Prieš kurį laiką mažai kas drįso Europos krepšinį lyginti su amerikietiškuoju - esą šis be jokių svarstymų yra geriausias pasaulyje, o NBA - stipriausia krepšinio lyga. Dabar dėl to abejoja vis daugiau krepšinio mėgėjų.
1992-ųjų Barselonos olimpiada daugumai Lietuvos krepšinio sirgalių buvo pirmasis šansas susipažinti su NBA krepšiniu - žaidynėse JAV nacionalinei komandai atstovavo geriausių lygos žvaigždžių rinktinė "Dream team" ("Svajonių komanda").
Dar nematytas krepšininkų greitis, galingi dėjimai į krepšį, sveiku protu nesuvokiami taiklūs Maiklo Džordano metimai padarė tokį įspūdį, jog Europos krepšinis atrodė lėtas, nerezultatyvus, o NBA neabejotinai stipriausių pasaulio krepšininkų kalve.
Mitas žlunga
Šiandien, nepaisant to, kad liko ir greitis, ir galingi dėjimai ir metimai iš fantastikos srities, NBA krepšinis jau neatrodo šio žaidimo etalonu ir vis dažniau lyginamas su europietiškuoju.
Lyginamas ne tik teoriškai - antri metai vykstančio "NBA live tour Europe" metu jėgas tarpusavyje išbando NBA ir Europos klubai.
Šio turo metu 2006-aisiais Barselonos krepšininkai įveikė Filadelfijos "76ers", o 2007-aisiais Malagos "Unicaja" nugalėjo Memfio "Grizzlies". Praėjusių metų spalį pirmieji Europos klubai - Kauno "Žalgiris", Tel Avivo "Maccabi" ir Atėnų "Panathinakos" - išvyko į turus NBA, bet pergalių jiems iškovoti nepavyko.
Tačiau šie turai dar neatsako į klausimą, kuri - NBA ar Eurolyga - stipresnė.
Nežinia, ką pasakytų krepšinio sumanytojas Džeimsas Naismitas, tačiau diskutuojant šia tema kalboms peno yra iki valiai.
JAV sporto apžvalgos kompanija ESPN stipriausia pasaulio lyga laiko NBA, o Eurolygą - antra pagal pajėgumą. Europoje tokiomis frazėmis nesimėtoma, tačiau ir pripažinti neketinama.
Europoje - aukso vertės rungtynės
Būsimasis Eurolygos čempionas sužais daugiausiai 25 rungtynes - 14 reguliariojo sezono, 6 TOP-16 etapo, 3 ketvirtfinalio varžybas (žaidžiama iki 2 pergalių), pusfinalį ir finalą. O maksimalus būsimųjų NBA čempionų žaidžiamų rungtynių skaičius - 110. Vien reguliariajame čempionate reikia sužaisti 82 varžybas, o konferencijos ketvirtfinaliuose, pusfinaliuose, finaluose bei superfinale gali tekti žaisti ir po septynerias rungtynes.
Taigi, priešingai nei NBA, Eurolygoje kiekvienos rungtynės yra aukso vertės, pralaimėjęs gali ir neturėti papildomo šanso atsigriebti.
Apie žaidimą
"Nenoriu nieko įžeisti, bet dauguma NBA reguliariojo sezono varžybų yra visiškai nuobodžios - jose svarbiausias yra ketvirtas kėlinys - tada visi jau iš tikrųjų stengiasi laimėti", - savo nuomonę ESPN dėsto Maskvos CSKA vyriausiasis treneris Etore Mesina.
"NBA visas komandos žaidimas sukasi apie vieną žmogų - lyderį, kuris gavęs kamuolį gali žaisti vienas prieš vieną, pataikyti neįmanomus metimus. Sirgaliai eina pažiūrėti lyderio, o ne krepšinio. Europoje - priešingai. Čia mes daugiau treniruojamės, kuriame komandinį žaidimą. Daugiau dirbame ir todėl, kad žinome, jog sezono metu viskas gali apvirsti aukštyn kojom ir reikės keisti žaidimo stilių. Bet aš čia užaugau, man taip labiau patinka", - pasakojo 4 sezonus NBA praleidęs ir į Europą sugrįžęs ir Malagos "Unicaja" atstovaujantis čekas Žiris Velšas.
Vertinami, bet...
Amerikiečiai geriausiu Eurolygos treneriu vadina "Panathinaikos" strategą Želko Obradovičių. NBA klubo San Antonijo "Spurs" treniruojantis Gregas Popovičius viename interviu net prisipažino, kad kartais studijuoja serbo vadovaujamos komandos vaizdo įrašus ir iš jų daug mokosi.
"Obradovičius yra geriausias Europoje ir vienas geriausių pasaulyje trenerių", - sakė G. Popovičius.
Tačiau net ir geriausiais amerikiečių žodžiais apibūdinami Europos treneriai retai sulaukia pasiūlymų dirbti NBA.
"Aš nežinau ar sutikčiau net ir gavęs pasiūlymą. Viską, ką aš išmokau iki šiol, ten reikėtų mokytis iš naujo - trenerio vaidmuo NBA yra kitoks nei čia. Europoje mes skiriame daugiau laiko pasiruošimui", - sako E. Mesina.
Tą patį galima pasakyti ir apie žaidėjus. Kai Arvydas Macijauskas pasirašė sutartį su Naujojo Orleano "Hornets", Šarūnas Jasikevičius su Indianos "Pacers", o graikas Vasilis Spanulis - su Hiustono "Rockets", klubų atstovai spaudos konferencijose kalbėjo, kaip šie krepšininkai reikalingi komandoms, kokie jie puikūs žaidėjai.
Daugiausiai laiko praleidę ant NBA atsarginių suolelių visi trys europiečiai jau grįžo į Senojo žemyno klubus.
Apie vadybą
Finansinė parama krepšiniui Europoje, anot ESPN apžvalgininko Jano Vytelio, prieštarauja komercinės lygos, tokios kaip NBA, logikai.
"Europoje verslininkai investuoja į krepšinį žinodami, kad pinigų niekada neatgaus. Jie taip daro reklamos, politikos tikslais arba tiesiog todėl, kad yra išprotėję krepšinio fanai. Tik labai retai pasitaiko atvejų, kad remdami komandą verslininkai sugeba iš to uždirbti", - rašo jis.
Iš jo žodžių galima suprasti, kad NBA svarbiausia pinigai, o Europoje - krepšinis.
Be to, J. Vytelį stebina nevienoda parama - vieno klubo metinis biudžetas sudaro 30, kito - 3 milijonai dolerių. Taip pat, kaip europiečius stebina vieno NBA žaidėjo uždarbis, pranokstantis abi šias sumas. Be to, neretai tos 3 mln. biudžeto komandos ima ir nugali milijonierius.
Apie fanus
Amerikiečiams Europoje į akis krenta plastikinės sienelės, skiriančios komandų atsarginius suolelius ir tunelius į persirengimo kambarius nuo sirgalių tribūnų. Pastarieji, anot NBA apžvalgininkų labiau aistringi, triukšmingi, garsiau skanduoja palaikymo šūkius, tačiau kartais tampa tiesiog išprotėję ir pradeda mėtyti į areną monetas, butelius, žiebtuvėlius ir kitus daiktus. Tai, kaip ir minėtosios plastikinės sienelės, svečiams iš už Atlanto kelia nuostabą.
Taip pat, kaip čia mums kelia nuostabą NBA rungtynių žiūrovai - atrodo ne į krepšinio varžybas, o į greito maisto restoraną atėję.
"Europoje sirgaliai sukuria puikią, kartais išprotėjusią atmosferą salėje, kuria tave pakylėja arba prislegia. Taip niekada nebuvo NBA - jeigu ten lemiamu momentu nepataikysi baudos metimo, tave per mikrofoną paragins pataikyti antrą, o Eurolygoje gali akmenimis užmėtyti", - pasakoja Ž. Velšas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.