Laukiami už Atlanto: 9 jau kitą sezoną NBA galintys debiutuoti europiečiai (36)

Kovo 19 d., 13:05
Ne vienas europietis demonstruoja NBA vertą žaidimą (Scanpix nuotr.)
Ne vienas europietis demonstruoja NBA vertą žaidimą (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) ir toliau kasmet tampa vis labiau internacionaline lyga. Pajėgiausiose pasaulio pirmenybėse jau ne pirmą sezoną varžosi triženklis skaičius legionierių, o svečių šalių talentai yra vertinami vis labiau. Prie to itin prisidėjo ir tokių žaidėjų kaip Nikola Jokičius ar Luka Dončičius atsiskleidimas – jaunieji talentai akimirksniu pritapo už Atlanto ir tapo savo klubų lyderiais.

Tikėtina, kad kitą sezoną NBA ir vėl debiutuos ne vienas Europoje gimęs ar čia subrendęs žaidėjas. Šios rubrikos straipsnis publikuojamas jau ketvirtą kartą. 2017-aisiais NBA debiutavo 6 iš 10 sąraše paminėtų krepšininkų, 2018 metais – 5 iš 12, pernai – 4 iš 9 (Goga Bitadze, Sekou Doumbouya, Vincentas Poirier ir Luka Šamaničius), o Jaylenas Hoardas sezoną praleido Plėtojimosi lygoje.

Į šį sąrašą yra įtraukiami nebūtinai geriausi, tačiau amerikietiškam krepšiniui labiausiai tinkami ir perspektyviausi žaidėjai. Jie yra išrikiuoti abėcėlės tvarka, skliaustuose nurodyta atstovaujama rinktinė ir komanda, o žemiau – šio sezono statistika bei trumpa įgūdžių, privalumų bei ryšių su NBA apžvalga.

REKLAMA

Deni Avdija – 19 metų 205 cm (Izraelis, Tel Avivo „Maccabi“)

Statistika Eurolygoje: 14 minučių, 4 taškai (28 proc. trit.), 2,6 atk. kam., 1,2 rez. perd., 3,9 naud. bal.

„Maccabi“ talentas Eurolygoje leidžia jau antrąjį sezoną. Statistiškai ženklaus progreso jis nepademonstravo, tačiau antrojoje sezono pusėje demonstruoja išaugusį pasitikėjimą savimi, o daugiau minučių jam suteikia ir ekipos strategas Ioannis Sfairopoulos. Šešiuose pastaruosiuose mačuose jis aikštėje praleisdavo 21 minutę ir surengė tris dviženklius pasirodymus paeiliui penktoje geriausioje Eurolygos komandoje, o tai yra išties solidus pasiekimas devyniolikmečiui.

D.Avdija demonstruoja universalų žaidimą ir aikštėje gali daryti praktiškai viską. Izraelietis išsiskiria gerais fiziniais duomenimis ir krepšinio supratimu, kuris leidžia jam žaisti keturiose pozicijose (grumtis su vidurio puolėjais dar trūksta kilogramų). Puolėjas yra vertinamas dėl sugebėjimo pačiam susikurti metimus (ne toks dažnas privalumas europiečiui), tačiau dar turėtų patobulinti pataikymą, o didžiausiu jo minusu yra laikoma atletiškumo stoka.

REKLAMA

Anksčiau D.Avdija buvo lyginamas su L.Dončičiumi, nors kosminis slovėno sužibėjimas tokias kalbas ir prigesino. Dabar „Maccabi“ talentas vis dar yra laikomas vienu talentingiausių savo kartos atstovų ir jam prognozuojamas šaukimas pirmajame naujokų biržos dešimtuke.

Malcolmas Cazalonas – 18 metų, 198 cm (Prancūzija, Belgrado „Mega Bemax“)

Statistika Belgijos lygoje: 17 minučių, 6,2 taško (17 proc. trit.), 2,6 atk. kam., 1,2 rez. perd., 5,2 naud. bal.

Serbijos talentų kalvė netrukus galės pasigirti į NBA išleidusi dar vieną talentą, nors prie šio prancūzo ugdymo prisidėjo minimaliai. Sezoną jis pradėjo Belgijoje, Leveno „Bears“ ekipoje, tačiau čia nežibėjo ir nusprendė keltis į Serbiją. Čia jis taip ir nesužaidė nė vieno mačo, o sezonas jau gali būti ir pasibaigęs.

Gynėjas yra vertinamas ne tiek dėl savo demonstruojamo žaidimo, kiek dėl potencialo. Fiziniai duomenys ir atletiškumas leidžia jam gerai darbuotis gynyboje ir patikimai užbaigti greitas atakas, tačiau likusius žaidimo elementus reikės šlifuoti dar ilgai. M.Cazalonas nepasižymi išskirtiniu krepšinio suvokimu ar geru metimu, todėl pelnytai yra lyginamas su NBA vidutinioku Joshu Hartu.

REKLAMA

Prastas sezonas pakenkė M.Cazalono akcijoms ir jo prognozės buvo nublokštos į antrąjį naujokų biržos ratą. Prancūzas yra itin jaunas (devyniolika jam sueis tik paskutinėmis vasaros dienomis) ir gali nuspręsti nedalyvauti naujokų biržoje, tačiau sprendimais persikelti į Belgiją bei Serbiją jis pademonstravo drąsą, todėl netrūksta ir neabejojančių jo išvykimu į JAV.

Rokas Giedraitis – 27 metai, 200 cm (Lietuva, Berlyno ALBA)

Statistika Eurolygoje: 27 minutės, 13,8 taško (40 proc. trit.), 4 atk. kam., 1,4 rez. perd., 14,7 naud. bal.

R.Giedraitį galima išskirti ne tiek dėl realaus NBA klubų susidomėjimo, kiek dėl labiausiai šiai lygai tinkančio lietuvio statuso. Auksinės 1992-ųjų kartos atstovas yra ženkliai į puolimą orientuotas bei daugiausiai tritaškiais ir dėjimais pasižymintis žaidėjas, o tokie žmonės už Atlanto yra itin mėgstami.

REKLAMA

Lietuvis šį sezoną yra vienuoliktas rezultatyviausias visos Eurolygos žaidėjas. Atmetus savo laimę už Atlanto jau išmėginusius Shane‘ą Larkiną, Aleksejų Švedą, Nikola Mirotičių ir kitus, šiame sąraše jis lieka ketvirtas. Ilgomis rankomis, atletiškumu ir aštriais sprendimais R.Giedraitis visą karjerą labiau priminė amerikietį nei lietuvį, todėl itin norėtųsi pamatyti jį kylantį nuo NBA komandos suolo ir bandantį rinkti taškus trumpose atkarpose.

2018-aisiais R.Giedraitis pasirašė 3 metų kontraktą su ALBA, todėl jam dar liko sezonas Vokietijoje, tačiau Berlyno klubas kitą sezoną gali ir negrįžti į Eurolygą, todėl jam tiesiog nebūtų prasmės čia užsibūti. Kitomis aplinkybėmis jis galėtų save išbandyti bent NBA vasaros lygoje, tačiau dėl koronaviruso nesusipratimu virtęs krepšinio tvarkaraštis išbalansavo visą rinką, kurioje galima tikėtis ir staigmenų. R.Giedraitis gali tapti viena iš jų.

Killianas Hayesas – 18 metų, 195 cm (Prancūzija, Ulmo „Ratiopharm“)

Statistika Europos taurėje: 27 minutės, 12,8 taško (39 proc. trit.), 2,3 atk. kam., 6,2 rez. perd., 13,4 naud. bal.

REKLAMA

Dar vienas laimės užsienyje ieškojęs prancūzas patyrė priešingą efektą nei M.Cazalonas. K.Hayeso skaičiai Europos taurėje būtų solidūs bet kam, o ypač – aštuoniolikmečiam įžaidėjui, kuris debiutuoja tokiame lygyje ir yra naujokas savo komandoje. Žinoma, Ulmo ekipa Europos taurėje laimėjo vos vieną iš dešimties mačų, tačiau tokie faktai NBA skautų dažniausiai nejaudina.

Kūrybingas ir gerais fiziniais duomenimis pasižymintis prancūzas NBA gali atsisakyti sau įprastos įžaidėjo pozicijos ir kaip „combo guard“ – pastaraisiais metais už Atlanto tai yra daug populiariau. Greitis, atletiškumas ir greitų atakų užbaigimas yra tarp jo privalumų, o pagrindinis minusas – nestabilus metimas iš toli. Europos taurėje jo pataikymas buvo geras, tačiau Vokietijos pirmenybėse nesiekė net 27 procentų (11/41), o ir ankstesniais sezonais nežibėjo, todėl ties šiuo komponentu dar teks padirbėti.

Solidus sezonas leido K.Hayesui gerokai pakelti savo akcijas ir šiuo metu jam yra žadamas šaukimas pirmajame naujokų biržos dešimtuke. Prancūzijoje atėjo dar viena talentinga gynėjų karta, o K.Hayesas yra vienas užtikrinčiausių jos ramsčių.

REKLAMA

Theo Maledonas – 18 metų, 192 cm (Prancūzija, Vilerbano ASVEL)

Statistika Eurolygoje: 18 minučių, 7,4 taško (37 proc. trit.), 1,8 atk. kam., 3,1 rez. perd., 6,6 naud. bal.

Th.Maledono debiutas Eurolygoje nebuvo toks, kokio tikėtasi. Iš prancūzo buvo tikėtasi tokio žibėjimo, kokį prieš kelerius metus demonstravo Luka Dončičius, tačiau įžaidėją iš pradžių pristabdė trauma, o vėliau nebuvo lengva žaisti jau įsibėgėjusiame turnyre bei iš naujo atrasti vietą griežtose serbiškose Zvezdano Mitrovičiaus schemose.

Th.Maledonas pasižymi greičiu ir atletiškumu, o sprendimus padeda priimti aukštas krepšinio supratimas bei jo amžiaus žaidėjams nebūdinga branda. Prancūzija kasmet į NBA išsiunčia ne vieną įžaidėją, o Th.Maledonas yra turbūt talentingiausias pastarųjų metų šios šalies produktas, nors šį sezoną žaidimo prasme ir kiek nusileido K.Hayesui.

REKLAMA

ASVEL įžaidėjo sezonas nebuvo prastas, tačiau jis kiek atsiliko nuo lūkesčių. Th.Maledonui buvo prognozuojamas šaukimas pirmajame penkete, tačiau šiuo metu jo akcijos yra kiek nukritusios ir jis turėtų būti pakviestas antrajame dešimtuke, tačiau turi didelius šansus įsitvirtinti NBA.

Nico Mannionas – 19 metų 191 cm (Italija, Arizonos universiteto „Wildcats“)

Statistika NCAA: 32 minutės, 14 taškų (33 procentai tritaškių), 2,5 atk. kam., 5,3 rez. perd.

Italijos mieste Sienoje gimęs talentas su šeima anksti persikėlė į JAV ir krepšinio pagrindus pasiklojo jau šioje šalyje. Jo sugebėjimai buvo pastebėti itin anksti, sulaukęs vos penkiolikos jis jau sulaukė straipsnio „Sports Illustrated“ žurnale, o tarp savo kartos elito išliko iki šiol. Pirmasis ir vienintelis jo sezonas Arizonos universitete tai tik patvirtino.

Greičiu, kūrybingumu ir talentu puolime pasižymintis jaunuolis 2017-aisiais dalyvavo JAV šešiolikmečių rinktinės peržiūroje, tačiau į komandą pakviestas nebuvo, todėl tą pačią vasarą žaidė Europos šešiolikmečių čempionate, o jau po metų debiutavo Italijos vyrų rinktinėje, Pasaulio čempionato atrankoje. Akivaizdu, kad talento jam netrūksta, tačiau pasirinkimas likti Arizonoje, kurioje baigė mokyklą, ir atmesti Djuko bei Šiaurės Karolinos universitetų pasiūlymus galėjo kiek sumažinti jam skirtą dėmesį.

REKLAMA

N.Mannionui iki šiol prognozuojamas šaukimas pirmajame naujokų biržos rate, tačiau skautų nuomonės dėl jo stebėtinai išsiskiria. Italas savo pavardę gali išgirsti tiek pirmajame, tiek trečiajame dešimtuke, bet savo šansą NBA jis neabejotinai gaus.

Vasilije Micičius – 26 metai, 197 cm (Serbija, Stambulo „Anadolu Efes“)

Statistika Eurolygoje: 31 minutė, 14,5 taško (40 proc. trit.), 2,5 atk. kam., 5,8 rez. perd., 16 naud. bal.

Milžinišką pažangą pastaraisiais metais demonstruojantis buvęs žalgirietis jau nebėra tas neužtikrintas jaunuolis, kuris su Kauno klubu debiutavo Eurolygoje ir užtruko pusę sezono, kol tapo patikimu vidutinioku. Šiuo metu V.Micičius yra naudingiausių Eurolygos žaidėjų dešimtuke ir diriguoja geriausiai turnyro komandai.

Serbas jau „Žalgiryje“ demonstravo slidinėjimo išlavintas stiprias kojas, šaltus nervus, gerą gynybą bei išradingą puolimą. Šarūno Jasikevičiaus pamėgtas aukštas įžaidėjas pastaraisiais metais savo puolime pridėjo greičio, užtikrintumo, pagerino tolimą metimą bei neužmiršo dalintis kamuoliu ir dirbti gynyboje. V.Micičius yra vienas pavojingiausių žaidėjų Eurolygoje, o tai pastebi ir NBA klubai.

REKLAMA

„Anadolu Efes“ strategas Erginas Atamanas neslėpė, kad V.Micičius sulaukė dėmesio iš NBA, o klubas leistų serbui išvykti, nors šis ir turi kitam sezonui galiojantį kontraktą. 2014-aisiais naujokų biržoje serbą pakvietusi Filadelfijos „76ers“ ekipa nerodo didelio susidomėjimo juo, tačiau gali teises į jį iškeisti arba paleisti, taip atlaisvindami šiam kelią į NBA.

Nikola Milutinovas – 25 metai, 212 cm (Serbija, Pirėjo „Olympiacos“)

Statistika Eurolygoje: 25 minutės, 10,3 taško (66 proc. dvit.), 8,2 atk. kam., 1,2 rez. perd., 19,2 naud. bal.

Serbas pastaraisiais metais tapo viena didžiausių Eurolygos grėsmių baudos aikštelėje, o pagal naudingumą jau patenka ir tarp penkių geriausių turnyro žaidėjų (pirmas tarp NBA nežaidusių krepšininkų). Aukštaūgis akivaizdžiai yra pasirengęs naujiems išbandymams.

N.Milutinovas visada pasižymėjo ilgomis rankomis ir jo ūgio žaidėjams nebūdingu plastiškumu. Ankstyvoje karjeros stadijoje jis išsiskyrė kaip „rim protector“ tipo žaidėjas, o pastaraisiais metais sutvirtėjo fiziškai ir pagerino įgūdžius puolime, taip tapdamas gerokai universalesniu ginklu. „Maccabi“ strategas I.Sfairopoulos net stebėjosi, kodėl taip patobulėjęs serbas iki šiol nerungtyniauja NBA.

REKLAMA

Šiame sąraše N.Milutinovas buvo ir praėjusį sezoną, o po dar vieno gero sezono jo akcijos tik pakilo. 2015-aisiais serbą 26-uoju šaukimu pasikvietė San Antonijaus „Spurs“ ekipa ir tai galima vertinti kaip gerą ženklą – šis klubas daug dėmesio skiria savo užjūrio talentams. Be to, šiuo metu „Spurs“ stokoja patikimo vidurio puolėjo, todėl serbui atėjo kaip niekad patogus šansas išbandyti save naujoje aplinkoje.

Aleksejus Pokuševskis – 18 metų, 213 cm (Serbija, Pirėjo „Olympiacos“)

Statistika antroje Graikijos lygoje: 25 minutės, 12 taškų (33 proc. trit.), 8,1 atk. kam., 3 rez. perd., 18,1 naud. bal.

„Olympiacos“ talentas šį sezoną neturėjo daug erdvės pasireikšti – Graikijos antrojoje lygoje sužaidė vos aštuonis mačus, o Eurolygoje pasirodė vos dviems minutėms, tačiau dėmesio vis tiek nestokojo. Komandos strategas Georgios Bartzokas atskleidė, jog NBA skautai dažnai stebėjo net komandos treniruotes, kad tik išsiaiškintų tikrąsias serbo galimybes.

REKLAMA

Nors A.Pokuševskis išstypo iki 213 cm, jis iki šiol išlaikė gynėjams būdingus įgūdžius. Tokiu pačiu būdu krepšinio vienaragiais tapo Kristapas Porzingis ir Anthony Davisas, o dabar atėjo serbo eilė. NBA skautus retai sužavi daugiausiai antrose Europos šalių lygose žaidžiantys talentai, tačiau tame pačiame Graikijos čempionate buvo atrastas ir G.Antetokounmpo, o tai suteikia A.Pokuševskiui papildomo žavesio. Kaip ir graikui, liekno sudėjimo serbui reikėtų keletos sezonų, kol jis būtų išties pasirengęs žaisti NBA, tačiau jo talentas jau dabar veržiasi per kraštus.

Dėl laukiančios ilgos adaptacijos A.Pokuševskis nebus pakviestas aukštu šaukimu, tačiau naujokų biržoje dėmesio tikrai sulauks. Dabar jam tereikia nuspręsti, ar pateikti paraišką jau šiemet, ar auginti raumenis ir palaukti kitų metų, kai būtų pašauktas aukštesniu šaukimu ir gautų pelningesnį kontraktą.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


36 komentarai
Naujausi komentarai (36)
Geriausiai ivertinti (36)
PRO komentarai (4)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti