K.Porzingio persikėlimas į Dalasą – abiejų klubų perspektyvos ir įtartinai greitai sukurpti mainai (24)

Vasario 1 d., 14:30
Mainų pareikalavęs K.Porzingis po valandos jau buvo išsiųstas į Dalasą (Scanpix nuotr.)
Mainų pareikalavęs K.Porzingis po valandos jau buvo išsiųstas į Dalasą (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) įvyko dar vieneri grandioziniai mainai, kurių dėka Kristapas Porzingis tapo Luka Dončičiaus komandos draugu Dalaso „Mavericks“ ekipoje.

Toks įvykių posūkis nustebino ne vieną – retai mainų epicentre atsiduria toks jaunas, tačiau jau tokį žaidimą demonstruojantis žaidėjas. Vos 23–ejų sulaukęs K.Porzingis iki šiol atrodė Niujorke nesijaučiantis komfortabiliai, tačiau pasirodė, kad realybė yra kiek kitokia.

Kiek šie mainai iš tiesų reiškia abiems pusėms ir visai lygai, kiek plačiau pasigilinti bandys portalas Krepsinis.net.

Mainų detalės

Kartu su K.Porzingiu į Dalasą taip pat persikėlė Timas Hardaway‘us, Courtney Lee ir Trey‘us Burke, o Niujorko „Knicks“ mainais už tai gavo DeAndre Jordaną, Dennisą Smithą, Wesley Matthewsą ir, kiek užmirštama detalė, du pirmojo rato naujokų biržos šaukimus.

REKLAMA

Kad galėtų iškeisti tris žaidėjus į keturis, „Mavericks“ turėjo atlaisvinti vieną vietą savo sudėtyje, todėl nusprendė atleisti Ray‘ų Spaldingą.

Dėl dar praeito sezono viduryje patirtos traumos K.Porzingis nerungtyniauja jau metus. 2017–2018 metų sezone 23-ejų 221 cm ūgio latvis sužaidė 48 mačus ir per 32 minutes pelnydavo 22,7 taško, atkovodavo 6,6 kamuolio ir blokuodavo 2,4 metimo.

Porzingis Porzingis

Šiame sezone 26-erių metų 198 cm siekiantis T.Hardaway'us per 33 minutes renka 19,1 taško, atkovoja 3,5 kamuolio ir atlieka 2,7 rezultatyvaus perdavimo.

33-ejų 196 cm ūgio C.Lee statistika per 13 minučių siekia 4,7 taško, 2,3 atkovoto kamuolio ir 1,3 rezultatyvaus perdavimo.

26-erių metų 185 cm T.Burke'as šiame sezone ant parketo praleidžia po 21 minutę, įmeta 11,8 taško, sugriebia 1,9 kamuolio bei atlieka 2,8 rezultatyvaus perdavimo.

REKLAMA

21-erių 191 cm ūgio D.Smithas per 28 minutes renka 12,9 taško, atkovoja po 3 kamuolius ir atlieka 4,3 rezultatyvaus perdavimo.

32-ejų metų 196 cm siekiantis W.Matthewsas per 30 minučių pelno 13,1 taško, atkovoja 2,3 kamuolio ir atlieka 2,3 rezultatyvaus perdavimo.

Matthewsas Matthewsas

Paskutinis mainų dalyvis 30-metis 211 cm ūgio D.Jordanas rungtyniauja po 31 minutę ir per šį laiką įmeta po 11 taškų, sugriebia 13,7 kamuolio bei blokuoja 1,1 metimo.

21 metų 208 cm ūgio R.Spaldingas šį sezoną ant NBA parketo išbėgo tik minutei, o didžiąją laiko dalį leido Plėtojimosi lygoje. Teksaso „Legends“ ekipoje jis per 30 minučių rinko 15,9 taško (23 procentai tritaškių), 9,4 atkovoto kamuolio ir 1,8 rezultatyvaus perdavimo.

„Knicks“ perspektyva

Mainų priežastis buvo paprasta – oficialiai teigiama, kad K.Porzingis dar vakar susisiekė su klubo vadovybe ir pranešė, kad nori būti iškeistas. Klubui tai tiko – prie itin aukštą mainų vertę turinčio latvio buvo pridėti net 31 milijoną JAV dolerių dar ir kitą sezoną uždirbsiantys T.Hardaway‘us bei C.Lee, taip gerokai atlaisvinant „algų kepurę“ artėjančios vasaros pirkiniams.

REKLAMA

Vis dėlto įtarimą kelia tai, kaip greitai viskas buvo atlikta. Mainai buvo sukombinuoti ir abi pusės rankas paspaudė vos per valandą. Tai atrodo itin sunkiai tikėtina. Ne tik pats mainų sugeneravimo greitis, bet ir tai, kaip lengvai „Knicks“ paleido K.Porzingį, net nebandydama įtikinėti jo pasilikti.

Keista ir tai, kad vos per valandą K.Porzingis buvo išsiųstas būtent į Dalasą, kai mainų laukia toks žmogus kaip Anthony Davisas. Ar „Pelicans“ būtų atsispyrusi K.Porzingio prisijungimui? Vargu, ar iš mainų Naujojo Orleano ekipa gali išpešti kažką geriau, o ir net nepanašu, kad su ja apskritai buvo susisiekta.

Davisas Davisas

Žinoma, šiuo metu „Pelicans“ planas yra išgyventi kartų kaitą ir iškeisti pusę sudėties į jaunimą bei naujokų biržos šaukimus, bet ar galimybė iškeisti A.Davisą į jaunesnę neriboto potencialo žvaigždę neapverstų šio plano aukštyn kojomis? Taip, šie konkretūs mainai kiek užkimštų „Pelicans“ mainų kepurę, tačiau ši komanda yra įsipareigojusi artėjantį sezoną mokėti 26 milijonus JAV dolerių Jrue Holiday‘ui, 13 – Solomonui Hillui ir dar po 9 Juliusui Randle‘ui bei E‘Twaunui Moore‘ui, tad vasarą vietos stambiam pirkiniui šiaip ar taip neturėtų, o ir apskritai į tokius dalykus nepretenduoja, kaip mažos rinkos ekipa.

REKLAMA

Turint visa tai omenyje, peršasi dvejopos išvados. Arba „Knicks“ jau anksčiau mezgė mainų galimybes su Dalaso klubu ir savanoriškas K.Porzingio pasitraukimas tiesiog paspartino procesą, arba latvio trauma yra sunkesnė nei manyta ir gali turėti ilgalaikių padarinių. Pastarasis variantas atrodo komplikuotas – jis vis tiek turės praeiti medicininį patikrinimą Dalase ir jam pasirodžius nesėkmingai, mainai gali būti atšaukti, taip dar ir paskelbiant visai lygai apie „Knicks“ klastą.

Nepriklausomai nuo „Knicks“ motyvų, klubas gavo tai, ko norėjo labiausiai – finansinio lankstumo. Jau šią vasarą nustoja galioti griozdiški D.Jordano, Eneso Kanterio ir W.Matthewso kontraktai, vien nuo kurių atsilaisvins apie 60 milijonų JAV dolerių. Atleisto Joakimo Noah alga buvo išmėtyta per tris artimiausius sezonus, taip gerokai sutaupant šią vasarą. Viską sudėjus, „Knicks“ turi vos 8 kitą sezoną galiojančius kontraktus, kurių suma – 31 milijonas JAV dolerių. Kitaip tariant, klubas turi vietos dviems maksimaliems kontraktams ir vasarą taikysis į aukščiausio kalibro žvaigždes.

Krepšinio prasme, talento stokojanti „Knicks“ negali žvaigždėms pasiūlyti daug, tačiau stambūs pinigai ir Niujorko spindesys daro savo. Situaciją gerai apibūdino buvęs NBA žaidėjas Baronas Davisas:

REKLAMA

„Aš geriau uždirbčiau 120 milijonų JAV dolerių ir gyvenčiau Los Andžele ar Niujorke, nei gaudamas 240 milijonų tūnočiau Naujajame Orleane“, – teigė buvęs krepšininkas.

Baronas Davisas Baronas Davisas

Kita vertus, komandos naujokus gali atbaidyti klubo vadovybės nestabilumas ir jau pastarąjį dešimtmetį ten vyraujantis balaganas. Lance‘as Thomasas šiuo metu yra vienintelis „Knicks“ žaidėjas, komandoje leidžiantis daugiau nei antrąjį sezoną. Be to, nuo 2011-ųjų klubas pakeitė jau šešis trenerius, o tai taip pat neatrodo daug žadančiai. Dėl to K.Porzingio iškeitimas atrodo dar rizikingiau, nes gali taip ir neatsirasti, kas pakeis komandos žvaigždę. Žinoma, Niujorko klubui dar priklauso ir aukštas artėjančios naujokų biržos šaukimas, o klubo gerbėjai jau svaigsta dėl Ziono Williamsono, tačiau čia yra loterijos reikalas.

„Knicks“ šiuo manevru į artėjančią vasarą stūmė „all-in“ ir dabar belieka žiūrėti, kas iš to gausis.

REKLAMA

„Mavericks“ perspektyva

Dalaso klubas griebė galimybę vos apie ją išgirdęs. Galimybė priglausti idealų Dirko Nowitzki įpėdinį tiesiog pakerėjo Marką Cubaną, kuris, matyt, daug nesigilinęs priėmė pirmą „Knicks“ pateiktą pasiūlymą ir už tai atidavė viską, ko paprašytas.

D.Smitho ir W.Matthewso atsisakymas stebinti neturėtų – apie šių žaidėjų išmainymą buvo kalbama jau kurį laiką. Pastaruoju metu tos kalbos buvo pritilusios, tačiau artėjant mainų laikotarpio pabaigai darėsi akivaizdu, kad tai yra tiesiog tyla prieš audrą.

D.Jordano atsisakymas stebina kiek labiau. Aukštaūgis į Dalasą buvo viliojamas net ir po to, kai kartą jau apgavo šį klubą, po žodinio susitarimo apsigalvojęs ir nusprendęs likti Los Andželo „Clippers“. Tai liudija, kad „Mavericks“ žūtbūt norėjo būtent D.Jordano ir iškeitimas vos po pusės sezono atrodo mažų mažiausiai keistas. Ypač, kai tokio tipo žaidėjas būtų itin pravertęs veidą pakeitusiai „Mavericks“.

K.Porzingis ne be reikalo yra vadinamas D.Nowitzki pamaina. Abu jie – į puolimą orientuoti ir taikliomis rankomis pasižymintys aukštaūgiai. Žinoma, latvis yra atletiškesnis, aukštesnis ir gerokai ilgesnėmis galūnėmis, tačiau taip yra ketvirtasis numeris, nes stokoja masės grumtis po krepšiais. Apie tai liudija ir 6,6 atkovotų kamuolių vidurkis, kuris tokios koncepcijos krepšininkui tikrai nėra aukštas.

REKLAMA

Nowitzki Nowitzki

D.Jordanas būtų tobula jo pora priekinėje linijoje – tvirtas ir gynybinio plano žaidėjas, monstriškai renkantis kamuolius bei vienas galintis užkimšti visą baudos aikštelę. Čia galima įžvelgti ir 8 metų senumo analogiją – „Mavericks“ NBA triumfavo būtent tada, kai D.Nowitzki po krepšiais talkino panašios natūros vidurio puolėjas Tysonas Chandleris. NBA nuo tada gerokai pasikeitė, tačiau tokio aukštaūgių dueto idėja vis dar skamba itin patraukliai.

Čia galima įžvelgti sąmokslo teoriją – „Knicks“ vasarą akivaizdžiai atsisakys D.Jordano, todėl šis galės paprasčiausiai grįžti į Dalasą kaip laisvasis agentas. Vis dėlto toks manevras neabejotinai sukeltų NBA įtarimą, kaip iš anksto sutarta dviejų komandų rokiruotė. Visiškai tikėtina, kad D.Jordanas į Niujorką būtų išsiųstas laikinai, tik kaip svertas sandorio algoms subalansuoti, tačiau tokio manevro legalumas yra kvestionuojamas.

REKLAMA

Dabartinė „Mavericks“ sudėtis atrodo itin intriguojančiai. Panašu, kad sėkmingas Luka Dončičiaus žaidimas sukėlė M.Cubano susižavėjimą europietiškąja krepšinio mokykla iki maksimalaus lygio. Nereiktų stebėtis, jei artėjančioje naujokų biržoje jis taikysis į šio žemyno talentus Sekou Doumbaya ar Gogą Bitadzę, o laisvųjų agentų rinkoje taip pat medžios panašaus tipo žaidėjus. M.Cubanas atrodo gana impulsyvus žmogus, todėl artimiausiu metu „Mavericks“ „europinimas“ gali tik dar labiau įsibėgėti.

Kita vertus, „Mavericks“ šiuo manevru sumetė visus savo auksinius į vieną puodą. Devyniolikmetis L.Dončičius ir 23-ejų K.Porzingis galės tempti „Mavericks“ vežimą į priekį bent artimiausius 12 metų, tačiau jei šis duetas dėl kažkokios priežasties nesusiklijuos, Dalaso klubas turi labai ribotas galimybes greitai pakeisti kryptį.

K.Porzingis neturi garantuoto kontrakto po 2020 vasaros, o ir kitam jo sezonui galioja tik kvalifikacinis pasiūlymas, todėl „Mavericks“ netrukus turės spręsti, ar įsipareigoti jam ilgalaikiu maksimaliu kontraktu. Harrisonas Barnesas, T.Hardaway‘us, C.Lee ir Dwightas Powellas dar ir kitą sezoną suris 66 milijonus JAV dolerių, o žinant, kiek šiais laikais kainuoja vidutiniokai, „Mavericks“ „algų kepurėje“ atrodo ganėtinai ankšta.

REKLAMA

Cubanas Cubanas

Kita vertus, T.Hardaway‘us ir T.Burke įneša naujų vėjų į gynėjų grandį, nors ir sunku rasti akivaizdžių jų pranašumų prieš W.Matthewsą. Priešingai, T.Hardaway‘us mėgsta dažnai būti su kamuoliu ir garsėja gana prastu metimų pasirinkimu, todėl neatrodo kaip itin derantis pasirinkimas žaisti šalia L.Dončičiaus. T.Burke tarsi ir priimtinesnis, tačiau gerokai labiau ribotų galimybių žaidėjas. Jie turėtų praplėsti komandos rotaciją, tačiau sunku tikėtis, kad suteiks itin teigiamą impulsą komandos žaidimui.

Lygos perspektyva

Po šio ėjimo dar pasipildė žvaigždžių gretos Vakarų konferencijoje, o Rytų talentų baseinas nuslūgo dar vienu lygiu. Jau paskelbus šio sezono „Visų žvaigždžių“ žaidėjų pasirinkimus abiejose konferencijose jėgų skirtumas yra daugiau nei akivaizdus. Tai tik dar kartą sufleruoja atsisakyti pasenusio konferencijų formato, pradedant bent jau nuo „Visų žvaigždžių“ savaitgalio.

REKLAMA

Grūstis padidėjo ir Vakarų konferencijos lentelėje. Jei K.Porzingis galingai grįš po traumos, „Mavericks“ gali grįžti į kovą dėl vietos atkrintamosiose dar šį sezoną. Akivaizdu, kad to tikisi ir pats klubas, nes net dviejų pirmojo rato šaukimų iškeitimas liudija apie pasitikėjimą savo jėgomis ir lūkesčius, kad skinant pergales šie šaukimai su metais nuvertės.

Kita vertus, tai suteikia vilties mažų rinkų komandoms. Laisvųjų agentų rinkoje retai dėmesį patraukianti Dalaso ekipa parodė, kad yra ir kitų būdų pildytis žvaigždėmis bei jas į savo sudėtį perkelti net ir iš Niujorko megapolio.

Bendrai apžvelgus, abu mainuose dalyvavę klubai gavo tai, ko norėjo – „Knicks“ atlaisvino „algų kepurę“ ir šį kartą neskausmingai sugebėjo išsiskirti su išvykti panorusia žvaigžde (pasimokė po Carmelo Anthony dramos). Tuo tarpu „Mavericks“ rado antrą žvaigždę talkinti L.Dončičiui. Kurį laiką abu klubai turėtų būti patenkinti, o kuris iš to daugiau laimės ilgalaikėje perspektyvoje – parodys laikas.


24 komentarai
Naujausi komentarai (24)
Geriausiai ivertinti (24)
PRO komentarai (1)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti

  • LT žaidėjas