NCAA lietuvių komandos draugai – būsimos NBA žvaigždės (16)

Kovo 12 d., 15:08
NCAA lietuviai rungtyniavo su NBA žvaigždėmis
NCAA lietuviai rungtyniavo su NBA žvaigždėmis

Krepšinio analitikas Erildas Budraitis savaitinėje Krepsinis.net rubrikoje šį kartą prisimena įdomiausius atvejus, kai lietuviai NCAA lygoje kartu žaidė su vėliau elite įsitvirtinusiais ar net NBA žvaigždėmis tapusiais žaidėjais.

Nepaisant kelerius metu iš eilės didėjančio užsienio žaidėjų kiekio Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA), Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) studentų krepšinio lyga (NCAA) vis dar išlieka be konkurencijos daugiausiai profesionalių žaidėjų parengianti krepšinio sistema pasaulyje. Vien NBA lygoje 2014–2015 metų sezoną pradėjo 360 NCAA pirmajame divizione rungtyniavusių atletų, kurie sudaro 80,5 proc. visų lygos žaidėjų.

Nemažai daliai iš kelių šimtų NCAA rungtyniavusių lietuvių, kurie patys neperžengė stipriausios pasaulio lygos slenksčio, teko rungtyniauti kartu su būsimais NBA žaidėjais – kartu treniruotis, tobulėti, ruoštis rungtynėms ir vėliau siekti pergalių atstovaujant tam pačiam universitetui.

REKLAMA

Etanas Thomasas Etanas Thomasas

Marius Janulis ir Etanas Thomasas

Sirakūzai, 1996–1998

Daugiau apie Mariaus Janulio žaidimą Sirakūzų universitete ir išskirtinę sėkmės istoriją rašiau vasario viduryje, o lietuviui du sezonus pergalių siekti padėjo vėliau devynis sezonus NBA žaidęs ir 44,7 milijono JAV dolerių per karjerą uždirbęs Etanas Thomasas. Aukštaūgis kartu su M.Januliu žaidė 1996–1998 metų sezonais ir vėliau 2000 metų NBA naujokų biržoje buvo pašauktas 12 šaukimu.

E.Thomasą Lietuvos krepšinio gerbėjai geriausiai turėtų prisiminti iš septynerių praleistų metų su Vašingtono „Wizards“ klubu, iš kurių du po krepšiu kartu stovėjo su taip pat sostinėje žaidusiu Dariumi Songaila. Gynybinio stiliaus E.Thomasas NBA lygoje niekada netapo tvirtu starto penketo nariu, tačiau rado savo vietą kaip lyderiams poilsio suteikti ir sėkmingai prieš varžovų aukštaūgius gintis galintis vidurio puolėjas.

REKLAMA

Trevoras Bookeris Trevoras Bookeris

Karolis Petrukonis ir Trevoras Bookeris

Klemsonas, 2006–2010

Kaip ir E.Thomasas, T.Bookeris taip pat yra žaidimą fizinėmis savybėmis grindžiamas žaidėjas, pirmuosius keturis karjeros sezonus praleidęs Vašingtono „Wizards“ ekipoje. T.Bookeris net keturis sezonus kartu Klemsono universitete rungtyniavo su šiuo metu Estijoje žaidžiančiu ir Tartu „TU/Rock“ klubui atstovaujančiu Karoliu Petrukoniu.

T.Bookeris ir K.Petrukonis tuo pat metu prisijungė prie Klemsono universiteto komandos, tačiau jau nuo debiutinio 2006–2007 metų sezono stipriai skyrėsi žaidėjų vaidmenys. Pirmojo sezono metu, kartu su šiuo metu Madrido „Real“ žaidžiančiu K.C.Riversu, T.Bookeris tapo vienu komandos lyderiu, aikštelėje vidutiniškai praleidusiu 26 minutes, kai K.Petrukonis į aikštelę įžengdavo tik epizodiškai (vos 4 min. ir 13 rungtynių). Vėliau T.Bookerio žaidimo kreivė kilo į viršų – paskutinius du sezonus Klemsone puolėjas vidutiniškai rinko virš 15 taškų ir vėliau 23 šaukimu buvo pasirinktas 2010 metų NBA naujokų biržoje. K.Petrukonis per ketverius metus taip ir nepakilo nuo atsarginių suolo pabaigos ir nežaidė po daugiau nei 4,5 minutės per rungtynes.

REKLAMA

DeMarre'as Carrollas DeMarre'as Carrollas

Vaidotas Volkus ir DeMarre'as Carrollas

Misūris, 2007–2008

Apie aštuntą sezoną NBA lygoje rungtyniaujantį DeMarre’ą Carrollą buvo mažai girdėti iki tol, kol puolėjas 2013 metų vasarą nepersikėlė į Atlantos „Hawks“ klubą, su kuriuo šį sezoną nenustoja stebinti stipriausios pasaulio lygos gerbėjų. Vidutiniškai šį sezoną 12 taškų pelnantis ir 5,1 kamuolio atkovojantis D.Carrollas kartu su likusiais „Hawks“ ekipos startinio penketo nariais laimėjo naudingiausių sausio mėnesio Rytų konferencijos žaidėjų prizus. Tiesa, D.Carrollas vienintelis iš „Hawks“ startinio penketuko narių nedalyvavo „Visų žvaigždžių“ rungtynėse Niujorke.

Kartu su D.Carrollu Misūrio universitete rungtyniavo dabartinis Kėdainių „Nevėžio“ puolėjas Vaidotas Volkus. Nors 2007–2008 metų sezonas V.Volkui buvo paskutinis Misūrio universitete, lietuvis retai kildavo nuo atsarginių žaidėjo suolo ir aikštelėje vidutiniškai praleisdavo tik 7,9 minutės. Tuo metu D.Carrollas, kuris prie Misūrio prisijungė po perėjimo iš žemesnio lygio krepšinio programos, iškart tapo starto penketo nariu, kuriame taip pat žaidė buvęs „Šiaulių“ įžaidėjas Stefhonas Hannahas. Po 2008–2009 metų sezono, kuriame V.Volkus su S.Hannahu vėl kartu žaidė „Šiauliuose“, D.Carrolą pirmajame NBA naujokų biržos rate pasirinko Memfio „Grizzlies“ klubas.

REKLAMA

J.J.Redikas J.J.Redikas

Martynas Pocius ir J.J.Redikas

Djukas, 2005–2006

Prestižiniame Djuko universitete rungtyniavęs dabartinis Stambulo „Galatasaray“ gynėjas Martynas Pocius turėjo daugybę komandos draugų, kurie vėliau žaidė ar vis dar žaidžia NBA. Joshas McRobertsas, Sheldenas Williamsas, Geraldas Hendersonas, Kyle’as Singleris, Milesas Plumlee – tai tik keli vardai, kurie vėliau pasuko į profesionalų krepšinį. Vis dėlto sėkmingiausiai iš buvusių M.Pociaus komandos draugų šiuo metu žaidžia Los Andželo „Clippers“ ekipos vienas pagrindinių žaidėjų, J.J.Redikas.

Kartu M.Pocius su J.J.Rediku žaidė tik 2005–2006 metų sezoną, kuris lietuviui buvo pirmasis NCAA lygoje, o J.J.Redikui – paskutinis. Snaiperis tuo metu buvo viena didžiausių NCAA lygos žvaigždžių, vidutiniškai per rungtynes rinkdavusi 26,8 taško, kai lietuvio žaidimas (vid. 1,5 tšk. per rungt.) darė menką įtaką Djuko komandos rezultatams. Vėliau 2006 metų NBA naujokų biržoje J.J.Rediką 11 šaukimu pasirinko Orlando „Magic“, tačiau pirmieji trys sezonai elitinėje lygoje nebuvo itin sėkmingi. Vėliau J.J.Rediko žaidimo kreivė kilo, o trijuose iš pastarųjų keturių sezonų gynėjas vidutiniškai NBA lygoje rinko daugiau nei po 15 taškų per rungtynes.

REKLAMA

Samuelis Dalembertas Samuelis Dalembertas

Rimantas Kaukėnas ir Samuelis Dalembertas

„Seton Hall“, 1999–2000

Paskutiniais iš ketverių praleistų metų „Seton Hall“ universitete, kuriame prieš tai taip pat žaidė Artūras Karnišovas, Rimantas Kaukėnas siekė pergalių kartu su būsimu NBA vidurio puolėju Samueliu Dalembertu. 1999–2000 metų sezone R.Kaukėnas buvo vienas „Seton Hall“ komandos lyderių, vidutiniškai rinkdavęs 13,2 taško, atkovodavęs 3,5 kamuolio ir atlikdavęs 2,1 rezultatyvaus perdavimo. S.Dalembertas debiutinį sezoną pelnydavo 6 taškus, sugriebdavo 6 kamuolius ir iškart išsiskyrė kaip neeilinis metimų blokuotojas. Jau pirmąjį sezoną S.Dalembertas per 21,4 minutės blokuodavo net 3,6 varžovo metimo.

R.Kaukėnui pradėjus profesionalo karjerą Izraelyje, S.Dalembertas dar metus žaidė „Seton Hall“ universitete ir vėliau dalyvavo NBA naujokų biržoje, kur buvo pašauktas 26 numeriu. Kol kas per 13 NBA praleistų metų S.Dalembertas atstovavo Filadelfijos „76ers“, Sakramento „Kings“, Hjustono „Rockets“, Milvokio „Bucks“, Dalaso „Mavericks“ ir Niujorko „Knicks“ komandoms. Per karjerą NBA vidutiniškai 7,8 taško renkantis, 7,9 kamuolio atkovojantis ir 1,8 metimo blokuojantis vidurio puolėjas iš viso jau uždirbo 90 milijonų JAV dolerių.

REKLAMA

Chrisas Paulas Chrisas Paulas

Vytautas Danelius ir Chrisas Paulas

„Wake Forest“, 2003–2005

Niekur profesionaliai neberungtyniaujantis Vytautas Danelius turėjo progą „Wake Forest“ universitete du sezonus kautis kartu su vienu geriausiu pasaulio įžaidėju ir viena didžiausia NBA lygos žvaigžde Chrisu Paulu. Ch.Paulas ir V.Danelius kartu žaidė 2003–2005 metų sezonais – žaidė, nes V.Danelius, priešingai nei keliais ankstesniais mano minėtais atvejais, nebuvo tik statistinis „Wake Forest“ komandos narys. Pavyzdžiui, 2004–2005 metų sezone Ch.Paulas „Wake Forest“ rinkdavo 15,2 taško ir atkovodavo 5,2 kamuolio, V.Danelio rezultatai buvo kuklesni, tačiau vis vien reikšmingi – 7,1 taško ir 6,4 sugriebto kamuolio.

V.Danelius taip pat du metus (2001–2003) kartu rungtyniavo su kita buvusia NBA žvaigžde, Joshu Howardu. 2002–2003 metų sezone J.Howardas ir V.Danelius buvo „Wake Forest“ universiteto lyderiai, kartu rinkę 31,8 taško ir atkovodavę 15,8 kamuolio. Tiesa, ilgiau su J.Howardu vienoje komandoje žaidė anksčiau „Wake Forest“ universitetą baigęs Darius Songaila, kuris su vėliau 10 metų žaisiančiu ir kartą „Visų žvaigždžių“ rungtynėse dalyvaujančiu puolėju vienoje komandoje praleido trejus metus.

REKLAMA

Gilbertas Arenesas Gilbertas Arenesas

Robertas Javtokas ir Gilbertas Arenasas

Arizona, 1999–2000

Roberto Javtoko viešnagė JAV buvo pakankamai trumpa – Arizonos universitete Lietuvos rinktinės vidurio puolėjas praleido mažiau nei pusmetį, tačiau tai buvo greičiausiai įdomiausia NCAA komanda, kurioje kada nors yra žaidęs lietuvis. Legendinio Billo Waltono sūnus, vėliau NBA čempionu tapęs Luke’as Waltonas, Kauno „Žalgiryje“ žaidęs Lorenas Woodsas, Europoje blaškęsis Michaelas Wrightas ir dvi būsimos NBA žvaigždės – Gilbertas Arensas ir Richardas Jeffersonas.

Arizonos universiteto komandos pajėgumą 1999 metais savo kailiu išbandė Alytaus „Alita“, kuri stebint 14 tūkstančių žiūrovų buvo visiškai sutriuškinta rezultatu 96:44. „Alitos“ gretose tik keturi žaidėjai peržengė šešių pelnytų taškų ribą – Robertas Conley pelnė 11, Arūnas Šeferis ir Mindaugas Jaruševičius po 9, Vaidas Stiga – 7. Arizonos gretose G.Arenasas, R.Jeffersonas ir L.Woodsas pelnė dviženklį taškų skaičių, o tuomet devyniolikmetis Robertas Javtokas prie pergalės pridėjo du taškus.

REKLAMA

R.Javtokas Arizonos universitete praleido tik kelis mėnesius ir iš viso per 55 aikštelėje praleistas minutes pelnė šešis taškus, atkovojo 10 kamuolių ir blokavo keturis metimus. Tuometinis Arizonos universiteto komandos treneris Lute'as Olsonas aiškino, kad pagrindinė R.Javtoko nusivylimo priežastis buvo kalbos barjeras. „Viena iš priežasčių (kodėl R.Javtokas išvyko) buvo nusivylimas, kilęs dėl kalbos barjero ir dėl to kilusių problemų moksluose. Jam buvo lengviau grįžti namo ir iškart žaisti profesionaliai“, – pasakojo L.Olsonas.

G.Arenasas, R.Jeffersonas ir L.Waltonas kartu NBA lygoje uždirbo apie 250 milijonų JAV dolerių, o anapus Atlanto R.Javtokas laimėjo Eurolygą, Europos taurę, Lietuvos ir Graikijos čempionatus, pasaulio taurės bronzą, Europos čempionato bronzos ir sidabro medalius. R.Javtokas taip pat galėjo tapti Europos čempionu 2003 metais, tačiau dėl įvykusios motociklo avarijos vidurio puolėjas rinktinėje debiutavo metais vėliau, 2004 metų olimpinėse žaidynėse.

Krepšinio analitiką Erildą Budraitį galite sekti „Facebook“.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


16 komentarai
Naujausi komentarai (16)
Geriausiai ivertinti (16)
PRO komentarai (13)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti