Kauno „Žalgiris“
Ilgoji pertrauka
44
:
24
Atsinaujins po sek
Kėdainių „Nevėžis“

„Ar žinote, kad?“: įkvėpimas jaunimui ir prakeiksmas treneriams – nepaprasta maištingojo A.Iversono gyvenimo ir karjeros istorija (13)

Balandžio 13 d., 07:00
A.Iversonas – viena spalvingiausių NBA istorijos asmenybių (Scanpix nuotr.)
A.Iversonas – viena spalvingiausių NBA istorijos asmenybių (Scanpix nuotr.)
Šaltinis: Krepsinis.net

Krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net siūlo jums prisiminti didelio susidomėjimo sulaukusią rubriką „Ar žinote, kad?“. Kol krepšinio pasaulis yra sustingęs, savo skaitytojams priminsime įdomiausias asmenybes ir faktus apie juos.

Šįkart verčiame vieno skandalingiausių ir kartu geriausių visų laikų NBA krepšininkų biografijos puslapius. Allenas Iversonas XX amžiaus pabaigoje tapo tikru „dievaičiu“ milijonams jaunuolių visame pasaulyje. Susipažinkime su šia nepaprastai įdomia asmenybe.


1975-ųjų metų birželio 7-ąją dieną mažame Hemptono miestelyje Virdžinijoje pasaulį išvydo Allenas Ezailas Iversonas. Kūdikio motina – 15 metų amžiaus Anna Iverson, kurią prieš pat sūnaus gimimą paliko A.Iversono biologinis tėvas Allenas Broughtonas. Nuo pat mažų dienų A.Iversonas ir jo motina išgyveno didžiulį nepriteklių.

REKLAMA

Vaikystę ir paauglystę Allenas praleido augdamas skurdo, nešvaros, alkoholio, narkotikų bei nusikaltimų persmelktame rajone. Kaip pasakojo pats krepšininkas, vaikystėje jo namuose dažnai nebūdavo elektros, o vieną mėnesį, trūkus vamzdynui, namai skendo srutose. Būdamas aštuonerių vasarą A.Iversonas savo akimis išvydo savo artimų draugų nužudymą. Jis buvo vienas kraupaus įvykio liudininkų.

Augdamas Allenas mokėsi Bethelo vidurinėje mokykloje, kur jau nuo pat mažų dienų išsiskyrė fizinėmis savybėmis. Vaikis buvo savo mokyklos amerikietiškojo futbolo bei krepšinio komandų žvaigždė. Vienuoliktoje klasėje A.Iversonas abi komandas atvedė ant Virdžinijos valstijos čempionų pakilų. Prestižinė agentūra „The Associated Press“ A.Iversoną pripažino geriausiu vidurinių mokyklų futbolo žaidėju bei krepšininku. Jaunuolį nuolatos sekę aukštųjų mokyklų skautai jį laikė geriausiu vidurinių mokyklų gynėju per pastaruosius 15 metų.

1993 metų vasario 14 dieną A.Iversonas su keliais savo draugais įsivėlė į rasinį smurtinį incidentą. Alleno kompanija įsivėlė į konfliktą su kitą jaunuolių grupuotė. Netrukus žodinis konfliktas peraugo į muštynes, kuriose A.Iversonas, anot liudininkų, trenkė vienai merginai į galvą su kėde. Jis ir trys jo draugai buvo suimti. A.Iversonas ir jo draugai nepripažino kaltės – tvirtino, jog vietą, kur įvyko konfliktas, apleido iškart prasidėjus nesutarimams. Būsimą NBA krepšininką nuteisė itin konservatyvaus Virdžinijos teismo teisėjas, kuris atvirai demonstravo antipatiją A.Iversonui bei jo aplinkai. Jaunuolis dar papylė žibalo į ugnį – vietoj teismo suolo pasirinko turnyrą Virdžinijoje. Tai supykdė teisėjus, kurių nuomone, A.Iversonas negerbė teismo ir JAV įstatymų. Būsimas krepšininkas buvo nuteistas penkerius metus kalėti. Šis sprendimas susilaukė didžiulio atgarsio JAV visuomenėje, nes jaunuolis tuo metu buvo nepilnametis – 17 metų amžiaus.

REKLAMA

A.Iversono pusėn stojo garsūs prodiuseriai Billas Cosby ir Spike‘as Lee, o Niuporte prasidėjo masinis judėjimas už jaunuolio paleidimą iš kalėjimo. Keturis mėnesius kalėjime praleidęs A.Iversonas buvo paleistas gubernatoriaus Douglaso Wilderio, kuris buvo juodaodis. Už savo veiksmus politikui teko aukoti politinę karjerą. Baltaodžiai Virdžinijos gyventojai tokį sprendimą laikė rasiniais principais paremtu veiksmu. Valstijoje baltaodžių bendruomenės būsimą krepšininką laikė buvusiu kaliniu, kuris iš kalėjimo paleistas tik dėl savo odos spalvos.

A.Iversonas dvyliktą klasę mokykloje užbaigė Ričardo Milburno vidurinėje mokykloje, kurioje mokėsi rizikos grupių mokiniai. Tačiau tai nesutrukdė A.Iversonui sulaukti aukštųjų mokyklų dėmesio. Džordžtauno universiteto krepšinio komandos treneris Johnas Thompsonas pakvietė jaunuolį prisijungti prie NCAA rungtyniaujančios Džordžtauno „Hoyas“ krepšinio komandos.

Debiutiniame sezone NCAA A.Iversonas atvedė savo komandą į geriausiųjų šešioliktuką, o antraisiais metais – aštuntuką. Antrakursis A.Iversonas vidutiniškai rinko 22,9 taško. Tai buvo geriausias rezultatas universiteto istorijoje. Baigęs antrąjį kursą universitete A.Iversonas nusprendė kelti sparnus į NBA lygą – pateikė paraišką dalyvauti 1996 metų NBA naujokų biržoje.

REKLAMA

Sudėtingą klubo laikotarpį išgyvenusi Filadelfijos „76ers“ ryžosi pirmuoju šaukimu 1996 m. NBA naujokų biržoje pakviesti vos 183 cm ūgio A.Iversoną – tai buvo mažiausio ūgio pirmasis naujokų biržos šaukimas NBA istorijoje.

Debiutiniame sezone NBA A.Iversonas iškart užsitarnavo „blogiuko“ etiketę. Dėl savo nepagarbaus elgesio kitiems lygos krepšininkams, o ypač veteranams, jaunuolis susilaukė pripažintų lygos žvaigždžių Michaelo Jordano, Charleso Barkley ir kitų replikų. Krepšininkas buvo nušvilptas per NBA naujokų ir antramečių rungtynių pristatymą, tačiau tai jam nesutrukdė pavergti tūkstančius savo neįtikėtinu greičiu, technika ir agresyvumu. A.Iversonas laimėjo geriausio lygos naujoko apdovanojimą.

1999–2001 m. sezonais A.Iversonas skynė vieną karjeros laimėjimą po kito: pateko į „Visų žvaigždžių“ rungtynes, laimėjo „Visų žvaigždžių“ rungtynių naudingiausio bei sezono naudingiausio žaidėjo apdovanojimus. Jo statistiniai rodikliai augo kaip ant mielių, o Larry Browno vadovaujama „76ers“ komanda demonstravo vis geresnį žaidimą, kol 2001 m. NBA atkrintamosiose varžybose nužygiavo iki super-finalo.

REKLAMA

Nuo pirmojo „76ers“ čempionų titulo po beveik 20 metų pertraukos tada skyrė vienas žingsnis. Vienas milžiniškas žingsnis – Sh.O‘Nealo ir Kobe Bryanto Los Andželo „Lakers“. Pirmosiose finalo serijos rungtynėse A.Iversonas surengė istorinį pasirodymą – į „Lakers“ krepšį įsūdė 48 taškus bei pataikė garsųjį metimą per Tyrone‘ą Lue. „76ers“ laimėjo 107:101, o „Lakers“ patyrė pirmąjį pralaimėjimą 2001 m. atkrintamosiose varžybose. Tačiau pratęsti istorinio žygio Filadelfijos klubui nepavyko. Nors likusiuose keturiuose susitikimuose A.Iversonas pelnė 25, 35, 35 ir 37 taškus, „Lakers“ laimėjo visas keturias rungtynes ir iškovojo antrąjį čempionų titulą iš eilės.

2001–2002 m. NBA sezoną A.Iversonas ir „76ers“ pradėjo kupini entuziazmo ir vedini aukštų tikslų. Tačiau komandą prispaudė traumų šleifas, o iškovoti daugiau nei 43 pergalių nepadėjo ir 31,4 taško A.Iversono vidurkis bei antras iš eilės gynėjo rezultatyviausio lygos krepšininko titulas. Filadelfijos klubą Rytų konferencijos ketvirtfinalyje serijos rezultatu 3-2 eliminavo Bostono „Celtics“. Tada, po pralaimėjimo „Celtics“ klubui, įvyko garsioji A.Iversono spaudos konferencija, kurioje krepšininko atsakas į trenerio L.Browno kritiką dėl praleidžiamų komandos treniruočių, buvo nepakartojamas.

REKLAMA

2003–2006 m. sezonais „76ers“ krėtė nuolatinės permainos – trenerių pokyčiai. Klubo vadovybė taikstėsi su aikštingu A.Iversono charakteriu, o lagaminus krovėsi vienas specialistas po kito. Ekipos žvaigždė demonstravo nuostabų žaidimą, tačiau Filadelfijos komandai rezultatų pasiekti nesisekė. Galop, 2006-2007 m. sezone A.Iversonas pareiškė, jog nori palikti „76ers“. Jo prašymas buvo išpildytas.

2006-ųjų metų gruodžio 19 dieną A.Iversonas su puolėju Ivanu McFarlinu buvo išsiųsti į Denverio „Nuggets“ už Andre'ą Millerį, Joe Smithą ir du 2007 metų NBA naujokų biržos pirmojo rato šaukimus. Tuo metu A.Iversonas buvo antras rezultatyviausias lygos krepšininkas, o naujasis jo komandos draugas Carmelo Anthony – rezultatyviausias lygoje.

2006–2010 metais prasidėjo A.Iversono karjeros saulėlydis. Pirmajame sezone Denveryje krepšininkas padėjo „Nuggets“ pasiekti Vakarų konferencijos ketvirtfinalį, tačiau jau kitą sezoną gynėjas vilkėjo Detroito „Pistons“ marškinėlius, o per kelerius metus mėgino pritapti Memfio „Grizzlies“ bei buvusioje savo komandoje – „76ers“. Visur pasitiktas išskėstomis rankomis bei su didžiuliu fanų entuziazmu A.Iversonas nesugebėjo susitaikyti su vis mažėjančiu minučių skaičiumi bei dažnai tenkančiu atsarginio krepšininko vaidmeniu. Jis tikėjo, jog vis dar gali būti „senasis Allenas Iversonas“, tačiau keturiasdešimtuosius metus ėjęs atletas nebedemonstravo tokio nesulaikomo atletiškumo. 2010 metų spalio 29 dieną A.Iversonas Niujorke buvo iškilmingai pristatytas kaip naujasis Turkijos krepšinio lygoje bei Europos taurės rungtyniavusios Stambulo „Bešiktaš“ komandos narys. Debiutinėse rungtynėse „Bešiktaš“ gretose A.Iversonas per 23 minutes į Vršaco „Hemofarm“ krepšį įmetė 15 taškų, tačiau sužaidęs vos 10 rungtynių „Bešiktaš“ komandoje, 2011 metų sausį A.Iversonas išvyko į JAV, kur jam buvo atlikta blauzdos operacija. Į Turkiją NBA žvaigždė nebesugrįžo.

REKLAMA

Galiausiai, prieš pirmąsias 2013-2014 m. NBA sezono Filadelfijos „76ers“ rungtynes, A.Iversonas oficialiai baigė krepšininko karjerą. Buvęs atletas surengė specialią spaudos konferenciją, kurioje dalyvavo buvęs A.Iversono treneris Džordžtauno universitete J.Thompsonas bei „76ers“ legenda Julius Ervingas. A.Iversonas pripažino, kad šį sprendimą priėmė būdamas laimingu žmogumi, nors visados galvojo, jog diena, kai jis tars krepšiniui „sudie“, bus tragiška.

Per 14 metų karjerą NBA lygoje A.Iversonas kartą tapo naudingiausiu lygos krepšininku (2001 m.), 11 kartų buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes (2000–2010 m.), 1996 m. iškovojo lygos naujoko titulą, 4 kartus buvo rezultatyviausias lygos krepšininkas (1999, 2001–2002, 2005 m.). Jo trečiuoju numeriu pažymėti marškinėliai pagerbti „Wells Fargo Center“ arenoje.

Ar žinote, kad?

– Nuteistas už sukčiavimą NBA teisėjas Timas Donaghy yra viešai tvirtinęs, jog būdavo rungtynių, kai mačo arbitrai susitardavo nubausti A.Iversoną už jo nepagarbų elgesį jų atžvilgiu. Krepšininko labai nemėgo arbitras Steve‘as Javie, kuris skyrė dvi technines pražangas A.Iversono simbolinėse rungtynėse prieš „76ers“ komandą, jam atstovaujant „Nuggets“. Tada atletas viešai sukritikavo teisėją, o vėliau buvo nubaustas 25 tūkst. JAV dolerių bauda;

REKLAMA

– A.Iversonas tapo žemiausiu ir lengviausiu naudingiausio žaidėjo titulą kada nors laimėjusiu krepšininku. Tai jis padarė 2000–2001 metų sezone;

– A.Iversoną jaunystėje stipriai palaikęs režisierius Spike‘as Lee nusivylė krepšininku, kai šis atmetė pasiūlymą filmuotis jo režisuotame filme „He got game“. A.Iversono vaidmenį šiame filme perėmė Ray‘us Allenas;

– A.Iversonas NBA lygoje stipriai atstovavo „Hip hopo“ kultūrą. Jo apsirengimo stilius bei elgesys aikštelėje ir už jo ribų buvo garbinamas milijonų šios kultūros gerbėjų JAV bei pasaulyje. Krepšininkas buvo vienas pirmųjų nešiojęs „dredus“ – šukuoseną, itin populiarią kalėjimuose, tačiau vėliau susilaukusią milžiniško populiarumo jaunimo tarpe;

– A.Iversonas buvo vienas „rankovės“ pradininkų NBA lygoje. Tuo metu krepšininkas ją vilkėjo dėl sveikatos priežasčių, tačiau vėliau pasiliko kaip aksesuarą. Žymus JAV psichologas Stevenas Kotleris vėliau A.Iversono sprendimą vilkėti „rankovę“ priskyrė placebo efektui – krepšininkas jautėsi saugiau ir tikėjo, jog su „rankove“ nepatirs rankos traumos. Ją vėliau perėmė Carmelo Anthony, Kobe Bryantas ir milijonai A.Iversono fanų visame pasaulyje, kurie „rankovę“ mūvėjo kaip aksesuarą;

REKLAMA

– 1999–2000 m. naudingiausio NBA lygos žaidėjo rinkimuose A.Iversonas buvo vienintelis krepšininkas, gavęs bent vieną balsą, apart be konkurencijos apdovanojimą laimėjusio Shaquille‘o O‘Nealo;

– 2004 metų Atėnų olimpiadoje A.Iversonas ir JAV nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė du kartus kovojo su Lietuvos rinktine. Pirmoje akistatoje grupės varžybose JAV patyrė sensacingą nesėkmę lietuviams (90:94), tačiau tuomet laimėjo kovą dėl bronzos medalių (104:96). Grupės rungtynėse A.Iversonas į Lietuvos krepšį įmetė 13 taškų (3/9 dvit.), o mažajame finale – 15 taškų (3/6 trit.).

– 2000 m. A.Iversonas įrašė repo dainą „40 Bars“, tačiau ji susilaukė daug kritikos dėl kontroversiškų žodžių ir nepasiekė dienos šviesos. Tuometinis NBA komisaras Davidas Sternas nenorėjo, jog A.Iversonas išleistų taip pat ir labai kontroversiškai vertintą albumą. Nors atletas vėliau pakeitė žodžius, albumas taip ir liko neišleistas.

– 1997 m. A.Iversonas su savo draugais buvo sulaikytas už važiavimą apsvaigus marihuana bei neteisėtą ginklo turėjimą. Krepšininkas buvo nuteistas viešaisiais darbais.

– Į azartinius žaidimus įnikęs A.Iversonas 2010 metais buvo Detroito ir Naujojo Džersio kazino juoduosiuose sąrašuose. ESPN apžvalgininkas Stephenas Smithas 2010 metais išplatino pranešimą, kuriame „anot daugybės skirtingų šaltinių“ pranešama, jog A.Iversonas turi labai rimtų priklausomybės nuo azartinių žaidimų problemų. Vėliau JAV žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, jog A.Iversoną slegia rimti finansiniai sunkumai.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


13 komentarai
Naujausi komentarai (13)
Geriausiai ivertinti (13)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti