„Ar žinote, kad?“: narkotikai, antsvoris ir nė vieno žiedo – liūdna padangių šeimininko Sh.Kempo istorija (12)

Kovo 31 d., 07:00
Sh.Kempas pasižymėjo įspūdingu šuoliu
Sh.Kempas pasižymėjo įspūdingu šuoliu
Šaltinis: Krepsinis.net

Krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net siūlo jums prisiminti didelio susidomėjimo sulaukusią rubriką „Ar žinote, kad?“. Kol krepšinio pasaulis yra sustingęs, savo skaitytojams priminsime įdomiausias asmenybes ir faktus apie juos.


1969 metais Elkharte, Indianoje, gimusiam Shawnui Kempui pirmuosius gyvenimo išbandymus teko patirti dar vaikystėje. Lankydamas darželį berniukas išgyveno tėvų skyrybas ir pirmaisiais gyvenimo metais buvo priverstas sekti motinos ir sesers pavyzdžiu.

Sesuo tapo pirmuoju Shawno varžovu krepšinio aikštelėje. Nerūpestingas pradinės mokyklos dienas berniukas leido mėgindamas nugalėti vyresniąją seserį krepšinio aikštelėje. Ji tuo metu buvo laikoma talentinga vidurinių mokyklų JAV krepšininke, tačiau jau dvylikos į krepšį pirmą kartą įdėjęs Shawnas buvo kietas riešutėlis vyresnėlei. Sesuo mėgino patraukti brolį savo keliu. Tačiau didžiausią įtaką vaikino pasirinkimui susieti gyvenimą su krepšiniu turėjo jo pusbrolis Kerry.

REKLAMA

Jie dienų dienas leisdavo apleistoje krepšinio aikštelėje, žaisdami su apdriskusiu raudonai baltai mėlynu kamuoliu. Čia Shawnas pradėjo džiuginti draugus bei pašaliečius drebindamas krepšių konstrukcijas, čia ir prasidėjo vaikino kelias į aukštumas.

Per dvejus metus vidurinėje mokykloje išstypęs 33 centimetrus S.Kempas labai pamėgo skraidyti. Jo pusbrolis pasakoja, kad po kiekvienų mokyklos krepšinio komandos rungtynių Shawnas namo grįždavo pjūviais ir mėlynėmis nusėtais delnais. „Tu turi liautis dėti į krepšį su tokia jėga“, – kartą Kerry tarė pusbroliui. Tačiau Shawno atsakas buvo trumpas ir aiškus: „Kai aš dedu, aš noriu tiesiog sutraiškyti lanką.“

Įspūdingas Shawno atletiškumas ir artistiškumas, lydimi visa griaunančių dėjimų, tapo vizitine jauno krepšininko kortele. Į mokyklų sales pasigrožėti skrajojančio fenomeno sugužėdavo sausakimšos auditorijos.

Tačiau ne visada vaikinas, žvelgdamas į tribūnas, galėdavo didžiuotis nuostaba švytinčiomis šypsenomis. Kartą lemiamą metimą derbyje su Elkharto centrine mokykla pataikęs ir pergalę savo atstovaujamai Konkordo vidurinei mokyklai išplėšęs Sh.Kempas susilaukė gniuždančio varžovų komandos sirgalių atsako – vaikiną jie apipylė bananais. Shawnas vos susitvardė nepaleidęs į darbą kumščių.

REKLAMA

Jaunuolis tuo metu jau buvo apsipratęs su nuolat įvairiomis formomis pasireiškiančiomis rasistinio pobūdžio patyčiomis. Pradėjęs rungtyniauti krepšinio komandoje jis buvo vienas iš dviejų juodaodžių krepšininkų baltaodžių mokykloje. Elkharte varžovų ekipose juodaodžiai taip pat buvo retas reiškinys. Be to vaikino žaidimo stilius buvo laikomas įžūliu.

Kur kas sudėtingiau nei krepšinio aikštelėje Shawnui sekėsi mokyklos suole. Talentingam krepšininkui nepavyko surinkti reikiamo taškų skaičiaus specialiame teste, kuris leistų jam įgyti stipendiją universitete. Laimę praverti aukštosios mokyklos duris vaikinas mėgino dusyk, tačiau nesėkmingai. „Buvo tokių žmonių, kurie man sakė, kad aš nemoku skaityti, nemoku ištarti savo vardo. Tai buvo skaudu. Tačiau aš pats kaltas, kad ignoravau mokslą. Mano mama nuolat mėgino mane atvesti į kelią, tačiau aš jos neklausiau. Nesu kvailas, tiesiog savęs nespaudžiau. Yra žmonių, kurie mano, kad tie testai diskriminuoja juodaodžius, tačiau aš su jais kategoriškai nesutinku. Vienintelis žmogus, kuris mane stabdė, buvau aš“, – prisipažino Sh.Kempas.

REKLAMA

Tiesiai į didįjį krepšinį

Likęs už universiteto durų Shawnas nusprendė priimti tais laikas kiek neįprastą sprendimą – be patirties NCAA krepšinyje paduoti paraišką dalyvauti Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržoje.

1989 m. Niujorko „Feld Forum“ arenoje Sietlo „SuperSonics“ priimtas netikėtas sprendimas pašaukti jauniausią biržos krepšininką 17 šaukimu buvo sutiktas švilpimais. Komandos sirgaliai atvirai reiškė nepasitenkinimą, sprendimas susilaukė daug kritikos žiniasklaidoje.

Įžengęs tarp galingų NBA vyrų Sh.Kempas tapo jauniausiu krepšininku pajėgiausioje planetos krepšinio lygoje. Tačiau Sietlo komandos vadovai netruko skaičiuoti pirmųjų viščiukų. Antrajame sezone NBA Sh.Kempas tapo populiariausia „SuperSonics“ figūra. Kiekvieną kartą Sietlo ekipai žaidžiant išvykų rungtynes atletiškasis puolėjas būdavo lydimas gerbėjų plakatų, o „SuperSonics“ administracija kiekvieną savaitę atplėšinėdavo po dvi dėžes specialiai Shawnui adresuotų laiškų.

1994 metais Sh.Kempas drebino krepšį NBA dėjimų konkurse, o vasarą buvo pakviestas atstovauti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktinei pasaulio čempionate. Pasidabinęs aukso medaliu vos po poros mėnesių jaunuolis vienoje MTV televizijos laidų dėjo į krepšį per Leonardą DiCaprio.

REKLAMA

Karjeros piką Sh.Kempas pasiekė 1995–1996 metais, kai jo ir Gary Paytono nesulaikomas tandemas vedė „Sonics“ į rekordinį 64 pergalių pasirodymą reguliariajame sezone. Sietlo ekipa nužygiavo iki pirmųjų NBA finalų nuo 1979 metų. Tačiau ten jiems teko susidurti su kur kas labiau patyrusiais varžovais – Čikagos „Bulls“ ir Michaelu Jordanu. Šešerių rungtynių finalo serijoje Sh.Kempas vidutiniškai rinko 23,3 taško, atkovojo po 10 kamuolių ir krepšį atakavo 55 procentų taiklumu, tačiau pergalingą šampaną laistė „Bulls“.

Nuostabus atleto žaidimas neįtikino „Sonics“ vadovų pakelti krepšininkui algos. Įsiutęs Sh.Kempas pagrasino nerungtyniausiantis 1994–1995 m. sezone. Dar didesnį smūgį atleto reputacijai sudavė NBC televizijos apžvalgininkas Peteris Vecsey. Vieno reportažo metu jis pareiškė, kad Sh.Kempas privačiame „Sonics“ krepšininkų susirinkime guodėsi turįs rimtų problemų dėl alkoholio. Žurnalisto reportažas plačiai pasklido JAV viešojoje erdvėje, o jį pasmerkė tiek pats Sh.Kempas, tiek jo komandos draugai. P.Vescey dar labiau supykdė tuometinę lygos žvaigždę Charlesą Barkley: „Jei bučiau Shawno vietoj, atspardyčiau Vecsey užpakalį! Arba pasistengčiau, kad jo gyvenimą apkartintu mano draugai. Jis yra melagis, o jo reportažas yra visiškas prasimanymas.“

REKLAMA

Ž.Ilgausko karjeros rungtynės ir Sh.Kempo pasirodymas „Blade“ laikraštyje 1998 m. Ž.Ilgausko karjeros rungtynės ir Sh.Kempo pasirodymas „Blade“ laikraštyje 1998 m.

Sąjunga su Ž.Ilgausku ir karjeros pabaiga

Nesutarimai su „Sonics“ vadovybe įstūmė Sh.Kempą į trijų komandų mainus. Krepšininkas paliko Sietlą ir persikėlė į Klivlendo „Cavaliers“, kur jo baudos aikštelėje laukė Žydrūnas Ilgauskas.

1997–1998 m. sezone Sh.Kempas tapo pirmuoju Klivlendo komandos istorijoje išrinktu į „Visų žvaigždžių“ rungtynių starto penketuką. Dėl lokauto sutrumpintas 1998–1999 m. sezonas „Cavaliers“ gretose Shawnui buvo rezultatyviausias karjeroje – atletas vidutiniškai rinko 20,5 taško, nepaisant didžiulio nepageidaujamo viršsvorio – tuo metu jis svėrė 143 kilogramus.

REKLAMA

„Cavaliers“ nedžiugino prasta krepšininko fizinė forma ir kur kas sumažėjusi sprogstamoji jėga, tad klubo vadovybė nusprendė Sh.Kempą išsiųsti į Portlendą. „Trail Blazers“ komandoje atletas susidūrė su dar daugiau problemų.

Atleto karjeros planus ėmė skandinti narkotikai. 32 metų Sh.Kempas nusprendė nuo priklausomybės kokainui gydytis reabilitacijos centre. Tačiau neprabėgus nei metams, 2002 m. vasarį, jis sulaukė griežtos NBA bausmės už draudžiamų medžiagų vartojimą. Pasiprašęs atleidimo rašto veteranas mėgino sugrįžti į didįjį krepšinį Orlando „Magic“ klube.

Kaip parodė tolimesni įvykiai, 2002–2003 m. sezonas „Magic“ gretose atletui tapo paskutiniu karjeroje. Sh.Kempas sudarė vienerių metų 1,03 mln. JAV dolerių kontraktą, tačiau į pirmąją Orlando ekipos treniruočių stovyklą atvyko turėdamas didelį viršsvorį. „Magic“ fizinio rengimo treneris Mickas Smithas veteranui parengė specialią treniruočių programą, sudarė dietą. Tai davė vaisių. Shawno svoris ėmė kristi – per keletą mėnesių jis neteko 8 kilogramų, o „Magic“ trenerius džiugino krepšininko nusiteikimas darbui ir noras vėl suspindėti aukščiausio lygio krepšinyje.

Sh.Kempas sužaidė tūkstantąsias rungtynes pirmenybėse, o Floridos komanda sėkmingai pradėjo Rytų konferencijos ketvirtfinalio seriją. Tačiau septynių rungtynių serijoje Detroito „Pistons“ eliminavo „Magic“ ir Sh.Kempo viltis pasidabinti pirmuoju karjeroje NBA čempionų žiedu.

REKLAMA

Troškimas grįžti ir Italija

Nepaisant besikartojančių problemų su narkotikais, krepšininkas buvo pasiryžęs dar kartą versti švarų popieriaus lapą. 2005–2006 metais Sh.Kempas darė viską, kad įtikintų lygos komandas suteikti jam šansą. 36-erių metų krepšininkas bendravo su Denverio „Nuggets“, Čikagos „Bulls“ ir Dalaso „Mavericks“ ekipų treneriais bei vadovais, tačiau savo paslaugomis jų neįtikino.

Galop, 2008 metų rugpjūčio 18 dieną Sh.Kempas sudarė kontraktą su Italijos pirmenybėse rungtyniavusia Montegranaro „Premiata“ komanda. Net ir būdamas 39-erių metų amžiaus Sh.Kempas žadėjo džiuginti puikia sportine forma. Sužaidęs trejas ikisezonines rungtynes, krepšininkas grįžo į JAV dėl uragano metu gerokai apgadintų namų Hjustone. Tačiau į Italiją Shawnas taip ir nebesugrįžo.

Ar žinote, kad?:

– Sh.Kempas yra mažiausiai septynių vaikų nuo skirtingų moterų tėvas. Tikslus krepšininko atžalų skaičius nėra žinomas.

REKLAMA

– Krepšininkas Sietle yra atidaręs savo sporto barą „Oskar's Kitchen“.

– 2005 m. Sh.Kempas ir jo bičiulis buvo suimti su kokainu, 60 gramų marihuanos ir šaunamuoju ginklu. Dėl marihuanos laikymo Sh.Kempas buvo suimtas ir 2006 m. Dėl draudžiamų medžiagų vartojimo atletas tris kartus buvo suspenduotas NBA.

– Per savo karjerą Sh.Kempas uždirbo apie 90 milijonų JAV dolerių.

– Antrojo sezono metu „SuperSonics“ rungtynių komentatorius Sh.Kempui sugalvojo pravardę „Reign Man“.

– Teigiama, kad geriausiais metais Sh.Kempo vertikalus šuolis siekė virš vieno metro.

– Sh.Kempas galėjo atsidurti čempioniškoje Čikagos „Bulls“ komandoje ir tapti Michaelo Jordano bendražygiu. Tačiau mainai tarp Sietlo „SuperSonics“ ir „Bulls“ neįvyko.

– Sh.Kempas buvo mėgstamiausias Karlo Malone‘o motinos krepšininkas. Kartą ji Karlui tarė: „Tu esi mano sūnus, bet aš myliu Shawną Kempą.“

– 1989 m. šv. Kalėdų laikotarpiu tuo metu NBA naujokas Sh.Kempas nusprendė pradžiuginti vargingai gyvenusius Sietlo vaikus. Kalėdų senelio kostiumu apsirėdęs atletas linksmino juos dovanomis ir pokštais. Po šešerių metų Shawnas už savo pinigus varginguose Sietlo rajonuose pastatė keletą krepšinio aikštelių.

– Jaunystėje Sh.Kempas prisipažino kaltas dėl 700 JAV dolerių vertės papuošalų vagystės iš vienos juvelyrikos dirbinių parduotuvės. Nors krepšininko motina ir kiti artimi jam bei su juo kartu buvusiam draugui žmonės neigė Shawno kaltę, jaunuolis drąsiai prisiėmė atsakomybę už savo draugą, kuriam teistumas būtų kainavęs stipendiją Kentukio universitete.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


12 komentarai
Naujausi komentarai (12)
Geriausiai ivertinti (12)
PRO komentarai (2)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti