In memoriam: K.Bryantas – ryškiai žibėjusi ir per anksti užgesusi žvaigždė (32)

Sausio 27 d., 16:00
K.Bryantas pakeitė krepšinį (Scanpix nuotr.)
K.Bryantas pakeitė krepšinį (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Sausio 26-ąją krepšinio pasaulis neteko vieno ryškiausių savo žmonių – sraigtasparnio avarijoje žuvo Los Andželo „Lakers“ legenda Kobe Bryantas.

Šiam sportui amerikietis atidavė visą gyvenimą, nuo pirmųjų iki paskutiniųjų sekundžių. K.Bryantas gimė Filadelfijoje, kur tuo metu vilkėdamas „76ers“ marškinėlius rungtyniavo jo tėvas Joe Bryantas, o žuvo kartu su dukra skrisdamas į jaunųjų talentų krepšinio stovyklą.

Net antrasis atleto vardas Beanas buvo susijęs su krepšiniu. Tai yra jo tėvo pravardės „Jellybean“ trumpinys, o šią aukštaūgis dar mokykloje pelnė dėl savo judesių aikštelėje. Akivaizdu, kad K.Bryantas yra vienas iš tų talentų, kurie gimė su kamuoliu rankose, tačiau tai, ką jis su šiuo įrankiu nuveikė – stulbinama ir nepakartojama.

Gyvenimas iki NBA

K.Bryantas gimė 1978-aisiais, tačiau jo tėvo karjera dar 1983-aisiais iš Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) pasuko į Italiją, o šeima išvyko kartu su juo.

REKLAMA

Čia K.Bryantas išmoko sklandžiai šnekėti itališkai, pamėgo futbolą bei pradėjo klotis krepšinio pamatus. Nuo mažų dienų jis nevengė konkurencijos bei sulaukęs vos dvylikos jau yra užfiksuotas žaidžiantis su suaugusiais vyrais.

Vis dėlto į šlovę K.Bryantas kilti pradėjo tik sugrįžęs į gimtinę. 1992-aisiais J.Bryantas baigė profesionalo karjerą ir su visa šeima parsikraustė į Filadelfiją. Vidurinę mokyklą Lower Merione lankęs K.Bryantas jau tada išsiskyrė konkurencingumu ir nepailstama darbo etika, o tai iškart nešė rezultatus.

Tarp bendraamžių išsiskyręs talentas vedė savo komandą į pergales ir baigęs vos vienuolika klasių sulaukė kvietimo į „76ers“ vasaros treniruotes, kuriose vienas prieš vieną žaidė su Jerry Stackhouse‘u bei kitomis komandos žvaigždėmis. Tokia patirtis tik dar labiau motyvavo jaunuolį.

REKLAMA

1996-aisiais jis atvedė savo mokyklą link pirmojo Pensilvanijos Valstijos čempionų titulo per 53 metus. Maža to, per ketverius metus mokykloje jis surinko 2 883 taškus, aplenkdamas taip pat Filadelfijoje karjerą pradėjusį legendinį Wiltą Chamberlainą.

K.Bryantas išsiskyrė ne tik krepšinio aikštelėje. Kitaip nei daugelis jaunųjų atletų, jis nespjovė į mokslus ir išlaikė solidžius vidurkius, kurie būtų leidę įstoti į universitetą net ir ne krepšinio pagrindais. Jaunuolis dar kartą sužibėjo į išleistuves atsivesdamas kylančią ritmenbliuzo atlikėją Brandy.

Visokeriopos sėkmės paskatintas K.Bryantas nusprendė nestoti į universitetą ir sulaukęs vos 17-os padavė paraišką NBA naujokų biržai. Tuo metu NBA taisyklės tai leido, tačiau tokių drąsuolių pasitaikydavo retai. Prieš tai, kai 1995-aisiais tam pasiryžo Kevinas Garnettas, net 20 metų nė vienas mokyklinukas nepravėrė NBA durų.

Karjeros pradžia

K.Bryantas neprasprūdo pro NBA klubų akis ir 1996-ųjų biržoje 13-uoju šaukimu buvo pakviestas Šarlotės „Hornets“ ekipos. Išties įspūdingoje biržoje savo pavardes išgirdo ir Allenas Iversonas, Ray‘us Allenas, Steve‘as Nashas, Jermaine‘as O‘Nealas, Stephonas Marbury, Žydrūnas Ilgauskas bei daugelis kitų, paversdami šią laidą viena stipriausių istorijoje.

REKLAMA

1996 metų NBA naujokai 1996 metų NBA naujokai

Kaip visiems ir žinoma – Kobė su „Hornets“ marškinėliais niekada nežaidė. „Lakers“ priėmė drąsų sprendimą už septyniolikmetį atiduoti karjeros piką išgyvenusį Vlade Divacą, kuris dar sezonu anksčiau rinko 16 taškų ir 10,4 atkovoto kamuolio per rungtynes.

K.Bryanto startas Los Andžele nebuvo lengvas, tačiau jo potencialas tiesiog badė akis. Vos aštuoniolikos sulaukęs gynėjas debiutiniame sezone dažniausiai kilo nuo suolo ir per 16 minučių rinko 7,6 taško (42 procentų taiklumas „iš žaidimo“). Shaquille‘o O‘Nealo vedamas klubas pasiekė antrąjį atkrintamųjų ratą, kuriame 1:4 nusileido Jutos „Jazz“ ekipai.

Jau antrajame savo sezone K.Bryantas padvigubino savo statistiką, įsiverždamas tarp komandos lyderių. Būtent tada ėmė formuotis dinamiškas jo ir Sh.O‘Nealo tandemas, o gatvėse žaidę mėgėjai pradėjo šaukti jo vardą mesdami atsilošus iš tolimų ar vidutinių nuotolių.

REKLAMA

Pirmojo titulo ilgai laukti jam nereikėjo – šventė į Los Andželą atėjo jau 2000-aisiais, vos ketvirtajame būsimos legendos sezone. Tik 21-erių sulaukęs K.Bryantas jau tada buvo stabdomas visais įmanomais būdais. Antrajame finalo serijos prieš Indianos „Pacers“ mače jis paliko aikštelę sužaidus vos 9 minutes. Jo oponentas Jalenas Rose‘as gerokai vėliau pripažino, kad tyčia pakišo koją ir būtent dėl jo kaltės K.Bryantas nikstelėjo čiurną.

Būsima legenda praleido trečiąjį serijos mačą, bet jau ketvirtajame grįžo per 47 minutes pelnydamas 28 taškus bei svariai prisidėdamas prie pergalės po pratęsimo. „Lakers“ seriją laimėjo po šešių rungtynių, o MVP trofėjus bei visi laurai atiteko Sh.O‘Nealui, tačiau jaunojo K.Bryanto taip pat negalima nei teisti, nei pamiršti.

Pakilimai ir nuopoliai

Vėliau šis duetas laimėjo dar du titulus paeiliui, tačiau ilgainiui milžiniškais ego pasižymėję talentai ėmė vienas į kitą žiūrėti kreivai. K.Bryantas buvo kaltinamas titulus rinkęs tik tempiamas Sh.O‘Nealo, o pastarasis nebuvo visiškai patenkintas kolegos metimų pasirinkimu bei norėjo taškus versti savo mėgiamesniu bei užtikrintesniu būdu – laužydamas varžovus po krepšiu.

REKLAMA

Nesutarimų tarp jų būta ir anksčiau. Vos antrajame Kobes sezone Sh.O‘Nealas nekantravo rinkti titulų ir nenorėjo laukti bendraklubio brandos. Vėliau žvaigždės statusą pelnęs K.Bryantas jau buvo nepatenkintas komandos draugo požiūriu į treniruotes bei nuolat augančiu jo svoriu. Perfekcionizmu pasižymėjęs gynėjas tokius akibrokštus kentė tik dėl nuolat renkamų pergalių.

Viskas žemyn nusirito 2003-aisias. Traumų ir kitokių negandų kamuoti „Lakers“ nepasiekė net konferencijos finalo, o tą pačią vasarą K.Bryantas buvo apkaltintas išprievartavimu. Tuo pačiu jis iškentė ir kelio operaciją, dėl kurios negalėjo nuo sezono pradžios būti su komanda.

2003–2004 metų „Lakers“ 2003–2004 metų „Lakers“

Sh.O‘Nealas tada į komandą prisikvietė Gary Paytoną ir Karlą Malone‘ą bei dar nepasveikus K.Bryantui džiaugėsi, jog „visa komanda jau yra čia“. Jis taip pat prikaišiojo, kad naujas žvaigždes kvietėsi dėl to, kad šie pamokytų K.Bryantą žaisti komandiškai.

REKLAMA

Šis žvaigždžių suvažiavimas virto nesusipratimu – NBA finale nepateisintas ryškių favoritų vardas ir nusileista žvaigždžių stokojusiai Detroito „Pistons“ ekipai. Tai tapo paskutiniu lašu K.Bryanto ir Sh.O‘Nealo ginče, komandai teko rinktis vieną iš jų. Pasiliktas buvo jaunesnis K.Bryantas, o aukštaūgis mainais išsiųstas į Majamį.

Šis „Lakers“ istorijos puslapis yra prisimenamas niūriai, tačiau tai sukūrė terpę dar vienai legendai. Būtent šiuo laikotarpiu K.Bryantas pakeitė marškinėlių numerį iš 8 į 24 ir sukūrė „Black Mamba“.

Skandalų ir nesusipratimų apsuptas krepšininkas norėjo nuo visko atsiriboti, todėl sukūrė sau savotišką „alter ego“, leidusį susitelkti į krepšinį bei pamiršti užklasines nesėkmes. Tai stebėtinai suveikė – pravardė prilipo, o ryškiausiuose žaidėjuose pastebimas žudiko instinktas iki šiol yra vadinamas „Mamba“ mentalitetu.

Tiesa, K.Malone‘as tada baigė karjerą, o Sh.O‘Nealą ir G.Paytoną išsiuntusi „Lakers“ nepateko į atkrintamąsias. Komandai prireikė laiko persitvarkyti, tačiau jau 2009 ir 2010 metais su Pau Gasoliu buvo skinami nauji titulai, padėję K.Bryantui ne tik judesių arsenalu, bet ir trofėjų lentyna prisivyti geriausiu pasaulyje tituluojamą Michaelą Jordaną.

REKLAMA

Lūžtanti trofėjų lentyna

Po 2010-ųjų triumfo „Lakers“ franšizė ėmė staigiai leistis žemyn. Lyderių senėjimas, prasidėjusios K.Bryano traumos ir kiti faktoriai lėmė, kad jau 2013-aisiais komanda iškrito už atkrintamųjų borto, virš kurio vėl sugrįš tik šiemet.

Nepaisant to, K.Bryantas iki šiol yra atsimenamas ne tik dėl titulų, tačiau ir dėl daugybės individualių pasiekimų. Iki šiol su didele pagarba yra prisimenami du ryškiausi jo karjeros mačai.

2006-ųjų sausio 22-ąją „Lakers“ legenda prieš Toronto „Raptors“ sumetė net 81 tašką. Jau rungtynių pradžioje užsikūręs bei taip ir nesustojęs K.Bryantas sukūrė pasirodymą, kuris iki šiol yra antras geriausias NBA istorijoje, nusileisdamas tik šimtui W.Chamberlaino taškų.

Išties simboliška, kad šį K.Bryanto pasirodymą galima laikyti ir savotiška keršto misija. Tiesioginis jo oponentas šiame mače buvo J.Rose‘as – tas pats žmogus, kuris išvedė jį iš rikiuotės 2000-ųjų finalo serijoje.

REKLAMA

2016-ųjų balandžio 14-ąją iš anksto apie karjeros pabaigą paskelbęs K.Bryantas žaidė paskutiniąsias savo rungtynes. „Lakers“ jau nekovojo dėl vietos atkrintamosiose, todėl buvo galima tikėtis, kad mačas prieš Jutos „Jazz“ virs legendos pagerbimu, tačiau tikrasis reginys pranoko visus lūkesčius.

Veteranas mačą pradėjo pramesdamas penkis pirmuosius metimus, tačiau apšilęs pradėjo žymiausią visų laikų atsisveikinimą. Taškus tuntais versti pradėjęs gynėjas jų iš viso pelnė 60, rungtynių pabaigoje savo firminiu dvitaškiu dar persverdamas rezultatą ir baudų metimais įtvirtindamas pergalę 101:96.

Jo trofėjų lentyna išlieka tokia, kokios daugelis nepasiektų per penkis gyvenimus. Penki NBA čempiono titulai (2000–2002, 2009–2010), du finalo serijos MVP (2009 ir 2010), reguliariojo sezono MVP (2008), aštuoniolika dalyvavimų „Visų žvaigždžių“ mače (1998, 2000–2016), 11 metų pirmajame lygos penkete (2002–2004, 2006–2013), 9 metai geriausiai besiginančių penketuke (2000, 2003, 2004, 2006–2011), dukart rezultatyviausiojo titulas (2006 ir 2007) bei dėjimų konkurso nugalėtojo prizas (1997).

REKLAMA

Per karjerą jis pelnė net 33 643 taškus ir dar dieną prieš žūtį laikėsi trečiojoje vietoje lygos istorijoje, kol jį aplenkė LeBronas Jamesas. „Lakers“ gretose jis praleido net 20 sezonų, tapdamas pirmuoju tai padariusiu krepšininku, bei taip pat tik vėliau buvo aplenktas Dirko Nowitzki.

Savo kolekciją K.Bryantas vainikavo dviem olimpiniais aukso medaliais, kuriuos surinko 2008-aisiais Pekine ir 2012-aisiais Londone.

Baigus karjerą – pilnatvė ir visokeriopa meilė

Daugeliui atletų yra sunku atsisveikinti su profesionaliu sportu, tačiau K.Bryanto atvejis ir čia atrodo išskirtinis. Per karjerą jis nuveikė tiek daug, kad galėjo išeiti visiškai iškelta galva bei pasinerti į kitas veiklas.

Baigęs karjerą jis atsidavė šeimai bei itin dažnai buvo pastebimas su, deja, taip pat žuvusia dukra Gianna Maria. „Lakers“ legenda mokė savo atžalą krepšinio paslapčių ir jai jau taip pat buvo žadama šviesi ateitis moterų krepšinyje.

Sėkmė jį lydėjo visur – 2018 metais jis net laimėjo Oskarą dėl savo trumpametražio filmo „Dear Basketball“.

REKLAMA

Įprastai nuožmus krepšininkas po karjeros baigimo virto dažnai besišypsančia asmenybe, šalia kurios atsidurti norėjo daugelis. Jis ir toliau negailėjo patarimų karjeras tęsiantiems bei jas tik pradedantiems atletams, rengė stovyklas, kuriose dalijosi savo patirtimi bei išmoktomis pamokomis.

K.Bryantas buvo mylimas visame pasaulyje. Ypatingus ryšius su jaunystėje namais vadinta Italija bei Japonija. Būtent šioje šalyje ilgai treneriu dirbo jo tėvas, o ir jo vardas kilo būtent iš šių kraštų. Kobe taip pat yra ir 1,5 milijono gyventojų turintis miestas Japonijoje bei iš ten kilusi jautienos rūšis. Dar praėjusią vasarą jis buvo Pasaulio taurės Kinijoje ambasadoriumi, o šioje šalyje taip pat yra tiesiog dievinamas.

Po netikėtos krepšininko mirties meilė jam tiesiog sprogo – užuojautą reiškia net ir ne tik su juo, bet ir su krepšiniu visiškai nesusijusios asmenybės bei organizacijos. Viso pasaulio arenose buvo pagerbtas jo atminimas, Dalaso „Mavericks“ nusprendė į palubes iškelti jo marškinėlius, o artimiausiu metu šiuo pavyzdžiu gali pasekti ir kitos ekipos. Krepšinis patyrė turbūt niekada nematytą sukrėtimą ir pasaulis yra nulietas ašaromis.

Pasirodė pasiūlymų ir NBA logotipe Jerry Westą pakeisti K.Bryanto siluetu. Jis yra ir tarp kandidatų šiais metais patekti į „Šlovės muziejų“. Nėra abejonių, kad jis ir bus ten įtrauktas, tačiau paskelbimo ceremonija jau bus labai niūri.

Ši įspūdinga asmenybė pasaulį paliko gerokai per anksti, nenugyvenusi net pusės jai skirto laiko. Visada norisi matyti tokius žmones sulaukiančius orios žilos senatvės ir vis dar sėdinčius NBA arenose, patarinėjančius naujajai kartai bei toliau darančius tai, ką mylėjo visą gyvenimą. K.Bryantas amžiams įsirašė į pasaulio istoriją ir ilgam liks gyvas mūsų prisiminimuose.


32 komentarai
Naujausi komentarai (32)
Geriausiai ivertinti (32)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti

Eurolygos turnyrinė lentelė
Vieta
Komanda
Prg
Prl
+/-
1
Stambulo „Anadolu Efes“
23
3
+256
2
Madrido „Real“
20
6
+192
3
Barselonos „Barcelona“
20
6
+157
4
Tel Avivo „Maccabi“
18
8
+141
5
Maskvos CSKA
17
9
+141
6
Atėnų „Panathinaikos“
14
12
+32
7
Valensijos „Valencia“
12
13
-7
8
Maskvos srities „Chimki“
11
14
-19
9
Stambulo „Fenerbahče“
11
14
-31
10
Milano „AX Armani“
11
14
-68
11
Pirėjo „Olympiacos“
11
15
-30
12
Vitorijos „Baskonia“
10
16
-106
13
Kauno „Žalgiris“
10
15
+60
14
Belgrado „Crvena Zvezda“
10
16
-42
15
Vilerbano ASVEL
9
16
-180
16
Berlyno ALBA
9
17
-114
17
Miuncheno „Bayern“
8
18
-205
18
Sankt Peterburgo „Zenit“
7
19
-177
Visos lentelės