M.Jordano klausimas – ar geriausias visų laikų krepšininkas tapo prasčiausiu NBA klubo savininku? (27)

Lapkričio 23 d., 07:00
M.Jordanas su „Hornets“ nieko nenuveikia jau pusantro dešimtmečio (Scanpix nuotr.)
M.Jordanas su „Hornets“ nieko nenuveikia jau pusantro dešimtmečio (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Prieš septyniolika metų karjerą trečią ir paskutinį kartą baigęs Michaelas Jordanas iki šiol yra vadinamas geriausiu visų laikų krepšininku. Toks ilgaamžiškas pasiekimų vertinamas būtų įspūdingas bet kurioje sporto šakoje, net nekalbant apie taip sparčiai tobulėjantį krepšinį.

Šeši Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) čempiono žiedai ir du olimpiniai medaliai bei nesuskaičiuojama daugybė individualių pasiekimų išlieka įamžinti šimtuose valandų dokumentinės medžiagos, kuri neleidžia abejoti jo sugebėjimais aikštėje. Visa tai yra nuostabu, tačiau negarantuoja pasisekimo kitose srityse, net ir glaudžiai susijusiose su krepšiniu. Tai M.Jordanas taip pat puikiai įrodinėja valdydamas Šarlotės „Hornets“ klubą.

„Širšės“ yra pati nesėkmingiausia šio amžiaus franšizė NBA, nuo 2002-ųjų nesugebėjusi laimėti nė vienos atkrintamųjų serijos. Ieškant bendro vardiklio nesėkmingoje komandos istorijoje, visos gijos veda būtent link M.Jordano.

REKLAMA

Dažnai pamirštama, kad „Hornets“ savininkas savo karjerą NBA klubo vadyboje pradėjo dar gerokai anksčiau. 1999-aisiais jis antrą kartą pakabino sportbačius ant vinies, o 2000-ųjų sausį tapo Vašingtono „Wizards“ krepšinio operacijų prezidentu.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) sostinėje iškart buvo galima įžvelgti prastą derinį – klubą, kuris praėjusį sezoną baigė tragiškai (18/32) ėmėsi valdyti jokios patirties šioje srityje neturintis žmogus. M.Jordanas startavo išmainydamas griozdiškus Rodo Stricklando ir Juwano Howardo kontraktus. Komanda atlaisvino „algų kepurę“, tačiau žaidimas negerėjo. Maža to, buvo atleistas treneris Garas Heardas, o po sezono – ir jį pakeitęs Darrellas Walkeris.

Jordanas Jordanas

2000–2001 metų sezone „Wizards“ pasiekė naują žemumą – 19/63. Vėl lėkė trenerio galva (šį kartą Leonardo Hamiltono), bet tai atnešė pirmąjį naujokų biržos šaukimą, kurį M.Jordanas išnaudojo pakviesdamas Kwame Browną tiesiai iš vidurinės mokyklos. Nuo tada viskas ritosi tik žemyn. Vasarą legenda ėmėsi galvoti apie sugrįžimą į krepšinį, rudenį taip ir padarė, turėdama kilnų tikslą – savo atlyginimą paaukoti rugsėjo 11-osios aukų labui.

REKLAMA

Šis M.Jordano sugrįžimas nevirto pasaka, kokios buvo tikėtasi. Jo žaidimo kreivė jau buvo gerokai smuktelėjusi, klubas ir toliau nepretendavo į atkrintamąsias, o pats krepšininkas konfliktavo su komandos draugais, kuriuos pats ir išsirinko. Viešumoje pergales jis nuolat prisiimdavo sau, o nesėkmes suversdavo kitiems, tiek aikštėje, tiek už jos ribų nesutarė su Jerry Stackhouse, treniruotėse iki ašarų tyčiojosi iš lūkesčių nepateisinusio K.Browno. 2003-aisiais paskutinį kartą baigęs karjerą jis norėjo grįžti į „Wizards“ valdybą, tačiau čia jau buvo nepageidaujamas.

Tai atnešė krepšinio legendai itin būtiną poilsį nuo šio sporto. Per trejus metus M.Jordanas užsiėmė golfu bei plėtė savo verslus, o 2006-aisiais į NBA grįžo vėl vedamas kilnių tikslų – norėjo atgaivinti savo gimtosios Šiaurės Karolinos valstijos klubą, kuris tuomet vadinosi Šarlotės „Bobcats“.

Gražius norus ir šį kartą užgožė nekompetentinga metodika. M.Jordanas nusipirko dalį klubo akcijų (didžioji dalis išliko Roberto Johnsono rankose) bei vėl ėmėsi vadovavimo klubo krepšinio operacijoms. Pirmosios jo klaidos ilgai laukti nereikėjo – vos po dviejų savaičių nuo jo prisijungimo vykusioje 2006-ųjų NBA naujokų biržoje „Hornets“ trečiuoju šaukimu pakvietė Adamą Morrisoną, kuris ne tik demonstravo profesionaliame krepšinyje nederantį žaidimo stilių, bet ir sirgo diabetu, todėl tiesiog neturėjo šansų pritapti lygoje.

REKLAMA

Naujajame sezone komanda strigo, o šiam vos įpusėjus M.Jordanas pranešė, kad vyriausiasis treneris Bernie Bickerstaffas kitą sezoną komandos netreniruos, bet gali užbaigti šį. Žinoma, tai nepridėjo motyvacijos komandai, kuri sezoną užbaigė vėl nepatekdama į atkrintamąsias (33/49).

Vėliau sekė dar daugiau kvestionuojamų sprendimų – buvo išmainyti komandai ištikimybę reiškę Geraldas Wallace‘as ir Emeka Okaforas, Raymondas Feltonas rinkoje paleistas už dyką, klube neužsibuvo ir Tysonas Chandleris. Visi jie buvo paversti prastesniais žaidėjais ir naujokų biržos šaukimais, nors „Hornets“ ir niekada negarsėjo kaip gerai talentus atsirenkanti ekipa.

Wallace'as Wallace'as

2010-aisiais M.Jordanas perpirko R.Johnsono akcijas ir tapo vienvaldžiu klubo savininku. Su papildoma galia jis taip pat tvarkėsi prastai, o bloguoju itin pagarsėjo per 2011-ųjų lokauto metu. Tada jis itin kritikavo NBA verslo modelį bei aktyviai siekė sumažinti žaidėjų atlyginimams skiriamą lygos pajamų dalį. Prieš jį atsisuko ne tik daugelis krepšininkų, bet ir jo paties dar 1988-aisiais tuometiniam „Wizards“ savininkui Abe‘ui Pollinui ištarta frazė „jei nesugebi gauti pelno, parduok komandą“. NBA apžvalgininkas Jasonas Whitlockas tada tiesiai šviesiai pavadino jį parsidavėliu.

REKLAMA

Jausdamas susvyravusią savo reputaciją, M.Jordanas ėmėsi pertvarkų komandos vadovybėje. Jis jau nebebuvo oficialiu krepšinio operacijų prezidentu, šią vietą patikėdamas buvusiam generaliniam direktoriui Rodui Higginsui. Pastarojo vietą savo ruožtu užėmė Richas Cho. Oficialiai M.Jordanas liko tik komandos savininku, tačiau visiems buvo akivaizdu, kad sprendimai ir toliau bus priimami per jį.

Natūralu, kad talento stokojanti Šarlotės ekipa tada buvo dar labiau demoralizuota, o sutrumpintą lokauto sezoną užbaigė prasčiausiu visų laikų rezultatu, laimėdama vos 11 procentų rungtynių (7/59). M.Jordanas neslėpė nusivylimo ir jau tada buvo pradėtas viešai vadinti vienu prasčiausių NBA klubų savininkų. Nuo šio dugno net nebuvo atsispirta, nes gautas antrasis naujokų biržos šaukimas išnaudotas Michaelui Kiddui-Gilchristui.

2013-aisiais „Bobcats“ pradėjo procedūras, kad klubo pavadinimas būtų pakeistas į „Hornets“, tačiau nauja linkme komandos tai nepasuko. R.Cho netapo komandos išganytoju, nors ir užsibuvo joje stebėtinai ilgai – iki 2018-ųjų. Tuomet Šarlotėje jau buvo atsiradusi mada pasirašinėti košmariškus kontraktus su vidutinio pajėgumo žaidėjais. Viską tik pablogino tai, kad nauju krepšinio operacijų prezidentu tapo Mitchas Kupchakas, turėjęs gerų momentų Los Andžele, tačiau savo erą ten užbaigęs skirdamas 72 mln. JAV dolerių Luolui Dengui ir 64 mln. JAV dolerių Timofejui Mozgovui.

REKLAMA

Prastų sutarčių netrūko visos M.Jordano eros metu: Nicolas Batumas – 5 metai, 120 mln. JAV dolerių, Terry Rozieras – 3 metai, 57 mln. JAV dolerių, Bismackas Biyombo mainais priimtas su 4 metų 70 mln. JAV dolerių, Cody Zelleris – 4 metai, 56 mln. JAV dolerių, DeSagana Diopas priimtas su 6 metų 32 mln. JAV dolerių, Dwightas Howardas priimtas su 3 metų 70 mln. JAV dolerių, M.Kiddas-Gilchristas – 4 metai, 52 mln. JAV dolerių, Marvinas Williamsas – 4 metai, 54 mln. JAV dolerių, Alas Jeffersonas – 3 metai, 40 mln. JAV dolerių. Šį tarpsezonį Gordonui Haywardui skirtas 4 metų 120 mln. JAV dolerių kontraktas taip pat kelia pagrįstų abejonių.

Laimės „Hornets“ nerado ir naujokų biržoje. M.Jordanui perėmus komandą aukšti šaukimai buvo iššvaistyti A.Morrisonui (3-ias), Brandanui Wrightui (8-as), D.J.Augustinui (9-as), Geraldui Hendersonui (12-as), M.Kiddui-Gilchristui (2-as), C.Zelleriui (4-as), Noah Vonleh (9-as), Frankui Kaminsky (9-as). Blogą precedentą tai sukelia ir būtent šios komandos pasirinktam Arnoldui Kulbokai (2018-aisiais pašauktas 55-as). Vienintelis dešimtuke pakviestas ir pasiteisinęs bei klube užsivedęs žaidėjas – Kemba Walkeris (9-as šaukimas 2011-aisiais).

Žinoma, negalima viso to aklai suversti M.Jordanui, tačiau per jo valdymo laikotarpį Šarlotės klubas pakeitė keturis generalinius direktorius, septynis trenerius, dvi arenas ir pavadinimą bei niekur nenuėjo. Per 14 sezonų tik tris kartus pasiektos atkrintamosios, jose nelaimėta nė vienos serijos ir vos trys atkrintamųjų mačai.

REKLAMA

Jordanas Jordanas

Sunku tiksliai suprasti, kas verčia M.Jordaną taip prastai įvertinti žaidėjų talento lygį. Viena iš priežasčių, kodėl legendiniai krepšininkai dažnai netampa sėkmingais treneriais – nesugebėjimas pažvelgti į šį sportą eilinio, žemesnes fizines galimybes ar ne tokį aukštą krepšinio intelektą turinčio žaidėjo akimis. Tikėtina, kad viską krepšinyje pasiekęs M.Jordanas taip pat kelia savo auklėtiniams per aukštus lūkesčius, nes tiesiog stebi viską per savo prizmę, kurioje pergalės atrodė pasiekiamos gerokai paprasčiau.

Prastai „Hornets“ savininko sprendimams atsiliepia ir jo milžiniškas konkurencingumas. Noras laimėti čia ir dabar jau eilę metų išlaiko Šarlotės klubą prasčiausioje įmanomoje pozicijoje – iškart už atkrintamųjų ribos, kur nekvepia nei rimtais pasiekimais, nei pačiais aukščiausiais šaukimais. Būtent žūtbūtinis noras laimėti skatina pasirašyti skubotus kontraktus, tikintis kažką iškart pakeisti. Nepadeda ir tai, kad Šarlotė – NBA mastais maža rinka, kurioje daugiau dėmesio dažnai sulaukia prie Nacionalinės koledžų atletų asociacijos (NCAA) favoritų nuolat priskiriamas Šiaurės Karolinos universitetas.

REKLAMA

„Finansiškai jis negali varžytis su „Warriors“ savininkais Joe Lacobu, Peteriu Guberiu ir kitais vyrukais. Šioje kategorijoje Michaelas neturi pranašumo. Finansiškai Jordanas visada laikėsi tvirtai, tačiau technologijų gigantai ir kiti savininkai yra aukštesniame lygyje. Michaelas yra pripratęs visą gyvenimą varžytis aukščiausiu lygiu, todėl dabar kankinasi negalėdamas to padaryti“, – dar balandį teigė žurnalistas J.A.Adande.

M.Jordanas savo metodus stengiasi primesti ir dabartiniams jam priklausančios komandos žaidėjams. Po „The Last Dance“ dokumentikos premjeros kalbėdamas su krepšininkais apie muštynes su Steve'u Kerru jis prašė būti reikliems komandos draugams bei badyti pirštais į šių klaidas. 

Artimiausio sezono „Hornets“ sudėtis vėl primena netvarkingą darinį, kuriame lyderių vaidmenį turėtų dalintis tarpusavyje tarsi nederantys T.Rozieras, G.Haywardas, Devonte Grahamas ir LaMelo Ballas. Šiuo metu ši ekipa nėra laikoma pretendente nutraukti atkrintamųjų sausrą.

Žinoma, nereikia skubėti vadinti M.Jordaną prasčiausiu šio amžiaus NBA klubo savininku, kai konkurenciją jam sudaro rasizmo skandalais pagarsėjęs ir iš Los Andželo „Clippers“ išguitas Donaldas Sterlingas ar nuolat į konfliktus besiveliantis Niujorko „Knicks“ vadovas Jamesas Dolanas. Vis dėlto „Hornets“ rezultatai kalba patys už save, o išvados metai iš metų nėra daromos, todėl su klubu ir jo savininku kyla neigiamos asociacijos, kurios artimiausiu metu trauktis neketina.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


27 komentarai
Naujausi komentarai (27)
Geriausiai ivertinti (27)
PRO komentarai (3)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti