J.Valančiūno mainai – ką galvojo abu klubai ir ar pokyčiai atneš kasmet laukiamą lietuvio proveržį? (50)

Vasario 8 d., 10:30
J.Valančiūnas pakeitė komandą pirmą kartą per septynerius metus (Scanpix nuotr.)
J.Valančiūnas pakeitė komandą pirmą kartą per septynerius metus (Scanpix nuotr.)
Šaltinis: Krepsinis.net

Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) konservatyviai priimti mainai sudrebino Lietuvos sporto padangę – Jonas Valančiūnas po pusseptintų metų paliko Torontą.

Uteniškis kartu su Delonu Wrightu, C.J.Milesu ir 2024-ųjų metų naujokų biržos antrojo rato šaukimu išvyko į Memfio „Grizzlies“ ekipą mainais už Marcą Gasolį.

Ko šiais mainais siekė abi komandos ir ką tai reiškia pačiam J.Valančiūnai? Plačiau į šį įvykį pažvelgti padės portalas Krepsinis.net.  

„Grizzlies“ ir „Raptors“ palyginimas

Iš esmės tarp Memfio ir Toronto klubų galima įžvelgti daug paralelių. Abu šie miestai yra mažos krepšinio rinkos, todėl nė viena iš komandų nėra itin konkurencinga laisvųjų agentų rinkoje ir sudėtį komplektuoti turi mainų ir naujokų biržos pagrindu.

REKLAMA

Panašumai tuo nesibaigia – abi komandos jau labai ilgą laiką vertėsi tuo pačiu branduoliu. „Raptors“ kamieną dar nuo 2012-ųjų sudarė DeMaras DeRozanas, Kyle‘as Lowry, J.Valančiūnas ir strategas Dwane‘as Casey. Tuo tarpu M.Gasolio ir Mike‘o Conley duetas „Grizzlies“ garbę gynė visą dešimtmetį. Abi šios dinastijos pradėjo byrėti praėjusią vasarą.

Abiems klubams nuolat žaidžiant atkrintamosiose, tačiau nepatenkant tarp rimtų pretendetų kovoti dėl titulų, buvo nuspręsta imtis permainų. Tiesa, čia jau buvo pasukta skirtingais keliais.

Kol „Raptors“ meta visus žetonus į vieną puodą ir strimgalviais lipdo komandą apie Toronte gal net neužsibūsiantį Kawhi Leonardą, „Grizzlies“ nusprendė imtis įprastesnės praktikos ir nusitaikyti į jaunus žaidėjus bei naujokų biržos šaukimus. Tiesa, kol kas šis planas yra tik deklaruotas, bet ne vykdomas.

Jarenas Jacksonas Jarenas Jacksonas

REKLAMA

M.Gasolio ir kompanijos mainus atliekant delikačiau turbūt buvo galima išpešti daugiau nei tolimą 2024-ųjų antrojo rato šaukimas. Jaunimo prisiviliota taip pat nebuvo – „Grizzlies“ iš mainų susirinko Avery Bradley, D.Wrightą, C.J.Milesą ir J.Valančiūną, o 26-erių lietuvis šiame ketverte yra jauniausias.

Jei vasarą K.Leonardas paliks Torontą, o Memfio klubo pirmojo rato šaukimas nešoktels į pirmąjį penketuką, bus galima laikyti, kad abi komandos savo planų neįvykdė ir liko prie suskilusios geldos.

„Raptors“ perspektyva

Toronto klubas deda visas pastangas, kad šis miestas K.Leonardui atrodytų kaip namai. „Raptors“ yra įsitikinę, kad jų akcijas pakeltų ir ilgas žygis atkrintamosiose, nors kelias į NBA finalą ir neatrodo atviras pažvelgus į tai, kas vyksta Bostone, Milvokyje ir Filadelfijoje.

Šiuo metu net sunkoka yra pasakyti, ar šie mainai išties sustiprino „Raptors“ šansus atkrintamosiose. Taip, įgūdžių ir patirties prasme M.Gasolis žingsniu lenkia J.Valančiūną, tačiau dėl šių mainų gerokai susiaurėjo rotacija gynėjų grandyje, o ir ispano tikslus panaudojimas „Raptors“ rotacijoje nėra aiškus. Be to, jam jau 34-eri, todėl į ilgalaikį projektą tai nėra panašu.

REKLAMA

Tikėtina, kad „Raptors“ jautė spaudimą beužsidarant mainų „langui“ nuveikti kažką, jog įrodytų K.Leonardui besirūpinanti šio ateitimi ir dėl to kiek pastebėjo. Juolab, priekinė linija niekada nebuvo Toronto klubo problema atkrintamosiose. Ypač tai galioja dabar, kai įspūdingą progresą pademonstravo Pascalis Siakamas.

Leonardas Leonardas

Susidaro įspūdis, kad Toronto klubui būtų daug labiau tikę su „Grizzlies“ apsikeisti įžaidėjais nei „centrais“. K.Lowry visada pasižymėjo kaip atkrintamosiose pradingstantis krepšininkas, o šiemet jo produktyvumas ir reguliariajame sezone jau yra sumenkęs. Tuo tarpu M.Conley tokių problemų neturi, be to, charakteriu atrodo panašus į K.Leonardą – tylus darbininkas.

Šiaip ar taip, nežiūrint į pašalinius reiškinius, M.Gasolis už Atlanto turi solidesnį statusą nei J.Valančiūnas. „Raptors“ subūrė į didyjį trejetą panašų darinį, tačiau jį išbandyti ugnimi turi vos keletą mėnesių.

REKLAMA

Tiesa, „Raptors“ dar turi aukštą kortą savo rankoje – po mainų komandos sudėtyje liko tik 12 krepšininkų. Netrukus lygos klubai pradės karpyti sudėtis ir šalinti pajėgius, tačiau jų tikslų neatitinkančius krepšininkus, o šiame turguje galima tikėtis didelio „Raptors“ aktyvumo siekiant užpildyti tris likusias sudėties vietas.

„Grizzlies“ perspektyva

Šio klubo vadovybė paskutinę mainų laikotarpio dieną padirbėjo iš peties. Komandą paliko ne tik M.Gasolis, bet ir Shelvinas Mackas, JaMychalas Greenas, Garrettas Temple‘as. Juos pakeis J.Valančiūnas, C.J.Milesas, D.Wrightas ir A.Bradley. Kiek anksčiau iš Čikagos atvyko Justinas Holiday‘us.

Sunku pasakyti, kuria kryptimi šiais mainais mėgino pasukti „Grizzlies“. Panašu, kad nauja komanda ir vėl bus lipdoma nuo gynybos. M.Conley ir A.Bradley yra laikomi šio žaidimo aspekto specialistais, todėl gynėjų linijoje tvarka jau kaip ir yra. J.Valančiūnas buvo reikalingas kaip tradicinis vidurio puolėjas, galintis su bet kuo stumdytis po krepšiais. Tokio žaidėjo „Grizzlies“ sudėtyje išties reikia – Joakimas Noah ir toliau neatsikrato traumų, o kitas priekinės linijos talentas Jarenas Jacksonas yra visiškai kitokio tipo žaidėjas – itin mobilus aukštaūgis, mieliau daugiau laiko praleidžiantis ties perimetru.

REKLAMA

Conley Conley

Galima tikėtis, kad „Grizzlies“ jau nuspręs laidoti šį sezoną ir jo pabaigoje daugiau laiko suteiks jaunimui. Atsilaisvinusias M.Gasolio ir J.Greeno minutes J.Valančiūnas turės dalintis su jaunesniais J.Jacksonu, Ivanu Rabbu ir, galbūt, Bruno Caboclo, su kuriuo jau žaidė Toronte.

Tuo tarpu ilgalaikis „Grizzlies“ paveikslas nėra itin ryškus. Akivaizdu, kad bent artimiausius keletą metų klubas nepretenduos į titulą, o ir į atkrintamąsias pašėlusioje Vakarų konferencijoje įšoks turbūt ne kasmet. Neatrodo, kad klubas būtų itin prisirišęs ir prie M.Conley, kuris taip pat buvo įtrauktas į mainų kalbas ir iki paskutinės sekundės gyveno nežinioje.

„Tą naktį visiškai nemiegojau. Iki septynių ar aštuonių ryto tūkstantį kartų tikrinau telefoną, nežinojau, kaip viskas pasibaigs. Sužinojęs, kad nesu iškeistas, bandžiau susitelkti į rungtynes prieš „Thunder“ ir atsikratyti emocijų, bet buvo labai sunku funkcionuoti. Džiugu, kad tai jau praeityje“, – teigė įžaidėjas.

REKLAMA

Klubui dabar reikia apsispręsti, ar J.Jacksonas yra pajėgus tapti naujuoju laiminčios frančizės veidu ir lipdyti komandą aplink jį, ar ieškoti šiam vaidmeniui kito žmogaus.

J.Valančiūno perspektyva

Susidaro įspūdis, kad aukštaūgiui pokyčiai buvo reikalingi, nes Toronte jis buvo jau kiek užsistovėjęs. Taip, pastaraisiais metais jis tapo judresniu ir pridėjo į savo arsenalą tolimus metimus, tačiau progos iš tikrųjų sužydėti taip ir negavo.

Lietuviui nuskilo, kad jis buvo išsiųstas būtent į Memfį, o ne į kurią nors iš disfunkcinių Rytų konferencijos komandų ar „small ballą“ propaguojančių Vakarų ekipų. „Grizzlies“ turi gilią aukštaūgių iš Europos tradiciją, pradėtą dar Pau Gasolio ir pratęstą jo brolio.

Be to, „Grizzlies“ įdeda daug darbo į krepšininkų individualių savybių puoselėjimą. Tai puikiai atsispindi ir paties M.Gasolio statistikoje. Jo skaičiai rinkti būnant dabartinio J.Valančiūno amžiaus (prieš 27-ąjį gimtadienį) yra beveik identiški uteniškio statistikai. Ispanas 2010-2011 metų sezone per 32 minutes krapštė 11,7 taško, 7 atkovotus kamuolius ir 2,5 rezultatyvaus perdavimo.

Galima tikėtis, kad jei Memfyje perims tikslias M.Gasolio pareigas, J.Valančiūnas galės išreikšti ir mažiau pastebimus savo sugebėjimus. Toronte vadovaujant D.Casey jis buvo tik pagalbinis žmogus gynėjų linijai, o N.Nurse‘as lietuvį naudojo kaip taškų generatorių trumpose atkarpose.

REKLAMA

Valančiūnas Valančiūnas

Prieš atvykdamas į Torontą Danny Greenas daugelį nustebino girdamas J.Valančiūną už šio aikštės matymą ir kamuolio perdavinėjimo įgūdžius. Toronte tai neatsiskleidė, bet Memfyje, kur aukštaūgiai yra daug aktyviau įtraukiami į derinius, tai gali pasikeisti.

Žinoma, čia J.Valančiūnas vėl turėtų būti kiek užgožtas šalia esančio sunkiojo krašto puolėjo. Toronte geriau išnaudojami buvo Serge‘as Ibaka ir Pascalis Siakamas, o Memfyje daugiau prisilietimų prie kamuolio turėtų gauti jaunasis J.Jacksonas, tačiau lietuvis pamirštas taip pat nebus.

Bet kuriuo atveju, sunku įsivaizduoti, kad į atkrintamąsias nepretenduojančioje ekipoje 16 milijonų JAV dolerių uždirbantis lietuvis taip pat žaistų tik po 19 minučių, kas šį sezoną buvo sėkmingai propaguojama Toronte.

Taip pat bus įdomu stebėti, ką jis nuveikė du mėnesius gydydamasis nykščio trauma. Iš esmės sportuoti ši netrukdo, tik apriboja nuo krepšinio, todėl lietuvis galėjo susikoncentruoti į kojų darbo gerinimą ar apatinės kūno dalies stiprinimą.

REKLAMA

Kasmet yra šnekama, kad štai šis sezonas gali tapti J.Valančiūno proveržiu, tačiau jis jau septintą sezoną paeiliui renka mažai besikeičiančią statistiką. Vis dėlto komandos pakeitimas gali išties tapti lūžio tašku.

Be to, „Grizzlies“ sezonas akivaizdžiai bus gerokai trumpesnis nei „Raptors“, todėl galima tikėtis išvysti daug šviežesnį J.Valančiūną nacionalinės rinktinės stovykloje.

Bendrai tariant, kol ties „Grizzlies“ ir „Raptors“ likimais kabo dideli klaustukai, J.Valančiūnas gali tapti didžiausiu šių mainų laimėtoju.


50 komentarai
Naujausi komentarai (50)
Geriausiai ivertinti (50)
PRO komentarai (14)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti

  • LT žaidėjas