Geriausių Lietuvos krepšininkų penkiasdešimtukas (15–11 vietos) (31)

Gegužės 26 d., 16:00
Penketuke atsidūrė du „Ryto“ žaidėjai (BNS nuotr.)
Penketuke atsidūrė du „Ryto“ žaidėjai (BNS nuotr.)
Rokas Liolaitis

Krepsinis.net pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Penketas portalo žurnalistų surikiavo savo nuomone pajėgiausius šalies žaidėjus, o bendras to rezultatas pateikiamas jūsų teismui.

Edgaras Pulkovskis, Gabrielė Miknevičiūtė, Karolis Tretjakas, Tautvydas Kubilius ir Rokas Liolaitis sudėliojo savo penkiasdešimtukus, kiekviename iš jų aukščiausią vietą užėmęs krepšininkas gavo 50 taškų, antras – 49, trečias – 48 ir taip toliau. Žaidėjai išrikiuoti pagal bendrą taškų sumą, o esant lygiam rezultatui – pagal aukščiausią individualiame penkiasdešimtuke užimtą vietą.

Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, neatkreipiant dėmesio į jų praeities pasiekimus ar ateities perspektyvas. Taip pat daugiau svorio buvo suteikiama individualiems pasirodymams, komandinius rezultatus paliekant nuošalyje.

41–50 vietos>>

REKLAMA

36–40 vietos>>

31–35 vietos>>

26–30 vietos>>

21–25 vietos>>

16–20 vietos>>

Bendžius Bendžius

15. Eimantas Bendžius (Vilniaus „Rytas“, 181 taškas)

REKLAMA

Statistika LKL: 23 minutės, 10,7 taško (43 proc. trit.), 4,3 atk. kam., 1,5 rez. perd., 11,5 naud. bal.

Statistika Europos taurėje: 25 minutės, 12 taškų (40 proc. trit.), 4,1 atk. kam., 0,9 rez. perd., 11,5 naud. bal.

E.Bendžiaus karjerą galima vertinti per kelias skirtingas prizmes. Karjeros pradžioje dėl ūgio, ilgų rankų ir ir taiklumo derinio jis buvo vadintas lietuvišku Kevinu Durantu. Vėliau jo augimo kreivė tarsi sulėtėjo ir buvo net pasukusi prie „nurašytų“ talentų. Žiūrint iš skirtingų perspektyvų, jo lyderystę „Ryte“ galima vadinti tiek lauktu dalyku, tiek maloniu siurprizu.

30 metų 203 cm ūgio puolėjas visada labiausiai pasižymėjo taikliais tolimais metimais, o šiems vis populiarėjant tiesiog kryptingai dirbo savo aukso amžiaus link. Greitai ir aukštai kamuolį išleidžiantis snaiperis gali atakuoti iš įvairiausių pozicijų, todėl yra pavojingas prieš bet kokį varžovą. Tai įrodė ir jo stabilumas Europos taurėje, kur pirmieji 13 mačų buvo pažymėti tritaškiais, o serija nutrūko tik po tragedijos Monake.

Klaipėdietis pastaraisiais metais į savo puolimo arsenalą pridėjo ir kiek efektyvesnius prasiveržimus, tačiau gynyboje jam ir toliau yra sudėtinga atrasti savo poziciją. Grumtis su sunkiaisiais krašto puolėjais jam trūksta masės, o su lengvaisiais – greičio, todėl oponentų pasirinkimas dažnai kelia galvosūkių „Ryto“ trenerių štabui. Komandos kapitono pareigos byloja apie gerą E.Bendžiaus charakterį.

REKLAMA

Savo veidą keičiantis „Rytas“ veikiausiai neišsaugos puolimo lyderio, todėl bus įdomu stebėti, kur pasuks E.Bendžiaus karjera. Pagal Europos taurėje demonstruotą žaidimą galima pagrįstai tikėtis, kad jis turėtų sulaukti dėmesio tarptautiniame fronte. Puolėjas taip pat turėtų išlikti vienu iš „langų“ rinktinės lyderių bei pakovoti dėl vietos pagrindiniame dvyliktuke.

Brazdeikis Brazdeikis

14. Ignas Brazdeikis (Niujorko „Knicks“, 182 taškai)

Statistika NBA: 6 minutės, 1,9 taško (11 proc. trit.), 0,6 atk. kam., 0,4 rez. perd.

Statistika NBA Plėtojimosi lygoje: 34 minutės, 20,9 taško (34 proc. trit.), 7,1 atk. kam., 3 rez. perd.

I.Brazdeikis išlieka viena didžiausių mįslių Lietuvos krepšinyje. Techniškai, jo čia dar net nėra, nes paraišką Lietuvos pilietybei gauti pateikęs puolėjas atsakymo dar nesulaukė. Vis dėlto aukštas atleto meistriškumas leidžia tikėtis prezidento malonės ir šalies rinktinėje veikiausiai bus galima pamatyti pirmąjį iš dalies natūralizuotą žaidėją nuo 1939-ųjų Europos čempionato.

REKLAMA

Puolėjo sezoną galima drąsiai skelti į dvi labai skirtingas dalis. Jis spėjo debiutuoti Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) ir net sulaukti ironiškų MVP skanduočių (ironizuota „Knicks“ organizacija, o ne puolėjo sugebėjimai), tačiau čia sužaidė vos devynis mačus ir per menkas minutes nesužibėjo. Tuo tarpu Plėtojimosi lygoje Kanados lietuvio žvaigždė švietė ryškiausiomis spalvomis – pagal pelnomų taškų vidurkį jis tarp visų žaidėjų užėmė 14 vietą.

I.Brazdeikis išsiskiria tvirtu kūno sudėjimu, kovingumu ir stipriu charakteriu, kurį demonstravo tiek Nacionalinėje koledžų atletų asociacijoje (NCAA), tiek pakilęs į aukštesnį lygį, tiek debiutavęs sausakimšoje „Madison Square Garden“ arenoje. Puolime jis universalus žaidėjas, galintis tiek veržtis link krepšio, tiek mesti iš toli, tiek skirstyti kamuolius. Atletiškumo stoką gynyboje jis atperka užsispyrimu ir juodu darbu. Jame nėra sunku įžvelgti jaunesnę Jono Mačiulio versiją.

REKLAMA

Realų 21 metų 198 cm ūgio puolėjo pajėgumą sunku vertinti dėl abejotino Plėtojimosi lygos lygio, tačiau šaukimo NBA naujokų biržoje ir minučių ant lygos parketo dykai niekas nedalina. Fiziškumu, o ne atletiškumu paremtas žaidimo stilius leidžia tikėtis, kad nenusisekus NBA svajonei I.Brazdeikis puikiai pritaptų ir Europoje, tačiau norisi palinkėti jam kuo sėkmingiau kabintis į tikslą už Atlanto.

Mačiulis Mačiulis

13. Jonas Mačiulis (Atėnų AEK, 187 taškai)

Statistika Graikijoje: 23 minutės, 6,9 taško (31 proc. trit.), 4,3 atk. kam., 0,9 rez. perd., 7,2 naud. bal.

Statistika FIBA Čempionų lygoje: 23 minutės, 9,3 taško (40 proc. trit.), 4,6 atk. kam., 1,3 rez. perd., 9 naud. bal.

Užsiminus apie J.Mačiulio įpėdinį rinktinėje, galima pažvelgti ir į originalą. Kovingasis puolėjas ir toliau išlaiko aukštą klasę, svarius skaičius rinkdamas solidžioje Čempionų lygoje. Daugiausiai gynyboje besidarbuojančio lietuvio efektyvumas puolime taip pat buvo pagirtinas – jis liko per vieną tritaškį ir gerą baudų metimų seriją nuo 50/40/90 klubo.

REKLAMA

Apskritai J.Mačiuliui galima pritaikyti posakį „seno šuns naujų triukų neišmokysi“. 35 metų 198 cm ūgio veteranas išlaiko jam įprastą žaidimo stilių, kai taškus renka tik efektyviausiais būdais – laisvais tritaškiais arba tiesiai iš po krepšiais. J.Mačiulis niekada nebuvo tas žmogus, kuris taškus kurtų pats, tačiau gavęs gerą perdavimą ar susirinkęs kamuolius po krepšiais progų jis paprastai nešvaisto. Kieta jo gynyba taip pat yra gerai vertinama visoje Europoje.

„Maironio“ greitis ir atletiškumas jau nesiekia tokių apsukų, kuriomis buvo galima grožėtis karjeros pike, tačiau sulaukus 35-erių tuo stebėtis nereikėtų. Apskritai galima su nuostaba vertinti puolėjo ilgaamžiškumą, nes fiziškumu savo stilių grindžiantys žaidėjai paprastai susensta daug sparčiau. Veteranas dar rimtai nesvarsto apie karjeros pabaigą, o jo skaičiai leidžia tokias mintis vertinti adekvačiai.

Kaunietis iki šiol yra siaurame Lietuvos rinktinės kandidatų sąraše, nors pastarajame FIBA „lange“ jo žaidimas ir nenudžiugino. Vis dėlto, kaip ir bet kuris kitas atletas, J.Mačiulis dairosi į kitų metų olimpiadą. Jis taip pat neslepia noro ir sugrįžti į „Žalgirį“, nors atjaunėjusiam Kauno klubui tokio stiliaus puolėjas veikiausiai netiktų.

REKLAMA

Juškevičius Juškevičius

12. Adas Juškevičius (Permės „Parma“, 192 taškai)

Statistika Vieningoje lygoje: 27 minutės, 14,5 taško (37 proc. trit.), 1,9 atk. kam., 5,1 rez. perd., 16,7 naud. bal.

Karjeros piką išgyvenantis A.Juškevičius sužaidė išties įspūdingą sezoną. Lietuvis buvo rezultatyviausiu ir naudingiausiu „Parma“ žaidėju (neskaitant tik šešis mačus sužaidusio Arnetto Moultrie), bei atvedė klubą iki penktosios vietos pajėgioje Vieningoje lygoje.

Vienu pajėgiausių Lietuvos gynėjų tapęs kaunietis šį sezoną demonstravo elitinius skaičius. Puiki taiklumo ir aikštės matymo kombinacija jam leidžia užpildyti tiek įžaidėjo, tiek atakuojančio gynėjo pozicijas, todėl jis yra itin patogus pasirinkimas puolime. Gynyboje situacija yra kitokia, nes vidutinis atletiškumas apriboja galimybes tvarkytis su fiziškai labiau apdovanotais amerikiečiais.

REKLAMA

Vasarį A.Juškevičius sulaukė kritikos dėl atsisakymo padėti rinktinei, kurį motyvavo asmeninėmis priežastimis. Prie tokio sprendimo veikiausiai prisidėjo ir nuolatinis svyravimas ant dvyliktuko ribos, nors negalima atmesti varianto, kad čia rankas prikišo ir „Parma“ vadovai, neišleidę į rinktinę trenerio Kazio Maksvyčio. Pats gynėjas vėliau paneigė gandus, kad iš rinktinės pasitraukia visam laikui ir dėl to galima tik pasidžiaugti.

Savo vertę pasikėlęs 31 metų 194 cm ūgio gynėjas Lietuvos klubams veikiausiai yra per brangus, o ir pats dviračio neišradinėjo, anksti pasirašydamas naują kontraktą su Permės klubu. Toks sprendimas bus kiek nuviliantis, jei „Parma“ kitą sezoną nesivaržys tarptautiniame fronte.

Butkevičius Butkevičius

REKLAMA

11. Arnas Butkevičius (Vilniaus „Rytas“, 198 taškai)

Statistika LKL: 23 minutės, 8 taškai (32 proc. trit.), 4,3 atk. kam., 2,8 rez. perd., 12,7 naud. bal.

Statistika Europos taurėje: 27 minutės, 8,1 taško (58 proc. trit.), 4,8 atk. kam., 2,7 rez. perd., 14 naud. bal.

Šis A.Butkevičiaus sezonas laikomas mažiau įkvepiančiu nei praėjęs, nors jo duomenys ir byloja priešingai. Didžiųjų klubų statistika LKL paprastai būna apgaulinga ir ja vadovautis nereikėtų, o štai lietuvio skaičiai Europos taurėje – ženkliai išaugo. Pataikymas iš toli apskritai buvo fantastiškas, ypač prastu snaiperiu vadinamam žaidėjui (15/26, 58 procentai per 16 rungtynių).

Apskritai A.Butkevičius rėmėsi sau įprastais ginklais – lietuviams nebūdingu atletiškumu, staigumu, greitomis rankomis, kibia gynyba ir bendru žaidimo klijavimu. Jį galima vadinti geriausiu žaidėju dabartinėje „Ryto“ sudėtyje, tačiau komandos, kurių lyderiai nėra orientuoti į puolimą visada žiūrisi keistokai. Tai galioja ir Vilniaus klubui – A.Butkevičius dažnai dingdavo ilgoms puolimo atkarpoms, nors gynyboje ir atidirbdavo prieš varžovų lyderius.

REKLAMA

28 metų 197 cm ūgio puolėjas yra vienas iš retų žaidėjų, kurių juodas darbas išties atsispindi statistikoje. Visus 10 sezonų LKL jo naudingumo balų vidurkis buvo ženkliai didesnis nei taškų, o tai ypač akivaizdu šiemet tapo ir Europos taurėje. A.Butkevičius perima ir po krepšiais surenka daug kamuolių, retai klysta, gerai skaito žaidimą, itin pamatuotai renkasi progas puolime bei žaidžia šaltakraujiškai.

A.Butkevičių galima laikyti jau išaugusiu „Ryto“ marškinėlius ir kitą sezoną jį veikiausiai matysime žinomame Europos klube. Tikėtina, kad jam atsiras ir vieta olimpinėje Lietuvos rinktinėje (žinoma, patekus į šį turnyrą). Puolėjas yra vienas retų „auksinės kartos“ talentų, kurie sugebėjo pranokti lūkesčius, todėl jo karjeros tąsą stebėti bus išskirtinai įdomu.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


31 komentarai
Naujausi komentarai (31)
Geriausiai ivertinti (31)
PRO komentarai (3)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti