Balandžio 12 d., 10:10
K.Smithas tapo rungtynių Panevėžyje herojumi (LKL nuotr.)
Algimantas Bružas

Į svarbiausius Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) sezono klausimus atsakymai rasti vos per dvi dienas.

Sekmadienį Kauno „Žalgiris“ patyrė netikėtą pralaimėjimą Jonavoje, kai po pratęsimo 97:100 nusileido maksimaliai užsikūrusiems „CBet“ krepšininkams.

Tai buvo antrasis „Žalgirio“ pralaimėjimas paeiliui LKL pirmenybėse. Prieš tai kauniečiai antrą sykį sezone pralaimėjo Vilniaus „Rytui“. Pirmą kartą per pastaruosius septynerius metus „Žalgiris“ šalies pirmenybėse patyrė pralaimėjimų seriją.

Šios kauniečių nesėkmės nulėmė, kad pirmadienį Panevėžyje įvykęs susidūrimas tarp „Ryto“ ir Panevėžio „Lietkabelio“ komandų tapo savotišku reguliariojo sezono finalu.

Vilniečiams pergalė reiškė, kad galimybės laimėti reguliarųjį sezoną ir taip pusfinalyje išvengti „Lietkabelio“ priklausytų tik nuo pačių. Panevėžiečiams pergalė taip pat buvo ne mažiau reikalinga. Laimėjimo atveju, trečioje vietoje esantys Nenado Čanako auklėtiniai būtų neleidę „Rytui“ įsitvirtinti turnyrinės lentelės viršūnėje ir taip išsaugoję viltį su jais susidurti pusfinalyje. kas leistų realiai kovoti dėl vietos finale ir sidabrinių apdovanojimų.

Giedriaus Žibėno auklėtiniai į Panevėžį atvyko maksimaliai motyvuoti ir puikiai pasiruošę žaisti prieš „Lietkabelio“ vizitine kortele tapusią stepauto gynybą.

Tam pasitarnavo ir Ivano Buvos iškritimas iš rikiuotės. 18,1 taško vidurkį LKL fiksuojantis 30-metis kroatas yra neabejotinas „Ryto“ puolimo lyderis šiame sezone, tačiau ne pats tinkamiausias pasirinkimas atakuojant stepautą ir pažeidžiamas gynyboje.

Rungtynių ilgosios pertraukos metu „Lietkabelio“ direktorius Martynas Purlys prasitarė, kad panevėžiečiams būtų net patogiau žaisti prieš „Rytą“ su I.Buva. Visai, kaip Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) pusfinalyje, kurį jie Vilniuje laimėjo 82:80.

Be I.Buvos „Rytas“ buvo priverstas modeliuoti savo žaidimą kitaip. Užuot organizavus atakas per kroato žaidimą nugara į krepšį vienas prieš vieną baudos aikštelės prieigose, vilniečiai ėmė atakuoti „Lietkabelį“ pikenrolais. Dar svarbiau, kad tokiomis sąlygomis erdvės atsiskleisti gavo dažnai I.Buvos šešėlyje likdavę ir antrinius vaidmenis atlikdavę žaidėjai.

Nuo pat pirmųjų minučių „Rytas“ sumaniai atakavo „Lietkabelio“ stepautus užtvarų imitacijomis – kai aukštaūgis, užuot statęs užtvarą, jį imituoja ir staigiai kerta į baudos aikštelę, prašydamas perdavimo. Stepautuojantis Džordže Gagičius negali spėti prie savo tiesioginio oponento, kai šis kerta krepšio link. Jei kamuolį įžaidžiantis gynėjas laiku atlieka perdavimą, įgyjamas kiekybinis pranašumas, kurį vilniečiai eksploatavo labai sėkmingai.

E.Kairys nebuvo rezultatyvus, tačiau jo įkirtimai ir kamuolio priėmimai tapdavo tuo lūžiu panevėžiečiu gynyboje, kuris atidarydavo erdves kitiems vilniečiams. Dar geriau įkirtimus išpildė Jarvisas Williamsas ir Tanneris Leissneris – abu surinko 23 taškus. Net jei nepelnydavo taškų, jie galėjo daryti spaudimą lentai kovoje dėl antrųjų šansų.

Po stepauto prie jų grįžtantys Dž.Gagičius ar Kasparas Bėrzinis likdavo už nugaros, kai „Ryto“ aukštaūgius nuo krepšio bandydavo atitverti panevėžiečių mažiukai. Taip vilniečiai viso rungtynėse sugriebė 14 kamuolių puolime, o Margirio Normanto tritaškis paskutinėmis antrojo kėlinio akimirkomis įkrito būtent antruoju šansu.

Pirmąją mačo dalį „Rytas“ laimėjo 47:40, išnaudojęs savo aukštaūgių greičio pranašumą prieš „Lietkabelio“ priekinę liniją. Visi trys vilniečių centrai – J.Williamsas, T.Leissneris ir E.Kairys – buvo per greiti Dž.Gagičiui ir tuo pačiu idealiai tiko atakuojant „Lietkabelio“ stepautus.

Smithas Smithas

Dėl ligos iškritęs I.Buva netiesiogiai atrišo rankas ir kitiems „Ryto“ krepšininkams. Sostinės komandoje dviženklį taškų skaičių surinko net šeši žaidėjai, o skirtingomis rungtynių atkarpomis iššaudavo vis kitas.

13 taškų surinkęs M.Normantas labai solidžiai atrodė pirmoje mačo dalyje, kai baudė varžovus tritaškiais ir sumaniai provokavo panevėžiečių pražangas. Mindaugas Girdžiūnas truktelėjo svečius į priekį pratęsime, kai sumetė 5 taškus paeiliui, o susitikimą baigė su 12 taškų savo sąskaitoje.

Galiausiai, K.Smithas tapo aiškiu „Ryto“ lyderiu. Ne tik realizavo svarbiausią rungtynių metimą, kai pratęsime po kelių paeiliui bandymų apžaisti skirtingus panevėžiečius vienas prieš vieną, galiausiai įsmeigė savo firminį tritaškį po atšokimo atgal su Gedimino Oreliko pražanga.

Be to, K.Smithas buvo labai svarbi grandis atakuojant „Lietkabelio“ stepautus. Vilniečių aukštaūgiai turėjo greičio pranašumą prieš Dž.Gagičių, tačiau jam atskleisti buvo reikalingi tikslūs ir savalaikiai perdavimai. Juos gerai skirstė K.Smithas, išdalinęs 8 rezultatyvius perdavimus – pusę visų komandos.

Lūžis rungtynėse galėjo įvykti trečiojo kėlinio pabaigoje, kai G.Žibėnas ilsino K.Smithą, o vilniečių atakoms vadovavo Vaidas Kariniauskas. Lėtas ir neužtikrintas 28-erių alytiškis nuolat perlaikydavo kamuolį, o bandymai atlikti pirmąjį ir patį svarbiausią perdavimą prieš „Lietkabelio“ stepautus dažnai būdavo nevykę. Mažiausiai tris kartus tie perdavimai buvo panevėžiečių pamušti ir kamuolys grįždavo į V.Kariniausko rankas, atakos laikui praktiškai išsekus.

„Rytas“ pametė rungtynių kontrolę ir per penkias minutes išbarstė 8 taškų persvarą. Ketvirtojo kėlinio pradžioje rezultatas tapo lygus, kai „Lietkabelis“ eilinį sykį pasinaudojo Dž.Gagičiaus fiziniais pranašumais baudos aikštelėje (63:63).

Čanakas Čanakas

Įdomu tai, kad N.Čanakas šių rungtynių likimą patikėjo būtent savo tautiečiui. Užuot pasirinkęs žaidimą mažesniu penketuku ir pakeitęs gynybinę sistemą, N.Čanakas nusprendė laimėti puolimu. Dž.Gagičius turėjo nuspręsti rungtynių baigtį savo spaudimu baudos aikštelėje ir šis planas ilgą laiką veikė gerai.

Serbas gana užtikrintai rinko taškus, o „Ryto“ priekinė linija retėjo, kai pražangas sparčiai rinkosi Dž.Gagičiaus fizinei jėgai neprilygę E.Kairys ir T.Leissneris. „Lietkabelis“ perėmė likimą į savo rankas, tačiau likus žaisti dvi minutes, ilgą laiką drausmingai besigynę šeimininkai vėl iš akiračio paleido J.Williamsą. Klasikinis šoninis pikenrolas ir amerikiečio kirtimas į baudos aikštelę, kur šį kartą jis nesutiko pagalbinio gynėjo.

Per paskutines dvi ketvirtojo kėlinio minutes „Rytas“ dusyk įgijo 4 taškų pranašumą, tačiau abukart nepasinaudojo progomis laimėti. Panevėžiečius gelbėjo prabilęs Panagiotis Kalaitzakis, o lemiamoje gynybinėje atakoje vilniečiai neatsitvėrė G.Oreliko, kuris atkovojo kamuolį puolime ir vėliau baudų metimais lygino rezultatą.

Pratęsimo metu „Rytą“ į priekį atvedė gynėjų individualus meistriškumas. Pradžioje taškus rinko M.Girdžiūnas, o lemiamomis akimirkomis iniciatyvos ėmėsi K.Smithas, kuriam trečiuoju bandymu pavyko įtvirtinti „Ryto“ pergalę tuo sudėtingu tritaškiu per G.Oreliką.

Lemiamu metu drebėjo ir P.Kalaitzakio rankos – graikas prametė tris baudų metimus pratęsime, dar vieną pro šalį metė ir G.Orelikas.

Tai buvo nebloga patirties ir individualaus meistriškumo persvaros išraiška. M.Girdžiūnas tokių rungtynių sužaidęs žymiai daugiau nei Dovydas Giedraitis ar P.Kalaitzakis, o K.Smithas yra geresnis nei Kristupas Žemaitis ar Nikola Radičevičius. Be to, keturis baudų metimus šaltakraujiškai sumetė M.Normantas.

Vilniečiai šį sezoną jau kelis kartus sudegė įtampos akimirkomis, tačiau šį sykį tam buvo užsigrūdinę.

Maksvytis Maksvytis

Taip Panevėžyje reguliariojo sezono finalą laimėjęs „Rytas“ vienu laimėjimu atsidūrė priekyje prieš antroje vietoje esantį „Žalgirį“, nors šis sužaidęs vieneriomis rungtynėmis mažiau. Čia svarbiausia tai, kad ta pergalė kovo 27 dieną prieš žalgiriečius leido „Rytui“ įgyti tarpusavio pranašumą, kuris gali būti lemiamas paskutinėje sezono atkarpoje.

Dabar „Rytas“ yra savo likimo šeimininkas. Jei vilniečiai laimės visas likusias keturias reguliariojo sezono rungtynes prieš Utenos „Uniclub Casino-Juventus“, Prienų „Labas GAS“ ir Alytaus „Dzūkiją“ namuose bei nugalės Klaipėdos „Neptūną“ išvykoje, jie pirmą kartą nuo 2013-ųjų taps LKL reguliariojo sezono čempionais ir turės lengviausią įmanomą kelią į finalą.

Tai reikštų, kad LKL pusfinalyje veikiausiai susidurs „Žalgiris“ ir „Lietkabelis“. Jei po sekmadienio rungtynių Jonavoje dar galėjo kilti abejonių, kiek motyvuota ir psichologiškai pasirengusi bus Jure Zdovco komanda svarbiausioms sezono kovoms, tai „Žalgiris“ tas abejones išsklaidė pirmadienį.

J.Zdovcas paliko komandą abipusiu sutarimu, o į jo vietą paskirtas Kazys Maksvytis, nelaukiant sezono pabaigos. Nemotyvuotas treneris, kuris nebeturi žaidėjų pasitikėjimo, pakeistas specialistu, kuris pradeda naują klubo erą. K.Maksvytis yra gerbiamas „Žalgirio“ lietuvių, o maždaug šešios savaitės iki labai tikėtino pusfinalio su „Lietkabeliu“ yra pakankamas laikotarpis, jog treneris spėtų susipažinti su žaidėjais, dalinai įdiegtų savo žaidimo sistemą bei mobilizuotų komandą kovai dėl titulo.

Dvi dienos galimai nusprendė ir šio sezono LKL likimą. Panašu, jog netikėtumų vėl nebus. „Lietkabeliui“ veikiausiai teks tenkintis kova dėl bronzinių apdovanojimų, o čempionato finale dėl titulo grumsis įprasti įtariamieji.

Tik Pauliui Motiejūnui atlikus antrąją trenerių rokiruotę šiame sezone, dabar atrodo, kad LKL sezono finiše nebeliko nė menkiausios intrigos.