„Žalgiris“ – CSKA: M.Schillerio naujovės, pirmojo kėlinio sindromas ir žalgiriečių jėgų rezervai (3)

Lapkričio 18 d., 10:00
MGrigonis vedė savo komandą į priekį (BNS nuotr.)
MGrigonis vedė savo komandą į priekį (BNS nuotr.)
Edgaras Pulkovskis

Kauno „Žalgirio“ komanda Eurolygoje patyrė nesėkmę, kai antradienį 78:87 nusileido Maskvos CSKA krepšininkams. Portalas Krepsinis.net pateikia įdomiausius dvikovos akcentus.

Dar viena prasta pradžia. „Žalgiris“ yra blogiausiai per pirmąjį kėlinį besiginanti Eurolygos komanda ir šįkart šią savo etiketę pateisino – praleido net 26 taškus, kas yra daugiausiai per visą mačą. Šįkart didžiausia problema buvo varžovų atkovoti kamuoliai puolime, kurių jie sugriebė 5 ir pavertė 8 taškais. Per likusius 3 ketvirčius svečiai savo metimus kartojo 6 sykius, bet pelnė vos 5 taškus, tad šią problemą pavyko eliminuoti jau antrajame ketvirtyje. Kontrastingai atrodė atliktų metimų skaičius – 18:10 CSKA naudai po pirmojo ketvirčio. Prie to prisidėjo ir žalgiriečių 5 prarasti kamuoliai, kurie neleido bent jau atlikti bandymo pelnyti taškus. Nesunku paskaičiuoti, kad per pirmąsias 10 minučių žalgiriečiams varžovai vidutiniškai įmeta 22,2 taško.

REKLAMA

Puolime „Žalgiris“ buvo tradiciškai pasiruošęs atakuoti Nikolą Milutinovą „du prieš du“ situacijose, bet Joffrey Lauvergne‘as bandė pralaužti serbo gynybą puskabliais, kurie nebuvo tikslūs, nes permesti 213 cm ūgio varžovą nėra lengva užduotis. Tuo tarpu Marius Grigonis „vienas prieš vieną“ naudojosi savo greičio privalumais prieš Nikitą Kurbanovą ir tai tikrai veikė, kuris per 6 minutes susirinko dvi asmenines pražangas.

Pirmą kartą Martinas Schilleris nusprendė pakeisti startinį penketuką, kuriame atsidūrė Paulius Jankūnas, užėmęs Nigelo Hayeso vietą. Kapitonas buvo paruoštas kovai su Tornike Shengelia, nes yra fiziškai tvirtesnis ir gali geriau susitvarkyti su oponento žaidimu arti krepšio. Kartvelas iškart ėmė atakuoti P.Jankūną, bet pirmi metimai skriejo pro šalį, o pirmus taškus jis pelnė jau N.Hayesui žengus ant parketo.

REKLAMA

Prabudęs „Žalgiris“. Antrajame kėlinyje sužaidus 5 minutes kauniečiai buvo įmetę tik 22 taškus ir turėjo jau 15 taškų deficitą, o gynyba vėl buvo tokia, kurią varžovai gliaudė ataka po atakos. Vis dėlto po minutės pertraukėlės „Žalgirio“ žaidėjai grįžo gerokai piktesni ir pasiūlė varžovams daugiau kontakto, o sulig pagerėjusia gynyba atsirišo rankos ir puolime, kai po dviejų iš eilės N.Hayeso tritaškių buvo priartėta – 37:42.

Dar viena M.Schillerio naujovė – N.Hayesas pirmą kartą buvo panaudotas lengvojo krašto puolėjo pozicijoje tam, kad galėtų stabdyti Willą Clyburną. Tiesa, amerikietis žaidė trumpas atkarpas ir buvo epizodų, kur jis nesusitvarkė su varžovu, bet buvo ir atakų, kur atstovėjo prieš nugara į krepšį bandžiusį žaisti W.Clyburną.

Trečioji naujiena – išmėginta 1–3–1 zoninė gynyba. Vėlgi, ją „Žalgiris“ taikė trumpomis atkarpomis ir dažniausiai po minutės pertraukėlės, kai varžovai tam nebuvo pasiruošę. Akivaizdu, kad tokiame aukštame lygyje ilgai gintis zona sėkmingai neįmanoma, nes varžovai greitai prisitaiko ir renka taškus, bet netikėtumo faktoriui ši sistema gerai tinka.

Koją kišusios pražangos. CSKA yra daugiausiai pražangų išprovokuojanti komanda Eurolygoje ir šįkart savo vardą pateisino (24), bet lygiai tiek pat sykių ir patys maskviečiai pažeidė taisykles. Tiesa, didelių problemų dėl to Dimitris Itoudis neturėjo, nebent Danielis Hackettas buvo priverstinai keičiamas trečiojo ir ketvirtojo ketvirčio pradžiose, kai atitinkamai gavo 3 bei 4 pražangas.

REKLAMA

Kur kas skaudžiau pražangos smogė „Žalgiriui“ – Augustine‘as Rubitas antrajame kėlinyje puikiai baudė varžovus puolime ir buvo sumetęs 9 taškus, bet trečiajame kėlinyje sužaidus beveik 2 minutes gavo 4-ąją pražangą, kuri ilgam pasodino jį ant suolo – amerikietis grįžo tik 36-ąją minutę, kai jau buvo gerokai atšalęs.

Dar apmaudžiau atrodė M.Grigonio dvi pražangos per vieną ataką trečiojo ketvirčio starte – abi situacijos buvo labai apmaudžios, ypatingai antroji, kai N.Milutinovas ir lietuvis skubėjo prie atšokusio kamuolio ir būtent mūsiškiui buvo fiksuotas taisyklių pažeidimas. Ant suolo keliavęs M.Grigonis garsiai išrėkė savo nusivylimą ir tai girdėjo visi arenoje buvo žmonės.

Be savo vedlio likęs „Žalgiris“ vertas pagyrų už parodytą žaidimą trečiajame kėlinyje, kai sugebėjo atsilaikyti ir oponentai nuo tada, kai M.Grigonis sėdo ant suolo, savo pranašumą padidino vos 2 taškais. Tuomet pagelbėjo Luko Lekavičiaus ir Thomaso Walkupo 4 taškai, Artūro Milaknio tritaškis.

REKLAMA

CSKA meistriškumas. Ketvirtajame kėlinyje pamatėme, kodėl CSKA turi W.Clyburną ir Mike‘ą Jamesą. Abu žaidėjai per pirmus du kėlinius buvo menkai pastebimi – atitinkamai turėjo 7 ir 5 taškus. Per trečiąjį ketvirtį W.Clyburnas nepasižymėjo, bet tada komandą į priekį ėmė tempti M.Jamesas, įmetęs 9. Abu legionieriai savo žodį tarė tada, kai „Žalgiris“ ėmė minti savo varžovams ant kulnų.

Ketvirtajame kėlinyje prabėgus 2,5 minutės aikštės šeimininkai priartėjo iki vieno tikslaus metimo (64:66), o CSKA ataka užstrigo, bet sulig sirena W.Clyburnas įskraidino tritaškį, o po nesėkmingos „Žalgirio“ atakos M.Jamesas savo firminiu judesiu susikūrė erdvės ir pridėjo dar vieną tolimą metimą – 72:64.

Dar sykį „Žalgiris“ atsitiesė likus rungtyniauti 2,5 minutės (74:76) ir tada vėl sudėtingą tritaškį įmetė W.Clyburnas – 79:74. Likus 69 sekundėms Paulius Jankūnas meistriškai pergudravo T.Shengelia ir išprovokavo šio pražangą bei savo pirmaisiais taškais nuo baudų metimo linijos intrigą padidino iki maksimumo – 78:79. Tuomet ir vėl suveikė M.Jameso meistriškumas, kuris pataikė tritaškį būdamas gerokai atsitraukęs nuo linijos – 82:78. „Žalgirio“ ataka baigėsi nesėkmingai epizode, kai Rokas Jokubaitis turėjo mesti į krepšį, bet pasirinko dar vieną ir nereikalingą perdavimą, kuris lėmė klaidą. M.Jamesas sumetė baudas, o paskutinėmis mačo sekundėmis paleido tritaškį per M.Grigonį bei nusisuko, kai dar kamuolys nebuvo pasiekęs krepšio, kadangi jautė, jog tai bus dar vienas tikslus šūvis.

REKLAMA

Tokiuose epizoduose negalima kaltinti nė vieno „Žalgirio“ žaidėjo, kadangi buvo ginamasi tikrai gerai – tiesiog CSKA amerikiečiai yra aukščiausio lygio meistrai. Tokie M.Jameso šūviai tikrai nestebina, kadangi jis Eurolygoje yra vienas geriausių gynėjų. Šįkart jis sumetė 5 iš 6 ir ištraukė CSKA, bet pasitaikys mačų, kai prames ir jo ekipa pralaimės.

Išvada. „Žalgiris“ šiose rungtynėse parodė tiek naujovių, kiek jų nematėme per aštuonis prieš tai vykusius Eurolygos mačus kartu sudėjus. Tai rodo, kad M.Schilleris nėra aklai įsikibęs savo idėjų ir ieško sprendimų, kadangi praėjusios savaitės spyris į užpakalį Tel Avive tikrai privertė specialistą susimąstyti. Džiugu, kad „Žalgiris“ parodė kitokį veidą ir 25 minutes demonstravo brandų krepšinį net ir prieš tokį grėsmingą varžovą.

Praleisti 87 taškai yra daug, tačiau nereiškia pamiršti, kiek daug talento turi CSKA. Šįkart „Žalgiris“ protingai rizikavo palikdamas jaunuolį Ivaną Uchovą, kuris pataikė 1 tritaškį iš 6 arba suteikdamas laisvės toliau nuo krepšio T.Shengelijai, kuris pataikė 1 tritaškį iš 1, bet prametė vidutinių metimų ir ne kartą „įlipo į medį“, kai atsitraukęs varžovas buvo pasiruošęs užkirsti kelią šio aukštaūgio prasiveržimui. Beje, su T.Shengelija „Žalgiris“ tikrai susitvarkė gerai – 7 taškais ir 3 naudingumo balai per 25 minutes. Problema išlieka gynybos rotacijos, kai žalgiriečiai dvigubina pavojingiausius oponentų žaidėjus ir šiems nusimetus kamuolį lieka didelės skylės. Ties čia dar reikės padirbėti. Taip pat būtina geriau sužaisti pirmąjį rungtynių kėlinį, nes varžovai pajunta žaidimo skonį ir juos stabdyti tampa sudėtingiau. Galbūt ateityje „Žalgiris“ pradės rungtynes ne su S.Vasturia, o, pavyzdžiui, N.Hayesu lengvojo krašto pozicijoje.

REKLAMA

Dar vienas dalykas, kritęs į akis, yra tas, kad per paskutines dvi minutes M.Grigonis negavo kamuolio tam, jog galėtų spręsti atakų pabaigas, nors buvo geriausias komandos žaidėjas. Kai M.Jamesas ir W.Clyburnas sprendė dvikovos likimą, M.Grigonis tokios privilegijos neturėjo ir tai jau yra akmenėlis į M.Schillerio taktinį daržą.

Sunku pasakyti, „kas būtų, jeigu būtų“, bet kartais atrodo, kad žalgiriečiai ima jausti ir jėgų rezervo trūkumą, kai sekmadienį su Prienų „CBet“ turėjo padirbėti nemažai minučių ir laukė mačas jau po 48 valandų. N.Hayesas ar tas pats L.Lekavičius neatrodo tokie energingai kaip prieš kelias savaites.Čia vėlgi reikia atkreipti dėmesį į tai, kad vietinėse pirmenybėse rungtyniauja pagrindiniai žaidėjai, o Marekas Blaževičius ar Karolis Lukošiūnas savo šansų sulaukia retai, nors ir su jais ant parketo komanda būtų pajėgi nugalėti LKL vidutiniokes. Reikia tikėtis, kad rungtynėms Milane jėgų užteks ir ten „Žalgiris“ bus toks pats konkurencingas bei pasieks pergalę.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


3 komentarai
Naujausi komentarai (3)
Geriausiai ivertinti (3)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti