Straipsnis. Būsimos Europos krepšinio žvaigždės – Lenkija (6)

Vasario 15 d., 14:00
P.Karnowskis laikomas itin perspektyviu žaidėju

Krepšinis yra žaidžiamas visoje Europoje ir ne veltui sakoma: šiais laikais visi moka žaisti krepšinį. Todėl natūralu, kad Senajame žemyne nestinga itin perspektyvių jaunuolių, iš kurių kai kurie jau dabar rungtyniauja su geriausiais, o kiti tik žengia savo žingsnius iki to.

Kad sužinotų, kokiais jaunaisiais krepšininkais gali pasigirti Europos šalys, krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net susisiekė užsienio skautais, treneriais, agentais ir žurnalistais, kurie ne visada norėjo skaitytojams atskleisti savo tapatybę, tačiau vis tiek pasidalino savo mintimis. Viso to rezultatas – rubrika „Būsimos Europos krepšinio žvaigždės“.

Šį kartą Jūsų dėmesiui pristatome perspektyviausius Lenkijos jaunuosius krepšininkus, apie kuriuos kalbėjome su krepšininku ir krepšinio treneriu Mareku Popioleku.

Przemyslawas Karnowskis (vidurio puolėjas, 20 m., 216 cm, Gonzalos „Bulldogs“)

REKLAMA

20-metis lenkas jau šiuo metu yra pakankamai įgudęs puolime – jis varžovams kelia pavojų, žaisdamas derinį „du prieš du“, ir pastaruoju metu vis tvirčiau užbaigia atakas. Aukštaūgis nebijo susidūrimų su varžovais ir vis sėkmingiau po tokių epizodų pelno taškus. Prieš kelerius metus su Jonu Valančiūnu įvairaus amžiaus čempionatuose besivaržęs lenkas gali ir atlikti perdavimą, ir užtikrintai sužaisti nugara į krepšį.

Šiuo metu Nacionalinėje studentų sporto asociacijoje (NCAA) rungtyniaujantis kairiarankis kur kas geriau jaučiasi, atakuodamas būtent šia ranka, tačiau verta pažymėti, kad ir ties šiuo aspektu galima įžvelgti progresą.

Nors „centras“ yra pajėgus sėkmingai atakuoti iš vidutinio nuotolio, jis turi ir ne vieną taisytiną vietą. Bene labiausiai jam reikia dirbti fiziškai, kadangi jis nėra apdovanotas puikiu atletiškumu. Jei jis sutvirtės, tai labai padės ginantis nuo varžovų. Dabar lenkas vis susiduria su problemomis dėl savo lėtų kojų – jis negali apsiginti nuo derinio „du prieš du“. Iš tiesų, jei ne dabar, tai artimiausiu metu sutvirtėti jam teks, nes krepšinio skautai prognozuoja P.Karnowskiui šaukimą Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA).

Akivaizdu, kad P.Karnowskis priėmė teisingą sprendimą, palikęs gimtąją Lenkiją ir išvykęs į Jungtines Amerikos Valstijas. Jose, dirbdamas su Gonzagos universiteto treneriais, aukštaūgis rungtyniauja intensyviau ir intensyviau, o dėl savo ūgio NCAA pajėgia blokuoti varžovų metimus.

REKLAMA

Tiesa, jo vertę NBA skautų akyse sumažina ganėtinai prastas baudos metimų taiklumas (50 proc.). Bet kokiu atveju toks aukštaūgis, jei ne NBA, tai Europoje tikrai suras savo vietą.

Mateuszas Ponitka Mateuszas Ponitka

Mateuszas Ponitka (lengvojo krašto puolėjas, 20 m., 196 cm, Ostendės „Telenet“)

Dar vienas tos pačios 1993 metais gimusių lenkų kartos narys. Ši karta yra laikoma bene pajėgiausia, kokią Lenkija yra turėjusi. Ir tikriausiai ne veltui, nes vienas jo lyderių – M.Ponitka – jau praėjusį sezoną sėkmingai žaidė Eurolygoje, o dabar tą patį daro ir Europos taurės varžybose.

REKLAMA

Trejų metų sutartį pasirašęs lenkas greitai tapo vienu pagrindinių komandos žaidėjų ir dabar per rungtynes renka dviženklį taškų skaičių (Belgijos krepšinio lygoje – 11,9 tšk.). Prie tokio sėkmingo žaidimo smarkiai prisideda lenko fizinis pajėgumas, kadangi M.Ponitka iš savo bendraamžių išsiskiria atletiškumu. Stipriausia puolėjo vieta – prasiveržimai. Jie dažniausiai baigiasi arba taškais, arba pražangomis, po kurių tenka mesti baudos metimus.Tarp krepšininko stipriųjų vietų galima priskirti kovą dėl kamuolių ir žaidimo intensyvumą.

Šiek tiek prasčiau sekasi, atakuojant iš toli, nors, likęs laisvas, dažniausiai pataiko. Kur kas geriau nei mesti tritaškius jam sekasi žaisti greitame puolime. Jei komanda žaidžia pozicinį puolimą, tuomet jis dažniausiai taškus renka, įbėgdamas šalia galinės linijos. Ten, sulaukęs kamuolio, jis dažniausiai sėkmingai išnaudoja savo fizinius duomenis ir ataką užbaigia šalia krepšio.

Gynyboje M.Ponitka pasižymi perimtais kamuoliais, tačiau pastebima, kad jis pernelyg dažnai rizikuoja ir tai (ypač aukščiausio lygio varžybose) dažniausiai baigiasi gynybinėmis klaidomis, po kurių varžovai nesunkiai susikuria progą atakuoti krepšį.

Kai kurie internetiniai puslapiai, nagrinėjantys perspektyviausių krepšininkų žaidimą, prognozuoja, kad M.Ponitka gali būti pašauktas NBA naujokų biržoje.

REKLAMA

 

Michalas Michalakas Michalas Michalakas

Michalas Michalakas (atakuojantis gynėjas, 20 m., 196 cm, Sopoto „Trefl“)

Dar vienas tos pačios įspūdingos Lenkijos krepšinio kartos narys. Jis, priešingai nei jo komandos draugai jaunimo rinktinėse, vis dar rungtyniauja gimtojoje Lenkijoje.

Šiuo metu Dariaus Maskoliūno auklėtiniu „Trefl“ ekipoje esantis M.Michalakas 2012 metais buvo pasirašęs trejų metų kontraktą, tad, pasibaigus šiam sezonui, liks dar vienas. Nereikėtų abejoti, kad labiau patobulėjęs lenkas turėtų kelti sparnus užsienį. Jau šį sezoną jis yra vienas pagrindinių savo komandos žaidėjų ir per rungtynes renka 11,2 taško, 3,6 atkovoto kamuolio ir 2,4 rezultatyvaus perdavimo.

REKLAMA

Krepšininko žaidimas sukasi apie metimus – jis yra metikas ir mesdamas į krepšį savo komandai yra naudingiausias. Prasiveržimai nėra pati stipriausia gynėjo vieta, kadangi jam trūksta greičio ir sprogstamosios jėgos.

Geriausiai M.Michalakas yra išnaudojamas tuomet, kai gauna progą atlikti metimą po komandos draugų perdavimų. Žaidimas vienas prieš vieną toli gražu nėra stipriausioji lenko vieta.

Mikolajus Witlinskis Mikolajus Witlinskis

REKLAMA

Mikolajus Witlinskis (sunkiojo krašto puolėjas, 18 m., 207 cm, Vloclaveko „Anwil“)

Iš Gdynės kilęs kilęs aukštaūgis yra laikomas vienu perspektyviausių žaidėjų Lenkijoje. Nors 207 cm ūgio pakaktų vidurio puolėjui, M.Witlinskis puikiai juda ir yra pavojingas tolėliau nuo krepšio. Tiesa, šio sezono statistika to nepatvirtintų, nes Lenkijos krepšinio lygoje Deivido Dulkio komandos draugas iš trijų taškų zonos kol kas pataikė vos sykį iš 12 bandymų.

Vis dėlto puolėjas turi metimą iš toli, tad ateityje turėtų žaisti kiek labiau atsitraukęs nuo krepšio. Tokio tipo sunkiojo krašto puolėjai (angl. stretchfour) šiuolaikiniame krepšinyje atlieka vis didesnį vaidmenį ir visos laiminčios komandos turi tokio tipo aukštaūgį (pavyzdžiui, Majamio „Heat“ – ChrisąBoshą, Pirėjo „Olymiacos“ – Giorgios Printezį).

M.Witlinskio žaidimo stilius yra panašus į šių krepšininkų, nes jis gali žaisti „veidu į krepšį“ bei pasižymėti greitame puolime. Jis puikiai valdo kamuolį bei po perdavimo meta į krepšį. Dėl gero kamuolio valdymo ir puikaus aikštės matymo, puolėjas pasižymi ir gerais perdavimais.

Vis tik M.Witlinskiui teks padirbėti, kad sutvirtėtų ir galėtų sėkmingai užbaigti atakas po susidūrimų su varžovais. Taip pat reikia patobulinti darbą kojomis – dėl jo neretai lenkui yra fiksuojami žingsniai. Gal dėl to pačio darbo kojomis ir sudėjimu neišsiskiriančio kūno, bet puolėjui trūksta judesių šalia krepšio. Šalia krepšio jis žaidžia ganėtinai retai.

REKLAMA

Gynyboje dėl savo greičio krepšininkas pasižymi geru žaidimu prieš derinį „du prieš du“, o dėl ūgio ir aktyvių rankų trukdo varžovams mesti ir kartais blokuoja metimus.

Dėl savo sudėjimo jam kiek sudėtingiau sekasi kovoti dėl kamuolių, tačiau M.Witlinskis pasižymi puikiais pagrindais, nes dažniausiai tinkamai atsitveria. Galima drąsiai teigti, kad pastaruoju metu puolėjas tobulėjo ir, jei toliau tęs tai daryti, taps Eurolygos lygio žaidėju.

Damianas Jeszke Damianas Jeszke

Damianas Jeszke (lengvojo/sunkiojo krašto puolėjas, 18 m., 202 cm, Radomo „Rosa Radom“)

M.Witlinskio bendraamžis kartais rungtyniauja toje pačioje pozicijoje, tačiau ateityje turėtų būti labiau išreikštas kaip lengvojo krašto puolėjas. Jis yra tvirtai sudėtas, greitas, jau subrendęs fiziškai. Tai jam leidžia nesunkiai žaisti prieš savo bendraamžius, tačiau kyla problemų, kovojant su kur kas vyresniais profesionalais.

REKLAMA

Dažniausiai D.Jeszke stengiasi išnaudoti savo fizinius duomenis ir „lipa per galvas“, kad atkovotų kamuolius puolime bei dėl savo žaidimo stiliaus išprovokuoja pražangas. Jis yra pakankamai geras baudų metikas, tad toks jo žaidimo stilius pasiteisina. Nors žemesnis, jis yra tikra priešingybė M.Witlinskiui, kadangi D.Jeszkei netrūksta judesių baudos aikštelėje ir jis nebijo susidūrimų su varžovais.

Dėl šių priežasčių lenkas dažniausiai rungtyniaudavo sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje. Rungtyniaudamas šioje pozicijoje, D.Jeszke atkovoja daug kamuolių, bet nėra vienpusis žaidėjas, kuris nepasitraukia nuo krepšio. Jis tarsi patyręs krepšininkas išlaukia savo progos ir meta iš įvairių distancijų.

Praėjusį sezoną, kai dar rungtyniavo antrojoje pagal pajėgumą Lenkijos krepšinio lygoje, jis pataikydavo 64 proc. tritaškių, 35 proc. – dvitaškių, 71 proc. – baudos metimų.

Nors D.Jeszke yra žinomas, kaip geras žaidėjas gynyboje, jam teks padirbėti, kad taptų greitesnis, kadangi gynybai prieš lengvojo krašto puolėjo pozicijos krepšininkus jam neužtenka greičio.

Kaip buvo galima tikėtis, pirmasis sezonas aukščiausioje Lenkijos krepšinio lygoje jaunuoliui nėra labai sėkmingas, nes jam vis dar reikia laiko adaptuotis prie kitokio žaidimo stiliaus. Tačiau potencialo šis jaunuolis turi daugiau nei dauguma jo amžiaus krepšininkų Lenkijoje.

 

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


6 komentarai
Naujausi komentarai (6)
Geriausiai ivertinti (6)
PRO komentarai (4)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti