.Roy‘ui teko iškęsti dar vieną kelių operaciją. Vasario pabaigoje sugrįžęs į rikiuotę krepšininkas nebesijautė toks laisvas ir pajėgus kaip anksčiau. Likusią sezono dalį B.Roy‘us tenkinosi atsarginio krepšininko vaidmeniu ir 12,2 taško vidurkiu. Atkrintamųjų varžybų pirmajame etape „Trail Blazers“ laukė būsimų čempionų Dalaso „Mavericks“ iššūkis. B.Roy‘us seriją pradėjo tragiškai, tačiau vėliau įsižaidė, kas įpūtė „Trail Blazers“ sirgaliams optimizmo. Toje serijoje Portlendo klubas krito po šešių rungtynių, tačiau B.Roy‘aus žaidimas nuteikė optimistiškai.

REKLAMA

Tačiau pasibaigus 2011–ųjų metų NBA lokautui B.Roy viešai pranešė, jog pasitraukia iš didžiojo sporto, nes jo keliai yra visiškai sužaloti – juose per mažai kremzlių tarp kelio ir blauzdos bei šlaunies kaulų. „Trail Blazers“ pasinaudojo amnestijos taisykle ir atleido krepšininką.

2012 metų vasarą B.Roy‘us pamėgino sugrįžti į didįjį krepšinį. Liepos 31 dieną jis sudarė sutartį su Minesotos „Timberwolves“. Jis puikiai jautėsi treniruočių stovykloje, tačiau patyrė traumą ikisezoninėse rungtynėse. 2012–2013 m. sezone krepšininkas sužaidė penkias rungtynes, kol jo dešiniajam keliui vėl neišvengiamai prireikė operacijos. Gegužės 10 dieną „Timberwolves“ B.Roy‘ų atleido.

Tai buvo taškas liūdnoje B.Roy‘aus karjeroje.

Ar žinote, kad?:

– 1990 metais B.Roy‘us dalyvavo būsimo Portlendo „Trail Blazers“ stratego Nate‘o McMillano krepšinio stovykloje. Tuo metu N.McMillanas dar profesionaliai žaidė krepšinį Sietlo „SuperSonics“ komandoje. NBA lygoje B.Roy‘us vėliau tapo N.McMillano auklėtiniu.

– Nebūdamas tikras, ar pateks į universitetą ir gaus stipendiją, būsimasis NBA krepšininkas dirbo Sietlo uoste ir valė prekinius konteinerius už 11 JAV dolerių per valandą.

REKLAMA

– 2009 metų sausio 22 dieną Vašingtono universitetas iškėlė trečiu numeriu pažymėtus B.Roy'aus marškinėlius į savo arenos palubes.

– Krepšininkas įdomiai pasipiršo savo ilgametei draugei. Vieną vakarą jis parašė savo merginai SMS žinutę su pasiūlymu atsidaryti jo spintos stalčių ir pasiimti bet kokį daiktą. Tuo metu, kai būsima atleto žmona atidarė stalčių, į kambarį įžengė Brandonas su sūnumi BJ ir tarė merginai: „BJ norėtų sužinoti, ar tekėsi už jo tėčio“. Pora susituokė 2010–ųjų metų rugsėjo 4 d.

– B.Roy‘us ir Clyde‘as Drexleris yra vieninteliai Portlendo „Trail Blazers“ krepšininkai istorijoje, kurie bent keturis kartus buvo pripažinti naudingiausiais savaitės Vakarų konferencijos žaidėjais.

– Vienas iš artimiausių Brandono Roy‘aus vaikystės draugų – šiuo metu NBA lygoje rungtyniaujantis Nate‘as Robinsonas.

– Mėgstamiausias B.Roy‘aus filmas – „The Departed“.

– Paskelbęs apie savo karjeros pabaigą B.Roy‘us kurį laiką buvo įnikęs į depresiją. Krepšininkas atsiskyrė nuo išorinio pasaulio, išgyveno gilų liūdesį.

– Kartą B.Roy‘us apie savo pasakė: „Žinote, save laikau tiesiog mandagiu, geru žmogumi. Nemėgstu išsiskirti, kažką demonstruoti. Nesu tatuiruočių, įvairių papuošalų gerbėjas. Nesakau, kad tatuiruotės blogai. Tiesiog, aš esu eilinis vaikinas, nemėgstantis dėmesio“.

– Dabar B.Roy'us dirba Garfildo vidurinės mokyklos komandos treneriu.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


9 komentarai
Naujausi komentarai (9)
Geriausiai ivertinti (9)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti