Naujokų biržos belaukiant – 30 pirmojo rato talentų, žadančių tapti NBA žvaigždėmis (2)

liepos 29 d., 18:00
E.Mobley, C.Cunninghamui ir J.Greenui žadami trys pirmieji šaukimai (Scanpix nuotr.)
E.Mobley, C.Cunninghamui ir J.Greenui žadami trys pirmieji šaukimai (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) atėjo metas vienam laukiamiausių kiekvieno tarpsezonio renginių – naujokų biržai, kurioje savo ateitį sužinos 60 talentingiausių viso pasaulio jaunuolių.

2021-aisiais savo pavardes biržoje gali išgirsti ir du lietuviai. Paraišką pateikęs Rokas Jokubaitis ekspertų sąrašuose kyla ir iki 33-ojo šaukimo, tačiau labiausiai tikėtina, kad gynėjas bus pakviestas 40–50 šaukimais. Tuo tarpu dėl amžiaus automatiškai biržoje dalyvaujantis Arnas Velička šaukimo nesitiki, tačiau pluša Denverio „Nuggets“ treniruotėse.

Nestinga ir daugiau talentų iš Europos – vokietis Franzas Wagneris, turkas Alperenas Šengunas ir ispanas Usmanas Garuba gali tikėtis šaukimo pirmajame rate. Antrajame savo pavardę gali išgirsti ir daugiau senojo žemyno atstovų – serbas Filipas Petruševas, prancūzas Juhannas Begarinas, belgas Vrenzas Bleijenberghas ir kiti.

REKLAMA

Pirmąjį šaukimą savo rankose laikanti Detroito „Pistons“ veikiausiai kvies vieną talentingiausių pastarojo dešimtmečio žaidėjų Cade‘ą Cunninghamą, o antrąjį šaukimą turintys Hjustono „Rockets“ savo pasirinkimui jau turi daugiau įvairovės.

Naujokų birža startuos jau 3 val. nakties Lietuvos laiku, o iki tol kviečiame apžvelgti 30 talentų, kurie turi didžiausią tikimybę būti pakviesti pirmajame rate taip gauti rimtą galimybę įsitvirtinti stipriausioje pasaulio lygoje.

1. Cade‘as Cunninghamas (Oklahomos Valstijos universiteto „Cowboys“, 19 metų, 203 cm)

Statistika NCAA: 35 minutės, 20,1 taško (40 proc. trit.), 6,2 atk. kam., 3,5 rez. perd.

C.Cunninghamas jau kurį laiką yra vadinamas ženkliai geriausiu savo kartos atstovu. Daugelį profesionaliems krepšininkams būdingų dalykų jis atliko dar iki naujokų biržos – „Montverde“ akademijoje subūrė superkomandą ir varžovus mindė vidutiniu 39 taškų skirtumu, būdamas vos septyniolikos susilaukė dukters Riley, būdamas aštuoniolikos tapo veganu ir nuskynė auksą su devyniolikmečių Jungtinių Amerikos Valstijos (JAV) rinktine. Pirmasis šaukimas biržoje atrodo tiesiog kaip logiškas žingsnis šioje sekoje.

REKLAMA

Universalus puolėjas yra laikomas vienu pilniausią įgūdžių paketą turinčių visų laikų biržos dalyvių. Mokykloje dėl tiesiog nesąžiningai pajėgios komandos jis aikštėje praleisdavo tik 22 minutes ir pilnai neatsiskleidė. Vis dėlto vėliau jis prisijungė prie prestižiniams nepriklausančio, tačiau jo brolį Canneną trenerių štabe įdarbinusio Oklahomos Valstijos universiteto, kuriame buvo vieniša žvaigžde ir galėjo iš tiesų parodyti, ką sugeba.

Čia tapo akivaizdu, kad 216 cm ištiestas rankas turintis ir į „50/40/90“ klubą pretenduojantis puolėjas išties yra išskirtinis vunderkindas. Nuo vaikystės įžaidėju rungtyniavęs C.Cunninghamas gali tiek puikiai organizuoti puolimą, tiek pats užbaigti atakas, pasižymi ir lyderio savybėmis lemiamais momentais. Aukštas krepšinio supratimas leidžia kiekvienoje atakoje priimti geriausius sprendimus, o 4 klaidų vidurkis labiau atspindi jo dažną buvimą su kamuoliu vidutinio pajėgumo komandoje nei kažkokias chroniškas problemas. Jo atletiškumas nėra išskirtinis ir dėjimų per galvą tikėtis nereikėtų, o ir gynyboje dar galima patobulėti, tačiau apskritai jis laikomas vienu pilnavertiškiausių biržos talentų nuo LeBrono Jameso laikų.

REKLAMA

Pirmąjį šaukimą turintys Detroito „Pistons“ dar nėra užtikrinti, kad pašauks būtent šį jaunuolį, tačiau klubo vadovybė pripažįsta, kad papildymų reikia visose pozicijose, o nesirenkant pagal tinkamumą komandai, C.Cunninghamas yra akivaizdžiai geriausias variantas bet kuriai komandai.

2. Jalenas Greenas (G lygos „Ignite“, 19 metų, 196 cm)

Statistika G lygoje: 32 minutės, 17,9 taško (37 proc. trit.), 4,1 atk. kam., 2,8 rez. perd.

J.Greenas jau nuo mažų dienų yra tikras krepšinio fanatikas – jau šeštoje klasėje jis mėgėjų lygose varžėsi su suaugusiaisiais bei jausdavosi kaltas, jei nesitreniruodavo bent penkias valandas per dieną. Tai anksti ėmė nešti vaisius ir baigdamas mokyklą gynėjas jau buvo tarp ryškiausių savo laidos atstovų bei turėjo daugybę ateities pasirinkimų. Jis ėmėsi avantiūros žaisti pirmojoje G lygos „Ignite“ kartoje ir neprašovė – uždirbęs 500 tūkstančius JAV dolerių jis pasisėmė patirties profesionalų krepšinyje bei neprarado savo vertės naujokų biržoje.

REKLAMA

Tarp bendraamžių jis išsiskiria branda, patirties gausa, universalumu ir sugebėjimu rinktis taškus ir įvairių aikštės kampų. Itin pavojingas jis yra greitose atakose, kur varžovus sudoroti gali tiek įgūdžiais, tiek paprasčiausiu galingu šuoliu. J.Greenas taip pat gerai sugeria kontaktą, aštriai veržiasi ir gerai pataiko iš toli, o klausimų puolime kelti gali nebent prastas atakų organizavimas – rezultatyvių perdavimų atliekama vos daugiau nei klaidų (2,8 prieš 2,7). Gynyboje jis taip pat yra universalus, tačiau pasimeta komandinėse schemose arba tiesiog nėra linkęs persistengti. Jis bus itin pavojingas, kai visiškai suformuos savo kūną, nes dabar jam šiek tiek stinga masės ir vyriškos jėgos.

3. Evanas Mobley (Pietų Kalifornijos universiteto „Trojans“, 20 metų, 213 cm)

Statistika NCAA: 34 minutės, 16,4 taško (30 proc. trit.), 8,7 atk. kam., 2,4 rez. perd.

Sportininkų šeimoje užaugęs E.Mobley anksti pateko į skautus radarus kaip vienas geriausių savo kartos žaidėjų. Matyt, jo potencialą anksti įžvelgė ir Pietų Kalifornijos universiteto (USC) atstovai, dar 2018-aisiais suteikusi iki tol tik mėgėjiškai treniravusiam talento tėvui Ericui Mobley trenerio asistento vietą. Planas pasiteisino – jaunasis vunderkindas prisijungė prie „Trojans“ ir tapo viena ryškiausių šios visų laikų žvaigždžių, šalia Nikola Vučevičiaus ir DeMaro DeRozano.

REKLAMA

E.Mobley yra tobulas modernaus krepšininko karkasas – 213 cm ūgio puolėjas su 223 cm ilgio ištiestomis rankomis ir mobilumu bei gebėjimu pataikyti iš toli. NCAA jis ryškiausiai išsiskyrė savo gynybiniais sugebėjimais, blokuodamas net 2,9 metimo per rungtynes, tačiau pademonstravo potencialo ir patikimai žaisti ties perimetru bei net organizuoti žaidimą. Šiuo metu po krepšiais jam labiausiai trūksta jėgos prieš tvirčiau sudėtus varžovus, o perimetre – stabilumo. Abu minusai yra eliminuojami sunkiu darbu, tačiau NBA jam gali tekti pasirinkti tik vieną iš šių dviejų krypčių.

4. Jalenas Suggsas (Gonzagos universiteto „Bulldogs“, 20 metų, 193 cm)

Statistika NCAA: 29 minutės, 14,4 taško (34 proc. trit.), 5,3 atk. kam., 4,5 rez. perd.

J.Suggsas jau kurį laiką buvo laikomas arti dešimties talentingiausių savo laidos atstovų, tačiau į penketą jam pradėjo prasimušti tobula audra NCAA, kur „Bulldogs“ šlavė varžovus, o jis buvo ryškiausia komandos žvaigždė. Užsidegimu jis pasižymėjo ir kitur – kitaip nei daugelis bendraamžių, jis kasmet veržiasi atstovauti JAV jaunimo rinktinėms ir jau spėjo susirinkti pasaulio septyniolikmečių bei devyniolikmečių čempionatų auksą bei šešiolikmečių trofėjų Amerikos žemyno pirmenybėse.

REKLAMA

Atletiškas gynėjas aikštėje pasižymi universalumu – savo fizines savybes jis suderina su geru žaidimo supratimu, todėl efektyviai gali žaisti tiek greitose atakose, tiek poziciniame krepšinyje. Sprogstamoji jėga jam leidžia be daugybės apgaulingų judesių palikti varžovą už nugaros jau pirmuoju žingsniu. Dėl liauno kūno sudėjimo jis gali pasirodyti žemesnis nei yra iš tikrųjų. J.Suggsas kartais stringa susikurdamas erdvės metimams, o dėl to kenčia ir taip kuklus jo pataikymas iš toli. Būtent metimas iš toli yra labiausiai tobulintinas jo žaidimo aspektas, kurį sutvarkius galima kilti labai aukštai.

5. Scottie Barnesas (Floridos Valstijos universiteto „Seminoles“, 19 metų, 206 cm)

Statistika NCAA: 24 minutės, 10,3 taško (28 proc. trit.), 4 atk. kam., 4,1 rez. perd.

S.Barnesas yra vienas iš tų žaidėjų, kurie nuoširdžiai myli krepšinį, o šis jiems atsako tuo pačiu. Aukštas ir atletiškas amerikietis gali žaisti modernioje „point forward“ pozicijoje ir tai atlieka su patriotiškumu širdyje. Kaip ir J.Suggsas, jis su jaunimo rinktinėmis jau spėjo susirinkti tris aukso medalius bei turi potencialo ateityje seriją tęsti vyrų rinktinėje.

REKLAMA

Universalusis atletas savo žaidimą visų pirma stato nuo gynybos, kurioje dirbti gali su visų pozicijų žaidėjais ir neretai jau nuo galinės linijos pasitinka varžovų įžaidėją. Geras kojų darbas, užsivedimas, mobilumas bei sprogstamoji jėga leidžia jam būti pavojingu visose aikštės dalyse. Puolime jam dar stinga aiškiai išreikštos rolės (tai atsispindi ir statistikoje), tačiau čia jis taip pat gali tiek rinkti taškus pats, tiek kurti progas komandos draugams. Metimas iš toli dar reikalauja darbo, o daugiausiai klaustukų ties jo vaidmeniu NBA. Optimaliu atveju, jis gali tapti sumažintu Gianniu Antetokounmpo ar bent jau priaugti iki Juliuso Randle‘o rolės.

6. Jamesas Bouknightas (Konektituto universiteto „Huskies“, 20 metų, 195 cm)

Statistika NCAA: 32 minutės, 18,7 taško (29 proc. trit.), 5,7 atk. kam., 1,8 rez. perd.

J.Bouknighto karjeros pradžia buvo kupina nesklandumų, kurie nesutrukdė jam stabiliai kilti į viršų. Vienuoliktoje klasėje didelę dalį jo sezono atšaukė trūkęs kairiojo kelio meniskas. Vis dėlto jis atsitiesė ir tapo „keturių žvaigždučių“ talentų. Tai nepatraukia milžiniško dėmesio, bet leidžia rinktis vidutinio lygio universitetą. Universitete jis startavo pabėgdamas iš eismo įvykio, kurį pats sukėlė net neturėdamas teisės vairuoti. Grįžęs po diskvalifikacijos jis tapo vienu komandos lyderių. Antrąjį jo sezoną Konektikute nutraukė operacijos pareikalavusi alkūnės trauma, bet ir tai nesutrukdė uždirbti šaukimo pirmajame dešimtuke.

REKLAMA

Tarp bendraamžių J.Bouknightas labiausiai išsiskiria atletiškumu, ne kartą džiuginęs gerbėjus galingais dėjimais. Taškus jis gali rinkti įvairiais būdais, tiek verždamasis link krepšio, tiek atakuodamas iš vidutinių ar tolimų nuotolių. Tiesa, tritaškius jis dar meta neužtikrintai, tačiau teisinga metimo technika leidžia tikėtis progreso šioje srityje. Jis taip pat pasižymi sveiku „naglumu“ veržiantis link krepšio ir apskritai puolime nestokoja lyderio savybių. Didžiausiais jo minusais yra vadinami stabilumo stoka ir dažnas bandymas žaisti „hero ball“, pamirštant komandos draugus.

7. Jonathanas Kuminga (G lygos „Ignite“, 18 metų, 203 cm)

Statistika G lygoje: 33 minutės, 15,8 taško (25 proc. trit.), 7,2 atk. kam., 2,7 rez. perd.

J.Kuminga nėra tipinis JAV talentas su afrikietiškomis šaknimis – jis gimė ir augo Konge, o į JAV persikėlė tik sulaukęs keturiolikos bei jau žinodamas, kad važiuoja žaisti krepšinio. Vis dėlto šis sportas jam yra puikiai pažįstamas ir net užkoduotas genuose – jaunuolio pusbrolis Emanuelis Mudiay‘us jau turi NBA patirties ir domina Kauno „Žalgirį“, kitas giminaitis Omari Gudulas karjerą kuria Europoje, kur spėjo apsivilkti ir Badalonos „Joventut“ marškinėlius.

REKLAMA

G lygos sezonas šiemet truko tik mėnesį, tad atletas per metus sužaidė vos 13 oficialių rungtynių. Vis dėlto per šį laikotarpį jis išsiskyrė kaip universalus, atletiškas ir mobilus žaidėjas, galintis rungtyniauti per kelias pozicijas. Tritaškių pataikymas šį sezoną buvo nuviliantis, nors vizualiai jo metimo technika nėra prasta. Dėl atletiškumo labiausiai vertinamas J.Kuminga turi potencialo patobulėti kitose srityse ir būtent dėl to jam yra žadamas šaukimas pirmajame dešimtuke. Nors ilgą laiką jo šansai buvo vertinami dar geriau, o sprendimas keltis į G lygą nepasiteisino, NBA klubai į jį iki šiol žiūri kaip į patikimą pasirinkimą, kuris galėtų iškart būti naudingas ir dėjimais lanką padrebintų jau debiutiniame sezone.

8. Franzas Wagneris (Mičigano universiteto „Wolverines“, 19 metų, 205 cm)

Statistika NCAA: 30 minučių, 12,5 taško (34 proc. trit.), 6,5 atk. kam., 3 rez. perd.

REKLAMA

Po mėnesio savo dvidešimtąjį gimtadienį švęsiantis vokietis netruko potencialo lubomis aplenkti trejus metus NBA žaidžiantį brolį Moritzą Wagnerį. Jau pirmajame savo sezone Mičigane F.Wagneris patikimai pakeitė Igną Brazdeikį ir startavo dviženkliu rezultatyvumo vidurkiu. Praėjusį sezoną jo skaičiai ženkliai nepakilo, tačiau prognozė naujokų biržai šoktelėjo į viršų dėl atskleisto universalumo.

Puolime vokietis pasižymi geru krepšinio supratimu – gali tiek organizuoti atakas, tiek veržtis link krepšio, tiek laiku įkirsti po krepšiu ir pats sulaukti perdavimo. Puolėjas pasižymi ir aukštesniu nei vidutiniu atletiškumu, bet jo metimas iš toli stokoja stabilumo ir atrodo gana nenatūraliai. Geras pataikymas nuo baudų metimo linijos leidžia tikėtis progreso šioje srityje. Savo aikštės pusėje F.Wagneris gali dirbti tik prieš savo pozicijos žaidėjus, nes yra per liaunas gintis prieš aukštaūgius, o gynėjus nevisada pagauna jau po pirmojo žingsnio.

9. Mosesas Moody (Arkanzaso universiteto „Razorbacks“, 19 metų, 198 cm)

REKLAMA

Statistika NCAA: 34 minutės, 16,8 taško (36 proc. trit.), 5,8 atk. kam., 1,6 rez. perd.

M.Moody tobulėjo prestižinėse mokyklose, tačiau atėjus laikui rinktis universitetą priėmė nepopuliarų sprendimą ir pasuko į Arkanzasą. Jis tapo geriausiai vertinamu šios programos žaidėju Bobby Portiso 2013-aisiais, o tai jau nemažai pasako. Vis dėlto toks sprendimas pasiteisino – po individualiai galingo sezono gynėjas gali būti praktiškai garantuotas dėl šaukimo pirmajame dešimtuke.

Gynėją galima priskirti prie tokių žaidėjų, kurie daug dalykų atlieka neblogai, bet neturi vieno išskirtinio įgūdžio. Jis gali pataikyti iš įvairių distancijų, turi potencialo organizuoti puolimą, neprastai ginasi bei apskritai yra gana išradingas krepšininkas, tačiau neturi bruožo, paverčiančio jį unikaliu. Jo minusai taip pat yra gana abstraktūs – lėtokas pirmasis žingsnis, protarpiais atsirandanti susikaupimo stoka bei dėmesio pametimas gynyboje. Prasimušęs į NBA žvaigžde jis veikiausiai netaps, bet gali tapti primirštamu, tačiau pavojingu starto penketo žaidėju.

REKLAMA

10. Joshas Giddey (Adelaidės „36ers“, 18 metų, 200 cm)

Statistika Australijoje: 33 minutės, 10,9 taško (29 proc. trit.), 7,4 atk. kam., 7,5 rez. perd.

Aštuoniolikmetis australas anksti nusitaikė į stipriausią pasaulio lygą, tobulėdamas Kanberoje įsikūrusioje „NBA Global“ akademijoje. Platus įgūdžių paketas jam padėjo anksti dominuoti tarp bendraamžių, renkant jaunimo turnyrų MVP ir patenkant tarp geriausių „Basketball without Borders“ stovyklos žaidėjų. Šiemet jis rimtai pretendavo važiuoti į Tokijo olimpiadą, tačiau buvo vienas iš trijų paskutiniųjų „atkabintų“ Australijos rinktinės žaidėjų.

Gimtinėje trigubais dubliais pasižymėjęs jaunas atletas tarp kolegų išsiskiria savo fiziniais duomenimis – dvimetriniai įžaidėjai nesimėto. Gera plastika, aukšto lygio krepšinio supratimas ir aukšto tempo išlaikymas leido jam greitai persiorientuoti iš jaunimo krepšinio į suaugusiųjų mūšius. Kitaip nei jo tautietis Benas Simmonsas, J.Giddey mesti nevengia, tačiau tai atlieka prastai. Kuklus pataikymas iš toli ir stokojamas atletiškumas verčia suabejoti jo potencialo lubomis. Jis yra gana unikalus žaidėjus, kurio sėkmė NBA gali priklausyti nuo to, kokioje organizacijoje atsidurs.

11. Alperenas Šengunas (Stambulo „Bešiktaš“, 19 metų, 208 cm)

Statistika FIBA Europos taurėje: 30 minučių, 23 taškai, 7,3 atk. kam., 2,7 rez. perd., 24,3 naud. bal.

Statistika Turkijoje: 28 minutės, 18,6 taško (21 proc. trit.), 8,9 atk. kam., 2,7 rez. perd., 22,7 naud. bal.

Su „Bešiktaš“ marškinėliais siautėjęs jaunuolis Europoje šį sezoną buvo apkalbėtas plačiai ir ne kartą. Mobilus, tačiau kiek senamadiškas vidurio puolėjas neatakuoja iš toli, tačiau įprastas savo funkcijas atlieka taip gerai, kad jo tiesiog negalima praleisti pro pirštus. Aukštaūgis nevengia ir itin kieto žaidimo, o tokiam jaunam žaidėjui tai yra riebus pliusas. Jei kam kilo klausimų dėl jo žaidimo Turkijoje, kur statistiką galima susirinkti gana pigiai, tai įsiveržimas tarp šalies rinktinės lyderių olimpinėje atrankoje turėtų į juos atsakyti.

A.Šengunas dėl savo žaidimo stiliaus yra vertinamas labai dvejopai. Tai atsispindi ir itin išsiskiriančiose naujokų biržos prognozėse, kur kai kurie ekspertai žada jam vietą antrojo dešimtuko pabaigoje, o kiti atsižvelgia į penktąjį ir aštuntąjį šaukimus turinčių Orlando „Magic“ dėmesį jaunuoliui. Nė vienu iš variantų stebėtis nereikėtų, o tradicijas puoselėjančiam aukštaūgiui belieka palinkėti sėkmės.

12. Davionas Mitchellas (Bayloro universiteto „Bears“, 22 metai, 188 cm)

Statistika NCAA: 33 minutės, 14 taškų (45 proc. trit.), 2,7 atk. kam., 5,5 rez. perd.

Dėl panašaus vardo nepelnytai jaunesniuoju Donovano Mitchello broliu laikomas D.Mitchellas NCAA užtruko ilgiau nei buvo suplanavęs. Po metų Auburno universitete jis ryžosi sezoną praleisti be krepšinio, kad galėtų persikelti į Bayloro universitetą. Kaip vėliau paaiškėjo, šis žingsnis pasiteisino – vos su 3,7 taško vidurkiu atvykęs gynėjas jau pirmajame sezone savo statistiką pagerino trigubai, o pernai prasimušė ir tarp NCAA žvaigždžių.

Žemas, tačiau atletiškas ir tvirtai sudėtas gynėjas su Jutos „Jazz“ lyderiu gali būti lyginamas ne tik dėl pavardės. Kietas žaidimas, ilgos rankos ir aukštas šuolis leidžia jam atrodyti aukštesniam nei yra iš tikrųjų. Jis gerai supranta žaidimą abiejose aikštės pusėse, tiek kurdamas progas komandos draugams, tiek perimdamas 1,9 kamuolio per rungtynes. Klausimų kelia jo pataikymas, mat baudų metimas nesiekė 70 procentų, todėl ir 45 procentai iš toli neatrodo įtikinančiai. Dažnai dėl prasto baudų metimo pataikymo jis tiesiog vengia veržtis ir provokuoti pražangas, o tokio ūgio žaidėjui tai yra neatleistina prabanga.

13. Corey Kispertas (Gonzagos universiteto „Bulldogs“, 22 metai, 201 cm)

Statistika NCAA: 32 minutės, 18,6 taško (44 proc. trit.), 5 atk. kam., 1,8 rez. perd.

C.Kispertas į Gonzagą atvyko prabėgus metams po Domanto Sabonio persikėlimo į NBA bei žibėti ėmėsi ne iš karto. Pirmajame savo sezone jis rinko tik 6,7 taško per rungtynes, nors erdvės saviraiškai nestokojo. Jam suteiktą pasitikėjimą snaiperis išnaudojo kasmet gerindamas savo statistiką, o paskutiniaisiais studijų metais jau buvo dominuojančia jėga NCAA.

Fiziniais duomenimis neišsiskiriantis puolėjas gerai supranta krepšinį, nepasimeta komandinėse schemose ir išnaudoja tai savo labui. Jis tapo itin patikimu metiku, nors kamuolį išleidžia gana žemai, tačiau blokų išvengia tai atlikdamas greitai. Gerai tiek su kamuoliu, tiek be jo žaidžiantis C.Kispertas veikiausiai neturi žvaigždės potencialo, tačiau su savo įgūdžių paketu užimtų ženklią rolę daugelyje komandų ir galėtų tapti jaunesniu Dougo McDermotto atitikmeniu.

14. Kai‘us Jonesas (Teksaso universiteto „Longhorns“, 20 metų, 211 cm)

Statistika NCAA: 23 minutės, 8,8 taško (38 proc. trit.), 4,8 atk. kam., 0,6 rez. perd.

Bahamuose gimęs atletas planavo būti šuolininku į tolį, tačiau įspūdingas augimo spurtas privertė jį susimąstyti apie karjerą krepšinyje. Nors kamuolį į rankas jis paėmė tik penkiolikos metų, greitai įsisavino šio sporto pagrindus ir jau po dvejų metų įsipareigojo Teksaso universitetui, atmesdamas pasiūlymus iš Arizonos, Kanzaso ir Oregono.

K.Jonesas yra tipinis modernus aukštaūgis, savo žaidimą remiantis dėjimais ir blokuotais metimais, tačiau tarp tokios koncepcijos žaidėjų išsiskiria savo sugebėjimu pataikyti iš toli. Tiesa, įgūdis 39 procentų taiklumu mesti tritaškius kiek nesiderina su 70 procentų nesiekiančiu baudų pataikymu ir bus įdomu stebėti, kuris skaičius geriau atspindi tiesą. Aukštaūgis gali keistis gynyboje, tačiau turi problemų prieš fiziškai stipresnius oponentus, o gerinti dar gali net krepšinio pagrindus ir bendrą žaidimo suvokimą.

15. Chrisas Duarte (Oregono universiteto „Ducks“, 24 metai, 198 cm)

Statistika NCAA: 33 minutės, 17,1 taško (42 proc. trit.), 4,6 atk. kam., 2,7 rez. perd.

Ch.Duarte kelias iki NBA naujokų biržos buvo ilgas ir vingiuotas. Gynėjas gimė Kanadoje, bet augo tėvų gimtinėje Dominikos Respublikos, pats turi šios šalies pasą. Vėliau jis mokėsi krikščioniškoje akademijoje, o studijas pradėjo žemesnės pakopos lygoje NJCAA, kuri vienija bendruomenės koledžus. Tik po dvejų metų jam pavyko prasimušti į elitinį Oregono universitetą, kuriame jis iššovė iki pat aukšto šaukimo naujokų biržoje.

Praėjusį sezoną NCAA jis buvo vienas geriausių gynėjų, kuriam patekti į „50/40/90“ klubą sukliudė tik baudų pataikymas. Jis yra giriamas tiek už gerą metimą techniką, tiek už komandos draugų įtraukimą bei sugebėjimą žaisti pikenrolus. Ne pėsčias Ch.Duarte yra ir gynyboje, kur perima 1,9 kamuolio per rungtynes. Tiesa, jam gerokai stinga atletiškumo, greičio ir bendrų fizinių duomenų, kurie kartu su amžiumi itin riboja jo potencialą. Neišdegus NBA svajonei, 24 metų atletas kaip standartinis gynėjas puikiai pritaptų Europoje.

16. Jalenas Johnsonas (Djuko universiteto „Blue Devils“, 19 metų, 206 cm)

Statistika NCAA: 21 minutė, 11,2 taško (44 proc. trit.), 6,1 atk. kam., 2,2 rez. perd.

Išskirtinis J.Johnsono bruožas – nepastovumas. Jis savo noru pakeitė tris vidurines mokyklas, o įsipareigojęs Djuko universitetui šiame praleido tik pusmetį, dar vasarį nusprendęs mesti studijas ir individualiai ruoštis naujokų biržai. Stebėtina, tačiau jo akcijos dėl tokių viražų ženkliai nenukentėjo ir jam vis dar prognozuojamas šaukimas pirmajame dvidešimtuke.

Nepaisant užklasinės veiklos, J.Johnsonas gerbėjų turėtų būti mėgstamas dėl savo žaidimo stiliaus, kuriame netrūksta aukštų šuolių ir taiklių metimų. Lankų laužymą propaguojantis puolėjas gali būti naudingas tiek puolime, tiek gynyboje, tiek atakuodamas pats, tiek organizuodamas progas komandos draugams. Tiesa, jo pataikymo procentas gali būti kiek apgaulingas dėl retai atliekamų metimų iš už baudos aikštelės ribos. Apskritai, jis yra universalus ginklas, turintis žvaigždės potencialo, tačiau turėsiantis susitvarkyti su savo stabilumo ir charakterio problemomis.

17. Trey‘us Murphy (Virdžinijos universiteto „Cavaliers“, 21 metai, 206 cm)

Statistika NCAA: 30 minučių, 11,3 taško (43 proc. trit.), 3,4 atk. kam., 1,2 rez. perd.

Kennethas Murphy save vadina „Trey“ dėl paprastos priežasties – jis yra jau trečiasis savo giminės atstovas su tokiu vardu ir pavarde, o pravardes „Ken“ ir „Kenny“ jau užėmė jo tėvas ir senelis. Iš savo tėvo jis perėmė ne tik vardą, bet ir meilę krepšiniui, nors mažai žinomame Rytų Karolinos universitete žaidusį savo pirmtaką jis jau aplenkė.

Į elitinę Virdžiniją T.Murphy atvyko po dviejų sezonų Rice‘o universitete, tačiau aukštesniame lygyje nepasimetė. Jis yra itin aiškiai išreikštas „3 and D“ tipo žaidėjas, o tarp kitų šios srities specialistų išsiskiria fiziniais duomenimis, nes būdamas 206 cm ūgio dėl savo mobilumo gali žaisti ir atakuojančiu gynėju. Tiesa, NBA jam gali tekti persistumti į tokios koncepcijos žaidėjams labiau įprastą poziciją, tačiau „50/40/90“ klubą NCAA pasiekę žaidėjai būna naudingi visose aikštės kertelėse.

18. Usmanas Garuba (Madrido „Real“, 19 metų, 203 cm)

Statistika Eurolygoje: 16 minučių, 3,9 taško (27 proc. trit.), 4 atk. kam., 0,7 rez. perd., 6,1 naud. bal.

Statistika Ispanijoje: 18 minučių, 5,8 taško (34 proc. trit.), 5,3 atk. kam., 0,9 rez. perd., 8,1 naud. bal.

Luka Dončičiaus pėdomis sekantis U.Garuba savo lygiu gerokai nusileidžia pirmtakui, tačiau vis tiek yra įdomus projektas. Ankstyvos brandos ir tvirto sudėjimo žaidėjas jau labai jaunas pradėjo varžytis su suaugusiais vyrais ir sugebėjo atsilaikyti. Minutes Eurolygoje ir vietą Ispanijos rinktinėje puolėjas pelnė be jokio avanso – savo žaidimu jis to nusipelnė.

U.Garuba yra mobilus aukštaūgis, neišskirtinį ūgį kompensuojantis atletiškumu ir ilgomis rankomis. Naudingiausias jis yra gynyboje, kur gali keistis beveik su visais oponentais, o puolime geriausiai jaučiasi greitame žaidime, nes stokoja patikimo metimo, kad būtų efektyvus pozicinėse atakose. Jis yra modernus ir pozicijų praktiškai neapribotas atletas, kuris primena geresnę Sekou Doumbouya versiją ir tikrai gali rasti savo vietą už Atlanto.

19. Cameronas Thomasas (Luizianos Valstijos universiteto „Tigers“, 19 metų, 193 cm)

Statistika NCAA: 34 minutės, 23 taškai (33 proc. trit.), 3,4 atk. kam., 1,4 rez. perd.

C.Thomasas nuo jauno amžiaus pasižymėjo tvirtu ir net aikštingu charakteriu. Dar dešimtoje klasėje jis metus praleido be krepšinio, nes kartu su mama nerado bendros kalbos su mokyklos treneriu. Vėliau jis persikėlė į savotišką „superkomandą“ „Oak Hill“ akademijoje, kur suvienijo jėgas su Cole‘u Anthony ir Koffi Cockburnu. Šiame sąstate jis vis tiek skynė titulus rinkdamas net 31,5 taško per rungtynes ir prasibrovė tarp ryškiausių savo kartos talentų.

Gynėjas yra absoliučiai į puolimą orientuotas krepšininkas, dažnai ir drąsiai imantis iniciatyvą į savo rankas, nebijantis sunkių metimų. Jo pataikymas yra kiek solidesnis nei sufleruoja statistika, nes universitete jis stokojo pagalbos ir per rungtynes išmesdavo net 7,2 tolimo metimo. Kitoje aikštės pusėje reikalai yra kitokie – gynyboje jis nežiba ir dažnai net stokojo pastangų. Šiuo metu artimiausias palyginimas NBA jam būtų prasčiau aikštę matantis Lou Williamsas.

20. Ziaire‘as Williamsas (Stanfordo universiteto „Cardinal“, 19 metų, 203 cm)

Statistika NCAA: 28 minutės, 10,7 taško (29 proc. trit.), 4,6 atk. kam., 2,2 rez. perd.

NBA žvaigždžių pamėgtoje „Sierra Canyon“ mokykloje tobulėjęs Z.Williamsas anksti pateko tarp talentingiausių savo kartos vaikinų ir ESPN bei kitų portalų dažnai buvo įtraukiamas į geriausiųjų dešimtukus. Vis dėlto sprendimas žaisti Staforde ir perimti dalį Luko Kišūno minučių norimo rezultato nedavė. Akademiškai pažangų universitetą atletai paprastai renkasi ir dėl aukšto lygio išsilavinimo, tačiau puolėjas nusprendė išvykti jau po pirmųjų metų.

Z.Williamsą galima laikyti dar gana nenušlifuotu deimantu. Jis išsiskiria savo atletiškumu ir gerais fiziniais duomenimis, tačiau siekiant pavyti NBA įgūdžių lygį dar reikės įdėti daug darbo. Puolėjas klysta dažniau nei įprasta jo pozicijos žaidėjui (2,9 klaidos per rungtynes) ir prastai atakuoja iš toli, tačiau NBA skautai yra linkę tikėti aukštomis jo potencialo lubomis. Siekiant varžytis aukščiausiame lygyje, reikėtų ir pridėti svorio.

21. Keonas Johnsonas (Tenesio universiteto „Volunteers“, 19 metų, 196 cm)

Statistika NCAA: 26 minutės, 11,3 taško (27 proc. trit.), 3,5 atk. kam., 2,5 rez. perd.

Paauglystėje K.Johnsonas atsidūrė nelaimingame incidente, kai per anksti iššovę fejerverkai nubloškė atletą ir sutrupino jo pirštus, kuriuos vėliau teko operuoti, kad pavyktų išvengti amputacijos. Jam teko atlikti intensyvią aštuonių savaičių fizinę terapiją, tačiau pripratęs prie sunkaus darbo jis nužygiavo toli ir „Draft Combine“ stovykloje pademonstravo aukščiausią visų laikų vertikalų šuolį (122 cm).

Būtent monstriškos fizinės savybės išskiria K.Johnsoną tarp bendraamžių, o jo dėjimai ir blokai dažnai verčia gerbėjus aikčioti. Vis dėlto kitose srityse jis nėra toks solidus ir vertinamas labiau dėl savo potencialo nei dabartinių sugebėjimų. Kaip gynėjas jis nepasižymi nei geru kamuolio varymu, nei metimu iš toli, todėl NBA gali tekti auginti raumenis ir persistumti į lengvojo krašto poziciją.

22. Jaredas Butleris (Bayloro universiteto „Bears“, 20 metų, 191 cm)

Statistika NCAA: 30 minučių, 16,7 taško (42 proc. trit.), 3,3 atk. kam., 4,8 rez. perd.

J.Butleris anksti suprato norintis būti krepšininku ir dėl ankstyvo starto dominavo prieš savo bendraamžius. Pabaigus mokyklą jau buvo gerokai sudėtingiau – jis ilgai rinkosi tarp Alabamos ir Bayloro universitetų, o į pastarąjį pateko tik jau prasidėjus pasiruošimui sezonui. Po trejų metų su „Bears“ marškinėliais gynėjas norėjo su trenksmais žengti į NBA, tačiau čia jį pristabdė medikai, dėl širdies problemų neleidę visapusiškai dalyvauti „Draft Combine“ stovykloje.

Pašalinus sveikatos nesklandumus J.Butleris yra pasiryžęs NBA daryti tai, kuo pasižymėjo ir universitete – laidyti tritaškius bei cementuoti komandos puolimą. Gynėjas pasižymi geru pėdų darbu, greitu ir taisyklingu metimu iš toli, todėl yra itin pavojingas ties perimetru. Vis dėlto kuklūs fiziniai duomenys apriboja jo universalumą aikštėje, klaustukų palieka ir sprendimų priėmimas bei darbas gynyboje.

23. Isaiah Jacksonas (Kentukio universiteto „Wildcats“, 19 metų, 208 cm)

Statistika NCAA: 21 min., 8,4 taško (54 proc. dvit.), 6,6 atk. kam., 0,7 rez. perd.

I.Jacksonas per savo karjerą jau spėjo pažaisti kartu su LaMelo Ballu – būsimi NBA žaidėjai kartu tobulėjo „Spire“ akademijoje. Vis dėlto vėliau jų keliai išsiskyrė, gynėjui išvykus į Australiją, aukštaūgis patraukė į Kentukio universitetą. Šį sezoną gynėjais išsiskiriančioje kartoje jis buvo tarp daugiausiai potencialo parodžiusių aukštaūgių.

Statistiškai sužibėti jis nespėjo, nors 2,6 blokuoto metimo per rungtynes ir yra solidus skaičius. Nerimo kelia tai, kad aukštaūgis visiškai neatakuoja iš toli, nors gynyboje ties šia riba darbuotis gali. Apskritai I.Jacksonas labiausiai išsiskiria savo fiziniais duomenimis (221 cm ištiestų rankų ilgis, 95 cm vertikalus šuolis). Daugiausiai darbo jis atlieka būtent gynyboje, dėl mobilumo galėdamas išsikeisti ir prieš gynėjus. Puolime jis primena kiek geriau kamuolį valdantį Kennethą Fariedą ar JaVale‘ą McGee.

24. Sharife‘as Cooperis (Auburno univeristeto „Tigers“, 20 metų, 185 cm)

Statistika NCAA: 33 minutės, 20,2 taško (23 proc. trit.), 4,3 atk. kam., 8,1 rez. perd.

Gynėjas pasižymėjo ankstyva branda ir anksti ėmė dominuoti tarp bendraamžių. McEacherno vidurinei jis nukalė pirmąjį Džordžijos Valstijos čempionų titulą ir per ketverius metus susuko tokią svaiginančią karjerą, kad jo marškinėliai jau kabo mokyklos salės palubėse. Vis dėlto NCAA karjera nebuvo tokia rožėmis klota – dėl biurokratinių sumetimų per sezoną jis spėjo sužaisti vos 12 rungtynių ir savęs visiškai neatskleidė.

Auburne jis pasižymėjo kaip žemas, tačiau autoritetų nepaisantis ir kontakto nevengiantis įžaidėjas. Galingas prasiveržimų užbaigimas, progų komandos draugams kūrimas ar pražangų provokavimas yra laikomi pagrindinėmis jo stiprybėmis. Vis dėlto Sh.Cooperiui verkiant reikia gerinti metimą iš distancijos, nes kitaip su jo fiziniais duomenimis NBA nebus ką veikti.

25. Milesas McBride‘as (Vakarų Virdžinijos universiteto „Mountaineers“, 20 metų, 188 cm)

Statistika NCAA: 34 minutės, 15,8 taško (41 proc. trit.), 3,9 atk. kam., 4,9 rez. perd.

M.McBride‘as ilgą laiką rinkosi tarp krepšinio ir amerikietiško futbolo, tačiau jo likimą galiausiai nulėmė futbolo aikštėje patirta pėdos trauma, dėl kurios jis praleido didžiąją dalį sezono vienuoliktoje klasėje. Baigdamas mokyklą jis nepateko tarp talentingiausių savo kartos žaidėjų, tačiau sugebėjo sužibėti Vakarų Virdžinijoje.

Amerikietis yra išradingas ir gerai fiziškai sudėtas gynėjas, nors ir stokoja ūgio. Jis pasižymi tvirtais krepšinio pagrindais ir gali patikimai atakuoti iš toli, nors šį komponentą atskleidė tik praėjusiame sezone ir prisitaikyti NBA prireiks laiko. M.McBride netinginiauja ir gynyboje, nors kartais pasimeta susikeitus ar taikant komandinę gynybą, o daug problemų turi prieš aukštesnius varžovus, vėl gi, dėl savo fizinių duomenų.

26. Nah‘Shonas Hylandas (Virdžinijos valstybinio universiteto „Rams“, 20 metų, 190 cm)

Statistika NCAA: 32 minutės, 19,5 taško (37 proc. trit.), 4,7 atk. kam., 2,1 rez. perd.

Dėl liekno sudėjimo šis išskirtinio vardo savininkas anksti gavo „Kaulo“ („Bones“) pravardę, nors pastaroji ir įgavo niūrią prasmę. Mokykloje jis pusmečiui iškrito iš rikiuotės dėl traumų, patirtų šokant iš degančio pastato, kuriame žuvo jo močiutė ir nė metų nesulaukęs pusbrolis. Po šios tragedijos jis atsitiesė ir solidžiai baigęs mokyklą ėmėsi studijų VCU, kur atsiskleidė antraisiais metais.

Gynėjas pasižymiu tvirtu charakteriu ir pavojingiausias yra atakuodamas iš toli. Vis dėlto jis stokoja ūgio ir raumenų žaisti atakuojančiu gynėju, o kaip įžaidėjas tiesiog nėra patikimas bei dažniau klysta nei atlieka rezultatyvius perdavimus (atitinkamai 3,1 ir 2,1). Ties perimetru jis jaučiasi patogiai ir atakuoti gali iš įvairiausių padėčių, tačiau norint įsitvirtinti NBA jam dar teks gerokai sutvirtėti.

27. Ayo Dosunmu (Ilinojaus universiteto „Fighting Illini“, 21 metai, 195 cm)

Statistika NCAA: 35 minutės, 20,1 taško (39 proc. trit.), 6,3 atk. kam., 5,3 rez. perd.

A.Dosunmu turi šaknų Nigerijos bei priklauso tai pačiai jorubų tautai, kaip ir Giannis Antetokounmpo bei Hakeemas Olajuwonas. Vis dėlto savo žaidimo stiliumi žymesnių kolegų jis nė kiek neprimena, o ir į NBA skautų akiratį pateko gerokai vėliau – NCAA jam teko praleisti tris sezonus, dėl to amžiumi jis lenkia daugelį kitų biržos talentų.

Nepaisant didesnio patirties bagažo, A.Dosunmu neparodė užtikrintumo „kovo beprotybėje“ – lemiamame mače per 38 minutes sukrapštė 9 taškus ir 6 kartus suklydo, o jo ekipa nusileido ryškiems autsaideriams. Vis dėlto jis pasižymi pomėgiu žaisti greitai (nors tai atneša 3,3 klaidos per rungtynes). Jam netrūksta nei atletiškumo, nei mobilumo, nei gerų fizinių duomenų, tačiau stabilumo trūkumas sulaukus tokio amžiaus įneša abejonių jo potencialu.

28. Jadenas Springeris (Tenesio universiteto „Volunteers“, 18 metų, 193 cm)

Statistika NCAA: 26 minutės, 12,5 taško (44 proc. trit.), 3,5 atk. kam., 2,9 rez. perd.

J.Springeris yra kilęs iš krepšiniu alsuojančios šeimos – jo tėvas buvo pašauktas 1984-ųjų NBA naujokų biržoje, bet profesionaliai nežaidė dėl kelio problemų. Vyresnieji broliai žaidė NCAA, o pusbrolis DeAndre Bembry NBA rungtyniauja iki šiol. Nieko nuostabaus, kad J.Springerį skautai pastebėjo anksti ir 2018-aisiais jis jau persikėlė į prestižinę IMG akademiją.

Rugsėjį devynioliktąjį gimtadienį švęsiantis gynėjas išsiskiria retu atletiškumo ir patikimo metimo iš toli deriniu. Tarp komandos draugų jis nuolat išsiskirdavo savo energija, fizine jėga ir kibumu, nors tiesioginiams oponentams ūgiu dažnai nusileisdavo. Jį riboja tai, kad nebūdamas aukštas nesugeba patikimai įžaisti kamuolio, todėl negali žaisti per kelias pozicijas ir NBA įsitvirtintų nebent sutvarkęs savo driblingą ir pagerinęs sprendimų priėmimą.

29. Tre Mannas (Floridos universiteto „Gators“, 20 metų, 196 cm)

Statistika NCAA: 32 minutės, 16 taškų (40 proc. trit.), 5,6 atk. kam., 3,5 rez. perd.

Nepaisant panašių vardų ir studijavimo Floridoje, Tre Mannas nėra Los Andželo „Clippers“ atstovo Terance‘o Manno giminaitis. Gynėjas tarp talentingiausių savo kartos žaidėjų prasimušė labai anksti, tačiau mokykloje jo potencialą apribojo trūkęs meniskas, o ir universitete pagrindinio įžaidėjo rolę jis gavo tik antraisiais metais.

Gavęs tikrą progą T.Mannas trigubai pakėlė savo statistiką ir neslepia save laikantis geriausiu šios biržos įžaidėju. Jis yra kūrybingas bei gali užbaigti atakas pats bei kurti jas komandos draugams, patikimai meta iš toli. Ūgiu jis lenkia daugelį įžaidėjų, tačiau neišsiskiria atletiškumu ar fizinėmis savybėmis. Klausimų kartais kelia ir jo sprendimų priėmimas (2,8 klaidos per rungtynes) bei gynyboje įdedamos pastangos. Tai yra į puolimą orientuotas gynėjas, kurio tikroji pozicija NBA dar nėra aiški.

30. Joshua Primo (Alabamos universiteto „Crimson Tide“, 18 metų, 198 cm)

Statistika NCAA: 22 minutės, 8,1 taško (38 proc. trit.), 3,4 atk. kam., 0,8 rez. perd.

Kanadietis tarp kitų šios biržos talentų išsiskiria savo amžiumi – jam tik per Kūčias sukaks devyniolika, o NCAA jis buvo vienu jauniausių lygos krepšininkų. Prie tokio statuso jis turėtų būti pripratęs, nes dar 2019-aisiais žaidė pasaulio devyniolikmečių čempionate, nors buvo tik šešiolikos.

Pagrindiniu jo pranašumu yra gebėjimas pataikyti iš toli – gynėjas turi greitą ir technišką metimą, susikurti progas atakuoti gali tiek pats, tiek po komandos draugų perdavimų ar užtvarų. Jis taip pat mėgsta bėgti į greitą puolimą bei geras užbaigia atakas arti krepšio, nors ir stokoja atletiškumo. Būtent neišskirtiniai fiziniai duomenys ir turėtų apriboti jo rolę NBA, kur J.Primo veikiausiai atliks tik metiko funkcijas.

Nauja Bružo ir Pulkovskio laida apie LKL klubus. Spausk ir žiūrėk >>


2 komentarai
Naujausi komentarai (2)
Geriausiai ivertinti (2)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti