Keturi revoliuciniai pasiūlymai sumažinti NBA žaidėjų piktnaudžiavimą tritaškiais (23)

Lapkričio 29 d., 19:15
ESPN analitikas nori kiek surišti rankas S.Curry (Scanpix nuotr.)
ESPN analitikas nori kiek surišti rankas S.Curry (Scanpix nuotr.)
Šaltinis: Krepsinis.net

Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) daugelis komandų savo žaidimą vis labiau grindžia tritaškiais. Jau nieko nestebina, kai klubai išmeta daugiau tolimų metimų nei dvitaškių.

Tradicinio krepšinio šalininkai vertina tai kaip tikrosios žaidimo esmės nykimą, o prie šios nuomonės prisideda ir legenda tapęs San Antonijaus „Spurs“ strategas Greggas Popovičius. Dėmesį į šią problemą atkreipė ir ESPN analitikas Kirkas Goldsberry.

Savo išleistoje knygoje „SprawlBall: A Visual Tour of the New Era of the NBA“ jis pabrėžė, kad ilgą laiką nė vienas lygos krepšininkas per sezoną nebuvo įmetęs 300 tritaškių, o Stephenas Curry šią ribą iškart pakėlė iki 400 ir tokie skaičiai jau tampa norma ryškiausiems lygos snaiperiams. Analitikas pateikė ir kelis drąsius pasiūlymus, kaip panaikinti piktnaudžiavimą tritaškiais.

REKLAMA

Pasirinktinė tritaškių linija. Drąsus nors ir mažai tikėtinas pasiūlymas – NBA komandos pačios galėtų pasirinkti, kur savo arenose brėžti tritaškių liniją. Tritaškiais besiremiančios komandos galėtų ją palikti tokią, kokia yra, stiprius aukštaūgius turinčios – nutolinti, o snaiperių stokojančios – nubrėžti ties vidurio linija.

Tai įneštų dar vieną kintamąjį į ir taip sunkiai nuspėjamus NBA rezultatus, suteiktų šansų silpnesnėms ekipoms, tačiau tuo pačiu dar labiau apsunkintų ilgus išvykų turus, kai kiekviename mače reikėtų prisitaikyti prie kitokios aikštės.

Tuo pačiu, tai labai atskirtų NBA krepšinį nuo mokyklų ir universitetų lygio bei sumaišytų kortas jauniesiems talentams, nežinant kuria kryptimi tobulėti. Vis dėlto reikia pripažinti, kad vaizdas būtų įdomus.

Statistinis požiūris. K.Goldsberry suteikia ir dar vieną alternatyvą tritaškio linijos perkėlimui – kas sezoną ją nubrėžti ten, iš kur žaidėjai meta vidutiniu 33,3 procentų taiklumu.

NBA nuolat būna atliekami tūkstančiai metimų iš įvairių distancijų, todėl taiklumo vidurkį galima apskaičiuoti beveik kiekvienam arenos taškui. Analitiko teigimu, nubrėžiant trijų taškų liniją ties vieta, iš kurios pataikomas kas trečias metimas, atrodo kaip adekvatus pasirinkimas.

REKLAMA

„Kampinių“ tritaškių eliminavimas. Buvo pastebėta, kad daugelis komandų aikštelę plečia bent po vieną snaiperį palikdamos tiesiog stovyniuoti aikštės kampuose. Tai visiškai pasiteisina – tritaškio linija aikštės krašte užlinksta, todėl atstumas iki krepšio nuo ten yra mažesnis, o pataikymas aukštesnis.

Be to, yra nesunku atspėti kaip atšoks iš aikštės kampo paleistas kamuolys, o tai suteikia pranašumą kovojant po krepšiais puolime. Tai leidžia be didelės rizikos atakuoti iš šio taško, nekvaršinant galvos dėl kitų krepšinio subtilybių.

K.Goldsberry siūlo praplėsti aikštelę ir „suapvalinti“ tritaškio liniją, atstumą iki krepšio kampuose padarant tokį patį, kaip ir aikštės centre ar ties 45 laipsnių kampu. Jei tai ir nesumažintų piktnaudžiavimo tritaškiais, bent jau sulygintų įvairių pozicijų aikštėje svarbą.

Leidimas blokuoti besileidžiančius tritaškius. Šis pasiūlymas išties yra keisčiausias – metimų blokavimas iki jiems pasiekiant aukščiausią trajektorijos tašką jau tapo viena kertinių taisyklių, kalamų vos krepšinį pradedantiems žaisti jaunuoliams.

K.Goldsberry nusikasė iki šios taisyklės priėmimo šaknų. Ji iš esmės buvo įvesta sustabdyti legendinį George‘ą Mikaną, kuris tiesiog stovėdavo po krepšiu ir susirinkdavo į jį besileidžiančius kamuolius. Kiti žaidėjai tais laikais tiesiog fiziškai nepajėgė to daryti, todėl G.Mikanas turėjo nesąžiningą pranašumą.

REKLAMA

Ši taisyklė kiek sumažino aukštaūgių svarbą, o jos nuėmimas bent jau metant iš toli tarsi sulygintų skirtingų pozicijų žaidėjų svarbą. Tai taip pat priverstų snaiperius metant iš toli dar dairytis į tai, kas dedasi po krepšiu, o puolantiems aukštaūgiams suteiktų naujų užduočių – atsitverti varžovus tada tektų gerokai ankstyvesnėje atakos stadijoje.

Tiesa, nėra detalizuojama, ką reikėtų daryti su tokiais žaidėjais kaip Bobanas Marjanovičius, kurio ištiestos rankos jau siekia lanką, todėl metimus jis galėtų tiesiog pasistiebęs eliminuoti varžovų tolimus metimus. Kiekvienas ESPN analitiko pasiūlymas turi savų pliusų ir minusų, tačiau sulaukiant vis daugiau pasipiktinimų dėl rungtynių virtimo tritaškių konkursu, NBA ateityje veikiausiai bus priversta imtis veiksmų.

 

„Ilgoji pertrauka“: LKL atkrintamųjų paveikslas, naujas treneris „Šiauliams“, nauja vizija „Pieno žvaigždėms“, „Ryto“ privalumas ir kuo P.Šakinis geriau už P.Juodį


23 komentarai
Naujausi komentarai (23)
Geriausiai ivertinti (23)
PRO komentarai (8)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
Eurolyga