„Žalgiris“ – „Olympiacos“ pirmoji akistata: neišnaudotas „Žalgirio“ rezervas, V.Spanoulio slėpynės ir lemiama B.Davieso svarba serijos baigčiai (20)

Balandžio 19 d., 11:00
B.Daviesas gali tapti lemiamu serijos faktoriumi (Josvydas Elinskas, Fotodiena.lt)
B.Daviesas gali tapti lemiamu serijos faktoriumi (Josvydas Elinskas, Fotodiena.lt)
Algimantas Bružas

Kauno „Žalgirio“ krepšininkams Eurolygos ketvirtfinalio krikštas buvo nervingas, tačiau pergalingas. Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai seriją su Pirėjo „Olympiacos“ pradėjo pergale po pratęsimo 87:78.

Portalas Krepsinis.net, kaip įprasta, pateikia svarbiausius rungtynių akcentus.

Signalas rungtynių pradžioje

To, kas nutiko „Žalgiriui“ rungtynių pradžioje, galima buvo laukti. Tai buvo tikras ketvirtfinalio krikštas daugeliui žalgiriečių. Aikštelėje jie atrodė nervingai, darė klaidas gynyboje, prametė eilę metimų iš patogių padėčių ir leido „Olympiacos“ įgyti ankstyvą 15 taškų persvarą – 8:23.

Aštuonių minučių atkarpoje „Žalgiriui“ buvo labai sunku atsilaikyti prieš „Olympiacos“ aukštaūgių ūgį ir ilgas rankas. Pro šalį skriejo eilė metimų iš po krepšio – buvo gesinami Kevino Pangoso prasiveržimai, nepasižymėjo Beno Udrihas, Vasilije Micičius. Tai buvo signalas, jog „Žalgiris“ turi būti kantresnis ir pavojingesnis, nes žaidžiant tiesmukai, laimėti prieš „Olympiacos“ centimetrus – labai sunku.

REKLAMA

Rungtynes startiniame penkete su specialia užduotimi pradėjo Axelis Toupane'as. Jam teko Vassilio Spanoulio priežiūra. Gynyboje prancūzas tvarkėsi neblogai, bet puolime vaizdas buvo kitoks. A.Toupane'as atrodė vangokas, o tą vienintelį kartą, pabėgęs į greitą ataką, buvo sumaniai pričiuptas patyrusio varžovo. V.Spanoulis akivaizdžiai buvo informuotas, jog A.Toupane'as prasiveržimus mėgsta baigti eurostepu – laiku užsiėmęs poziciją jis privertė prancūzą prasižengti puolime.

Sužaidęs 7 minutes mačo pradžioje antroje pusėje A.Toupane'as įvykius stebėjo nuo atsarginių suolo. Buvo akivaizdu, jog Š.Jasikevičiaus sprendimas pradėti su juo rungtynes nepasiteisino.

„Žalgiris“ siekė atakuoti „Olympiacos“ „centrą“ N.Milutinovą, tačiau ne tiesmukais prasiveržimais prieš jį, o verčiant aukštaūgį susikeisti ginamaisiais ir apleisti baudos aikštelės prieigas. Pagal idėją K.Pangosas ir kiti „Žalgirio“ mažiukai „du prieš du“ situacijose įsiveržę į baudos aikštelę turėdavo neatakuoti, o staigiai manevruoti atgal prie tritaškio linijos, kartu išsitempdami N.Milutinovą.

Tada arti krepšio prieš „Olympiacos“ „mažiukus“ atsidurdavo „Žalgirio“ „centrai“. Belikdavo tik protingai įžaisti ūgio pranašumo situacijas, laiku įvedant jiems kamuolį. Vis tik to padaryti kauniečiams nesisekė. Pavyzdžiui, kamuolį puikioje padėtyje priėmęs Antanas Kavaliauskas kartą prametė iš po krepšio, atakavęs kaire ranka iš dešinės pusės. Be to, K.Pangosas ne kartą vėlėsi į avantiūras, nesėkmingai bandydamas permesti ilgarankį oponentą.

REKLAMA

Reikia pripažinti, kad geriausia Eurolygos gynyba leido žalgiriečiams išsimesti aibę patogių metimų. Vien pirmoje pusėje du patogius tritaškius prametė K.Pangosas, pro šalį skriejo ir trys paruošti Artūro Milaknio tolimi metimai. Tuo tarpu V.Micičius ir Paulius Jankūnas prametė savo metimus iš vidutinio nuotolio.

„Žalgiris“ per pirmąją susitikimo dalį įmetė tik 32 taškus, pataikęs vos 7 iš 23 dvitaškių (30 proc.), kai viso sezono metu žalgiriečiai dvitaškius realizuodavo vienu aukščiausių procentų turnyre.

Tokia prasta atakų realizacija, kurią išvydome susitikimo su „Olympiacos“ pradžioje buvo veikiau įtampos, neprotingo skubėjimo nei kažkuo išskirtinės „Olympiacos“ gynybos pasekmė. Toks buvo ketvirtfinalio krikštas „Žalgirio“ krepšininkams.

Daviesas Daviesas

B.Davieso svarba

Pristabdyti V.Spanoulį bus viena svarbiausių „Žalgirio“ užduočių šiame ketvirtfinalyje ir pirmasis susitikimas parodė, kad tai padaryti yra tikrai įmanoma. Svarbiausia to priežastis – Brandonas Daviesas.

REKLAMA

Sezono pradžioje apie B.Davieso žaidimą galima buvo išgirsti įvairių nuomonių. Kai kurie sakė, jog tai nėra Eurolygos lygio „centras“, nes jam stinga ir ūgio, ir jėgos. Kiti kalbėjo, kad B.Daviesas neturi jokio išskirtinio įgūdžio, kuriuo galėtų būti itin pavojingas. Tada neįtikinamai atrodė amerikiečio žaidimas nugara į krepšį, jis kur kas rečiau imdavosi iniciatyvos atakuoti iš vidutinio nuotolio.

Liūdnai atrodė B.Davieso nuolatinės problemos su pražangomis. Š.Jasikevičius išpylė ne vieną keiksmų tiradą, pykdamas ant amerikiečio dėl jo klaidų gynyboje. Pagrindinis „Žalgirio“ „centras“ neretai atrodė itin pasimetęs savo aikštės pusėje.

Tačiau potencialas gintis agresyviai niekur nedingo. B.Daviesas visada buvo mobilus ir koordinuotas vidurio puolėjas, gebantis gerai atlikti stepautus. Tai buvo viena pagrindinių priežasčių, kodėl su juo buvo pasirašyta sutartis. Š.Jasikevičiaus gynybos filosofijai reikėjo vidurio puolėjo, kuris galėtų stabdyti tokius gynėjus kaip V.Spanoulis.

Tai, ką matome dabar, yra dar vienas pavyzdys, kaip sparčiai krepšininkai progresuoja Š.Jasikevičiaus žinioje. Sezono pradžioje B.Daviesas neretai plaikstėsi taip, kaip Monako komandoje praėjusiame sezone – daug kur vėluodamas, daug kur remdamasis savo atletizmu, o ne protu. Dabar amerikietis apjungė ir atletizmą, ir protą bei nugludino gynybai reikalingus įgūdžius.

REKLAMA

„Žalgirio“ trenerių štabas išmokė šį amerikietį teisingai stepautuoti ir reaguoti gynybinėse rotacijose. Susitikime su „Olympiacos“ B.Daviesas darė klaidų, ypač mačo pradžioje, tačiau ne kartą puikiai stabdė V.Spanoulio manevrus, o išsikeitęs, privertė varžovų lyderį mesti sudėtingus metimus. Be to, amerikietis užgesino net tris varžovų išpuolius blokais, taip įrodydamas, kad turi potencialo ir kaip krepšio protektorius.

Pirmose serijos rungtynėse V.Spanoulis sužaidė 37 minutes, per kurias įmetė 25 taškus (3/6 dvit., 5/12 trit., 4/6 baud.), atliko 9 rezultatyvius perdavimus ir 6 sykius suklydo. Teigti, jog „Žalgiriui“ pavyko išjungti graiką iš žaidimo, būtų neteisinga. Tačiau antroje susitikimo dalyje, ypač ketvirtajame kėlinyje ir pratęsime, V.Spanoulis neretai gramzdino savo komandą pernelyg egoistiškais veiksmais.

Aibė „Olympiacos“ atakų baigdavosi sudėtingais V.Spanoulio metimais, su kuriais „Žalgiris“ gali gyventi. Graikas yra labai pavojingas metikas, tačiau kur kas svarbiau „Žalgiriui“ neleisti jam įsiveržti į baudos aikštelę ir kurti komandos draugams.

Ir to tikslo siekiant B.Daviesas bus nepamainomas. Amerikiečio tikslūs stepautai bei gynyba vienas prieš vieną perimetre, išsikeitus, šioje serijoje gali lemti labai daug.

REKLAMA

„Žalgirio“ rezervas

Vienas iš pagrindinių „Žalgirio“ ginklų prieš „Olympiacos“ – P.Jankūno pikenpopai ir metimai iš vidutinio nuotolio. Šis ginklas ypatingai gerai veikia prieš gynybos sistemą, kurią propaguoja Pirėjo komanda.

„Olympiacos“ „du prieš du“ situacijose ginasi pasyviai, kas reiškia, kad besiginantis aukštaūgis yra atsitraukęs baudos aikštelėje, jog sustabdytų įsiveržusį varžovų gynėją. Be to, jam reikia ir saugoti oponentų aukštaūgių įkirtimus ir neleisti nei jiems, nei gynėjams užbaigti atakų metimais iš po krepšio. Pirėjo ekipa tam turi N.Milutinovą, kuris yra vienas geriausių krepšio protektorių Eurolygoje.

Ši gynybinė sistema yra itin pažeidžiama prieš pikenpopus. Gynėjui (pavyzdžiui, K.Pangosui) įsiveržus į baudos aikštelę, sutraukiamas besiginančio aukštaūgio (pavyzdžiui, N.Milutinovo) dėmesys. Tuo metu užtvarą statęs P.Jankūnas, užuot kirtęs link krepšio, gali atšokti tolėliau – ten, kur yra laisva erdvė. K.Pangosui belieka tiksliai perskaityti situaciją, ką jis puikiai sugeba, ir atlikti perdavimą atšokusiam kapitonui.

Pirmojoje ketvirtfinalio akistatoje P.Jankūnas sužaidė kelis pikenpopus, kuriais įgijo patogią progą mesti iš vidutinio nuotolio. Vis tik tų progų kapitonas taškais nekonvertavo. Tikslą pasiekė tik 2 iš 7 P.Jankūno dvitaškių, o rungtynes jis baigė su 4 taškais ir 7 atkovotais kamuoliais per 32 minutes.

REKLAMA

Užuot realizavęs pikenpopus, P.Jankūnas pratęsimo metu pasijuto Kareemu Abdul Jabbaru, kai įsiveržęs pataikė labai sudėtingą kablį per Georgios Printezį. Po rungtynių aukštaūgis juokavo, kad kai nekrenta savi metimai, reikia remtis tokiais. Tie savi metimai yra metimai iš vidutinio nuotolio pikenpopuose. Jei artėjančiose rungtynėse P.Jankūnas pradės juos pataikyti, „Žalgiriui“ puolime bus gerokai lengviau.

Tiesa ta, kad ilgą laiką reguliariajame sezone tai buvo vienas pagrindinių kauniečių ginklų, o K.Pangoso ir P.Jankūno tandemas buvo tvirčiausias visame turnyre. Iki reguliariojo sezono pabaigos nebuvo kitos tokios dviejų žaidėjų poros, kurioje gynėjas būtų tiek kartų rezultatyviai asistavęs aukštaūgiui. Tik sezono pabaigoje pagal šį rodiklį „Žalgirio“ tandemą aplenkė Nickas Calathesas bei Jamesas Gistas.

Sezono pabaigoje ši jungtis apsitrynė, sumažėjo ir rezultatyvių P.Jankūno pikenpopų. Šis „Žalgirio“ puolimo elementas yra rezervas, kurio tikrai prireiks antrosiose serijos rungtynėse.

Spanoulis Spanoulis

V.Spanoulio slėpynės

Jei „Olympiacos“ nori pateisinti serijos favoritų statusą, Ioanniui Sfairopoulosui teks sugalvoti, kaip gynyboje paslėpti V.Spanoulį. Pirmajame serijos mače to padaryti nepavyko.

V.Spanoulis yra neabejotinas „Olympiacos“ lyderis puolime, tačiau 35-erių graikas yra tuo pačiu ir tikras galvos skausmas komandos vyr. treneriui. I.Sfairopoulosui tenka slapstyti savo žvaigždę gynyboje, jog varžovams būtų kuo sunkiau pasinaudoti V.Spanoulio problemomis prie savojo krepšio.

Š.Jasikevičius vėl atakavo graiką ir tai darė įvairiais būdais. Pavyzdžiui, trečiojo kėlinio pradžioje V.Spanouliui buvo patikėta V.Micičiaus priežiūra. Ką darė „Žalgiris“? Iškart ėmė žaisti kombinacijas, kurios skirtos sužaisti per serbą „ant ūselio“ arba įvesti jam kamuolį po krepšiu. Be to, V.Micičius buvo agresyvus ir ankstyvuose pikenroluose, kurių metu V.Spanoulis strigdavo „Žalgirio“ aukštaūgių užtvarose.

I.Sfairopoulosas reagavo ir perstūmė V.Spanoulį ant A.Milaknio. Tai matydamas Š.Jasikevičius nieko nelaukė ir nurodė K.Pangosui žaisti kombinacijas, kurios išvestų A.Milaknį metimui iš tolimojo nuotolio. Netrukus V.Spanouliui, kuris turi atlaikyti didžiulį krūvį puolime, laikydamas visą „Olympiacos“ žaidimą savo rankose, 24 sekundes tenka gainioti geriausią „Žalgirio“ metiką, sumaniai manevruojantį tarp aukštaūgių užtvarų. Pragariškas darbas.

Nenuostabu, kad neretai V.Spanoulis gerokai atsilikdavo, o iš užtvaros išlindęs A.Milaknis atakuodavo visiškai laisvas. „Žalgirio“ snaiperis išmetė 10 tritaškių ir pataikė 4. Keli iš jų, pavyzdžiui ketvirtojo kėlinio pradžioje, kai „Olympiacos“ buvo įgijusi 6 taškų persvarą (63:57), buvo labai svarbus.

Pratęsime V.Spanouliui perėmus K.Pangosą, kanadietis sužaidė labai gudriai. Laukdamas aukštaūgio užtvaros, jis atliko staigią verpstę į priešingą pusę ir tam V.Spanoulis nebuvo pasirengęs. Graikas pažeidė taisykles, o K.Pangosas įtvirtino „Žalgirio“ pranašumą, likus žaisti pusantros minutės (82:76).

I.Sfairopoulosas žino, kad „Žalgiris“ V.Spanoulio „Olympiacos“ aikštės pusėje ieškos ir toliau. Laiko sugalvoti, kaip tą problemą išspręsti, labai mažai. Pasižiūrėsime, kokių veiksmų imsis varžovai.

Atkovoti kamuoliai

Pirmosios serijos rungtynės parodė, kad šioje akistatoje labai daug lems fiziškumas ir kovingumas. Didžiąją rungtynių dalį, išskyrus atkarpą trečiajame kėlinyje, „Žalgiris“ atlaikė „Olympiacos“ fiziškumą ir neretai net pranoko savo varžovus. Tai atspindi atkovotų kamuolių statistika.

„Žalgiris“ puolime sugriebė 14 kamuolių, o labiausiai pasižymėjo B.Daviesas, kurio energija buvo įspūdinga. „Centras“ atkovojo 6 kamuolius puolime ir pasiekė geriausią asmeninį rezultatą kol kas trumpoje karjeroje Eurolygoje. Antrieji šansai, kuriuos kūrė amerikietis, palaikė žalgiriečių gyvybę mačo pradžioje, kai visa kita puolime neveikė.

Įdomu tai, kad „Olympiacos“ statistiškai yra geriausiai dėl kamuolių po savuoju krepšiu kovojanti komanda turnyre, tad 16 „Žalgirio“ atkovotų kamuolių puolime atrodo dar įspūdingiau.

Vis tik „Olympiacos“ po „Žalgirio“ lenta sugriebė 12, o tas pats B.Daviesas atkovojo tik 2 kamuolius po sėkmingos gynybos per 34 aikštelėje praleistas minutes. Tai yra pernelyg mažai.

Kova dėl kamuolių šioje serijoje gali lemti išties daug. „Žalgiriui“ tai tarsi draudimo polisas, jei pro šalį skrieja metimai, o veiksmai puolime stringa. Tuo pačiu reikia pripažinti, kad „Olympiacos“ aukštaūgių linija yra labai galinga ir ją būtina atitverti prie savojo krepšio.

Tikėtis, jog „Žalgiris“ vėl atkovos tiek daug kamuolių puolime prieš geriausiai po savuoju krepšiu besidarbuojantį varžovą Eurolygoje, būtų neracionalu, tačiau labai svarbu, jog tokie žaidėjai kaip N.Milutinovas, G.Printezis ar Ioannis Papapetrou, atkovojęs net 5 kamuolius puolime pirmojoje akistatoje, nekartotų netaiklių „Olympiacos“ metimų.

Pirmasis serijos mačas parodė, kad „Žalgiris“ puikiai išanalizavo „Olympiacos“ veiksmus puolime ir varžovams suteikia mažai galimybių atakuoti laisviems. Jei žalgiriečiai sėkmingą gynybą vainikuos užtikrinta kova dėl kamuolių, ši serija gali baigtis labai maloniu siurprizu.


20 komentarai
Naujausi komentarai (20)
Geriausiai ivertinti (20)
PRO komentarai (2)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti
Nervingo ALBA egzamino „Rytas“ neišlaikė – palūžo pratęsime FOTOGALERIJA (293)video
Vakar 18:00
Europos taurės „Top 16“ etape Vilniaus „Ryto“ komanda (1/2) patyrė pralaimėjimą ir namuose po dramatiškos kovos 86:94 (15:13, 21:20, 21:20, 22:24, 7:15) krito prieš Berlyno ALBA (2/1). Ją pratęsime į priekį vedė Rokas Giedraitis, rinkęs lemiamus taškus.
Rezultatai
2019 sausio 16 d.
Ratiopharm 81:84 Lokomotiv-Kuban Europos taurė
Skyliners 58:70 ASVEL Europos taurė
Rytas 86:94 ALBA Europos taurė
Lietkabelis 84:67 Brose Bamberg FIBA Čempionų lyga
Unics 105:70 Cedevita Europos taurė
Lakers 107:100 Bulls NBA
Nuggets 111:142 Golden State Warriors NBA
Bucks 124:86 Heat NBA
Hawks 142:126 Thunder NBA
Pacers 131:97 Suns NBA
76ers 149:107 Timberwolves NBA
2019 sausio 15 d.
Unicaja 79:72 Limoges CSP Europos taurė
SIG 80:90 Neptūnas FIBA Čempionų lyga
Partizan 68:72 Monaco Europos taurė

Daugiau rezultatų

Lentelės

LKL 2018/2019

Vieta Komanda Prg. Prl.
1 Žalgiris 16 2
2 Neptūnas 14 4
3 Rytas 14 4
4 Lietkabelis 10 8
5 Pieno žvaigždės 9 9
6 Juventus 7 11
7 SkyCop 7 11
8 Dzūkija 6 12
9 Nevėžis 4 14
10 Šiauliai 3 15

Eurolyga

Vieta Komanda Prg. Prl.
1 Fenerbahče 16 2
2 Real 15 3
3 CSKA 13 5
4 Anadolu Efes 12 6
5 Olympiacos 11 7
6 Barcelona Lassa 11 7
7 Bayern 9 9
8 AX Armani 8 10
9 Panathinaikos 8 10
10 Baskonia 8 10
11 Žalgiris 7 11
12 Chimki 7 11
13 Maccabi 7 11
14 Gran Canaria 6 12
15 Budučnost 4 14
16 Daruššafaka 2 16
Daugiau
Dienos citata

Charlesas Oakley :

Kietu žaidimu pasižymėdavęs 203 cm ūgio amerikietis sukritikavo dabartinius lygos krepšininkus.

Daugiau citatų

Daugiau naujienų


Apklausa

Kaip vertinate naująjį „Žalgirio“ pirkinį D.Thompsoną?

Balsuoti Archyvas