07-27, 12:00
Olimpiada
Australija
0
Ispanija
0
07-27, 14:30
Olimpiada
Vokietija
0
Japonija
0
07-27, 18:15
Olimpiada
Prancūzija
0
Brazilija
0
07-27, 22:00
Olimpiada
Graikija
0
Kanada
0
07-28, 12:00
Olimpiada
Pietų Sudanas
0
Puerto Rikas
0
07-28, 18:15
Olimpiada
Serbija
0
JAV
0
07-30, 12:00
Olimpiada
Ispanija
0
Graikija
0
07-30, 14:30
Olimpiada
Kanada
0
Australija
0
07-30, 18:15
Olimpiada
Japonija
0
Prancūzija
0
07-30, 22:00
Olimpiada
Brazilija
0
Vokietija
0
07-31, 18:15
Olimpiada
Puerto Rikas
0
Serbija
0
07-31, 22:00
Olimpiada
JAV
0
Pietų Sudanas
0

Naujo rinktinės stratego paieškos: užsidarysime savo kieme ar žvelgsime plačiau? (459)

liepos 8 d., 18:21
Kas treniruos Lietuvos rinktinę? (FIBA nuotr.)
Kas treniruos Lietuvos rinktinę? (FIBA nuotr.)
Edgaras Pulkovskis

Lietuvos rinktinė turės naują vyriausiąjį trenerį – Kazys Maksvytis neįgyvendino iškeltų tikslų ir nepateko į olimpiadą, todėl šansų, jog jis tęs darbą, nėra.

Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) rinkimai buvo numatyti po olimpiados. Prieš trejus metus rugsėjo 7-ąją sužinojome, kad iš Arvydo Sabonio vairą perima Vydas Gedvilas su Mindaugu Balčiūnu. Būtent po rinkimų ir valdžios išrinkimo būna patvirtinamas naujas vyr. treneris rinktinei, kas buvo K.Maksvyčio atveju 2021 metais, kai oficialus paskelbimas įvyko po savaitės nuo rinkimų.

Kažko panašaus galima tikėtis ir dabar, nes lapkričio 21 dieną lietuviai Europos čempionato atrankoje žais svarbias rungtynes su Šiaurės Makedonija išvykoje, po 3 dienų su ta pačia komanda susitiks jau namuose. Galima tik priminti, kad grupėje reikia aplenkti bent jau vieną komandą, jeigu ji nėra Lenkija. Estai laimėjo abu pirmojo „lango“ mačus, o lietuviai ir Šiaurės Makedonija – po vienerias. Naujas rinktinės strategas daug laiko kažkokiems eksperimentams nereikės, nes reikės siekti dviejų pergalių prieš makedonus.

REKLAMA

Natūralus klausimas – kas sėsis ant vienos karščiausių kėdžių Lietuvoje. Turbūt tik Kauno „Žalgirio“ treneris, jo sprendimai, darbas ir rezultatai sulaukia panašaus ar net didesnio dėmesio nei rinktinės stratego darbas.

Krepsinis.net rengiamos laidoje „MISsMATCH“ prieš kelis mėnesius lankęsis M.Balčiūnas pasakė, kad kaip federacija visada prioritetą teikia lietuviams treneriams. Kodėl minime būtent M.Balčiūną? Nes turbūt nėra abejojančių, kad jis liks federacijoje ir po rinkimų. Kol kas neaišku, ar M.Balčiūnas dalyvaus rinkimuose su V.Gedvilu, ar tai darys jau su kitu sąjungininku. Žinome, kad iškelta ir Jono Vainausko kandidatūra, o daugiau apie jokius pretendentus nieko negirdėjome ir nežinome. Galbūt jų ir nėra? Krepsinis.net bendravo su keliais krepšinio pasaulyje gerai žinomais asmenimis, kurie galvojo apie dalyvavimą rinkimuose, bet iš jų lūpų nuskambėjo frazė, kad „nėra reikalo gaišti laiką, nes Balčiūno vis tiek nenugalėsime, ten padarytas didelis įdirbis.“

Įdirbis toks, kad 2021 m. M.Balčiūno ir V.Gedvilo tandemas rinkimus laimėjo surinkęs 77 balsus ir antro rato nereikėjo, nes minimalus balsų skaičius buvo 69. Ramūnas Butautas gavo 31 balsą, o Robertas Javtokas – 28.

Grįžkime prie trenerio klausimo. Ar mes liksime savame kieme ir rinksimės tik tarp tų, kurie turi lietuvišką pasą, o galbūt bus nutarta žvelgti plačiau ir ieškoti specialisto iš užsienio? Čia iškart reikia minėti piniginį faktorių – M.Balčiūnas interviu tv3.lt yra sakęs, kad K.Maksvytis per mėnesį uždirba 10 tūkstančių eurų. Ar už tokį atlyginimą galima prisivilioti aukšto lygio specialistą iš užsienio? Tikrai ne.

REKLAMA

Jeigu specialistas turėtų gerai apmokamą darbą klube ir dar sutiktų dirbti rinktinėje, tuomet galima ieškoti kompromisų, tačiau jeigu norima turėti trenerį tik rinktinei, už tokią sumą gero trenerio nepasisamdysi. K.Maksvytis galėtų pasakyti, koks didelis krūvis yra dirbti klube ir rinktinėje, kai poilsio praktiškai nėra.

Iš Eurolygoje dabar dirbančių trenerių tik Luca Banchi (Bolonijos „Virtus“) yra Latvijos rinktinės strategas bei Eurolygos čempionas Erginas Atamanas treniruoja tiek Atėnų „Panathinaikos“, tiek Turkijos nacionalinę komandą. Galbūt Vassilis Spanoulis bus trečiasis, jeigu graikų vyr. treneris stos prie Miuncheno „Bayern“ vairo.

Kaip turėtų elgtis LKF?
  • Samdyti tik lietuvį trenerį (1128 balsai)
  • Lietuvių tarpe tinkamas tik Šarūnas Jasikevičius (2598 balsai)
  • Samdyti užsienietį (1100 balsų)
Balsuodami sutinkate su taisyklėmis. Daugiau informacijos čia.

REKLAMA

Mes turime lietuvį Eurolygoje – Šarūną Jasikevičių. Geriausias šiuo metu Lietuvos treneris, kuris būtų geriausias variantas rinktinei, bet pats Šaras yra sakęs, kad dviejų darbų nenori derinti ir vasarą nori skirti laiko poilsiui bei šeimai, nes įtemptas sezonas aukštame lygyje išsunkia žmogų. Galbūt vieną dieną Š.Jasikevičiaus nuomonė pasikeis arba jis neturės klubo ir tada imsis darbo rinktinėje, bet dabar jis turi kontraktą su Stambulo „Fenerbahče“, tad šansai pamatyti prie rinktinės vairo yra minimalūs.

Toliau – labai akivaizdūs variantai kaip Giedrius Žibėnas ar Rimas Kurtinaitis. Pastarasis pirmadienį DELFI rengiamoje „Krepšinio zonos“ laidoje pirmadienį sakė, kad rinktinei reikia griežto trenerio bei pasiūlė Tomo Pačėso kandidatūrą. Tuo tarpu apie savo darbą rinktinėje sakė, kad nėra tikras, ar turi tiek energijos, jog „grąžintų šitą laivą į tinkamas vėžias“.

R.Kurtinaitis buvo tarp kandidatų treniruoti rinktinę, bet tuomet buvo paskirtas Dainius Adomaitis. Šis, beje, taip pat sakė, kad jo dabar darbas rinktinėje nedomina. R.Kurtinaitis būtų tas griežtas treneris, kuris dabar nebėra elite ir dirba Azerbaidžano klube, bet praeityje yra pasiekęs nemažai.

T.Pačėso pasiūlymas įdomus, bet labai mažai tikėtinas – alytiškis netreniruoja nuo 2017 metų, kai paliko Vilniaus „Ryto“ klubą, užleidęs vietą R.Kurtinaičiui. Būtų didelė staigmena, jeigu rinktinės vairas būtų siūlomas treneriui, kuris septynerius metu netreniravo jokio klubo ir buvo daugiau matomas politikoje bei „Dzūkijos“ klubo valdyme nei krepšinyje. Turbūt pastarasis T.Pačėso epizodas, susijęs su treniravimu, nurodymų dalinimas iš tribūnų tuometiniam „Dzūkijos“ strategui Nikola Vasilevui.

REKLAMA

G.Žibėnas būtų turbūt žemiausiai kabantis obuolys, nes dirbo rinktinėje su K.Maksvyčiu, yra jaunas ir kylantis treneris, kuris per trejus metus su „Rytu“ laimėjo dukart šalies pirmenybes. Titulai Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) nekelia abejonių dėl G.Žibėno, kuris ir pernai po dramatiškos kovos pralaimėjo finalą K.Maksvyčio „Žalgiriui“. Daugiau klausimų kelia pasirodymai FIBA Čempionų lygoje ir Karaliaus Mindaugo taurėje (KMT). Su G.Žibėnu dirbę žmonės labai šiltai atsiliepia apie šio trenerio skiepijamas vertybes, profesionalų darbą ir atsidavimą. Tik reikia pažymėti, kad rinktinės ir klubo specifika yra visiškai kitokia, nes čia trumpos atkarpos ir reikia maksimalaus rezultato.

Įdomus variantas yra Darius Songaila, kuris irgi buvo rinktinėje greta K.Maksvyčio. San Antonijaus „Spurs“ trenerių štabe dirbantis buvęs krepšininkas pats treniravimo patirties beveik neturi. Pernai jam buvo suteikta proga padirbėti su rezervine rinktine per draugiškas rungtynes. Taip pat Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) sezonas vyksta per rinktinių „langus“, ar įmanoma tai suderinti?

Bostono „Celtics“ skautas Benas Matkevičius taip pat kalbėjęs apie norą dirbti vyr. treneriu, bet ir jo CV patirties tokiame darbe nėra. Dar vienas rinktinės štabo narys yra Tomas Rinkevičius, kuris dirbo Rumunijoje, bet jo variantas irgi labai mažai tikėtinas.

REKLAMA

„Žalgirio“ sistemoje labai tikima Tautvydu Saboniu, kuris labai atsidavęs savo darbui ir sparčiai tobulėjantis, bet jis taip pat patirties neturi be to KMT mačo, kai pakeitė K.Maksvytį, o Andrea Trinchieri dar nebuvo atvykęs. Galbūt ateityje T.Sabonį ir pamatysime rinktinėje. Turime talentingą trenerį Nedą Pacevičių, bet ir jis dar nėra tas treneris, kuris jau po keturių mėnesių galėtų vadovauti rinktinei atrankoje.

Dar vienas treneris, vertas paminėjimo, yra Tomas Masiulis. Eilę metų su Šaru dirbantis specialistas tikrai patobulėjo nuo darbo „Žalgiryje“ laikų, bet vėlgi, patirties dirbant vyr. treneriu su vyrais yra labai mažai. Kai T.Masiulis neturėjo darbo po išvykimo iš Barselonos, lietuvis turėjo susidomėjimo iš klubų, bet realiais susitarimais tai nevirto. Galbūt vieną dieną T.Masiulis grįš į vyr. trenerio darbą ir paliks Š.Jasikevičiaus štabą kaip kad kadaise padarė Dimitris Itoudis, kuris daug metų talkino Željko Obradovičiui.

Darbo šiuo metu neturi Kęstutis Kemzūra, kuris su Lietuvos rinktine 2010 metais Pasaulio taurėje laimėjo bronzą, o į nacionalinę komandą buvo sugrįžęs kaip K.Maksvyčio asistentas. Galbūt tai yra dar vienas variantas rinktinei?

Jonas Kazlauskas irgi sirgalių minimas treneris, kuriam yra 69-eri ir amžius čia nėra problema, nes Svetislavas Pešičius serbus treniruoja būdamas 74-erių. Tiesiog panevėžietis išėjo užtarnauto poilsio ir visiems jau parodęs bei įrodęs – būtent J.Kazlausko treniruojama rinktinė 2013 metais ir 2015 metais laimėjo Europos čempionato sidabro medalius. Lilyje laimėti medaliai yra pastarieji, kuriuos mūsiškiai iškovojo.

REKLAMA

Lietuvių trenerių aruodas nėra labai didelis ir visi paminėti variantai su savo pliusais ir minusais. Tikrai federacija turi bandyti kalbėtis su Š.Jasikevičiumi. Net jeigu ir taip aišku, kad atsakymas neigiamas, bet pabandyti pasibelsti į jo duris tikrai vertėtų.

Užsieniečio variantas yra įdomus, bet čia vėlgi reikia kalbėti apie algą ir to trenerio CV. Nesinorėtų, kad rinktinės vairas būtų patikėtas treneriui, kuris nieko nėra parodęs ar įrodęs. Konkrečiomis trenerių pavardėmis spekuliuoti neverta. Čia reikėtų žmogaus, kuris ne tik būtų rinktinės treneris, bet ir būtų įsitraukęs į visą piramidę, dalintų patarimus jaunimo sistemai, galbūt padėtų įnešti gerų naujų vėjų moksleivių lygyje ar treniravime, kad ateityje išugdytume daugiau pajėgių žaidėjų. Nepaisant to, kad Lietuvos rinktinė medalių nelaimi jau devynerius metus, tikrai nestigtų norinčių dirbti su geriausiais mūsų šalies žaidėjais. Čia jau LKF turės nuspręsti, ar užsidaryti savame kieme ir rinktis trenerį iš to, kas yra, arba praverti vartus ir pamėginti surasti geriausią įmanomą variantą.

„Ilgoji pertrauka“: Šeškus „M Basket“ ekipai, Jaručio statusas klube, kodėl „CBet“ pasirinko Šernių, o ne Eglinską, iš piršto laužti gandai, Maksvyčio laimėjimai ir Paryžiaus korta, Alexo Antetokounmpo atvykimo į Lietuvą detalės ir krepšinio pasaulio žmonių reakcija į kritiką


459 komentarai
Naujausi komentarai (459)
Geriausiai ivertinti (459)
PRO komentarai (37)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti