„Fenerbahče“ bosas apie lietuvius NBA: D.Sabonis – stulbina, o biržoje jo pašauktas JV tapo geriausiai išpildyta savo versija (4) specialiai Krepsinis.net iš Stambulo

Sausio 17 d., 06:00
M.Gherardini įvertino lietuvius NBA (Scanpix nuotr.)
M.Gherardini įvertino lietuvius NBA (Scanpix nuotr.)
Gabrielė Miknevičiūtė

Stambulo „Fenerbahče“ komandos biure veiksmas vyksta nuo ankstyvo ryto. Rungtynių su Kauno „Žalgiriu“ dieną nuo devynių čia savo kabinete reikalus tvarko ir generalinis vadybininkas Maurizio Gherardini.

„Darbo valandų neskaičiuoju, o kartais būna sunku pajausti skirtumą tarp to, kaip, gyvenimas turėtų atrodyti, ir to, koks jis yra iš tiesų“, – šypsosi 63-ejų specialistas.

Italas darbo valandų neskaičiavo niekada. Vadybinę karjerą jis 1983-aisiais pradėjo savo gimtojo Forlio miesto komandoje, tačiau ryškiausiai Europai jis prisistatė dirbdamas Trevizo „Benetton“ klube.

1992-aisiais generalinio vadybininko pareigų čia ėmęsis M.Gherardini sukūrė įspūdingą organizaciją, su kuria keturiskart laimėjo Italijos lygą, septynis – Italijos taurę, tris – Supertaurę, o taip pat keturis kartus rungtyniavo Eurolygos finalo ketverte.

REKLAMA

Įspūdingi darbo rezultatai atvėrė M.Gherardini duris tiesiai į NBA, kur šis 2006 m. prisijungė prie Toronto „Raptors“ klubo.

Krepsinis.net pateikia antrąją pokalbio dalį su M.Gherardini – apie lietuvių sumažėjusias gretas Eurolygoje, išpildytą Jono Valančiūno šiandienę versiją, apstulbinusį Domantą Sabonį ir Luka Dončičių.

Pirmoji pokalbio dalis – apie darbą vienoje geriausių Europos organizacijų, Željko Obradovičiaus unikalumą, Šarūno Jasikevičiaus potencialą NBA ir Kauno „Žalgirio“ pavyzdį – ČIA.

Gudelis, Gherardini, Kleiza Gudelis, Gherardini, Kleiza

Lietuvių kiekis Eurolygoje: greitu metu sulauksime derliaus vaisių?

„Fenerbahče“ komandoje paskutinis žaidęs lietuvis buvo Linas Kleiza, atstovavęs šiam klubui 2013–2014 m. sezone.

REKLAMA

M.Gherardini šypsosi – nieko asmeniško, kad pastaruoju metu saviškių nematėme Turkijos grandų komandoje. Galbūt galimybių pasikviesti lietuvius ir buvo, tačiau nesusiklostė aplinkybės arba komandos spragoms kamšyti reikėjo kitokio tipo žaidėjų.

„Realybė tokia, kad Lietuvos žaidėjai yra pašėlę dėl krepšinio. Visada norisi turėti komandoje tokių žmonių, nes tai yra kokybės rodiklis. Man patinka stebėti jaunimo augimą, kad ir to paties Valančiūno, kuris užaugo iki „Raptors“ lygio, kuomet dirbau ten. Vis dar atidžiai seku jį ir šią organizaciją šiandien, esu didelis Jono gerbėjas.

Bet jei žiūrėtume į kitus lietuvius: Gudaitis turi puikų sezoną Milane, Kuzminskas žaidė Malagoje, vėliau išvyko į NBA, bet grįžo į Europą, tačiau tokios pozicijos žmogaus mums nereikėjo. Nežiūrime į pasą, pasirašydami kontraktus – tiesiog taip sutapo, kad pastaruoju metu lietuvių čia nėra“, – kalbėjo „Fenerbahče“ vadovas.

Kaip ne kaip, ir visoje lygoje lietuvių kiekis yra sumažėjęs.

Šiuo metu Mindaugas Kuzminskas ir Artūras Gudaitis rungtyniauja Milane, Lukas Lekavičius – Atėnuose, o po traumos reabilitaciją baigiantis Tadas Sedekerskis šį sezoną dar nė sykio nepasirodė aikštėje su Vitorijos „Baskonia“ aprangą. Taip kukliai atrodo lietuvių gretos visuose Eurolygos klubuose, išskyrus „Žalgirį“.

REKLAMA

„Fenerbahče“ vadovas mano, kad tokioje situacijoje nėra nieko baisaus, kadangi Lietuvoje auga perspektyvus jaunimas ir jau netrukus galėsime pajėgiausioje Europos lygoje išvysti dar tautiečių. Kodėl jų trūksta dabar? Krepšinyje viskas juda ciklais.

Taip pat ir faktas, kad tas pats „Žalgiris“ siekia aukštų tikslų Eurolygoje, kiek atima šansus iš kai kurio jaunimo grūdintis Eurolygoje ir sparčiau integruotis į aukšto lygio vyrų krepšinį.

„Kai žiūri į tokią krepšinio šalį kaip Lietuva, žinai, kad perspektyvių žaidėjų į pasaulį čia paleidžiama nuolat. Tiesiog kartais reikia palaukti – juk viskas krepšinyje sukasi ciklais.

Lietuvoje auga nemažai intriguojančių jaunų žaidėjų, kurie galėtų būti geras naujokų biržos potencialas. Ta produkcija platesnėms rinkoms vyksta, tik kartais reikia laiko. Žaidėjams reikia užaugti.

Pavardžių įvardinti nenorėčiau, bet patikėkite, turite ne vieną intriguojantį žaidėją ir ne vienas dar pasieks topinį krepšinio lygį“, – užtikrintas yra M.Gherardini.

Valančiūno pokalbis su Raptors direktoriumi Gherardini Valančiūno pokalbis su Raptors direktoriumi Gherardini

REKLAMA

Geriausiai išpildyta JV versija

Būtent M.Gherardini buvo tas žmogus, kurio dėka Jonas Valančiūnas atsidūrė Toronte, kuomet 2011 m. naujokų biržoje penktu šaukimu jį pasirinko „Raptors“ komanda.

Tuometinis „Raptors“ generalinis direktorius dabar gali tik švytėti, matydamas tokį lietuvį, koks jis yra dabar.

Universaliu aukštaūgiu tampantis Jonas šį sezoną NBA iki traumos rinko po 12,8 taško bei atkovodavo 7,2 kamuolio per vos 19 minučių. Jo sąskaitoje taip pat – 9 tritaškiai iš 30.

Svarbu tai, kad tiek mažai karjeroje NBA jis dar nėra žaidęs, tačiau tai netruko jam turėti produktyviausią karjeros statistiką.

M.Gherardini džiaugiasi, kad lietuvis išgirdo ir jo žodžius, jog iš toli atakuoti JV tikrai gali.

„Ar tai mane stebina? Tikrai ne. Aš visada sakiau, kad jis gali mesti, tik ne visi tikėjo, jog Jonas tą darys. Bet jis tai įrodė.

Jonas turi išlavintą ranką. Faktas, kad 213 cm ūgio žaidėjas gali mesti tokius metimus, jį padaro labiau pavojingu puolime ir grėsmingesniu varžovams. Jis pasikėlė savo ir komandos vertę, galėdamas sėkmingai žaisti ne tik po krepšiu, bet ir toliau nuo jo.

REKLAMA

Esu laimingas, jog Jonas rodo savo galimybes. Toks jo universalumas bus labai svarbus Toronto komandos žaidimo elementas viso sezono metu, kadangi klubas turi šansų pakovoti ne tik dėl finalo, bet ir titulo.

Ar tai geriausia Jono versija, kurią esame matę? Sakyčiau, kad tai yra labiausiai išpildyta jo versija, kadangi lyginti geriau ar blogiau sunku – tai priklauso nuo situacijų ir skirtingų faktorių“, – mano M.Gherardini.

Valančiūnas Valančiūnas

Vertė „centrų“ rinkoje

Šiuo metu su „Raptors“ komanda J.Valančiūnas turi išties gerus šansus pasiekti geriausių rezultatų ekipos istorijoje: bent kol kas Kanados ekipa yra absoliuti NBA lyderė su 33 pergalėmis ir 12 pralaimėjimų.

Tačiau nepaisant to, kokių rezultatų besiektų „Raptors“, metai po metų Lietuvoje skamba tas pats klausimas: kaip Jonas atrodytų kitoje ekipoje ir ar ten jam būtų geriau?

REKLAMA

M.Gherardini mano, kad kalbėti apie tai, kas bus po šio sezono sunku, tačiau kol kas Jonas yra labai geroje situacijoje: jis yra gerai išnaudojamas, gero trenerio, išmanančio Europos krepšinį, rankose, o ir su „Raptors“ sezoną gali baigti triukšmingai.

„Tokie klausimai kyla kasmet ir tęsis toliau (Juokiasi). Bet dabar Jonas yra geroje organizacijoje. Treneris Nickas – jaunas ir modernus. Kaip tik vakar (pokalbis vyko prieš „Fenerbarhče“ ir „Žalgirio“ mačą – Krepsinis.net) kalbėjausi su Šarūnu, kalbėjome apie Anglijos krepšinį ir prisiminėme pirmąją moderniąją Eurolygą.

Tuo metu ten žaidė Londono „Towers“ komanda, o ją treniravo Nickas. Jis daug metų praleido Europoje, čia jis užaugo kaip treneris – tarptautinis treneris. Kai kalbame apie strategus, kurie ištobulėja Europoje, Nurse’as yra geras to pavyzdys“, – vieną iš pasikeitusios Jono rolės priežasčių akcentavo M.Gherardini.

Nepaisant to, ar J.Valančiūnas liktų „Raptors“, ar ne, Toronte su lietuviu dirbęs specialistas mano, jog tapus universaliu aukštaūgiu jo vertė rinkoje neabejotinai bus viena aukščiausių tarp lygos „centrų“.

„Nuostabu žinoti, kad dabar jis turi galimybę pakovoti dėl titulo, nes „Raptors“ yra stipri, turi ir tokį žmogų kaip Leonardas. Tokia galimybė Jonui – ko gero geriausia karjeroje.

REKLAMA

O kas bus toliau, lems situacija Toronte, kaip atrodys komanda – daug kas gali pasikeisti. Tačiau Jonas turės puikią vertę ir dar ilgai bus vertinamas „centras“ NBA“, – neabejoja jis.

Sabonis Sabonis

D.Sabonis – nustebino ir apstulbino

Geriausią savo karjeros sezoną NBA žaidžia kitas lietuvis – Domantas Sabonis. Indianos „Pacers“ ekipos aukštaūgis yra vienas tų, aplink kuriuos sukasi ekipos žaidimas: jis pelno po 15,2 taško, atkovoja 9,7 kamuolio, atlieka 2,9 perdavimo ir pagal PER reitingą (24,3) yra geriausias komandoje.

M.Gherardini šypteli – ne vienerius metu praleidęs NBA, jis „taiklios akies“ šio lietuvio atžvilgiu neturėjo ir netikėjo, kad šis demonstruos tokį žaidimą. Jam tai – labai maloni staigmena, o ypač italą žavi lietuvio stabilumas ir nuoseklus progresas.

REKLAMA

„Prisimenu, kaip sekiau jį Malagoje, man buvo įdomu matyti jį aikštelėje. Taip pat stebėjau Domą, kuomet jis mokėsi Gonzagoje. Turiu pripažinti, jog niekada nesitikėjau, kad jis pasieks tokį lygį, kuriame yra dabar. Esu labai nustebintas!

Jis užaugo kaip žaidėjas, o stabilumo lygis, kurį jis pasiekė, yra nuostabus. Jis tai duoda komandai kiekvieną dieną. Sabonis – ne iš tų, kur vieną dieną lauktumei vieno, kitą – kito. Ne, Domantas yra nuoseklus ir produktyvus kaskart. Jis tampa vis svarbesne dalimi komandų, kuriose žaidžia, o šios komandos tampa svarbia dalimi visoje NBA.

Šiemet „Pacers“ yra viena iš labiausiai stebinančių komandų, o Sabonis ten užima vieną svarbiausių rolių, nepaisant to, kad kyla nuo suolo“, – susižavėjimo neslėpė patyręs krepšinio vadybininkas.

Norom ar nenorom, D.Sabonis nuolat susilauks palyginimų ir su tėvu Arvydu. M.Gherardini sako, kad tai – papildomas spaudimas lietuviui, su kuriuo jis tvarkosi puikiai, o tuo tarpu Arvydas gali būti tik laimingas, matydamas tokį sūnų.

„Kuomet žaidė Arvydas, maniau, kad niekas daugiau nebežais taip, kaip jis. Būti tokio tėvo sūnumi nelengva – visi žinome Sabą, jo žaidimą ir pasiekimus. Domantui yra sunku, nes jis nuolat yra lyginamas su tėvu.

REKLAMA

Bet šiandien Arvydas gali itin didžiuotis sūnumi, nes tai, ką jis daro ir kokia aistra kovoti kiekvieną sekundę pasižymi, yra neįtikėtina. Domas yra labai geras NBA žaidėjas su puikia ateitimi ir tai reikia įvertinti“, – sako M.Gherardini.

Gherardini Gherardini

Didėjančios Europos žaidėjų gretos NBA: du faktoriai, lemiantys augimą

NBA žaidėjų gretas vis labiau pildo europiečiai, tampantys svarbiomis savo komandos dalimis. Šį sezoną lyga pasitiko su 65 Europos žaidėjais, kas buvo kol kas aukščiausias skaičius NBA istorijoje.

M.Gherardini išskiria du faktorius, lemiančius vis didesnį europiečių integravimą į NBA. Visų pirma, Europoje jie dirba su aukšto lygio specialistais, visų antra, rungtyniaudami Europos turnyruose jaunuoliai sužino, kas yra spaudimas ir atsakomybė, bei taip užsigrūdina.

REKLAMA

„Daugelį metų esu įsitikinęs, kad turime puikius trenerius, kurie išmoko žaidėjus plataus – 360 laipsnių krepšinio. Praėjusią savaitę buvau nustebęs ir mėgavausi, skaitydamas Gallinari interviu Los Andželo spaudai. Jis turi puikų sezoną, tačiau susižavėjimą kelia ir tuo, kaip jis driblinguoja kamuolį ir gali skirstyti perdavimus. Tai yra dalykai, kurių išmoko Europos krepšinis – kamuolio valdymo, kūrybingumo aikštėje.

Antra – tikiu, kad norint ugdyti jaunus žaidėjus, turi jiems pritaikyti tinkamo lygio spaudimą. Žaisdamas Europoje, tu tai pajauti ir turi galimybę tobulėti greičiau – ir techniškai, ir psichologiškai. Būtent dėl atsakomybės ir spaudimo.

Šie du elementai padeda visapusiškiau tobulėti ir greičiau suaugti kaip žaidėjui“, – tvirtina M.Gherardini.

Dončičius Dončičius

L.Dončičiaus ateitis – tarp legendų?

„Kaip tik praėjusią naktį negalėjau užmigti ir stebėjau Dalaso „Mavericks“ bei Fynikso „Suns“ mačą. Norėjau pamatyti, kaip Dončičius atrodo prieš pirmąjį šaukimą“, – šypsojosi M.Gherardini.

REKLAMA

Net ir palikęs NBA italas atidžiai stebi šios lygos kovas ir neretai miegą naktimis iškeičia į porą valandų gero krepšinio.

Tęsdamas mintį apie Europos krepšinio grūdinimą jaunimui, M.Gherardini kaip gerą to pavyzdį pateikia ir Luka Dončičių.

„Dabar galima suprasti, kodėl jis yra tokio lygio žaidėjas: ant jo pečių nuo 16 metų teko didelė atsakomybė, jis jautė spaudimą trejus metus žaisdamas Eurolygoje. Ir tai jam padėjo, integruojantis į NBA“, – neabejoja „Fenerbahče“ vadovas.

Rodionas Kurucas, Nikola Jokičius, Giannis Antetokounmpo ar Ivica Zubacas – M.Gherardini vardina vieną žaidėją po kito kaip pavyzdžius, kuomet net negaunant daug aukščiausio lygio patirties Europoje, treniravimasis geroje sistemoje atveda žaidėjus į NBA. Tai rodo – ko vertas Europos krepšinis.

L.Dončičius šiuo metu yra tikra NBA pažiba, sulaukianti įspūdingo sirgalių, apžvalgininkų ir žiniasklaidos dėmesio. Dalaso „Mavericks“ komandoje jis iškart tapo vienu lyderių ir renka 20,2 taško, 6,7 atkovoto kamuolio ir 5,1 rezultatyvaus perdavimo vidurkius.

M.Gherardini L.Dončičiui linkti dviejų dalykų – šį sezoną pasiimti geriausio sezono naujoko apdovanojimą bei tapti ryškiausiu Europos krepšinio veidu NBA. Link ko eiti, beje, slovėnui sekasi fantastiškai.

REKLAMA

„Sunku pasakyti, ar jis galėtų tapti geriausiu visų laikų europiečiu NBA, nes sunku lyginti kartas, amžius, laiką. Kartais užmerkęs akis gali galvoti apie Sabonį, Petrovičių, Kukočių, Marčiulionį, Divacą. Yra daug puikių žaidėjų.

Dončičius turi viską, kad būtų tarp šių vardų NBA istorijoje, o pasakyti, kas yra geresnis, ko gero reikštų pasakyti, kuris tau patinka labiau asmeniškai. Prieš kelis dešimtmečius NBA buvo vienetai užsieniečių, o dabar jie sudaro ketvirtadalį lygos. Ir svarbiausia – jie turi didelę įtaką NBA komandoms.

Kiekviena turi bent po vieną svarbų užsienio žaidėją. Tai yra nuostabus pasikeitimas ir puiki žaidimo transformacija. Tai yra priežastis, kodėl NBA tokia yra globaliai populiari – nes ten žaidžia įvairūs pasaulio talentai“, – mano M.Gherardini.

Lietuvos rinktinė Lietuvos rinktinė

NBA duoklė Europai

Į plačią amerikietišką rinką Europa deleguoja daug savo talentų, tačiau atėjus vasarai ir rinktinių laikui buvo ne viena situacija, kuomet klubai „rekomenduodavo“ savo žaidėjams neatstovauti šaliai ir likti dirbti JAV.

Ar tai yra vienas iš gausėjančių europiečių gretų NBA trūkumų? M.Gherardini mano, kad taip į šią situaciją žiūrėti nereikėtų, kadangi ji – sunkiai išvengiama.

„Raptors“ klubui vadovavęs vyras sako, kad normalu lygos naujokus vasarą turėti šalia, kad šie galėtų tobulinti tai, kas jiems bus naudingiausia karjeros NBA pradžioje.

„Tai yra sistemos dalis. NBA tokius dalykus daro tik karjeros pradžioje, o ne vėliau. Būčiau nustebęs, kad tokius reikalavimus klubai pateiktų žaidėjams, kurie čia rungtyniauja ne pirmus ir ne antrus metus.

Komandos tiesiog nori, kad žaidėjai čia įsitvirtintų, kad jiems būtų užtikrintas tinkamas pasiruošimas. Ir tai yra normalu. Pavyzdžiui, tokiam žmogui kaip Jonas niekada niekas nedraudė atstovauti rinktinei.

Tiesiog kai kuriems reikia praeiti tinkamą vasaros mokyklą, pagerinti įgūdžius, sustiprėti – tuomet klubai į vasaros veiklą nebesikiš“, – sako M.Gherardini.

„Ilgoji pertrauka“: „Wolves“ pirkiniai, skeptiškas žvilgsnis į „Neptūną“, byranti „Labas GAS“, gandai apie „Rytą“, netikėtas Staniulio ėjimas ir „Lietkabelio“ pajėgumas


4 komentarai
Naujausi komentarai (4)
Geriausiai ivertinti (4)
PRO komentarai (1)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
LKL