D.Songailos sugrįžimas į NBA: naują rolę apsiėmęs lietuvis mėgaujasi darbu su G.Popovičiumi ir nepamiršta Šaro pamokos (7) interviu

Sausio 18 d., 06:00
D.Songaila kuria karjeros pagrindus NBA (BNS nuotr.)
D.Songaila kuria karjeros pagrindus NBA (BNS nuotr.)
Gabrielė Miknevičiūtė

Nors praėjusią vasarą atrodė, kad arčiausiai šalia Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) esantis žalgirietis yra Aaronas White’as, viskas pakrypo taip, kad aukštaūgis liko Kaune, tačiau už Atlanto persikėlė kitas „Žalgirio“ atstovas – treneris Darius Songaila.

Sugrįžimą į pajėgiausią planetos lygą jis pradėjo nuo Vasaros lygos, kur padėjo Bruklino „Nets“ ekipai, o prieš prasidedant sezonui sukirto rankomis su San Antonijaus „Spurs“ ekipa.

Greičiau nei tikėtasi

D.Songaila 2015 metais baigė krepšininko karjerą „Žalgirio“ ekipoje ir iškart prisijungė prie komandos trenerių štabo. Trejus metus jis geriausioje Lietuvos ekipoje padėjo tobulėti aukštaūgiams, tačiau jau kurį laiką jo mintyse vis prasisukdavo noras sugrįžti į NBA.

D.Songaila pokalbius su bičiuliais NBA pradėjo anksčiau nei praėjusią vasarą, o tarp tokių draugų pasitaikė ir „Nets“ generalinis vadybininkas Seanas Marksas. Būtent taip lietuvis Vasaros lygoje ir atsidūrė „Nets“ gretose.

REKLAMA

„Su juo susitikau mūsų kelionės į Eurolygos rungtynes Vitorijoje metu. Jam pasakiau, kad galvoju apie grįžimą į NBA – tik šį kartą jau kitokiose pareigose.

Po kiek laiko jis paskambino ir pasiūlė prisijungti prie jų komandos Vasaros lygoje“, – Krepsinis.net pasakojo D.Songaila

Viskas susidėliojo taip, kad beveik iškart po Vasaros lygos lietuvis jau žinojo, kad „Žalgirį“ iškeis į geriausią pasaulio lygą. „Grįžti į NBA planavau jau anksčiau, tačiau buvo tikrai netikėta, jog viskas taip greit stos į vietas“, – džiaugėsi D.Songaila.

Vasaros lygoje lietuviui teko susitikti su ne vienu NBA ekipų generaliniu vadybininku bei treneriais. Vienas tokių buvo „Spurs“ trenerių štabo narys Willas Hardy. Jam D.Songaila papasakojo, kokį darbą atliko „Žalgiryje“ trejus pastaruosius metus ir prasitarė, jog norėtų tai tęsti NBA organizacijoje.

„Jis man pasakė, kad pas juos yra laisva individualaus žaidėjų tobulinimo trenerio (Player Development Coach – angl.) vieta, tačiau jokių garantijų nedavė, nes pirmiausiai reikėjo pakalbėti su pagrindiniu treneriu ir komandos vadovu bei pasakyti apie mano kandidatūrą.

Praėjus savaitei po Vasaros lygos, būtent jis man paskambino ir pasakė: jeigu noriu darbo – vieta yra mano“, – savo atsidūrimo „Spurs“ komandoje aplinkybes atskleidė D.Songaila.

REKLAMA

Variantų pasitaikė ir kitų, tačiau lietuvis neabejojo – ši komanda jam bus geriausia vieta dirbti.

Pokyčiai NBA

Į NBA D.Songaila grįžo po septynerių metų pertraukos. Čia jis yra rungtyniavęs 2003–2011 m., kuomet atstovavo Sakramento „Kings“, Čikagos „Bulls“, Vašingtono „Wizards“, Naujojo Orleano „Hornets“ ir Filadelfijos „76ers“ klubams.

Jaudulio grįžtant į geriausią pasaulio lygą D.Songaila neturėjo – jam čia viskas buvo gerai pažįstama, o ir trenerio darbas – nebe nauja patirtis. Vis tik kitos NBA pareigos suteikia naujus įspūdžius.

REKLAMA

„Iš pradžių tas jausmas buvo panašus, nes atskridus susitinki su buvusiai žaidėjais – Timu Duncanu, Manu Ginobili, Mattu Bonneriu – pradedi kalbėti apie praeities rungtynes vienų prieš kitus. Tada suvažiuoja ir dabartiniai komandos žaidėjai, prieš kuriuos dar teko žaisti – ir vėl pokalbiai apie praeitį bei rungtynes, kada žaidėme priešingose komandose.

Tačiau prasidėjus darbui, tas jausmas greitai pasikeičia. Bendrauji su treneriais, gauni klausimų, kaip tau šitas darbas, kaip Eurolyga skiriasi nuo NBA ir t.t.“, – kalbėjo D.Songaila.

Lietuvis pastebi, kad skirtumų nuo dabartinės NBA ir tos, kurioje teko rungtyniauti jam pačiam, yra atsiradę nemažai. Ryškiausiai pasikeitė technologijos, individualių treniruočių dažnis ir organizacijose dirbančių specialistų kiekis.

„Kalbėsiu iš trenerio pusės, o ne iš žaidėjo. Jau ir tais laikais komandos personalas buvo gana didelis, bet dabar jis yra dar padidėjęs 2–3 kartus. Mūsų komandoje yra šeši treneriai, tada dar prisideda 2–3 žaidėjų tobulinimo treneriai, 4–5 vaizdo medžiagos koordinatoriai, 4–5 statistikos ir krepšinio analitikai.

Treniruočių salėje yra įrengta sistema, kuri pastoviai filmuoja ir fiksuoja visus žaidėjų metimus. Po mėnesio treniruočių galima peržiūrėti kiekvieną individualaus žaidėjo metimų skaičių, iš kur tie metimai buvo atlikti, koks yra žaidėjo pataikymo procentas iš skirtingų pozicijų ir t.t. Statistikos ir skaičių yra begalės: ne tik iš treniruočių, bet ir, savaime suprantama, iš rungtynių.

REKLAMA

Visos komandos turi sudėtas sistemas, kainuojančias šimtus tūkstančių dolerių, kurios fiksuoja viską. Žaidėjai rungtynių metu gali bėgti pasiimti „iPad“ ir pasižiūrėti savo klaidas, metimus ar kitką. Rungtynės yra, kaip sakoma, „koduojamos“: mačo ir didžiosios pertraukos metu ar iš karto po rungtynių, jeigu treneris nori žaidėjams parodyti tam tikras atkarpas ar klipus, viskas yra jau paruošta“, – įdomias detales nupasakojo jis.

D.Songailos užduotys „Spurs“ komandoje

Žaidėjų tobulinimo treneris – taip skamba lietuvio pareigos San Antonijuje. Kadangi vien per reguliarųjį sezoną NBA komandos sužaidžia po 82 mačus, laukia ir ilgos kelionės skersai bei išilgai Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), daug laiko treniruotėms komandos neturi.

„Todėl tos individualios treniruotes po 20–30 min. žaidėjams yra svarbios. Ypač tiems, kurie yra jauni ar žaidžia mažiau. Štai čia ir yra mano didžiausia darbo dalis – individualios treniruotės su žaidėjais“, – aiškino D.Songaila.

REKLAMA

Vis tik tokios treniruotės nėra vienintelė jo užduotis – jų 40-metis lietuvis turi ir rungtynių metu.

„Mūsų trenerio asistentai nori žinoti kažkokią statistiką ar informaciją, kurios negauna iš mačo protokolo.

Pavyzdžiui, Ettore Messina nori žinoti mūsų puolimo efektyvumą kiekvienų rungtynių metu, kiti treneriai nori žinoti, kiek kartų mūsų komandos žaidėjas su kamuoliu paliečia baudos aikštelę ir panašiai“, – savo uždavinius nupasakojo jis.

View this post on Instagram

#WFamily 🎩 🤞🏾 #GoDeacs

REKLAMA

A post shared by Justin Gray (@mrjustingray) on

Galimybė mokytis iš unikalaus trenerio

D.Songaila turi privilegiją darbuotis vienoje geriausių NBA organizacijų ir šalia savęs turėti tokį specialistą kaip Greggas Popovičius. Šiuo specialistu jo kolegos bei buvę auklėtiniai gali žavėtis ne tik kaip puikiu savo srities profesionalu, bet ir kaip itin charizmatišku žmogumi.

D.Songaila atskleidė, kad vienu aspektu G.Popovičius išsiskiria nuo visų jo per karjerą sutiktų trenerių.

REKLAMA

„Nepaisant to, kad jis yra labai patyręs ir fantastiškai išmanantis krepšinį treneris, vienas dalykas, ko neteko dar niekada matyti – tai, kad vyriausias treneris tiek daug laiko skiria komandos ar individualių žaidėjų psichologijai.

Komandiniai susitikimai ir pokalbiai ne tik apie praėjusias ar artėjančias rungtynes, bet ir žaidėjų dabartinę psichologinę būseną ar artėjantį etapą. Domėjimasis, kaip jie jaučiasi, ką mąsto ir panašiai.

Jis pastoviai turi kažkokią frazę ar klausimą žaidėjams, kažkokį pamąstymą apie įvairias situacijas“, – sakė D.Songaila, taip pat pridėjęs, jog G.Popovičius parūpina visai komandai ir motyvacinių filmų ar jų ištraukų, kurios įkvėptų kovai.

Svarbiausia Šaro pamoka

Dirbdamas San Antonijuje D.Songaila nepamiršta ir Eurolygos, kurios aktualijas gali mielai aptarti su Ettore Messina, ilgus metus dirbusiu geriausiose Europos komandose.

Nepamiršta jis ir „Žalgirio“, kuriame išmoko daug naudingų pamokų, stebėjo Šarūno Jasikevičiaus progresą, džiaugėsi puikiomis pergalėmis, titulais bei žaidimu finalo ketverte, bet taip pat turėjo pereiti nelengvus adaptacijos prie trenerio pareigų etapus.

REKLAMA

„Pats pirmas ir sunkiausias periodas buvo suvokti, kad aš jau nebe žaidėjas, o treneris, ir žiūrėti, matyti bei analizuoti veiksmus aikštelėje kaip treneriui, o ne kaip žaidėjui. Manau, tą labiausiai ir išmokau iš Šaro: matyti visas žaidėjų pozicijas ir jų veiksmus aikštelėje, o ne tik pavienius krepšininkus.

Dauguma sirgalių žiuri krepšinį ir mato tik tą veiksmą, kuris sukasi aplink kamuolį, o visi kiti dalykai ir smulkmenos, kaip žaidėjų išsidėstymas, užtvaros, derinio paruošimas, veiksmai, nukreipiantys varžovų dėmesį nuo pagrindinio veiksmo, atsitvėrimai, trenerio nurodymu pildymas ir daug kitų detalių lieka nepastebėti.

Kaip treneris tu privalai matyti visa tai“, – kalbėjo D.Songaila.

Už Atlanto neribotam laikui persikėlęs lietuvis pasiilgsta šeimos, draugų, savos šalies, pasivaikščiojimų su vaikais ir šunimis po ąžuolyną bei savaitgalių su šeima sodyboje.

Tačiau savo svarbiausius žmones, visada jį palaikančius, D.Songaila turi šalia ir dabar jis gali koncentruotis į tikslą įsitvirtinti NBA.

O darbas prestižinėje NBA komandoje yra geriausia to pradžia, apie kokią lietuvis tik galėjo pagalvoti.


7 komentarai
Naujausi komentarai (7)
Geriausiai ivertinti (7)
PRO komentarai (2)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti

  • LT žaidėjas