Tai, ko šiemet neišvydome: emocingiausios ir įsimintiniausios pastarojo dešimtmečio LKL atkrintamųjų serijos (2)

R.Kurtinaitis turėjo galvos skausmo su legionieriais Vilniuje (BNS nuotr.)
Gabrielė Miknevičiūtė

Šiemet Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe–LKL“) kovos baigėsi gerokai anksčiau, nei įprasta, tad atkrintamųjų nesulaukėme. Vis tik Krepsinis.net portalas kviečia prisiminti, kokias įdomias atkrintamųjų serijas esame matę ne taip ir seniai – per pastarąjį dešimtmetį.

2012–2013 m. kova dėl bronzos: Klaipėdos „Neptūnas“ 3:2 „Prienai“

Čia – tie laikai, kuomet Prienų klubas išgyveno šlovę ir pakilimą. Dvejus metus iki tol Virginijaus Šeškaus auklėtiniai iškovojo LKL bronzos medalius, nugalėję „Šiaulius“ bei Utenos „Juventus“, o šiais metais jų laukė Klaipėdos „Neptūnas“.

Tiek Prienų, tiek Klaipėdos komanda pusfinalyje šansų neturėjo – 0:2 nusileido Vilniaus „Lietuvos rytui“ ir Kauno „Žalgiriui“, tuo tarpu mažojo finalo serijoje prireikė net penkerių rungtynių.

Pirmą tarpusavio susitikimą namie laimėjo prieniškiai (78:67), bet jau antrajame intriga kilo aukštyn. Gediminas Orelikas lygino rezultatą ir taip išplėšė pratęsimą, o per atkaklias paskutines minutes jis svarbiu metu klydo, o Artūras Milaknis prametė. Galiausiai „Neptūnas“ pergalę išsaugojo (84:82).

Komandos grįžo į Prienus ir dar likus 3 minutėms „Neptūnas“ turėjo 8 taškų pranašumą (83:75), tačiau jį iššvaistė, kuomet varžovai paleido kelis tolimus metimus. Vis tik pergalę išsaugoti pavyko, tad „Prienų“ laukė gyvybės ir mirties kova pajūryje. Deividas Gailius žaidė stulbinantį mačą, pelnė 28 taškus, bet ir vėl ryškiu buvęs A.Milaknio, G.Oreliko ir Artūro Valeikos trio išplėšė penktąjį mūšį. Ir čia „Neptūnas“ situaciją kontroliavo bei po ilgosios pertraukos neleido prieniškiams pakovoti labiau – 86:72.

Taip „Neptūnas“ pirmąkart istorijoje iškovojo LKL bronzą.

„Prienai“ mums sugadino šventę Klaipėdoje, o mes, kaip tikri lietuviai, sugadinome jiems šventę Prienuose“, – po saldžios pergalės šypsojosi „Neptūną“ treniravęs Kazys Maksvytis.

2013–2014 m. pusfinalis: Kauno „Žalgiris“ 2:1 Vilniaus „Lietuvos rytas“

Laikai, kokių nebuvo jau seniai: šį sezoną Kauno „Žalgiris“ LKL reguliariajame sezone liko vos ketvirtas, Vilniaus „Lietuvos rytas“ – pirmas, todėl šių komandų akistata įvyko jau pusfinalyje.

„Žalgirio“ sudėtyje tada buvo Šarūnas Jasikevičius, Robertas Javtokas, Justinas Dentmonas, Martynas Pocius, „Ryte“ žaidė Darius Songaila, Antanas Kavaliauskas, Renaldas Seibutis, Martynas Gecevičius.

Pirmos tarpusavio rungtynės žadėjo daug: dar likus pusantros minutės buvo lygu, o D.Songaila išvedė į priekį vilniečius (85:83). Pauliaus Jankūno ir J.Dentmono pramesti metimai nebeleido „Žalgiriui“ išplėšti pergalės ir M.Gecevičius ją įtvirtino sostinės klubui – 90:85.

Vis tik kauniečiai revanšą pasiekė savo mieste: nors Šaras surinko -8 naudingumo balus, J.Dentmonas kompensavo jo stoką, pelnęs 18 taškų, tiek pat pridėjo R.Javtokas, o P.Jankūnas atkovojo 15 kamuolių, tuo tarpu vien Juano Palacioso „Lietuvos rytui“ nepakako – pralaimėta buvo 57:72.

Trečiasis mačas priminė pirmąjį – buvo toks pats įdomus ir vilniečiai turėjo gerą progą pateisinti geriausios reguliaraus sezono komandos vardą. Antanui Kavaliauskui skirtumą sumažinus iki taško (71:72), Zabiano Dowdello metimai buvo netikslūs – dukart. Nors P.Jankūnas prasižengė, D.Songaila baudų sumesti nesugebėjo, nors jos būtų persvėrusios rezultatą. Taip pat ranka drebėjo ir Omarui Cookui, tad pakako vieno R.Javtoko baudos metimo, kad „Žalgiris“ nepaleistų pergalės.

Finale „Žalgiris“ 4:2 pranoko „Neptūną“ ir šį sezoną pirmąkart karjeroje Š.Jasikevičius tapo LKL čempionu.

2014–2015 m. kova dėl bronzos: Klaipėdos „Neptūnas“ 2:3 Utenos „Juventus“

„Neptūnas“ jau buvo žinojęs, ką reiškia tapti LKL bronziniais prizininkais, tuo tarpu Utenos klubas – dar ne. Kuklesnė Utenos komanda pirmą mačą pralaimėjo, bet jau antrajame kibo į atlapus ir užtikrintai nugalėjo „Neptūną“ – 76:66.

„Bet kokiu atveju, „Neptūnas“ yra šios serijos favoritas“, – net ir po laimėjimo sakė „Juventus“ treniravęs Dainius Adomaitis.

Vis tik pasitikėjimą „Juventus“ pajuto ir į Klaipėdą šįkart vyko drąsiai: iki ketvirtojo kėlinio vidurio komandos žengė lygiai, kol Rashaunas Broadusas ir Arvydas Šikšnius neėmė traukti į priekį Utenos klubo – 75:64. Kai LKL finalas jau buvo pasibaigęs, kovoje dėl bronzos liko du mačai: atsitiesęs „Neptūnas“ išplėšė penktąjį ir vėl į namų areną vyko su tikslu nenuvilti sirgalių.

Tačiau nusivylimas vis tik laukė. Jau pirmame kėlinyje pabėgę uteniškiai taip ir neleido šeimininkams jų pavyti – pirmavo iki paskutinės minutės, galiausiai 84:69 iškovodami pirmą istorijoje bronzą. R.Broadusas prie pergalės pridėjo 25 taškus ir 10 rezultatyvių perdavimų, A.Šikšnius pelnė 20 taškų.

„Utena laimėjo pelnytai. Būna tokių nemalonių dalykų karjeroje ir ši situacija viena iš tokių“, – pripažino K.Maksvytis.

2015–2016 m. pusfinalis: Vilniaus „Lietuvos rytas“ 2:3 Klaipėdos „Neptūnas“

Šią pusfinalio seriją „Neptūnas“ pradėjo nusiteikęs rimtai: Vilniuje laimėjo 83:71, o namuose – 70:68, tad taip įspraudė į kampą sostinės klubą, kuris teisės klysti nebeturėjo.

Likę trys tarpusavio mačai buvo tiesiog svajonė krepšinio gerbėjams, nes buvo atkaklūs iki paskutinės sekundės. Namie „Rytas“ su Deividu Gailiumi ir Adu Juškevičiumi priešakyje revanšavosi (66:64), tuo tarpu Klaipėdoje, likus 2 minutėms iki susitikimo pabaigos, šeimininkai atsiliko tik 66:67.

G.Orelikas ir Artūras Gudaitis pelnė svarbius taškus, tačiau Travisas Baderis smeigė tritaškį. Jerai’aus Granto baudų metimai vėl lygino rezultatą (71:71), bet K.Browno ir D.Gailiaus baudos „Lietuvos rytą“ artino prie laimėjimo. Kai J.Grantas galėjo vėl lygini rezultatą, jis pataikė tik vieną baudą, atiduodamas pergalę varžovams 73:74.

Penktojo pusfinalio mačo dar iki šiol pamiršti negali Tomas Pačėsas, vis minintis jį kaip apmaudų savo karjeros epizodą. Likus 9 sekundėms Mindaugui Lukauskiui fiksuota pražanga, o Danielis Ewingas pataikė baudos metimus, kurie tapo lemtingais – išplėšė „Neptūnui“ pergalę ir vietą finale.

2016–2017 m. pusfinalis: Vilniaus „Lietuvos rytas“ 1:3 Panevėžio „Lietkabelis“

Šį serija tapo didžiuliu galvos skausmu Rimui Kurtinaičiui, kuriam niekaip nepavyko pažaboti legionierių. Pirmąjį mačą vilniečiai laimėjo 96:85, bet tai buvo viskas.

Jau antrajame susitikime „Lietkabelis“ buvo nepavejamas (90:73), o trečiajame Lorenzo Williamsas ir Mindaugas Lukauskis leido „Lietkabeliui“ atsidurti per žingsnį nuo sensacijos.

„Marozu gimęs – Gordonu netapsi“, – toks plakatas, skirtas Žygimantui Skučui, kilo „Lietuvos ryto“ arenoje, tuo tarpu Panevėžyje sirgaliai paruošė kitą atsaką: „Žygis irgi žmogus“.

Vis tik į Panevėžį atsitiesti vykęs „Lietuvos rytas“ buvo pasmerktas – 86:77 triumfavo panevėžiečiai, o R.Kurtinaitis po mačo atvirai rėžė, ką galvoja.

„Sėkmė aplanko geresnius. Viską lemia meistriškumas. Neturiu kaip pasiteisinti, kodėl nuolat prametame po 10 baudų metimų. „Lietkabelis“ įmetė 90 procentų, mes įmetėm 50 procentų. Nežinau, ar tai psichologija, ar kas. Nekalbu apie Gordoną, kuris lemiamais momentais labiau savimi grožisi ir renka technines pražangas, o ne dirba dėl komandos.

„Lietuvos rytas“ nebėra ta komanda, kuri buvo prieš keletą metų, liko tik pavadinimas. Nebėra to lygio, kuris lygiuotųsi į „Žalgirį“, tai yra komanda ir tiek“, – rėžė treneris, pasipiktinęs ir legionierių naktiniais žygiais.

Galiausiai keturi amerikiečiai buvo nušalinti nuo klubo ir mažajame finale sostinės ekipa kovėsi be jų.

2017–2018 m. pusfinalis: Vilniaus „Lietuvos rytas“ 3:2 Klaipėdos „Neptūnas“

Vilniaus komanda dvejus metus buvo nežaidusi LKL finale, tad šis sezonas buvo šansas pagaliau grįžti į pajėgiausių ekipų antrąją poziciją.

Siurprizas arba ne siurprizas buvo užfiksuotas iškart: „Neptūnas“ Vilniuje smogė šeimininkams, bet patys namuose gavo dar skaudesnį smūgį – pataikė 2 tritaškius iš 25 ir buvo sutriuškinti net 49:67. Ir trečiame mače klaipėdiečiai turėjo tą pačią problemą, o Mindaugo Lukauskio lyderystė bei Roko Giedraičio tritaškis įspraudė į kampą „Neptūną“ pralaimėta buvo vėl – 67:74.

Prieš pat ketvirtą tarpusavio susitikimą be skandalų apsieita nebuvo – pasirodė naujienos, kad nepaisant rezultato R.Kurtinaitis paliks Vilnių, o jo vietą užims D.Adomaitis. Tai treneris sužinojo tik iš spaudos. „Neptūnas“ atsigavo ir serijos rezultatą lygino, tuo tarpu R.Kurtinaitis neslėpė – išgirsti tokias naujienas atsakingu metu malonu nebuvo.

„Dirbu, esu samdomas darbuotojas. Siekiu savo tikslų ir bandysiu juos įgyvendinti“, – pernelyg veltis į situaciją nenorėjo jis, tačiau dieną po rungtynių pratrūko.

„Man keista, kad kada mes serijoje pirmaujame laimėję du mačus iš eilės ir su pakilia nuotaika važiuojame į Klaipėdą žaisti ketvirtųjų rungtynių, ateina kapitonas ir sako, jog užsieniečiai sutrikę dėl pasirodžiusių naujienų. Mes rungtynių dieną kalbamės ne apie jas, o apie situaciją. Aš turiu aiškinti, jog esame profesionaliai ir turime žaisti iki pabaigos. Tai komandai nepadeda. Jeigu tokie dalykai dedasi, tuomet gal nėra svarbu kelinti būsime – pirmi ar ketvirti“, – išsiliejo Kurtis.

Šiaip ne taip „Lietuvos rytas“ iškovojo lemiamą pergalę 88:82 ir žengė į finalą, o R.Kurtinaičio era šiame klube – baigėsi.