Geriausių Lietuvos krepšininkų penkiasdešimtukas (5–1 vietos) (46)

Birželio 1 d., 07:00
Penkete – tik po 1992-ųjų gimę žaidėjai (Scanpix nuotr.)
Penkete – tik po 1992-ųjų gimę žaidėjai (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Krepsinis.net pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Penketas portalo žurnalistų surikiavo savo nuomone pajėgiausius šalies žaidėjus, o bendras to rezultatas pateikiamas jūsų teismui.

Edgaras Pulkovskis, Gabrielė Miknevičiūtė, Karolis Tretjakas, Tautvydas Kubilius ir Rokas Liolaitis sudėliojo savo penkiasdešimtukus, kiekviename iš jų aukščiausią vietą užėmęs krepšininkas gavo 50 taškų, antras – 49, trečias – 48 ir taip toliau. Žaidėjai išrikiuoti pagal bendrą taškų sumą, o esant lygiam rezultatui – pagal aukščiausią individualiame penkiasdešimtuke užimtą vietą.

Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, neatkreipiant dėmesio į jų praeities pasiekimus ar ateities perspektyvas. Taip pat daugiau svorio buvo suteikiama individualiems pasirodymams, komandinius rezultatus paliekant nuošalyje.

REKLAMA

41–50 vietos>>

36–40 vietos>>

31–35 vietos>>

26–30 vietos>>

21–25 vietos>>

16–20 vietos>>

11–15 vietos>>

REKLAMA

6–10 vietos>>

Ulanovas Ulanovas

5. Edgaras Ulanovas (Kauno „Žalgiris“, 223 taškai)

Statistika LKL: 18 minučių, 9,6 taško (46 proc. trit.), 3,3 atk. kam., 1,7 rez. perd., 12,4 naud. bal.

Statistika Eurolygoje: 25 minutės, 8,3 taško (37 proc. trit.), 3,3 atk. kam., 2 rez. perd., 9,7 naud. bal.

Jau šešerius metus „Žalgiryje“ praleidęs puolėjas statistiškai sužaidė geriausią savo sezoną Eurolygoje, o aikštėje demonstruotas žaidimas tik patvirtino, kad jis kopia į savo karjeros piką. E.Ulanovas pagrįstai sulaukia dėmesio ir iš žinomiausių Eurolygos klubų.

REKLAMA

Kairiarankis puolėjas yra nušlifavęs žaidimą nugara, pastaraisiais metais drastiškai pagerino pataikymą iš toli, gynyboje dėl atletiškumo ir greičio gali užsiimti varžovų lyderiais skirtingose pozicijose, o kaupiama patirtis leidžia jam tapti ir užtikrintu pasirinkimu lemiamomis rungtynių akimirkomis. Šį sezoną perdavimai po „post up“ situacijų taip pat buvo atmetami gerokai efektyviau. Retas visų šių savybių derinys paverčia jį vienu geriausių „trečiosios“ pozicijos žaidėjų senajame žemyne, todėl „Žalgiris“ gali didžiuotis užauginęs tikrą profesionalą.

E.Ulanovo žaidime nėra daug minusų – jo metimo technika išlieka itin nepatrauklia, tačiau geras pataikymas neleidžia prie to prikibti. Jis nedemonstruoja sugebėjimo pačiam susikurti metimus ties perimetru bei dažnokai sužaidžia ilgas tylias atkarpas puolime. Puolėjas niekada nebuvo viena pirmųjų „Žalgirio“ opcijų puolime (8,3 taško vidurkis Eurolygoje – jo karjeros rekordas), tačiau savo žaidimu gali būti naudingas visuose aikštės taškuose.

REKLAMA

28 metų 199 cm ūgio lietuvis pasižymi ir pomėgiu sužibėti svarbiausiose rungtynėse bei jau tapo etatiniu finalinių etapų MVP. Jis pelnytai tapo vienu brangiausių „Žalgirio“ žaidėjų, dėl tų pačių priežasčių sulaukė ir dėmesio iš užsienio. E.Ulanovas niekada neslėpė, kad susigundytų galimybe išbandyti save užsienio komandoje, todėl Kauno klubo gerbėjams jo buvimo ekipoje nederėtų priimti kaip natūralaus ir amžino dalyko.

Giedraitis Giedraitis

4. Rokas Giedraitis (Berlyno ALBA, 233 taškai)

Statistika Vokietijoje: 24 minutės, 11,9 taško (41 proc. trit.), 3,7 atk. kam., 1,4 rez. perd., 11,1 naud. bal.

Statistika Eurolygoje: 26 minutės, 13,8 taško (40 proc. trit.), 4 atk. kam., 1,4 rez. perd., 14,7 naud. bal.

REKLAMA

R.Giedraitis 2018-aisiais persikėlė į Berlyną ir tai jau tada buvo galima laikyti geru sprendimu, tačiau tolimesni įvykiai atnešė dar didesnius dividendus. Geras sezonas Europos taurėje, pakilimas į Eurolygą ir čia išlaikytas lyderio vaidmuo pavertė jį geidžiama preke senojo žemyno žaidėjų turguje – tinklus ant jo jau užmetė Atėnų „Panathinaikos“ ir Madrido „Real“.

Nereikia ilgai sukti galvos svarstant, kuo jis patraukė Eurolygos grandų dėmesį. R.Giedraitis puikiai jaučiasi į puolimą orientuotoje Berlyno komandoje, kurioje su malonumu bėga į greitą puolimą, o pozicinėse atakose nedvejodamas lieja tritaškius. Lietuvio taiklumo ir atletiškumo kombinacija leido jam atsidurti per vieną tritaškį ir keletą baudos metimų nuo elitinio 50/40/90 klubo.

Aito Garcia Reneseso braižomi puolimo deriniai yra praktiški idealūs lietuviui, o gynyboje jis taip padarė žingsnių į priekį. Išlavintas atletiškumas, greitis ir ilgos galūnės leidžia jam gerai gintis ties perimetru, nors peržengus tritaškio liniją jau pasireiškia svorio trūkumas, o ir komandinėse gynybos schemose dar iškyla nesklandumų. Bendras jo sudėjimo ir įgūdžių derinys primena labiau NBA nei Europos krepšininką, nors 27 metų gynėjui proga persikelti už Atlanto nebūtinai pasitaikys.

REKLAMA

Sunku lyginti E.Ulanovą ir R.Giedraitį dėl itin skirtingo žaidimo stiliaus, tačiau pastarasis šią vasarą atrodo geidžiamesne preke rinkoje, todėl ima viršų.

R.Giedraitis yra pirmasis lietuvis nuo Lino Kleizos laikų, kuris išsikovojo pirmąją puolimo opciją užsienio Eurolygos klube ir tai išties palieka įspūdį. Rinktinėje jis dar nespėjo sužibėti, tačiau galima neabejoti, kad artimiausioje ateityje čia jam bus suteiktas gerokai solidesnis vaidmuo. Klubiniame krepšinyje jo taip pat laukia šuolis į viršų. Nors toks įvertinimas ateina su būtinybe iš naujo įrodyti savo pajėgumą kitokioje aplinkoje, tai vis tiek yra malonus rūpestis, kurio daugelis neišsikovoja.

Grigonis Grigonis

3. Marius Grigonis („Žalgiris“, 237 taškai)

Statistika LKL: 17 minučių, 6,9 taško (36 proc. trit.), 1,9 atk. kam., 1,7 rez. perd., 8 naud. bal.

REKLAMA

Statistika Eurolygoje: 25 minutės, 11,5 taško (39 proc. trit.), 2,6 atk. kam., 2 rez. perd., 11 naud. bal.

Apmaudu, kad išskirtinė trauma gerokai sutrumpino M.Grigonio sezoną – gynėjas spėjo sužaisti vos 17 rungtynių. Kauniečio karjeros kreivė pastaraisiais metais kilo tiesiog stačiai į viršų, dar šį sezoną jis pademonstravo potencialo tapti aiškiu „Žalgirio“ lyderiu, o koronavirusas tiesiog atšaukė ilgai lauktą jo sugrįžimą į aikštelę.

Lietuvis neišsiskiria nei fizinėmis, nei atletinėmis savybėmis, tačiau pasižymi puikiu krepšinio supratimu, geru sprendimų priėmimu, išradingumu ir tautiečių dažnai stokojamu „naglumu“. Dar jaunimo krepšinyje M.Grigonis mėgo imtis lyderio vaidmens, atlikdamas lemiamus metimus ir nevengdamas žaidimo vienas prieš vieną. Pastaraisiais metais šios savybės vis ryškiau pasireiškia ir vyrų krepšinyje, kartu su lyderio charakteriu paversdamos jį ryškiausiu lietuviu už NBA ribų.

26 metų 198 cm ūgio gynėjas labiausiai išsiskiria savo gudrumu, net ir lėtesnius prasiveržimus sugebėdamas užbaigti taškais po netradicinių sprendimų. Fizinės savybės neleidžia jam būti elitiniu gynybos specialistu, tačiau atkaklumas, sugebėjimas provokuoti pražangas ir Ispanijoje įgyti aktoriniai gabumai padeda tai kompensuoti.

REKLAMA

Ironiška, tačiau anksčiau laiko M.Grigonio sezoną užbaigusi trauma gali net išeiti į traumą „Žalgiriui“ – praleisti mačai neleido jam ryškiau pakelti savo vertės rinkoje, todėl išlaikyti šį gynėją veikiausiai bus lengviau nei E.Ulanovą ar Thomasą Walkupą. Į olimpiadą besitaikančioje rinktinėje M.Grigonis veikiausiai bus kertiniu gynėju, nuo kurio prasidės žaidimas ir itin smarkiai priklausys rezultatai.

Valančiūnas Valančiūnas

2. Jonas Valančiūnas (Memfio „Grizzlies“, 246 taškai)

Statistika NBA: 26 minutės, 14,9 taško (37 proc. trit.), 11,3 atk. kam., 1,8 rez. perd., 20 naud. bal.

J.Valančiūną galima pasveikinti pasiekus tikrąjį karjeros zenitą – Memfyje jo užimama rolė yra turbūt maksimalus vaidmuo NBA tradiciniam vidurio puolėjui. Taip, į savo puolimo arsenalą jis pridėjo tritaškius, tačiau efektyviausias ir toliau išlieka po krepšiais, o metikų nestokojantiems „Grizzlies“ toks variantas yra priimtinas.

REKLAMA

28 metų 211 cm ūgio uteniškis sužaidė statistiškai geriausią savo sezoną NBA, nors Toronte sulaukdavo panašaus minučių skaičiaus. Memfyje į puolimą jis yra įtraukiamas gerokai labiau, o tai sufleruoja ženkliai išaugę metimų ir net rezultatyvių perdavimų skaičiai (Toronte geriausią sezoną išdalindavo vos 1,1 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes). Naujoje sistemoje jis pagaliau galėjo pademonstruoti savo aikštės matymą, kurį gyrė Danny Greenas.

J.Valančiūnas šį sezoną visoje NBA užėmė šeštąją vietą pagal atkovotus kamuolius, šeštąją pagal pataikymą „iš žaidimo“ (58,6 procento) ir vienuoliktąją pagal dvigubus dublius, kurių atliko net 33. Dar įspūdingiau, kad pagal ESPN skaičiuojamą žaidėjo efektyvumo rodiklį (PER) uteniškis užėmė šešioliktąją vietą, aplenkdamas tokias žvaigždes kaip Rudy Gobertas, Chrisas Paulas, Russellas Westbrookas ir Benas Simmonsas.

Atsiribojant nuo skaičių, J.Valančiūnas atrodo pagaliau atradęs idealų raumenų ir mobilumo balansą. Lietuvis jau nebus toks vikrus kaip žaisdamas „auksinėje kartoje“, tačiau ir neprimena „spintos“, kuria tapo po pirmųjų sezonų NBA. Tvirti pečiai ir greitos rankos leidžia jam susirinkti tiek atšokusius kamuolius, tiek komandos draugų perdavimus, o minkštas metimas – efektyviai tai paversti taškais. Gynyboje jis atsikratė pomėgių blokuoti besileidžiančius metimus ir daugelio kitų nereikalingų judesių, todėl nebesusiduria su pražangų problemomis ir apskritai yra naudingesnis savo aikštės pusėje. Pikenrolas prieš modernius aukštaūgius išlieka sunkumu, tačiau bendras efektyvumas gynyboje yra ženkliai išaugęs.

REKLAMA

Vidurio puolėjo kontraktas su Memfio klubu yra garantuotas iki pat 2022-ųjų vasaros. Tai galėjo tapti sunkiu jungu, tačiau „Grizzlies“ pranoko visus lūkesčius ir jau žengia atkrintamųjų ritmu. Racionalu tikėtis, kad jauna klubo sudėtis tik tobulės ir ateityje kels aukštesnius tikslus, todėl J.Valančiūnas vėl bus stabiliu atkrintamųjų dalyvių. Tuo tarpu rinktinėje jis išlieka viena svarbiausių personų, iš kurios lyderio vaidmenį atimti gali tik Indianoje sužibęs jaunesnis kolega.

Sabonis Sabonis

1. Domantas Sabonis (Indianos „Pacers“, 249 taškai)

REKLAMA

Statistika NBA: 35 minutės, 18,5 taško (25 proc. trit.), 12,4 atk. kam., 5 rez. perd., 23,6 naud. bal.

Pirmąją vietą D.Saboniui tiesiog garantavo fantastiškas žaidimas viso sezono metu. Pirmieji lietuviški trigubi dubliai už Atlanto ir patekimas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes sulaukus vos 24-erių leidžia aukštaūgiui gyvenimo aprašymu beveik neatsilikti nuo legendinio savo tėvo.

211 cm ūgio vidurio puolėjas iškritus Victorui Oladipo tapo ryškiu „Pacers“ lyderiu, aikštėje darydamas viską – solidžios užtvaros ir savalaikiai perdavimai pavertė jį pagrindine komandos puolimo ašimi. Unikalia jėgos ir mobilumo kombinacija pasižymintis D.Sabonis nevengia kontakto, tačiau stipresnius varžovus gali aplenkti greičiu ir apgaulingų judesių nestokojančiu žaidimu nugara į krepšį.

Gynyboje D.Sabonis ir toliau efektyviausias išlieka po krepšiais, nors ir pėdų darbą ginantis ties perimetru yra ženkliai pagerinęs. Kairiarankis aukštaūgis yra neparankus daugeliui savo oponentų, nors dėl vidutinio atletiškumo gynyboje neišsiskiria statistiškai (pagal blokus vos pateko į geriausiųjų šimtuką). Tuo tarpu rezultatyviais perdavimais jis dalinasi 35-ąją vietą su šio žanro virtuozu Rajonu Rondo.

REKLAMA

Sezono pratęsimo atveju D.Sabonis pretenduoja ir į dar vieną Lietuvai nematytą pasiekimą – tapimą rezultatyviausiu NBA klubo žaidėju. Iki šiol to nepavyko atlikti nė vienam tautiečiui, o aukštaūgiui iki T.J.Warreno trūksta vos 0,2 taško. Pagal atkovotus kamuolius jis visoje lygoje užima penktąją vietą. Šalia statistinių duomenų galima paminėti ir jo aktyvumą NBA bendruomenėje – dalyvavimą įgūdžių konkurse bei žaidėjų „NBA 2k20“ turnyre. Jau kitą sezoną jis gali įtvirtinti NBA žvaigždės statusą.

Naujasis D.Sabonio kontraktas Indianoje turėtų jį išlaikyti iki pat 2024-ųjų vasaros ir tai vertinti reikėtų tik pozityviai. Paskutiniajame sutarties sezone jis uždirbs 19,4 milijono Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerių, nors pagal dabartinius pasiekimus yra vertas ir dar daugiau. Naujasis ir patobulintas D.Sabonis turėtų tapti ženkliu lyderiu ir rinktinėje. Apmaudu, kad ryškiausi Lietuvos talentai spiečiasi toje pačioje pozicijoje, bet vos keletas šalių gali pasigirti „Visų žvaigždžių“ kalibro žaidėju, todėl skųstis nederėtų.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


46 komentarai
Naujausi komentarai (46)
Geriausiai ivertinti (46)
PRO komentarai (3)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti