„Ar žinote, kad?“: skandalingiausia NBA istorijos asmenybė – D.Rodmanas (7)

Kovo 28 d., 16:24
D.Rodmanas – skandalingiausia NBA asmenybė (Scanpix nuotr.)
D.Rodmanas – skandalingiausia NBA asmenybė (Scanpix nuotr.)
Šaltinis: Krepsinis.net

Krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net siūlo jums prisiminti didelio susidomėjimo sulaukusią rubriką „Ar žinote, kad?“. Kol krepšinio pasaulis yra sustingęs, savo skaitytojams priminsime įdomiausias asmenybes ir faktus apie juos.


1961-ųjų gegužės 13 dieną Trentono mieste Naujajame Džersyje gimė Dennisas Keithas Rodmanas. Būsimas blogiukas eidamas ketvirtuosius metus neteko savo tėvo, kuris paliko šeimą. Vaikystėje jis buvo labai drovus ir introvertiškas.

Mokydamasis mokykloje būsimas NBA čempionas tebuvo 168 cm ūgio. D.Rodmanas vėliau savo biografijoje rašė: „Tuo metu aš nesugebėjau net įmesti iš po krepšio“. Drovus ir silpnas vaikinas nebuvo priimtas į mokyklos krepšinio komandą. Už borto jis liko ir amerikietiškojo futbolo treniruotėse.

REKLAMA

Tik baigus vidurinę mokyklą D.Rodmano kūne prasidėjo rimti pokyčiai. Vaikinas pradėjo stypti, tačiau apie krepšinį tada jis dar nesuko galvos. Tuo metu Dennisui rūpėjo užsidirbti pinigų pragyvenimui. Jis pradėjo dirbti Dalaso oro uoste. Čia Dennisas pirmą kartą susidūrė su policija.

Naktį, prižiūrėdamas oro uostą, vaikinas įsidrąsino pavogti penkiolika laikrodžių iš lombardo. Sučiuptas vagišius naktį praleido areštinėje, tačiau rimtesnės bausmės išvengė.

Po šio incidento pašlijo Denniso ir motinos, prie kurios vaikinas buvo labai prisirišęs vaikystėje, santykiai. Sužinojusi, ką jos sūnus padarė, mama iškėlė Dennisui ultimatumą: arba eini studijuoti į koledžą, arba susirandi kitą darbą. D.Rodmanas ignoravo motiną, kol galop, ji sukrovė sūnaus daiktus į lagaminus ir išspyrė jį iš namų.

Tokio griežto spyrio jam ir trūko. Dennisas patraukė koledžo durų link ir jau netrukus trynė mokymosi įstaigos suolus.

Koledže vaikinas per vienerius metus išstypo 30 centimetrų. Jo ūgis tada siekė 203 cm. Dennisas nusprendė dar kartą pamėginti laimę krepšinio aikštelėje. Šįkart jam sekėsi kur kas geriau. Koledžo krepšinio komandoje vaikinas demonstravo galingą žaidimą baudos aikštelėje – rinko 17,6 taško ir 13,3 atkovoto kamuolio vidurkius. Deja, kur kas liūdniau atrodė talentingo krepšininko perspektyvos koledžo auditorijose. Netrukus Dennisui už prastus rezultatus moksluose teko palikti mokymosi įstaigą.

REKLAMA

Blykstelėjęs studentų krepšinio aikštelėse jis netrukus sulaukė kvietimo mokytis Oklahomos universitete. Vaikinas gavo stipendiją ir visą dėmesį galėjo skirti naujai savo aistrai. . Žaisdamas Oklahomos universiteto komandoje atletas NAIA konferencijoje nuolat pirmavo pagal atkovotus kamuolius. Per tris universitete praleistus sezonus D.Rodmanas vidutiniškai per 26 minutes atkovodavo 15,7 kamuolio. Krepšininkas patraukė Detroito „Pistons“ ekipos skautų dėmesį.

Studijų metu D.Rodmano gyvenime įvyko lūžis. Vaikinas vasaromis dirbo dirbo vietinėje krepšinio stovykloje. Kartą būsima NBA žvaigždė susipažino su Bryne‘u. Droviam ir užsisklendusiam vyrukui, kuris išgyveno tragišką epizodą, kai medžiodamas netyčia nušovė savo draugą, Dennisas nusprendė ištiesti pagalbos ranką. Jie abu tapo gerais bičiuliais.

Atsidėkodamas Bryne‘as supažindino Dennisą su savo tėvais. Netrukus jis tapo vienu iš itin turtingos Ričių šeimos narių. Šiuo gyvenimo periodu D.Rodmanas pamažu tapo socialinių normų nepaisančiu dėmesio nuolat trokštančiu ekscentriku.

 

REKLAMA

1986 m. Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržoje D.Rodmanas savo pavardę išgirdo 27 šaukimu. Jį pasirinko „Pistons“ klubas. Dennisas pateko ten, kur jam buvo geriausia vieta – tarp tokių pačių grubų krepšinį propaguojančių ir autoritetų nepaisančių Detroito „Blogųjų berniukų“.

Debiutiniame sezone vidutiniškai po 15 minučių aikštelėje praleisdavęs D.Rodmanas atsiskleidė atkrintamosiose varžybose. Rytų konferencijos finale itin brutalioje serijoje „Pistons“ surėmė ginklus su Bostono „Celtics“. Dennisas įsivėlė į konfrontaciją su „Celtics“ veteranu Dennisu Johnsonu. Šeštosiose serijos rungtynėse D.Rodmanas, po sėkmingo epizodo lemiamomis akimirkomis, demonstratyviai pamojavo varžovui prieš veidą. Tačiau D.Johnsonas tuo pačiu atsakė septintajame serijos mače, kurį „Celtics“ laimėjo 117:114. Šioje serijoje Bostono klubą į priekį vedė Larry Birdas. D.Rodmanui jis itin nepatiko:

„Larry Birdas yra pervertinamas daugeliu atžvilgiu. Žinote, kodėl jis toks populiarus žiniasklaidoje? Todėl, nes jis baltas. Jūs niekada neišgirsite, jog geriausias yra juodaodis“, – tada pyktį liejo D.Rodmanas, vėliau neigęs, kad yra rasistas, motyvuodamas tuo, jog jo tuometinė mergina buvo baltaodė.

REKLAMA

Antrasis sezonas NBA D.Rodmanui tapo rezultatyviausiu karjeroje. Kovingo puolėjo minučių skaičius aikštelėje gerokai išaugo, o jo pelnomų taškų – pasiekė 11,6 taško vidurkį. „Blogieji berniukai“ 1988 m. NBA atkrintamosiose pasiekė superfinalą. Jame „Pistons“ atitrūko serijos rezultatu 3:2, tačiau lemiamos pergalės Detroito krepšininkams iškovoti nepavyko – Los Andželo „Lakers“ atsitiesė ir tapo pirmenybių čempionais.

Pirmąjį karjeros NBA čempiono žiedą D.Rodmanas iškovojo trečiaisiais metais Detroite. 1988–1989 m. sezone jis ir toliau į kovą kildavo nuo atsarginių žaidėjų suolo, tačiau už visa griaunančią savo gynybą pirmą kartą karjeroje pateko į geriausiai besiginančių pirmenybių krepšininkų penketuką.

1989 m. atkrintamosiose „Pistons“ „sulaužė“ tada dar nepatyrusį Michaelą Jordaną ir Rytų konferencijos finale 4:2 eliminavo Čikagos „Bulls“. Įsibėgėję „Blogieji berniukai“ superfinale nepaliko vilčių „Lakers“ krepšininkams – seriją laimėjo 4:0 ir tapo NBA čempionais.

REKLAMA

„Blogųjų berniukų“ dominavimas tęsėsi ir 1989–1990 m. sezone. D.Rodmano svarba komandos gynyboje ir kovoje dėl atšokusių kamuolių augo, jis pirmą kartą karjeroje buvo pripažintas geriausiai besiginančiu pirmenybių krepšininku.

„Pistons“ atkrintamųjų pradžioje traiškė Indianos „Pacers“ ir Niujorko „Knicks“ pastangas laimėti, o Rytų konferencijos finale dar kartą surėmė ginklus su M.Jordano vedama „Bulls“. Dramatiškoje serijoje 4:3 dar kartą triumfavo D.Rodmano kompanija, kuri finale 4:1 nepaliko vilčių Portlendo „Trail Blazers“. Dennisas iškovojo antrąjį čempionų žiedą.

1990–1991 m. sezone D.Rodmanas pirmą kartą karjeroje turėjo dviženklį atkovotų kamuolių vidurkį – 12,5 atk. kam., o 1991–1992 m. sezone jis atkovojo 1530 kamuolių (18,7 per rungtynes) ir tapo krepšininku, kuris tai padarė daugiausiai kartų nuo 1971–1972 m. sezono, kai Wiltas Chamberlainas sugriebė 1572 atkovotus kamuolius.

Galiausiai, 1993 m. su dviem čempionų žiedais D.Rodmanas mainų būdu atsidūrė San Antonijaus „Spurs“ komandoje. Čia jis tapo nesutramdoma asmenybė. Pradėjo dažytis plaukus bei treniruotes keisti į vakarėlius. Tais metais D.Rodmanas sutiko Madonna, su kuria užmezgė garsiai nuskambėjusį romaną. Vienintelis krepšininkas, kurį Dennisas gerbė toje komandoje buvo atsarginis vidurio puolėjas Jackas Haley, kuris užsitarnavo ekscentriškojo atleto pagarbą, jog nesutriko, kai D.Rodmanas apsilankė gėjų bare.

REKLAMA

 

Dennisui San Antonijuje nepatiko. Tuo tarpu „Bulls“ komanda aktyviai ieškojo paskutinės čempioniškos dėlionės dalies. Klubo prezidentas Jerry Reinsdorfas vėliau pripažino: klausimas, ar mėginti įsigyti D.Rodmaną, komandos viduje sukėlė daug diskusijų. Galiausiai, išgirdę klubo žvaigždžių pritarimą, „Bulls“ vadovai ryžosi rizikingam žingsniui.

„Mes žinojome, jog Dennisas buvo itin neprognozuojama asmenybė. Žaisdamas San Antonijuje jis nepasitenkinimą reiškė nusiaudamas avalynę ir kitokiais įžūliais būdais. Tačiau mes tikėjome, jog jis bus esminė paspirtis, jei sugebės sutarti su mūsų žaidėjais“, – vėliau prisiminė J.Reinsdorfas.

Taip 1995–1996 m. sezone D.Rodmanas mainų būdu atsidūrė Čikagos „Bulls“ klube. Skandalingiausio lygos krepšininko etiketę spėjęs užsitarnauti atletas prisijungė prie skirtingų charakterių „Bulls“ lyderių – M.Jordano ir Scottie Pippeno.

„Daugiausiai klaustukų kėlė klausimas, ar Michaelas ir Scottie jį priims. Jis yra padaręs labai negražių dalykų žaisdamas prieš mūsų komandą. Scottie ir Michaelas prisimena Denniso „žygdarbius“, kai jis žaidė Detroite. Tačiau jie užtikrintai pareiškė: „Eikit ir atveskit jį čia. Dennisas mums tikrai padės“, – pasakojo „Bulls“ vadovas.

REKLAMA

Su D.Rodmano atvykimu „Bulls“ tapo nesustabdoma jėga NBA. 1995–1996 m. Čikagos klubas tapo krepšinio etalonu, reguliariajame sezone iškovojęs 72 pergales, patyręs vos 10 nesėkmių ir pagerinęs visų laikų NBA rekordą. D.Rodmano kieta ir agresyvi gynyba bei 14,9 atkovoto kamuolio vidurkis svariai prisidėjo prie „Bulls“ žygio ant NBA čempionų pakylos – 3:0 nušluotas Majamio „Heat“, 4:1 – „Knicks“, 4:0 – Orlando „Magic“ ir 4:2 superfinale – Sietlo „SuperSonics“. Dennisas trečią kartą tapo NBA čempionu.

Nepaisant galingo D.Rodmano žaidimo, krepšininko pomėgiai nesilaikyti disciplinos niekur nedingo. Tačiau aikštingąjį atletą puikiai tramdė tuometinis „Bulls“ strategas Philas Jacksonas.

„Philas puikiai pastatydavo Dennisą „į vietą“. Visi žinojome, jog jis turi du gyvenimus: vieną – krepšinio aikštelėje, o kitą – už jos ribų. Net jeigu į treniruotę jis ateidavo po audringo vakarėlio, o į varžybas – nemiegojęs parą, jis visados elgėsi kaip tikras profesionalas. Dennisas suprato savo vaidmenį, suprato, jog turi atlikti darbą maksimaliai gerai. Jis visados aikštelėje būdavo pasiruošęs ir žaisdavo stabiliai“, – pasakojo buvęs D.Rodmano komandos draugas Billas Cartwrightas.

REKLAMA

Anot „Bulls“ tuometinio vadovo J.Reinsdorfo, D.Rodmanas buvo visiškai kitoks už aikštelės bei ryškių kamerų blyksčių: „Jeigu su Dennisu kalbiesi vienas prieš vieną, jis yra kuklus, paprastas vyrukas. Tačiau tik įžengęs į aikštelę arba atsidūręs prieš foto objektyvus, jis imdavo krėsti kvailystes.“

Su D.Rodmanu Čikagos komanda tris kartus (1995–1998 m.) tapo NBA čempione. Dennisas – vienintelis krepšininkas NBA istorijoje, kuris su dviem skirtingomis komandomis laimėjo 5 NBA čempionų žiedus.

Net septynis sezonus paeiliui (1991–1998 m.) D.Rodmanas pirmavo lygoje pagal atkovotus kamuolius. Nuo 1990 m. iki pat karjeros pabaigos D.Rodmano atkovotų kamuolių vidurkis nebuvo mažesnis nei dviženklis skaičius. Per savo karjerą atletas atkovojo 11 tūkstančių 954 kamuolius (13,1 per rungtynes). Taip pat du kartus buvo pripažintas geriausiai lygoje besiginančiu krepšininku (1990 m.; 1991 m.).

Karjerą D.Rodmanas baigė blankiais sezonais Los Andželo „Lakers“ bei Dalaso „Mavericks“ komandose, kuriose jis per dvejus metus sužaidė vos 35 rungtynes. Vėliau epizodiškai yra žaidęs Didžiojoje Britanijoje, Filipinuose bei Suomijoje.

REKLAMA

2012 m. D.Rodmanas buvo išrinktas į Krepšinio šlovės muziejų. Čia buvęs krepšininkas pasakė savo garsiąją kalbą, kurioje netrūko ašarų ir emocijų. Tais pačiais metais D.Rodmanas pirmą kartą po 42 metų sutiko savo tėvą.

Nuo 2013 m. D.Rodmanas palaikė artimus ryšius su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong-Unu. Buvęs krepšininkas ne kartą viešėjo šioje šalyje, yra surengęs parodomąsias rungtynes.

Ar žinote, kad?

– D.Rodmanas savo autobiografijoje atskleidė, jog yra vyriausias iš 47 vaikų. Jo tėvas, kuris paliko D.Rodmano šeimą kai jam buvo treji, pripažino, jog turi 26–28 vaikus.

– D.Rodmanas vaikystėje ir jaunystėje buvo labai drovus tarp moterų. Jis manė, kad yra homoseksualus. Nekaltybę D.Rodmanas prarado būdamas dvidešimties. Tai padarė su prostitute.

– D.Rodmanas kartą tvirtino, jog jei nupliks, galvą išmargins tatuiruotėmis.

REKLAMA

– Krepšininko komandos draugas ir artimas bičiulis J.Haley teigė, kad Madonna norėjo tekėti už D.Rodmano ir susilaukti nuo jo vaikų.

– Pirmajame sezone „Bulls“ gretose D.Rodmanas buvo du kartus suspenduotas: dviems savaitėms už tai, kad trenkė teisėjui, 11 rungtynių – už tai, kad spyrė šalia krepšio sėdėjusiam fotografui.

– 1996 metais D.Rodmanas išleido savo garsiąją autobiografiją „Bad As I Wanna Be“. Ji 20 savaičių buvo tarp „New York Times“ bestselerių.

– Po knygos pasirodymo į susitikimą su skaitytojais D.Rodmanas atvyko „Harley Davidson“ motociklu vilkėdamas moteriškus drabužius.

– 1998 metais policija D.Rodmano apartamentuose apsilankė apie 50 kartų.

– D.Rodmanas parašė keturias knygas, nusifilmavo dešimtyje televizijos serialų ir kino filmų bei per šimtą kartų įvairiose televizijos laidose.

– 2011 metais D.Rodmanas lankėsi Lietuvoje. Filmavosi vienoje reklamoje.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


7 komentarai
Naujausi komentarai (7)
Geriausiai ivertinti (7)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti