„Top 10“ Europos vietinėse lygose dirbantys strategai: kuklus užsieniečių skaičius ir išskirtinė Vokietija (9)

Kovo 21 d., 11:50
Š.Jasikevičius yra vienas iš dviejų lietuvių, dirbančių stipriausiose lygose (Žalgirio nuotr.)
Š.Jasikevičius yra vienas iš dviejų lietuvių, dirbančių stipriausiose lygose (Žalgirio nuotr.)
Edgaras Pulkovskis

Lietuvos krepšinio treneriai, dirbantys Europos klubuose, tampa tikra retenybe ir šis sezonas – dar vienas to patvirtinimas.

Krepsinis.net pažvelgė į 10 stipriausių Senojo žemyno lygų klubus treniruojančių užsienio specialistų sąrašą ir jame sutinkame tik du mūsiškius – Šarūnas Jasikevičius stovi prie Barselonos „Barcelona“ vairo, o Mantas Česnauskis treniruoja Slupsko „Energa Czarni“ klubą. Tiesa, M.Česnauskis yra priėmęs Lenkijos pilietybę, tačiau gimęs ir užaugęs Lietuvoje.

Iš esmės Lenkijos tame sąraše nebūtų dar prieš pusantrų metų, nes dešimtuke neabejotinai buvo Vieningoji lyga, tačiau teroristinės valstybės pirmenybių peripetijų čia nenagrinėsime.

Į „Top 10“ lygų nepatenka Rumunija, kur dabar sėkmingai dirba sezono eigoje vyr. treneriu tapęs Tomas Rinkevičius. Specialisto vadovaujama Sibiu CSU komanda laimėjo 10 mačų iš 15 galimų ir dabar Rumunijos pirmenybių lyderių grupėje rikiuojasi ketvirtoje pozicijoje. Taip pat Nedas Pacevičius dirba Džakartos „West Bandits“ ekipoje, kuri dabar Indonezijos lygoje su 8 pergalėmis ir 9 pralaimėjimais yra 9-a tarp 16-os dalyvių.

REKLAMA

Pažvelkime, kiek ir kokių specialistų užsienyje dirba daugiausiai. Akivaizdu, kad kiekvienoje šalyje daugiausiai trenerių yra būtent vietiniai – Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) 11 iš 12 strategų yra lietuviai ir tik Panevėžio „7bet-Lietkabelį“ treniruoja Nenadas Čanakas, kuris yra iš Serbijos.

Turkijoje ir Italijoje vietiniai užima 11 iš 16 vyr. trenerio postų, Lenkijoje – 10 iš 16, jeigu M.Česnauskį traktuojame kaip lietuvį, Prancūzijoje – 13 iš 15, o Ispanijoje – net 15 iš 18. Izraelio pirmenybėse yra tik vienas užsienio specialistas (serbas), tad 11 iš 12 klubų irgi treniruoja žydai.

Tiesa, čia reikia pasakyti, kad galioja taisyklė – užsienietis, norintis dirbti Izraelio lygos klubo vyr. treneriu, privalo turėti tarptautinės patirties sezone prieš tai. Tai reiškia, kad turėtų būti treniravęs komandą Eurolygoje, Europos taurėje, FIBA Čempionų lygoje arba FIBA Europos taurėje, kur patirtimi skaitomi ir dalyvavimas atrankose turnyre.

Visiškai graikiškas vyr. trenerių kolektyvas yra Graikijoje, kur Atėnų „Panathinaikos“ atleidus Dejaną Radonjičių ir jį pakeitus vietiniu specialistu, visiems 12 klubų vadovauja tik graikai.

Išskirtinė situacija yra Vokietijoje – čia net 14 iš 18 strategų yra užsieniečiai, tad tik 4 vokiečiai dirba vyr. treneriais savo komandose. Šioje šalyje darbuojasi vienas olandas, trys ispanai, du suomiai, juodkalnietis, argentinietis, slovėnas, žydas, slovakas, belgas, amerikietis ir italas. Beje, įdomus faktas, kad Heidelbergo „MLP Academics“ klubą, kuris yra 15-as, treniruoja Bonos „Telekom Baskets“ stratego Tuomaso Iisalo brolis Joonas Iisalo.

REKLAMA

Tarp 10-ies stipriausių vietinių lygų patenka ir Adrijos pirmenybės, kur žaidžia šešių skirtingų šalių klubai. Čia 10 iš 14 klubų treniruoja specialistas, kilęs iš šios šalies. Tiesa, visi užsienyje dirbantys specialistai yra iš to paties regiono: serbas treniruoja Makedonijos klubas, serbas stovi prie Bosnijos ir Hercegovinos ekipos vairo, taip pat po serbą ir slovėną dirba Juodkalnijos komandose.

Jau suskaičiavome, kad vos du lietuviai dirba svečiose šalyse, tad pažvelkime, kokios valstybės strategų yra daugiausiai svetur.

Sąrašo viršuje yra Serbija – 9 strategai dirba svetur (6 ne Adrijos lygoje). Toliau rikiuojasi 5 kroatai, kurių du dirba Italijoje, po vieną – Turkijoje, Ispanijoje ir Lenkijoje. Po 3 specialistus svetur turi slovėnai, ispanai, amerikiečiai, italai ir graikai.

Eurolygos klubų treneriai jau įskaičiuoti į vietinių lygų sąrašus, bet bendram supratimui galima pasakyti, kad 12 iš 18 komandų treniruoja vietiniai specialistai.

Sudėjus visas vietines lygas galima pasakyti, kad 70,5 proc. visų komandų dirba vietiniai specialistai. Apskritai net 32 proc. visų užsienyje dirbančių strategų treniruoja Vokietijos klubus. Akivaizdu, kad šios krepšinio lygio pakilimas aiškiai susijęs būtent su tuo, kad kviečiami treneriai pagal kvalifikaciją, o ne vokišką pasą. Vokietija niekada negarsėjo gerais strategais, todėl nusprendė remtis daugiau užsieniečiais.

REKLAMA

Priešingai yra su prancūzais, kurie irgi dažnai keiksnoja savo vietinius trenerius ir prie rinktinės vairo stovintis Vincentas Collet nėra aukščiausio kalibro treneris, tačiau Prancūzijos krepšinio federacija labai nori, kad tobulėtų vietiniai treneriai, todėl gerokai apsunkina užsieniečių galimybes įsidarbinti. Tam atvykėliai turi atitikti tam tikros kvalifikacijos reikalavimus ir net darbinantis asistento postui būtina aukšto lygio patirtis.

Lietuvos trenerių tarpe šiame sezone jokiame klube nedirba Kęstutis Kemzūra ir Darius Maskoliūnas. Per „langus“ rinktinei vadovaujantis K.Kemzūra neseniai dirbo Turkijoje, o D.Maskoliūnas buvo Š.Jasikevičiaus asistentu, bet yra treniravęs ir komandas, ir Lietuvos rinktinę. Galbūt kitą vasarą vienas iš jų pasuks į užsienį.

Mantas Česnauskis Mantas Česnauskis

Užsienyje dirbantys treneriai:

REKLAMA

Serbai: 9 (3 Adrijos lyga, Lietuva, Turkija, Italija, Prancūzija, Izraelis, Lenkija)

Kroatai: 5 (Turkija, Ispanija, 2 Italija, Lenkija)

Slovėnija: 3 (2 Adrijos lyga, Ispanija)

Ispanai: 3 (visi Vokietijoje)

Amerikiečiai: 3 (Vokietija, Prancūzija, Italija)

Italai: 3 (Vokietija, 2 Prancūzijoje)

Graikai: 3 (visi Turkijoje)

Argentiniečiai: 2 (Vokietija, Italija)

Lietuviai: 2 (Ispanija, Lenkija)

Suomija: 2 (abu Vokietijoje)

Slovakai: 2 (Vokietija, Lenkija)

Prancūzas: 1 (Lenkijoje)

Olandas: 1 (Vokietijoje)

Juodkalnietis: 1 (Vokietijoje)

Izraelietis: 1 (Vokietijoje)

Belgas: 1 (Vokietijoje)

Bosnis: 1 (Prancūzijoje)

Turkas: 1 (Lenkijoje)

„Ilgoji pertrauka“: Tubelio šansai žaisti NBA, užkulisiniai lygos reikalai, klubų skautų darbas, lietuvio agento perlas ir įdomiausi talentai iš Eurolygos bei Europos


9 komentarai
Naujausi komentarai (9)
Geriausiai ivertinti (9)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti