Laukiami už Atlanto: dešimt jau kitą sezoną NBA galinčių debiutuoti užjūrio talentų (19)

Gegužės 10 d., 07:00
Talentingiausi pasaulio jaunuoliai laukia NBA naujokų biržos (Scanpix nuotr.)
Talentingiausi pasaulio jaunuoliai laukia NBA naujokų biržos (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) vis didesnę rolę užima užjūrio žaidėjai, kurių skaičius stipriausioje pasaulio lygoje auga kasmet. Krepsinis.net puoselėja tradicijas ir penktus metus paeiliui tęsia rubriką „Laukiami už Atlanto“.

Pastaruoju metu žaidėjų rotacija tarp Europos ir NBA yra dar labiau suaktyvėjusi – ne vienas Eurolygos krepšininkas nusprendė dar šį sezoną uždaryti už Atlanto. Šiuo keliu jau pasuko Facundo Campazzo, Gabrielis Deckas, Luca Vildoza ir Elijah Bryantas, žodinius susitarimus kitam sezonui jau turi Vasilije Micičius bei Leandro Bolmaro.

Kiti NBA stiliaus žaidėjai (Rokas Giedraitis, Nikola Milutinovas ar Marcusas Erikssonas) rubrikoje buvo paminėti ankstesniais metais, o likusios Eurolygos žvaigždės yra arba susaistytos kontraktų (Vladimiras Lučičius, Shavonas Shieldsas), arba amerikiečiai, arba savo laimę už Atlanto jau išbandę ir į šią upę antrą kartą nebrisiantys europiečiai (Aleksejus Švedas, Nando De Colo, Nemanja Nedovičius ir kiti).

REKLAMA

Tokios tendencijos verčia „Laukiami už Atlanto“ koreguoti kursą ir susitelkti tik į jaunuosius užsienio talentus, kurie gali pagrįstai tikėtis šaukimo 2021-ųjų NBA naujokų biržoje ir lygos duris praverti jau artėjantį sezoną.

Krepsinis.net pristato dešimt ne iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kilusių jaunuolių, kurie sulaukia daugiausiai NBA skautų dėmesio. Jie yra pagal pavardes išrikiuoti abėcėline tvarka, skliaustuose nurodyta atstovaujama rinktinė ir komanda, žemiau – šio sezono statistika bei trumpa įgūdžių, privalumų bei potencialo prigyti NBA apžvalga.

Joelis Ayayi – 21 metai, 196 cm (Prancūzija, Gonzagos universiteto „Bulldogs“)

Statistika NCAA: 31 minutė, 12 taškų (39 proc. trit.), 6,9 atk. kam., 2,7 rez. perd.

Gynėjas kilo iš krepšiniu alsuojančios šeimos – jo tėvas atstovavo Benino rinktinei, sesuo su Prancūzijos rinktine dalyvavo 2016-ųjų olimpiadoje, jaunesnis brolis žengia tuo pačiu keliu. Pats J.Ayayi jau spėjo atnešti savo šaliai medalius, 2019-ųjų pasaulio devyniolikmečių čempionato mažajame finale atseikėdamas 33 taškus bei paverždamas bronzą.

REKLAMA

Stipriausias prancūzo ginklas yra metimas iš toli, kurį NCAA jis iš tikrųjų atskleidė tik šiemet. Nors būdamas laisvas jis praktiškai neprameta, atakuodamas iš toli pašoka labai mažai, todėl gali turėti problemų susikurdamas progų aukštesniame lygyje. Jis taip pat nepasižymi išskirtiniu atletiškumu, tačiau neblogai mato aikštę ir gali atlikti savalaikius perdavimus bei prasiveržimus.

J.Ayayi pasibaigusiame sezone buvo vienas geriausių žaidėjų iki finalo nužygiavusioje Gonzagos ekipoje, o tai yra solidus kelio į NBA receptas. Vis dėlto prancūzas NCAA praleido jau ketverius metus (pirmaisiais nežaidė, antraisiais atliko kuklų vaidmenį) ir norėdamas biržoje išsiskirti tarp jaunesnių kolegų turės gerokai pasidarbuoti individualiose treniruotėse. Šiuo metu jam žadamas šaukimas pirmojo rato pabaigoje arba antrojo pradžioje.

Usmanas Garuba – 19 metų, 203 cm (Ispanija, Madrido „Real“)

Statistika Ispanijoje: 18 minučių, 5,5 taško (32 proc. trit.), 5,3 atk. kam., 1,1 rez. perd., 8,2 naud. bal.

REKLAMA

Statistika Eurolygoje: 16 minučių, 3,9 taško (27 proc. trit.), 4 atk. kam., 0,7 rez. perd., 6,1 naud. bal.

U.Garuba į NBA radarus pateko itin jauno amžiaus, tačiau prie to prisidėjo ir labai ankstyva jo branda. Eurolygos aštuoniolikmečių turnyro atrankoje po 15 taškų jis vertė sulaukė vos penkiolikos, Ispanijos pirmenybėse su „Real“ marškinėliais debiutavo šešiolikos, Eurolygoje – septyniolikos. Šį sezoną virto ir solidžiu rotacijos žaidėju.

Europoje jis yra klasifikuojamas kaip žemas, tačiau mobilus ir atletiškas vidurio puolėjas, nors ir akivaizdu, kad žaisdamas šalia Walterio Tavareso atlieka kiek kitokias funkcijas. Polėkiu pasižymintis ispanas puolime efektyviausias yra greitame žaidime, nes žibėti pozicinėse atakose stokoja individualių įgūdžių ir pataikymo iš toli. Didžiausią naudą jis neša gynyboje, kur dėl kibių rankų, jėgos ir judrumo derinio gali gintis prieš visų pozicijų žaidėjus (NBA šis intervalas gali būti siauresnis).

REKLAMA

Prieš sezoną U.Garubos akcijos už Atlanto buvo aukštesnės, tačiau sulauktos solidesnės minutės Eurolygoje atskleidė ir jo žaidimo spragas. Atkrintamosiose jis keletą kartų driokstelėjo, tačiau nukraujavusiame ir W.Tavareso neturėjusiame „Real“ tiesiog buvo itin daug erdvės iššauti. Ilgą laiką jam buvo žadamas šaukimas pirmojo rato viduryje, tačiau dabar nereikėtų nustebti, jei jis iškristų ir į antrąjį ratą.

Joshas Giddey – 18 metų, 202 cm (Australija, Adelaidės „36ers“)

Statistika Australijoje: 32 minutės, 11,4 taško (31 proc. trit.), 7,1 atk. kam., 7,4 rez. perd.

NBA skautai stebi J.Giddey jau kurį laiką ir tai yra visiškai suprantama – dar pernai jis tapo NBA akademijų turnyro Ispanijoje MVP, netrukus pateko tarp geriausių „Basketball Without Borders“ stovyklos žaidėjų. Jo siautulys Australijos jaunimo rinktinėse nublanko prieš debiutą vyrų krepšinyje – šalies pirmenybėse jau pirmajame savo sezone jis yra surinkęs tris trigubus dublius ir demonstruoja rimtus skaičius vidutinio pajėgumo komandoje.

REKLAMA

Tarp įžaidėjų ūgiu išsiskiriantis australas simboliškai yra jauniausias rinktinės debiutantas nuo Beno Simmonso laikų. Jis pasižymi geru kamuolio valdymu abiem rankomis, išskirtiniu aikštės matymu ir krepšinio suvokimu. Daugiausiai klaustukų iki šiol kelia iš šalies nepatogiai atrodantis ir neužtikrintas jo metimas iš toli bei liaunas sudėjimas, nors abu šie dalykai yra pataisomi su laiku. J.Giddey žaidime tikrai yra daugiau neišmokytinų pliusų nei taisytinų minusų.

Priešingai nei U.Garubos atveju, J.Giddey saviraiška aukštesniame lygyje atskleidė gerųjų jo žaidimo aspektų ir pakėlė australo akcijas. Daugelis ekspertų žada jam šaukimą pirmojo rato viduryje, tačiau Australijoje dar liko trečdalis reguliariojo sezono, o stebinantys įžaidėjo pasirodymai gali sutraukti vis didesnį dėmesį.

Arielis Hukporti – 19 metų, 213 cm (Vokietija, Kėdainių „Nevėžis-Optibet“)

Statistika Lietuvoje: 23 minutės, 10,2 taško (29 proc. trit.), 7,2 atk. kam., 1,3 rez. perd., 10,8 naud. bal.

Vertinant į NBA besitaikančius talentus dar prieš keletą metų apie Kėdainius net nereikėtų susimąstyti, bet A.Hukporti, brolių Kalaitzakių ir Abramo Cankos atvykimai realybę pavertė būtent tokia. Geidžiamu talentu jis tapo dar prieš atvykdamas į Lietuvą – J.Giddey dalyvautoje „Basketball Without Borders“ stovykloje vokietis tapo MVP, dominavo ir Eurolygos bei savo gimtinės jaunimo turnyruose.

REKLAMA

A.Hukporti pagrindiniu pliusu išlieka fizinių duomenų ir mobilumo kombinacija – retas tokio sudėjimo aukštaūgis gali skuosti į greitas atakas bei atlikti tokius dėjimus, kokius jis pademonstravo LKL. Platūs pečiai leidžia tikėtis, kad jis gali padidinti raumenų masę, tačiau paraleliai turės tvirtinti ir kojas. Būtent dėl prastos šių kondicijos jis praleido LKL sezono pradžios ir akivaizdu, kad čia darbas nėra baigtas. Siekiant stabilios rolės būtina gerinti ir metimą iš toli.

A.Hukporti nebuvo toks dominuojantis LKL, kad iš jo būtų galima tikėtis ankstyvo produktyvumo NBA. Šiuo metu jis yra tiesiog geras molis, iš kurio bus galima nulipdyti patikimą aukšto lygio vidurio puolėją. Ilgalaikę perspektyvą ir šlifuojant šį deimančiuką reikalingą darbą supranta ir krepšinio ekspertai, žadantys jam šaukimą antrajame rate.

Rokas Jokubaitis – 20 metų 193 cm (Lietuva, Kauno „Žalgiris“)

Statistika Lietuvoje: 20 minučių, 8,4 taško (31 proc. trit.), 1,5 atk. kam., 3,9 rez. perd., 9,6 naud. bal.

REKLAMA

Statistika Eurolygoje: 21 minutė, 7 taškai (39 proc. trit.), 1,7 atk. kam., 2,5 rez. perd., 6,8 naud. bal.

Tarptautinio dėmesio R.Jokubaitis sulaukė vos 17-os, sulaukęs netikėto šanso, kai į Lietuvą atvykę broliai Ballai su Prienų klubų žaidė prieš „Žalgirio“ dublerius. Lietuvis tada suvertė 31 tašką ir neliko nepastebėtas net į savo talentus susikoncentravusių amerikiečių. Nuo tada jis nuėjo ilgą kelią ir šiemet jau yra realiausias kandidatas pelnyti geriausio jaunojo Eurolygos žaidėjo apdovanojimą.

Kairiarankis gynėjas per pastaruosius metus itin sutvirtėjo fiziškai, pakeitė laikyseną ir kojų darbą bei yra praktiškai kitas žaidėjas nei tas R.Jokubaitis, kurį pažinojome praėjusį sezoną. Puolime jis pasižymi išradingumu, energija ir autoritetų nepaisymu, patobulėjusiu metimu, nors padirbėti dar reikėtų su sprendimų priėmimu, kuris koją itin kišdavo lemiamais momentais. Gynybos suvokimo žalgirietis dar gerokai stokoja, nors ilgos rankos ir geri fiziniai duomenys leidžia tikėtis, kad tai bus sutvarkyta su patirtimi.

REKLAMA

Nors dar negarantavo, kad pateiks paraišką naujokų biržai, R.Jokubaitis sulaukia NBA skautų dėmesio bei neslėpė spėjęs pabendrauti su kelių klubų atstovais. Su kiekvienu geru jo maču mažėja tikimybė lietuvį ir toliau matyti Kaune, jo ateitis jau siejama su NBA arba Barselona. Šiuo metu artėjančioje biržoje jam žadamas šaukimas antrajame rate.

Jonathanas Kuminga – 18 metų, 203 cm (Kongas, G lygos „Ignite“)

Statistika G lygoje: 33 minutės, 15,8 taško (25 proc. trit.), 7,2 atk. kam., 2,7 rez. perd.

J.Kuminga nėra tipinis JAV talentas su afrikietiškomis šaknimis – jis gimė ir augo Konge, o į JAV persikėlė tik sulaukęs keturiolikos bei jau žinodamas, kad važiuoja žaisti krepšinio. Vis dėlto šis sportas jam yra puikiai pažįstamas ir net užkoduotas genuose – jaunuolio pusbrolis Emanuelis Mudiay‘us jau turi NBA patirties, kitas giminaitis Omari Gudulas karjerą kuria Europoje, kur spėjo apsivilkti ir Badalonos „Joventut“ marškinėlius.

REKLAMA

J.Kuminga yra vienas pionierių, kurie ryžosi prisijungti prie naujojo „Ignite“ projekto, siekiančio apšaudyti biržai besirengiančius talentus su vyrais G lygoje. Deja, ši idėja šviesą išvydo netinkamu laiku – G lygos sezonas šiemet truko tik mėnesį, tad atletas per metus sužaidė vos 13 oficialių rungtynių. Vis dėlto per šį laikotarpį jis išsiskyrė kaip universalus, atletiškas ir mobilus žaidėjas, galintis rungtyniauti per kelias pozicijas. Tritaškių pataikymas šį sezoną buvo nuviliantis, nors vizualiai jo metimo technika nėra prasta.

Būtent dėl atletiškumo labiausiai vertinamas J.Kuminga turi potencialo patobulėti kitose srityse ir būtent dėl to jam yra žadamas šaukimas pirmajame dešimtuke. Nors ilgą laiką jo šansai buvo vertinami dar geriau, o sprendimas keltis į G lygą nepasiteisino, NBA klubai į jį iki šiol žiūri kaip į patikimą pasirinkimą, kuris galėtų iškart būti naudingas ir dėjimais lanką padrebintų jau debiutiniame sezone.

Filipas Petruševas – 21 metai, 211 cm (Serbija, Belgrado „Mega Soccerbet“)

Statistika Adrijos lygoje: 32 minutės, 23,5 taško (42 proc. trit.), 7,6 atk. kam., 1,9 rez. perd., 28,1 naud. bal.

REKLAMA

Nors 2000-ųjų kartos serbų aukštaūgių laidoje F.Petruševas startavo Marko Pečarskio ir Daliboro Iličiaus šešėlyje, persikėlimas į JAV jam išėjo į naudą. Sutvirtėjęs fiziškai jis tapo ryškiausiu savo kartos talentu, taip patraukė ir Gonzagos universiteto dėmesį. Čia sužibėjęs antrajame savo sezone jis priėmė netikėtą sprendimą grįžti į gimtinę, tačiau pats teigė toli gražu neatsisakęs NBA svajonės.

Adrijos lygoje F.Petruševas susižėrė rezultatyviausio, geriausio jaunojo žaidėjo ir MVP trofėjus bei taip sutelkė į save jau anksčiau atkreiptą visos Europos dėmesį. Serbas į savo žaidimą pagaliau integravo metimą iš toli, kurio itin stokojo anksčiau. Vis dėlto iš perimetro skriejo tik kas penktas jo metimas, o liūto dalis taškų ir toliau buvo renkama baudos aikštelėje, po žaidimo vienas prieš vieną ar du prieš du. Apskritai jis išlieka kiek mobilesne tradicinio vidurio puolėjo versija, o ši už Atlanto nėra itin populiari.

F.Petruševui yra būtina pridėti universalumo bei toliau gerinti metimą iš distancijos jei nori turėti aiškią rolę NBA. Savo progresą trumpai jis dar galės parodyti gegužės 27-ąją startuosiančiose Serbijos lygos atkrintamosiose. Vis dėlto akivaizdu, kad didesnės perspektyvos yra serbui atsidurti Eurolygoje nei NBA, kur ieškoma kiek kitokių aukštaūgių, ne veltui tokia galinga statistika net negarantuoja jam šaukimo pirmajame rate.

REKLAMA

Roko Prkačinas – 18 metų, 204 cm (Kroatija, Zagrebo „Cibona“)

Statistika Kroatijoje: 26 minutės, 13,4 taško (33 proc. trit.), 7,6 atk. kam., 2,4 rez. perd., 14,4 naud. bal.

Statistika Adrijos lygoje: 27 minutės, 13,2 taško (41 proc. trit.), 6,7 atk. kam., 1,8 rez. perd., 13,4 naud. bal.

Dar 2009-aisiais Nikola Prkačinas buvo vienas Eurolygoje žaidusios „Cibona“ lyderių, o prabėgus vos dešimtmečiui komandos vadžias perėmė jo sūnus. Tiesa, Zagrebo klubas dėl finansinių sunkumų jau nebėra tokia jėga, kokia buvo kadaise, bet R.Prkačino gabumų nuvertinti nederėtų. Dar 2018-aisiais dominuodamas Europos šešiolikmečių čempionate jis nuvedė Kroatiją iki aukso ir nuo tada žengė tik aukštyn.

Puolėjas pasižymi savo bendraamžiams nebūdinga atletiškumo ir įgūdžių kombinacija, taškus gali rinkti tiek dėjimais, tiek prasiveržimais, išsiskiria puikiais fiziniais duomenimis, ilgomis rankomis ir geru šuolio, gali ir dalintis kamuoliu. Metimai iš toli šiemet jam krito, tačiau prastai baudų pataikymas neleidžia garantuoti, kad taip bus visada. Daugiausiai klausimų galima kelti dėl tikrosios jo pozicijos ir sugebėjimų puolime. Iš pirmo žvilgsnio jis primena mažiau unikalią, žemesnę, tačiau atletiškesnę Nikola Jokičiaus versiją, nors ir nėra aišku, kaip jam pavyks visus įgūdžius perkelti į aukštesnį lygį. NBA jo rolė gali tapti gerokai siauresne.

REKLAMA

R.Prkačinas yra itin įdomus ilgalaikis projektas, jau dabar primenantis šiuolaikišką puolėjas, kuriam NBA krepšinis veikiausiai net būtų parankesnis nei Europos. Vis dėlto analitikų nuomonės dėl kroato nuomonės išsiskiria ir jis taip pat negali būti garantuotas šaukimu pirmajame rate, nors yra modernesnis ir pustrečių metų jaunesnis nei F.Petruševas.

Alperenas Šengunas – 18 metų, 208 cm (Turkija, Stambulo „Bešiktaš“)

Statistika Turkijoje: 28 minutės, 19,2 taško (19 proc. trit.), 9,4 atk. kam., 2,5 rez. perd., 24,2 naud. bal.

Statistika FIBA Europos taurėje (3 mačai): 30 minučių, 23 taškai, 7,3 atk. kam., 2,7 rez. perd., 24,3 naud. bal.

Praėjusiame sezone kojas vyrų krepšinyje A.Šengunas apšilo dėl finansinių priežasčių veiklą sustabdžiusiame Bandirmos klube, o persikėlęs į „Bešiktaš“ jau ėmėsi dominavimo. Būtent šių metų pasirodymai tėvų link plaukimo viliotam atletui leido atkreipti NBA skautų dėmesį.

Turkas labiausiai išsiskiria tradiciniams vidurio puolėjams būdingomis savybėmis – laužimu per baudos aikštelę, geru apgaulingų judesių arsenalu ir kontakto iniciavimu, nors ir atrodo gana liaunas. Į šį mišinį pridėjus šiek tiek atletiškumo ir mobilumo bei paįvairinus aikštės matymu, išeina A.Šenguno žaidimo modelis. Didžiausia jo žaidimo spraga – itin retai atliekami metimai iš distancijos (vos 23 per šį sezoną, pataikyti 4), nors gana solidus baudų metimų realizavimas leidžia įžvelgti perspektyvos šioje srityje.

Vis dėlto A.Šengunas išlieka gana senamadišku vidurio puolėju, kuris ne itin domintų NBA klubus, jei būtų keliais metais vyresnis. Lengviau įsivaizduoti jį pakeičiant Janą Vesely Stambulo „Fenerbahče“ gretose nei įsitvirtinant NBA, tačiau aukštaūgiui žadamas šaukimas pirmajame rate ir būtų beprasmiška po idealaus sezono nepasinaudoti tokia proga, nes antrą kartą ji gali ir nepasitaikyti.

Franzas Wagneris – 19 metų, 205 cm (Vokietija, Mičigano universiteto „Wolverines“)

Statistika NCAA: 32 minutės, 12,5 taško (34 proc. trit.), 6,5 atk. kam., 3 rez. perd.

NBA dar nespėjus įsitvirtinti Moritzui Wagneriui, į lygą jau beldžiasi jo jaunėlis brolis. F.Wagneris 2019-aisiais su Berlyno ALBA išbandė save Europos taurėje ir buvo pripažintas geriausiu jaunuoju Vokietijos pirmenybių žaidėju, bet nusprendė pasukti brolio pėdomis bei pasirinko tobulėjimą tęsti Mičigano universitete. Čia jis jau debiutiniame sezone rinko dviženklį rezultatyvumą, o antrajame įsitvirtino tarp komandos lyderių.

Puolime vokietis pasižymi geru krepšinio supratimu – gali tiek organizuoti atakas, tiek veržtis link krepšio, tiek laiku įkirsti po krepšiu ir pats sulaukti perdavimo. Puolėjas pasižymi ir aukštesniu nei vidutiniu atletiškumu, bet jo metimas iš toli stokoja stabilumo ir atrodo gana nenatūraliai. Geras pataikymas nuo baudų metimo linijos leidžia tikėtis progreso šioje srityje.

Savo aikštės pusėje F.Wagneris gali dirbti tik prieš savo pozicijos žaidėjus, nes yra per liaunas gintis prieš aukštaūgius, o gynėjus nevisada pagauna jau po pirmojo žingsnio. Statistiškai F.Wagneris nėra itin išskirtinis ir nepranoksta kitų Mičigano produktų M.Wagnerio ar Igno Brazdeikio, iki šiol neradusių tvirtos vietos po NBA saule. Vis dėlto universalumas ir aukštas krepšinio intelektas leidžia prognozuoti jam šaukimą pirmojo rato viduryje, o tinkamoje sistemoje jis galėtų išaugti į prasčiau pataikančią, bet atletiškesnę Joe Ingleso versiją.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


19 komentarai
Naujausi komentarai (19)
Geriausiai ivertinti (19)
PRO komentarai (4)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
LKL