„Istorinis įvykis“: didžiausias teisėjavimo skandalas krepšinio istorijoje (15)

Kovo 30 d., 07:00
2002-ųjų metų NBA Vakarų konferencijos finalas iki šiol laikomas skandalingiausiu
2002-ųjų metų NBA Vakarų konferencijos finalas iki šiol laikomas skandalingiausiu
Šaltinis: Krepsinis.net

Krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net siūlo jums prisiminti didelio susidomėjimo sulaukusią rubriką „Istorinis įvykis“. Kol krepšinio pasaulis yra sustingęs, savo skaitytojams priminsime svarbiausius šio sporto įvykius, nutikusius Lietuvoje ir pasaulyje.


Šį kartą sugrįžkime į skandalingąją 2002–ųjų metų gegužę, kai NBA lygą sukrėtė didžiausias teisėjavimo skandalas istorijoje.

Stipriausią planetos krepšinio lygą (NBA) ne kartą krėtė teisėjavimo bei sukčiavimo skandalai. Nuo skandalingojo Patricko Ewingo pašaukimo NBA naujokų biržoje iki Michaelo Jordano pirmojo pasitraukimo iš NBA lygos ar Dwyane‘o Wade‘o rekordinio baudų metimų parado 2006 metų NBA finale.

Tačiau niekas nesukėlė tokio didžiulio ir viešo nepasitenkinimo bei įtarimo, kaip 2002 metų NBA Vakarų konferencijos finalas tarp Los Andželo „Lakers“ ir Sakramento „Kings“ komandų.

REKLAMA

Net praėjus dešimtmečiui, šis teisėjavimo „spektaklis“ išlieka pagrindiniu įrodymu, jog NBA lygoje galėjo ir gali egzistuoti nešvarūs užkulisiniai žaidimai.

M.Bibby ir Ch.Webberis M.Bibby ir Ch.Webberis

Serijoje, kurioje titulą gynę Shaquille‘o O‘Nealo ir Kobe Bryanto vedini „Lakers“ susidūrė su nuostabiai žaidusia lygiaverčių krepšininkų Sakramento „Kings“ komanda, visi susitikimai buvo atkaklūs, o lemiamoms septintosioms rungtynėms prireikė net ir pratęsimo.

„Sakramento ekipa buvo geriausia komanda lygoje“, – tuo metu rašė buvęs NBA arbitras Timas Donaghy, kuris buvo nuteistas už sukčiavimą teisėjaujant. „Tačiau teisėjai bei lyga neleido geresnei komandai laimėti šios serijos“.

Šis arbitras buvo nuteistas už sukčiavimą – dalyvavimą savo teisėjaujamų varžybų lažybose. Tačiau anot T.Donaghy, ne jis vienas žaidė nešvarius žaidimus. Lyga nenorėjo finalo, kuriame žaistų komanda, atnešianti kur kas mažesnį pelną.

REKLAMA

„Jei mes peržaistume šią seriją, „Kings“ Los Andželo komandą septynių rungtynių serijoje būtų įveikusi 99 iš 100 kartų. Nėra jokių abejonių, jog buvome geresnė ekipa“, – viename interviu guodėsi šioje serijoje „Kings“ garbę gynęs vidurio puolėjas Scottas Pollardas.

Tai buvo „Kings“ klestėjimo laikotarpis. Nuostabiai suburta komanda be trūkumų, idealiai žaidžianti „Prinstono“ puolimo taktika ir pergalingai žygiavusi reguliariajame sezone – 61 pergalė ir 21 pralaimėjimas.

„Kings“ namų arena „Arco“ tą sezoną nuolat būdavo sausakimša, o 2002 metų Vakarų konferencijos finale triukšmas šiuose krepšinio rūmuose buvo maksimalus – 112 decibelų.

„Atrodė, jog arena yra tarsi gyvas organizmas. Aš niekur niekada nejaučiau panašaus jausmo“, – tuo metu rašė ESPN žurnalistas Cowbellas Kingdomas.

Nors pirmosiose rungtynėse „Lakers“ atėmė iš „Kings“ namų arenos pranašumą laimėdami rungtynes 106:99, antrosiose ir trečiosiose „Kings“, vedina Chriso Webberio ir Mike‘o Bibby bei nuostabaus žaidėjų darinio, ne tik išlygino, tačiau ir persvėrė serijos rezultatą.

„Dabar mes privalome iškovoti dar vieną pergalę Los Andžele ir užtikrinti sugrįžti į Sakramentą“, – tuo metu kalbėjo S.Pollardas.

REKLAMA

Viskas atrodė normalu iki ketvirtųjų serijos rungtynių. Būtent tą gegužės 26–osios vakarą viskas pakrypo keista linkme. Tąkart tapo aišku, kad „Kings“ ekipos NBA finale gali ir nebūti.

Ketvirtąjį serijos mačą „Kings“ pradėjo tarsi nesustabdoma taškų mašina. Pirmajame kėlinyje atakuodami krepšį 71 proc. taiklumu, antrajame „Kings“ krepšininkai buvo atitrūkę net 46:22. Po pirmųjų dviejų kėlinių, rezultatas buvo daug ką sakantis – 65:51. Ir jei ne įtartinai įskaitytas Samaki Walkerio tritaškis paskutinę kėlinio sekundę, skirtumas būtų buvęs dar didesnis.

Pergalingas R.Horry metimas Pergalingas R.Horry metimas

Tačiau po didžiosios pertraukos, „Lakers“ pradėjo tirpdyti didžiulį skirtumą ir artėti prie „Kings“. Nors Sakramento krepšininkai krepšį atakavo 49 proc. taiklumu, „Lakers“, vedini nesustabdomai žaidusio Sh.O‘Nealo, artėjo reaktyviniu greičiu: 80:73, 88:84, 96:93 ir, galop, 99:97. Likus žaisti 11 sekundžių, kamuolys buvo „Lakers“ krepšininkų rankose. K.Bryantas nepataikė, Sh.O‘Nealas atkovojo kamuolį puolime ir taip pat nepataikė. Tuomet kamuolį sugriebęs Vlade Divacas metė jį kuo toliau, tikėdamasis, kad netrukus nuaidės rungtynių pabaigą skelbusi sirena, tačiau jo mestą kamuolį sugriebė Robertas Horry ir pataikė lemiamą tolimą metimą, išgelbėjusi „Lakers“ (100:99).

REKLAMA

„Vlade Divacas padarė tai, ką turėtų padaryti kiekvienas vidurio puolėjas – numesti kamuolį kuo toliau nuo baudos aikštelės. Tąkart jiems nusišypsojo sėkmė, tačiau mes vis dar nepraradome pasitikėjimo savimi“, – teigė S.Pollardas.

Netrukus – penktosios serijos rungtynės. Šįkart „Arco“ arenoje viskas ir vėl sprendėsi paskutinėmis akimirkomis. Likus žaisti 11 sekundžių, „Lakers“ pirmavo 91:90, tačiau „Kings“ lyderis Ch.Webberis „pastatė“ puikią užtvarą M.Bibby ir laisvas likęs „Kings“ įžaidėjas smeigė pergalingą tritaškį. „Kings“ – vos per vieną pergalę nuo NBA superfinalo.

„Gintis prieš „Shaqą“ buvo sunkiausia mano karjeroje. Savo geriausiais metais jis buvo nesustabdomas“, – tvirtino S.Pollardas.

Tarp penktųjų ir šeštųjų serijos rungtynių, „Lakers“ tuometinis strategas Philas Jacksonas, kuris būdavo nuolat baudžiamas už teisėjų kritiką, ir nesulaikomas vidurio puolėjas Sh.O‘Nealas smarkiai kritikavo teisėjavimą penktosiose serijos rungtynėse.

V.Divacas ir K.Bryantas V.Divacas ir K.Bryantas

REKLAMA

Prieš šeštąsias serijos rungtynes, anot T.Donaghy, NBA lyga buvo pasirengusi „išbauduoti“ „Kings“ priekinę liniją. Šeštosioms serijos rungtynėms teisėjavo Dickas Bavetta, Bobas Delaney ir Tedas Bernhardtas.

S.Pollardas pripažino, jog šeštųjų rungtynių pradžioje vyravo jausmas, kad čia kažkas rezgama. „Bejėgiškumo jausmas“, – taip tas minutes apibūdino „Kings“ vidurio puolėjas, kuris surinko 6 asmenines pražangas vos per 11 aikštelėje praleistų minučių.

Savo knygoje T.Donaghy rašė: „kai kiti teisėjai sužinojo, kas teisėjaus šeštosioms serijos rungtynėms, buvo aišku, kad šioje serijoje tikrai bus septintasis mačas. Bavetta visuomet buvo NBA lygos parankinis ir visuomet stengdavosi serijose „išplėšti“ kuo daugiau rungtynių, kad NBA lyga uždirbtų kuo daugiau pinigų“.

„Per didžiąją pertrauką Chrisas Webberis mums pasakė: šiandien žaidžiame prieš aštuonis varžovus“, – teigė S.Pollardas. Ir Sakramento komandos lyderis neklydo...

Nepaisant daugybės sunkiai paaiškinamų arbitrų sprendimų, ketvirtąjį kėlinį abi komandos pradėjo rezultatui esant lygiam. „Lakers“ sirgaliai atrodė nervingi ir jautė, kad šias rungtynes gali nulemti dar vienas paskutinis metimas.

REKLAMA

Tačiau tuomet prasidėjo skandalingiausias krepšinio kėlinys istorijoje.

27 „Lakers“ baudų metimai per kėlinį – dvejais baudų metimais mažiau „Kings“ metė per visus keturis kėlinius (25). Iš viso „Lakers“ šiame mače metė 40 baudos metimų.

„Kings“ pralaimėjo 102:106, o JAV žiniasklaida ir net kandidatas į šalies prezidentus Ralphas Naderis atkreipė į tai dėmesį. Advokatas išsiuntė atvirą laišką NBA lygos komisarui Davidui Sternui, kuris niekada viešai apie tai nekalbėjo.

Tuo metu žodį tarė ir „Lakers“ žvaigždė Sh.O‘Nealas: „net jei visi arbitrų sprendimai būtų buvę neginčijami, rungtynių pabaiga būtų lygiai tokia pati. „Kings“ turėjo prasižengti, norėdami mane sustabdyti. Taškas“.

Septintosios serijos rungtynės, kaip ir tikėtasi, tapo eiliniu šios serijos trileriu. Išsiaiškinti kelialapio į NBA superfinalą savininkus, prireikė pratęsimo, kuriame „Kings“ šaudė pro šalį ir pralaimėjo paskutines sezono rungtynes 106:112.

„Ketvirtajame kėlinyje mes prametėme toną baudų metimų ir toną metimų iš žaidimo. Turėjome šansą, tačiau juo nepasinaudojome“, – teigė S.Pollardas.

„Lakers“ žengė į NBA superfinalą, kuriame susitvarkė su tuometine Naujojo Džersio „Nets“ ir dar kartą kėlė NBA čempionų taurę į arenos palubes.

REKLAMA

M.Bibby ir K.Bryantas M.Bibby ir K.Bryantas

Prabėgus dešimtmečiui, šeštosiose serijos rungtynėse teisėjavęs D.Bavetta yra 73 metų ir toliau dirba NBA lygos arbitru bei yra daugiausiai rungtynių NBA lygoje teisėjavęs arbitras.

B.Delaney darbą NBA lygoje baigė 2011–ais metais, o 2008–aisiais parašė knygą apie savo darbą Naujojo Džersio policijoje.

T.Bernhardtas NBA lygą paliko 2006 metais, o 2010-aisiais buvo areštuotas už įsilaužimą į savo buvusios draugės namą. Vėliau arbitras išlaido knygą apie savo darbą NBA lygoje.

Tuo tarpu T.Donaghy 2007 metais buvo areštuotas. jis buvo apkaltintas sukčiavimu teisėjaujant NBA lygoje.

ESPN komentatorius Michaelas Wilbonas rašė: „2002 metų NBA Vakarų konferencijos finalo šeštąsias rungtynes laikau didžiausiu teisėjavimo nesusipratimu krepšinyje per pastaruosius 28 metus, kuriuos aš dirbu žurnalistu. Šis skandalas neabejotinai padarys didžiulę žalą NBA įvaizdžiui visame pasaulyje“.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


15 komentarai
Naujausi komentarai (15)
Geriausiai ivertinti (15)
PRO komentarai (3)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti