Su Rumunijos klubu stebuklus kuriantis T.Rinkevičius augina ambicijas: džiaugiuosi, kad priėmiau teisingą sprendimą (4) interviu

Kovo 30 d., 18:00
T.Rinkevičius sėkmingai dirba Rumunijoje
T.Rinkevičius sėkmingai dirba Rumunijoje
Gabrielė Miknevičiūtė

Lietuviams treneriais išvykti dirbti į užsienio klubus nėra lengva užduotis, bet Tomas Rinkevičius šį sezoną yra pozityvus pavyzdys.

Iš pradžių prisijungęs prie Sibiu CSU jaunimo sistemos Rumunijoje, lietuvis galiausiai gavo šansą vyrų komandoje ir juo naudojasi puikiai.

Šiuo metu komandos Rumunijoje pasidalijusios į dvi grupes: 1–10 vietos ir 11–18 vietos. Pajėgesnėje grupėje Sibiu klubas pagal finansus yra kukliausias, tačiau pagal žaidimą nenusileidžia varžovams bei dalijasi 5–6 vietas.

CSU komandai patekimas į dešimtuką buvo šio sezono tikslas, tačiau T.Rinkevičius neslepia, jog dabar ambicijos tik auga ir ekipa pasvajoja net apie medalius.

„Blogas kareivis, kuris nenori tapti generolu (Juokiasi). Norisi užlipti ant prizininkų pakylos, bet tai bus labai sunku. Kaip komanda esame patenkinti tuo, kur esame. Jei atkrintamosiose startuotume ne iš 7–8 vietų, kur gautume Klužo Napoką ar Oradiją, o aukščiau, būtų geras startas, to ir siekiame“, – sakė jis.

REKLAMA

Krepsinis.net portale – pokalbis su T.Rinkevičiumi apie puikų sezoną Rumunijoje, iššūkius, jaunimo sistemą ir lietuvių vertę šioje šalyje.

– Nemažai laiko praleidote Klaipėdos „Neptūno“ trenerių štabe, dabar dirbate Rumunijoje. Ar juntate kažkokį skirtumą tarp darbo treneriu namuose ir užsienyje?

– Gal dirbant Lietuvoje krepšinis yra daugiau matomas ir mylimas, jis kelia daugiau ažiotažo. Užsienyje susikoncentruoji, dirbi, pats darbas yra vienodas, visur nori jį padaryti kuo geriau, laimėti kuo daugiau rungtynių. Specifika panaši, tik veiksmo aplink krepšinį daugiau Lietuvoje.

– Kaip apskritai nutiko, kad patraukėte į Rumuniją? Iš pradžių čia darbavotės jaunimo sistemoje.

– Gana netikėtai. Iš pradžių pasiūlymu nebuvau sužavėtas, bet jau kurį laiką buvau netreniravęs klubo, Sibiu organizacija įnirtingai rodė dėmesį, pagerino sąlygas ir priėmiau sprendimą. Jau vykdamas turėjau nupieštą kelią – tikslą įsitraukti į organizaciją, susipažinti, pabūti jaunimo koordinatoriumi ir treneriu, o po to palaipsniui pereiti į vyrų komandą. Praktiškai taip viskas ir susidėliojo.

– Dažnai treneriai pastebi, kad išvykti į užsienio rinką lietuviams – sudėtinga. Jūsų patirtis buvo panaši?

REKLAMA

– Galiu su tuo sutikti. Ir Rumunijoje galima pastebėti tą Balkanų šalių įtaką – jos čia arti. Čia tų šalių atstovai vertinami, jų čia – daug, konkurencija – didelė. Rumunijoje gero lygio vietinių nėra labai daug, legionierių kaita vyksta, bet trenerių pozicijoje pasikeitimų nedaug. Nėra paprasta ateiti ir čia iškart įsilieti į rinką. Vis tik žvelgiant į keletą pastarųjų metų, šioje lygoje galima matyti naujų veidų. Vien žvelgiant į trenerius: Voluntario komandoje dirba Ainaras Bagatskis, sezoną „Dinamo“ pradėjo Aleksandras Trifunovičius, jį pakeitė graikas Sotiris Manolopoulos, turintis patirties „Panathinaikos“ klube.

Gerų, krepšinyje žinomų veidų yra, o augant biudžetams, čia krepšinis pastaruoju metu labai šovė į viršų. Kai kurių klubų biudžetai ūgtelėjo ir dukart ar daugiau. Teko bendrauti su mūsų tautiečiais, kurie čia rungtyniavę – Tarolis ar Kariniauskas – rinktinės žaidėjai, jie vieningai sako, jog per 2–3 metus lyga ženkliai pasistūmėjo į priekį. Ne tik finansais, bet ir organizaciniais klausimais.

Rinkevičius Rinkevičius

REKLAMA

– Jau prieš keletą metų Rumunijos klubai galėjo pasiūlyti žaidėjams solidžias algas bei prisivilioti kad ir neblogus lietuvius. Neatrodo paradoksas, kad ne krepšinio šalies lyga dabar dar labiau pasistūmėjo pirmyn ir lietuviams vis labiau gali apsimokėti rinktis šias pirmenybes?

– Anksčiau buvo 2–3 klubai, ženkliai atsiplėšę nuo kitų, tuo tarpu šiuo metu komandų su gerais biudžetais yra 7–8. Ta konkurencija dėl viršutinių pozicijų stipriai padidėjo, kuomet klubai susitvarkė finansinius reikalus. Natūralu, atsiranda daugiau pasiūlymų ir kai kurie žaidėjai renkasi finansinę pusę. O kas dėl krepšinio lygio, jis irgi ūgtelėjo, atsiranda pajėgių legionierių, amerikiečių, žaidusių gerose lygose. Nuo ko krepšinis Rumunijoje tik laimi.

– O kokios yra maždaug biudžeto lubos, jei kalbėsime apie turtingiausius Rumunijos klubus?

– Kiek teko kalbėtis, tokių klubų kaip Klužo Napokos biudžetai yra netoli mūsų 2–3 vietų komandų. Suma turėtų siekti 2–3 milijonus. Šiais metais neblogai atrodo ir Oradijos CSU, iššovė Bukarešto „Rapid“, kur yra Kariniauskas, Bukarešto „Dinamo“, ta pati daug lietuvių turinti Konstancos „ABC Athletic“, kurioje dirba ir Ginas Rutkauskas.

REKLAMA

– Ar jaučiate, kad Rumunijos krepšinyje lietuviai tapo išties vertinami?

– Galiu pasakyti, kad lietuvių vardas čia geras. Ieškant krepšininkų, jie nori protingų bei turinčių gerą supratimą, o įžaidėjo pozicijoje – galinčių kontroliuoti. Taip jie atkreipia dėmesį į lietuvius. Tas pats Vasiliauskas čia pradėjo sezoną, pernai žaidė Bičkauskis, Konstancos klube dabar yra Čižauskas.

– O pats prisijungęs prie vyrų ekipos nesidairėte į lietuvių rinką?

– Turėjau minčių, vedėme derybas, bet mūsų komandėlė šiuo metu negali pasigirti dideliu biudžetu. Turime ribotus pinigus, dešimtuke pajėgiausių ekipų tikrai esame su mažiausiais finansais. Kažką bandėme, bet nepakėlėme finansiškai lietuvių, pasirodė brangūs (Šypsosi).

Rinkevičius Rinkevičius

REKLAMA

– Gruodį perėmėte CSU ekipos vyr. trenerio pareigas iš Miguelio Hoyo, kaip įvyko šios permainos?

– Jau nuo praeito sezono buvo kalbų, tarp vadovybės ir manęs vyko dialogas. Vis tik tada vasarą tęsti darbų liko ispanas. Galiausiai su juo buvo atsisveikinta ir buvo ateita iki manęs.

– Jautėtės pasiilgęs vyr. trenerio darbo?

– Taip, tikrai džiaugiuosi, kad pavyko tai padaryti sėkmingai. Darbas teikia malonumą, manau, priėmiau teisingą sprendimą, turime labai gerą sezoną. Tai į naudą buvo ir man, ir komandai.

– Kokie didžiausi iššūkiai tuo metu jūsų laukė? CSU tada A konferencijoje buvo penkta iš devynių ekipų.

– Komanda buvo komplektuota ne mano, procesuose kažkiek dalyvavau, bet tik kaip stebėtojas – patarimais. Kai kurias pozicijas įsivaizdavau kitaip, tad savo finansų lygmenyje padarėme kelis pakeitimus, jie pasiteisino. Manau, kad integruotis ir pakeisti komandą pagal savo filosofiją pavyko sėkmingai.

– Ar sunku tą filosofiją bandyti perduoti sezonui jau įsibėgėjant?

– Turėjome sunkesnių rungtynių, pradžioje supratimo trūko. Vis tiek kai viskas yra nuo sezono pradžios, yra lengviau, imi tuos žmones, su kuriais tiki ir su kuriais nori būti. Bet manau, kad viskas pavyko sklandžiai. Mūsų uždavinys buvo patekti į geriausių dešimtuką – buvome nepaprastoje situacijoje, tačiau laimėjome 4 lemiamas rungtynes iš eilės. Taip įgyvendinome pirminį sezono tikslą, bet žiūrime toliau. Viskas dėliojasi gerai, dabar keliame naujus tikslus ir norime iškovoti daugiau pergalių.

REKLAMA

– Šiuo metu Sibiu ekipa (6/10) ir Pitesčio „Arges“ dalijasi 5–6 vietas pajėgesnėje lygos grupėje. Kaip jau minėjote, pagal biudžetą šiame dešimtuke esate patys kukliausi, tačiau kas leidžia siekti tokių gerų rezultatų?

– Manau, pavyko rasti gerą bendrą kalbą su žaidėjus. Keitėme ir taktinius dalykus, kurie gerai pasiteisino. Pavyko įtikinti žaidėjus tikėti tuo, ką darome. Negalime pasigirti didelėmis žvaigždėmis, tačiau mikroklimatas geras ir komandinis žaidimas, ypač – gynyba, duoda rezultatą. Pagrindinis tikslas ir buvo suburti komandą kartu, kad ji nežaistų po vieną.

– Dešimtukas buvo tikslas minimum, o kaip atrodo dabar, kiek toli galite nužygiuoti?

– Esame geroje pozicijoje, pavyko laimėti kelias rungtynes su sirena. Pritrūko pergalės prieš Tarolio komandą, kad atsistotume dar aukščiau. Stengiamės patekti į atkrintamąsias ir, aišku, norime kuo aukštesnės pozicijos, kad turėtume kuo palankesnį varžovą. O ten jau – loterija, sužaisti ar ne. Serija bus iki dviejų pergalių. Laimi – gerai, pralaimi – baigi sezoną. Vertinant bendrai, kol kas džiaugiamės ir žvelgiame į viską optimistiškai.

– Matant lygos kontekstą, kuri pozicija būtų sensacinga Sibiu komandai ir sezonas būtų laikomas fantastišku?

REKLAMA

– Blogas kareivis, kuris nenori tapti generolu (Juokiasi). Norisi užlipti ant prizininkų pakylos, bet tai bus labai sunku. Kaip komanda esame patenkinti tuo, kur esame. Jei atkrintamosiose startuotume ne iš 7–8 vietų, kur gautume Klužo Napoką ar Oradiją, o aukščiau, būtų geras startas, to ir siekiame.

Rinkevičius Rinkevičius

– Jei apie Rumunijos vyrų krepšinį žmonės žinių dar turi, tai apie jaunimo sistemą – vargu. Gal galite iš savo patirties papasakoti, kokia ji čia yra?

– Jie labai stengiasi. Mūsų jaunimo programos yra stipriai pažengusios į priekį, darbas vyksta aukšta kokybe, o rumunai bando įvairias sistemas. Jie ir pagrindinėje lygoje turi taisyklę, kad pirmoje mačo dalyje aikštėje turi būti 2 vietiniai žaidėjai, antroje pusėje – bent vienas. Taip pat pernai buvo taisyklė turėti vieną jauną žaidėją. Jie bando motyvuoti vietinį jaunimą, bando įvairius kelius populiarinti krepšinį. Su kai kuriais dalykais sutinku, kai kurie turėtų būti tobulintini.

REKLAMA

Nuo kitų metų jie žada priimti taisyklę, kad viso mačo metu turi būti aikštėje du vietiniai žaidėjai. Aišku, lygių skirtumas atsiranda iškart. Užsieniečiai atvyksta ženkliai geresnės kokybės, pajėgumai – skirtingi. Tuo pačiu gal rumunai randa motyvaciją likti krepšinyje, jiems tai – būtina. Gerų, profesionalių rumunų skaičius – mažas. Man pačiam kaip treneriui pirmais mėnesiais reikėjo priprasti, asistentas jis stebėjo, kad nesuleisčiau į aikštę penkių užsieniečių (Juokiasi).

Taip pat jie leidžiasi ir į jaunimo piramidę, kad krepšininkų užaugtų kuo daugiau. Aukščiausioje lygoje yra 18 komandų, skaičiuokime – jei reikia 2 aikštelėje, reiškia, reikia 4–5 viso, kurie duotų rezultatą. 18 komandų po 5 žaidėjus – 90 žaidėjų, didelis skaičius. Jie bando vis naujų talentų rasti tarp jaunimo.

– O kaip jums pačiam patinka ši taisyklė aikštėje būtinai laikyti kelis vietinius? Palaikote ją ar manote, jog vietą reikia išsikovoti konkurencinėje kovoje?

– Yra įvairių nuomonių, nesiryžčiau būti kategoriškas. Taip, tu turi žaisti su kiek žemesnio lygio žaidėjais, kai ant suolo turi geresnių. Tuo pačiu įtrauki vietinius, nes kiekvienos vietinės lygos užduotis kaip bebūtų yra turėti kuo geresnį vietinį produktą. Galutiniame rezultate visi nori matyti rinktinę aukštesniame lygyje. Rumunijos rinktinė tikrai nėra spindinti ar matoma kaip krepšinio rinktinė. Užuomazgų tam tikrose jaunimo amžiaus grupėse, mergaičių – taip pat, matosi, o galutinis taisyklės rezultatas pasimatys su laiku. Lietuvoje ji nėra aktuali, kai turime nemažai gerų vietinių, bet tokioms lygoms kaip Rumunijos, kur krepšinis nėra pagrindinė sporto šaka, tai gali duoti vaisių.

REKLAMA

– Ar Rumunijoje egzistuoja kažkokia dublerių ekipų sistema?

– Kai kurios komandos turi dublerius, jie žaidžia antroje lygoje. Pats dirbau su tokiu projektu, ryšys su pagrindine komanda buvo palaikomas glaudžiai. Nemažai geresnių žaidėjų tokiu atveju žaidžia per dvi lygas, treniruojasi su pagrindine komanda, tas vyksta ir mūsų klube. Kai kurios ekipos turi mažesnį tarpusavio ryšį, bet ateityje yra minčių dublerines komandas padaryti privalomas. Galbūt jos galėtų turėti atskirą jaunimo čempionatą. Kalbų ir idėjų yra visokių, kažkokiu pavidalu jos buvo įgyvendintos.  

„Ilgoji pertrauka“: Tubelio šansai žaisti NBA, užkulisiniai lygos reikalai, klubų skautų darbas, lietuvio agento perlas ir įdomiausi talentai iš Eurolygos bei Europos


4 komentarai
Naujausi komentarai (4)
Geriausiai ivertinti (4)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti