Š.Jasikevičius ir „Grizzlies“: ryškus konkurentas, analogijos su „Žalgiriu“ ir potencialūs iššūkiai (23)

Gegužės 2 d., 10:30
Š.Jasikevičius sulaukė pelnyto dėmesio iš Atlanto (BNS nuotr.)
Š.Jasikevičius sulaukė pelnyto dėmesio iš Atlanto (BNS nuotr.)
Rokas Liolaitis

Lietuvos krepšinio padangę netruko apskrieti ESPN pranešta žinia – Kauno „Žalgirio“ gerbėjų dievinamas strategas Šarūnas Jasikevičius sulaukė dėmesio iš už Atlanto.

Specialistas pateko į Memfio „Grizzlies“ akiratį. Šiame klube jau rungtyniauja Jonas Valančiūnas, todėl išvykimo atveju lietuvių kalbos Š.Jasikevičiui pamiršti netektų.

Krepsinis.net apžvelgs galimo persikėlimo pliusus ir minusus bei galimas pasekmes.

Konkurencija ir istorija

Š.Jasikevičius nėra vienintelis kandidatas treniruoti „Grizzlies“. Klubas tikina, kad naujojo stratego paieškos yra dar labai ankstyvoje stadijoje, tačiau dar viena pavardė pretendentų sąraše jau yra.

Tai – Jutos „Jazz“ trenerio asistentas Alexas Jensenas. Jis taip pat yra jaunas 42 metų specialistas, tik 2007 metais baigęs žaidėjo karjerą. Jutoje jis dirba nuo 2013-ųjų, o nuo 2015-ųjų užima asistento pareigas ir Vokietijos rinktinėje. „Grizzlies“ vadovai jau yra numatę pokalbį tiek su juo, tiek su lietuviu.

REKLAMA

A.Jensenas vyriausiuoju treneriu yra dirbęs tik Vasaros bei Plėtojimosi lygose, todėl stokoja patirties šiame poste, tačiau yra laikomas vienu „kalčiausių“ dėl milžiniško Rudy Goberto tobulėjimo, todėl savo pliusų taip pat turi.

Įdomu tai, kad abu jie yra patekę ir Klivlando „Cavaliers“ radarą. Š.Jasikevičius su klubo prezidentu Koby Altmanu buvo susitikęs po Eurolygos ketvirtfinalio mačo, o A.Jensenas ruošiasi numatytam pokalbiui. Be to, „Cavaliers“ kandidatų sąraše yra ir atleistas „Grizzlies“ strategas J.B.Bickerstaffas.

Jensenas Jensenas

Svarbu tai, kad „Grizzlies“ turi laisvų vietų ir trenerių štabe. Pagrindinis „Grizzlies“ asistentas Jerry Stackhouse‘as paliko komandą, nes gavo vyriausiojo trenerio darbą Vanderbilto universitetą, todėl naujasis Memfio klubo vairininkas galėtų pats rinktis savo dešiniąją ranką.

REKLAMA

Tokia trenerių kaita Memfyje nėra naujiena. Po to, kai 2013 metai komandą paliko Lionelis Hollinsas, šios šturvalą trumpai laikė Dave‘as Joergeris (246 mačai), Davidas Fizdale‘as (101 mačas) ir J.B.Bickertsaffas (145 mačai).

Nuo klubo įkūrimo 1995 metais, šį treniravo jau 13 skirtingų strategų ir nė vienas iš jų darbe neišsilaikė ilgiau nei ketverius metus. Išimtimi galima laikyti tik L.Hollinsą, kuris į šią poziciją stojo net tris kartus – dalį 1999–2000 metų sezono, ketverioms rungtynėms 2004 metais ir 2009–2013-aisiais.

Tai netrukdė klubui siekti stabilių rezultatų – 2010–2017 metais nė karto nebuvo praleistos atkrintamosios. Vis dėlto didesnis stabilumas trenerio poste atrodo rekomenduotinas, turbūt būtent dėl to „Grizzlies“ nusitaikė į jaunus ir ilgai savo pareigas galinčius eiti specialistus.

Maža problemėlė su Š.Jasikevičiumi – jis praėjusį sezoną pasirašė trejų metų sutartį, todėl „Grizzlies“ tektų už jį sumokėti išpirką. NBA klubai dažnai nesivargina to daryti net su žaidėjais, o strategai ten yra vertinami net mažiau, todėl šis faktas derybose gali tapti minusu.

„Grizzlies“ sudėtis

Sutartis kitam sezonui turi: Mike‘as Conley (PG, 31 metai, 185 cm.), Chandleris Parsonsas (SF, 30 metų, 208 cm.), Jonas Valančiūnas (C, 26 metai, 213 cm.), Avery Bradley (SG, 28 metai, 188 cm.), Kyle‘as Andersonas (SF, 25 metai, 206 cm.), C.J.Milesas (SG, 32 metai, 198 cm.), Jarenas Jacksonas (PF, 19 metų, 210 cm.), Delonas Wrightas (SG, 26 metai, 195 cm.), Dillonas Brooksas (SG, 23 metai, 198 cm.), Ivanas Rabbas (PF, 22 metai, 208 cm.), Bruno Caboclo (SF, 23 metai, 206 cm.).

REKLAMA

Peržvelgus akimis „Grizzlies“ sudėtį iškart į akis krenta keletas dalykų. Komandoje nėra Š.Jasikevičiaus mėgstamo aukšto įžaidėjo. Pastaraisiais metais „Žalgiryje“ stratego pageidavimu tokią vietą užėmė Vasilije Mičičius ir Leo Westermannas. Tuo tarpu Memfio gynėjų tandemas M.Conley ir A.Bradley, nors įgūdžiais europiečius ir lenkia, stokoja ūgio. Šioje pozicijoje, lietuvio prisijungimo atveju, galima laukti korekcijų.

Conley Conley

Taip pat akivaizdu, kad „Grizzlies“ žaidėjų tarpe nėra itin aikštingų žvaigždžių, kas jaunam treneriui iš kito žemyno yra itin palanku. Komandos lyderis M.Conley pasižymi ramybe ir racionalumu, nors kartais pats dėl to nukenčia. D.Fizdale‘as tikino, kad įžaidėjas būtų viena ryškiausių lygos žvaigždžių, jei aktyviau reiktųsi už aikštės ribų, tačiau pats krepšininkas to vengia.

Šaltu charakteriu įžaidėjas nustebino ir jo pavardei pasirodžius mainų ganduose. Jis ramiai tikino suprantantis, kad krepšinis yra verslas ir, nors norėtų likti Memfyje, neprieštaraus jokiam komandos sprendimui. Tai yra neįprastas elgesys lygos žvaigždei, kuri vienoje komandoje praleido jau 12 metų.

REKLAMA

Panašu, kad „Grizzlies“, kaip ir „Žalgiris“, teikia daug dėmesio žaidėjų charakterio savybėms. Kylanti komandos žvaigždė Jarenas Jacksonas yra turbūt ramiausias praėjusios naujokų biržos derliaus žaidėjas. Dėmesio į save atkreipimu jis negali lygintis su DeAndre Aytonu, Luku Dončičiumi, Trae‘umi Youngu ar Marvinu Bagley, tačiau talentu jiems beveik nenusileidžia.

Negalima užmiršti ir J.Valančiūno. Jo tandemas su Š.Jasikevičiumi puikiai veikė dar Vilniaus „Ryto“ laikais, kai „centro“ karjera tik įsibėgėjo, o įžaidėjo saulė jau leidosi. Tarpusavio supratimą demonstravęs tandemas ne vieną ataką „žemė–oras“ surengė ir Lietuvos rinktinėje, nors tarp jų – 16 metų skirtumas.

Valančiūnas Valančiūnas

Tikėtina, kad Š.Jasikevičius tautietį puikiai išnaudos ir kaip treneris. J.Valančiūnas daugelį kitų komandos žaidėjų lenkia patirtimi arba talentu, todėl dėl savo minučių gali būti ramus. Dėl aukščiausių vietų lygoje nekovojančiame klube jis galės būti vienu lyderiu bei, tikėtina, Š.Jasikevičiaus būtų išnaudojamas kaip žalgiriečio Brandonas Davieso atitikmuo. J.Valančiūnas čia net turi pranašumų – metimas iš toli bei tvirtesnis kūno sudėjimas.

REKLAMA

Likusi komandos sudėtis yra nusėta vidutiniokais, o tai yra tinkamiausias variantas Š.Jasikevičiui. Pradedančiam NBA treneriui susitvarkyti su žvaigždėta sudėtimi bei dideliais lyderių ego būtų sunki užduotis. Tuo tarpu kaunietis ne kartą įrodė, kad gali pasiekti optimalių rezultatų su vidutiniška sudėtimi, todėl bendradarbiavimas atrodo kaip idealus variantas abiems pusėms.

Džiaugsmai ir pavojai Memfyje

Š.Jasikevičius nemėgsta aklai remtis tritaškiais – jo žaidimo principai vadovaujasi ilgu geriausio metimo ieškojimu, mažu išmetamų tolimų metimų skaičiumi, bet dideliu efektyvumu. Dėl tritaškių pamišusioje NBA tai gali interesų nesutapimu, tačiau „Grizzlies“ yra kiek kitokia komanda.

„Grizzlies“ visada buvo žinoma kaip savo žaidimą nuo gynybos grindžianti ekipa. Ji taip pat nepasidavė tritaškių madai ir šį sezoną pagal išmetamų tolimų metimų skaičių lygoje užėmė vos 25-ąją vietą (28,9 tritaškio per mačą). Lygos lyderiai Hjustono „Rockets“ tritaškių per susitikimą išmesdavo net 45,4.

Tiesa, „Grizzlies“ nežibėjo ir pagal efektyvumą – 34,2 procento tritaškių taiklumas, 25 vieta lygoje. Tai galima lengvai paaiškinti – komandoje nėra pripažintų metikų, nors pataikyti ir gali visi jos žaidėjai. Čia Š.Jasikevičius turėtų darbo, tačiau komandos kultūra atrodo tam tinkama.

REKLAMA

Taip pat įdomu, kaip strategui pavyktų sužaisti su J.Valančiūno minutėmis. Per didelis šių skaičių gali užtraukti kalbas apie „saviškio“ protegavimą, o per mažas – iššaukti pasipiktinimą Lietuvoje.

Š.Jasikevičius apskritai taptų vos antruoju europiečiu, treniruojančiu NBA klubą. Maža to, pirmasis (serbas Igoris Kokoškovas) debiutavo tik prieš metus ir savo darbo jau neteko. Be to, Š.Jasikevičius būtų pirmasis „tikras“ europietis, nes serbas ir iki tol dirbo asistentu NBA klubuose, todėl lietuviui tektų tvarkytis su papildoma atsakomybe.

Kokoškovas Kokoškovas

Akivaizdu, kad išlieka ir keletas problemų, kurios negali būti siejamos konkrečiai su Memfio ekipa. Š.Jasikevičiaus karštas būdas ir pomėgis reikšti emocijas šalia aikštelės bei teisėjams į akis NBA gali likti nesuprastas. Vis dėlto tai daug kartų aptarta jau anksčiau, todėl išsiplėsti čia neverta. Nėra skaičiuojama, kuris treneris NBA surenka daugiausiai techninių pražangų, bet lietuvis neabejotinai būtų pretendentas į šį trofėjų.

REKLAMA

Vis dėlto charizmatiškas treneris „Grizzlies“ praverstų. Tai yra mažos rinkos komanda, kuriai nėra lengva į save atkreipti dėmesį. Be skandalų ir trofėjų gyvenantis klubas stipriausiai nuskambėjo 2017-aisiais, kai po atkrintamųjų mačo prieš San Antonijaus „Spurs“ D.Fizdale‘as pasižymėjo fraze „Take that for data“. Galima neabejoti, kad Š.Jasikevičius taip pat paleistų ne vieną sparnuotą frazę.

Šiaip ar taip, Š.Jasikevičius šį sezoną įrodė, kad praėjęs patekimas į Eurolygos finalo ketvertą nebuvo atsitiktinumas, o NBA organizacijos jo pasiekimus mato kaip ant delno ir vertina tinkamiau nei eiliniai JAV krepšinio gerbėjai.

Nors „Žalgirio“ gerbėjams ir nesinori jo paleisti, sunku būtų surasti tinkamesnį klubą jo debiutui nei „Grizzlies“, o ir laikas atrodo tinkamas. Jei Memfio klubas išsirinktų Š.Jasikevičių ir pateiktų jam garantuotą kontraktą, jo persikėlimui neturėtų sutrukdyti net meilė „Žalgiriui“.


23 komentarai
Naujausi komentarai (23)
Geriausiai ivertinti (23)
PRO komentarai (9)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti


Rezultatai
2019 birželio 14 d.
Golden State Warriors 110:114 Raptors NBA
2019 birželio 11 d.
Raptors 105:106 Golden State Warriors NBA
2019 birželio 8 d.
Golden State Warriors 92:105 Raptors NBA
2019 birželio 6 d.
Golden State Warriors 109:123 Raptors NBA
2019 birželio 3 d.
Raptors 104:109 Golden State Warriors NBA
2019 birželio 1 d.
Žalgiris 92:54 Rytas LKL
2019 gegužės 31 d.
Neptūnas 84:77 Lietkabelis LKL
Raptors 118:109 Golden State Warriors NBA
2019 gegužės 30 d.
Rytas 67:85 Žalgiris LKL
2019 gegužės 29 d.
Lietkabelis 75:88 Neptūnas LKL
2019 gegužės 28 d.
Žalgiris 79:64 Rytas LKL

Daugiau rezultatų

Lentelės

LKL 2018/2019

Vieta Komanda Prg. Prl.
1 Žalgiris 32 4
2 Neptūnas 28 8
3 Rytas 26 10
4 Lietkabelis 22 13
5 Pieno žvaigždės 16 20
6 Juventus 15 21
7 SkyCop 13 22
8 Dzūkija 12 24
9 Nevėžis 8 28
10 Šiauliai 7 29
Daugiau
Dienos citata

Charlesas Oakley :

Kietu žaidimu pasižymėdavęs 203 cm ūgio amerikietis sukritikavo dabartinius lygos krepšininkus.

Daugiau citatų

Daugiau naujienų
Apklausa

Ar tikite, kad „Nevėžis“ susitvarkys su problemomis?

Balsuoti Archyvas