Gruzijos krepšinio žygis: kaip per aštuonerius metus įsibrauta į Europos elitą ir kokia niūri ateitis piešiama (7)

Rugpjūčio 31 d., 07:00
Gruzijos rinktinė mes iššūkį lietuviams (Matas Baranauskas, Fotodiena.lt)
Gruzijos rinktinė mes iššūkį lietuviams (Matas Baranauskas, Fotodiena.lt)
Edgaras Pulkovskis

Jeigu pažvelgtumėte į Gruzijos krepšinio istoriją, ten skambių pergalių nepamatytumėte – vos trys laimėjimai merginų jaunučių ir jaunių pirmenybėse.

Lietuvos krepšinio laimėjimų FIBA turnyruose sąrašas yra daugiau nei 30 prizinių vietų įvairų amžiaus vyrų, moterų ar merginų rinktinių. Gruzija nėra krepšinio valstybė, bet yra grėsminga jėga, su kuria dabar reikia taikstytis.

Gruzijoje gyvena 4 milijonai gyventojų, bet, kaip sako vietos žurnalistai, nėra nė vieno gero trenerio. Šį faktą gali patvirtinti ir tai, kad Gruzija į Europos rinktinių elitą įšoko vadovaujama Igorio Kokoškovo – serbas komandą treniravo net septynerius metus. Dabar iš jo vairą perėmė graikas Iliasas Zourosas.

Gruzinai nėra vieną po kito pajėgius krepšininkus „kepanti“ šalis, bet jau turi solidų startinį penketuką ir dar pasiremia natūralizuotais žaidėjais. Anksčiau ta vieta buvo patikėta Ricky Hickmanui ar Jacobui Pullenui, o dabar legionierius yra Pasvalio „Pieno žvaigždėse“ ir Alytaus „Dzūkijoje“ žaidęs Michaelas Dixonas. Kaip taisyklė – visi natūralizuoti krepšininkai yra gynėjų grandies žaidėjai.

REKLAMA

„Nesutinku su tavimi – manau, kad mes jau esame Europos elite“, – Lietuvos žurnalistui į klausimą atkirto Zaza Pachulia. Oklando „Golden State Warriors“ vidurio puolėjas pridūrė, kad gruzinai nieko nebijo, nors dar visai neseniai buvo antrarūšių rinktinių gretose.

REKLAMA

2009 metais gruzinai B divizione dar kovojo su Liuksemburgu, Švedija ar Baltarusija dėl patekimo A divizioną. Net į Europos čempionatą, o į aukštesnį divizioną ir tada bilietą iškovojo.

Gruzinams šis Europos čempionatas yra vos ketvirtas, nors bandymų prasibrauti į pirmenybes ir buvo daugybė. Maža to, gruzinai pirmą kartą į pirmenybes prasimušė 2011 metais, kai dalyvių skaičius išaugo drastiškai – nuo 16 iki 24, taip atsivėrė durys ir suomiams, islandams bei olandams, kurie anksčiau apie žaidimą Europos čempionate negalėjo net pasvajoti.

Gruzinų pažanga yra įspūdį padaranti – vos per aštuonerius metus komanda prasimušė į Senojo žemyno elitą. Kaip pastebėjo Gruzijos žurnalistai, ši karta pakilo aukštyn pernelyg vėlai, nes dabar pasikeitė FIBA formatas.

Startinio penketuko nariai Zaza Pachulia yra 33-ejų, George’as Tsintsadze – 31-erių. Net epizodiniai žaidėjai Giorgi Gamqrelidze yra 31-erių, Anatolijus Boisa – 33-ejų, Michailas Berišvili – 30-ies. Dėl traumos dabar rinktinei negalintis padėti Viktoras Sanikidze yra sulaukęs 31-erių. Kitas Europos čempionatas vyks po ketverių metų.

Gruzinai viliasi, kad pavyks prasimušti į 2019 metų pasaulio čempionatą Tokijuje ir tai gali būti paskutinis senosios kartos susirinkimas. Rinktinei atsidavęs Z.Pachulia jau 2003 metais debiutavo vyrų rinktinėje ir padėdavo komandai net kovose B divizione.

REKLAMA

Didelių talentų gruzinai neturi – labiausiai išsiskiria Goga Bitadze. 18-metis 210 cm ūgio „centras“ yra Belgrado „Mega Lex“ sistemos narys ir praėjusiame sezone žaidė šioje komandoje. Jauną žaidėją liaupsino ir Z.Pachulia, kuris teigė, kad G.Bitadze jį pakeis rinktinėje.

Kitame Europos čempionate Gruzijos rinktinėje galime nematyti bent jau pusės dabartinės komandos, o jų pakeisti tiesiog nėra kam. Talentų badą išgyvenanti šalis viliasi kažką pasiekti per artimiausius metus, kol dar Z.Pachulia ir kompanija yra kaip geras vynas – kuo senyn – tuo geryn. Vėliau gali tekti grįžti į kovą su Švedija ar Baltarusija, o ne su Lietuva, Serbija ar Graikija, kurias šią vasarą I.Zouroso kariauna jau nugalėjo.

Europos čempionato „tamsusis arkliukas“ savo statusą bandys pateisinti jau šįvakar 18.30 val. maču su Lietuvos rinktine.

Bružo ir Pulkovskio podkastas: lapkričio mėnuo Eurolygoje. Spausk ir žiūrėk >>


7 komentarai
Naujausi komentarai (7)
Geriausiai ivertinti (7)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
Eurolyga