Geriausių Lietuvos krepšininkų penkiasdešimtukas (10–6 vietos) (52)

Gegužės 28 d., 14:00
Dešimtuke – garantuoti rinktinės nariai (Scanpix nuotr.)
Dešimtuke – garantuoti rinktinės nariai (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Krepsinis.net pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Penketas portalo žurnalistų surikiavo savo nuomone pajėgiausius šalies žaidėjus, o bendras to rezultatas pateikiamas jūsų teismui.

Edgaras Pulkovskis, Gabrielė Miknevičiūtė, Karolis Tretjakas, Tautvydas Kubilius ir Rokas Liolaitis sudėliojo savo penkiasdešimtukus, kiekviename iš jų aukščiausią vietą užėmęs krepšininkas gavo 50 taškų, antras – 49, trečias – 48 ir taip toliau. Žaidėjai išrikiuoti pagal bendrą taškų sumą, o esant lygiam rezultatui – pagal aukščiausią individualiame penkiasdešimtuke užimtą vietą.

Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, neatkreipiant dėmesio į jų praeities pasiekimus ar ateities perspektyvas. Taip pat daugiau svorio buvo suteikiama individualiems pasirodymams, komandinius rezultatus paliekant nuošalyje.

REKLAMA

41–50 vietos>>

36–40 vietos>>

31–35 vietos>>

26–30 vietos>>

21–25 vietos>>

16–20 vietos>>

11–15 vietos>>

REKLAMA

Kalnietis Kalnietis

10. Mantas Kalnietis (Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“, 206 taškai)

Statistika Vieningoje lygoje: 25 minutės, 7,4 taško (29 proc. trit.), 2,9 atk. kam., 5,6 rez. perd., 9,8 naud. bal.

Statistika Europos taurėje: 24 minutės, 6,9 taško (30 proc. trit.), 2,3 atk. kam., 3,5 rez. perd., 8,7 naud. bal.

M.Kalnietis pratęsė kontraktą su Krasnodaro ekipa ir tai atrodo visiškai suprantamas sprendimas – šioje karjeros stadijoje jam tai yra idealus klubas. Su pertraukomis jis čia praleido jau keturis sezonus, pažįsta sistemą, turi galimybę varžytis Europos taurėje ir meistriškumo lygiu nei geruoju, nei bloguoju neišsiskiria tarp kitų komandos žaidėjų.

Rugsėjį 34-ąjį gimtadienį švęsiantis žaidėjas per karjerą ne kartą transformavo savo žaidimo stilių. Jaunesni gerbėjai jau gali neatsiminti, kad startavęs kaip atletiškas gynėjas jis skynė dėjimų konkursų titulus. Vėliau jis tapo pakankamai solidžiu snaiperiu (įdomus kontrastas – 2011–2012 metais LKL tritaškius jis metė 53 procentų taiklumu, o Eurolygoje pataikymas siekė vos 22 procentus) ir atrodė tarsi per jėgą stumiamas į deficitinę įžaidėjo poziciją. Vis dėlto šiuo metu jis yra visiškai standartinis įžaidėjas.

REKLAMA

Šį sezoną nusimušęs taikiklis lėmė, kad M.Kalnietis dažniau organizuodavo puolimą ir rečiau krepšį atakuodavo pats. Tokiam patyrusiam žaidėjui neįprastas rodiklis – menkas stabilumas. Europos taurėje lietuvis šešis kartus pasiekė dviženklį naudingumą, tačiau per likusius keturis mačus bendrai surinko vos 3 naudingumo balus.

Apskritai M.Kalniečio sezoną vertinti yra sudėtinga, nes jo eigoje keitėsi Krasnodaro klubo strategas ir žaidimo stilistika, o pergalių prasme didelės sėkmės rasti vis tiek nepavyko. Rinktinėje M.Kalnietis pagrindinio įžaidėjo rolę turės užleisti solidžiau atrodančiam Lukui Lekavičiui, tačiau iš olimpinio dvyliktuko veteraną galėtų išstumti nebent fantastiškai sužibę jaunieji talentai.

Lekavičius Lekavičius

REKLAMA

9. Lukas Lekavičius (Kauno „Žalgiris“, 213 taškų)

Statistika LKL: 17 minučių, 6,4 taško (28 proc. trit.), 1,3 atk. kam., 3,8 rez. perd., 7 naud. bal.

Statistika Eurolygoje: 19 minučių, 10,5 taško (39 proc. trit.), 1,3 atk. kam., 2,8 rez. perd., 10,2 naud. bal.

Sugrįžimas į Kauną įžaidėjui atsipirko visokeriopai – išaugusios minutės leido susigrąžinti pasitikėjimą savimi ir užtikrintumą, kurie šios pozicijos žaidėjui yra neįtikėtinai svarbūs. Talkininko Alexo Perezo problemos pridėjo L.Lekavičiui dar daugiau minučių Eurolygoje ir tam tikromis atkarpomis net pavertė jį ryškiu „Žalgirio“ lyderiu.

26 metų įžaidėjo sukuriama nauda šį sezoną ir vėl negali būti perteikiama tik statistika. Naudingumu lietuvis nusileido Jockui Landale‘ui, nors gerbėjų akyse australo sezonas buvo abejotinas. Vis dėlto L.Lekavičiaus į aikštę įnešami energija ir žaibiškas greitis leidžia išsijudinti visam penketui, o pagerėję puolimo organizavimo įgūdžiai nebekainuoja stagnacijos ir pozicinėse atakose. Jėgos pridėjęs įžaidėjas tapo pakankamai pajėgus ir statyti efektyvias užtvaras, nors anksčiau tokie bandymai ir atrodė kiek komiškai.

REKLAMA

Pagrindiniu L.Lekavičiaus minusu išlieka kuklūs fiziniai duomenys, kurių ištaisyti nepadės net ir sunkiausias darbas. Smulkus įžaidėjas kibumu dar kompensuoja savo minusus ties perimetru, tačiau peržengus tritaškio liniją jį jau reikia gelbėti komandos draugams. Veikiausiai būtent universalumo stoka ir sukliudė jam galingai pradėti legionieriaus karjerą.

L.Lekavičius šį sezoną išsiskyrė „Žalgiryje“ savo sportinės formos svyravimais. Lietuvis laikė komandą virš vandens renkant pralaimėjimus, o sutvirtėjus bendraklubiams ir pasipylus pergalėms, atsitraukė į antrąjį planą. Skirtumas tarp statistikos LKL daugiau pasako apie „Žalgirio“ reikalus vietiniame fronte nei apie L.Lekavičių. Šilališkis šiuo metu yra patikimiausias įžaidėjas Lietuvoje, o karjeros piką galėtų siekti būtent kitą vasarą, pretenduojant į olimpiadą ir tai kelia aukštesnius lūkesčius visai rinktinei.

Motiejūnas Motiejūnas

REKLAMA

8. Donatas Motiejūnas (Šanchajaus „Sharks“, 215 taškų)

Statistika Kinijoje: 37 minutės, 22,8 taško (30 proc. trit.), 15,1 atk. kam., 3,5 rez. perd., 26,4 naud. bal.

D.Motiejūnas vis dažniau yra pamirštamas Lietuvos krepšinio gerbėjų, nes žaidžia tolimojoje Kinijoje, kurioje net ir fantastiškiausi skaičiai nepalieka atitinkamo įspūdžio. Natūralu, kad iš šios šalies kilęs koronavirusas labiausiai sujaukė būtent šio lietuvio planus – jo sezonas buvo net trumpesnis nei įprastai, nors dar nėra visiškai uždarytas.

Pasirodymus Kinijoje sunku yra vertinti ne tik dėl laisvai besipilančių skaičių, bet ir itin skirtingo oponentų lygio. Vieną dieną stumdantis su NBA patirties turinčiais amerikiečiais, kitą jau gali tekti žaisti prieš gerokai silpnesnius vietinius talentus, todėl ir pasirodymai skirsis kaip diena ir naktis. Daug daugiau galima pasakyti iš D.Motiejūno sugrįžimo į rinktinę, nors į šią aukštaūgis ir atvyko prastos formos.

REKLAMA

Savo meistriškumu lietuvis ženkliai išsiskyrė tragiškame mače Belgijoje, nors dažnai stokojo kvapo ar tiesiog nespėjo paskui įsibėgėjusius varžovus – mėnesis nežinios karantine padarė savo. 213 cm ūgio, puikaus plastiškumo ir aikštės matymo kombinacija išlieka mirtina daugeliui varžovų. D.Motiejūnas gali atakuoti iš visų aikštės kampų, o po krepšiais turi išties retai matomą apgaulingų judesių arsenalą. Problemų iki šiol kyla tik skaitant gynybą ir, sunkiau paaiškinamai, atliekant baudų metimus, kurie sezone vėl krito vos 50 procentų taiklumu.

29 metų aukštaūgis yra vienas talentingiausių lietuvių, turinčių itin platų įgūdžių arsenalą ir NBA jo nėra tik dėl traumų bei nesusipratimų Hjustone virtinės. Dabar jį taip pat būtų įdomu pamatyti aukštesnio lygio klube už Atlanto ar Eurolygoje, tačiau prieš solidžių pinigų svorį tiesiog negalima užsimerkti.

Kuzminskas Kuzminskas

REKLAMA

7. Mindaugas Kuzminskas („Lokomotiv-Kuban“, 221 taškas)

Statistika Eurolygoje: 12 minučių, 5,8 taško (27 proc. trit.), 2,2 atk. kam., 0,2 rez. perd., 4,5 naud. bal.

Statistika Vieningoje lygoje: 26 minutės, 14,7 taško (40 proc. trit.), 2,7 atk. kam., 4,2 rez. perd., 16,6 naud. bal.

Statistika Europos taurėje: 23 minutės, 12,5 taško (39 proc. trit.), 2 atk. kam., 1,5 rez. perd., 11 naud. bal.

M.Kuzminsko sezonas buvo labai dvejopas – prastas sezono startas Pirėjuje lėmė, kad lietuviui teko palikti Eurolygą. Vėliau buvo greitai pritapta Krasnodare, kuriame atiteko vieno iš lyderių vaidmuo, tačiau Europos taurėje nespėta kompensuoti prasto starto ir nepasiekta net „Top 16“ etapo.

Atmetus komandinius rezultatus, M.Kuzminsko etapas Krasnodare buvo beveik idealus. Lietuvis pagaliau gavo daug laisvės puolime, kuria negalėjo pasigirti Milane ar Pirėjuje bei sugrįžo į sau priimtinesnę poziciją. Jevgenijus Pašutinas komandos vairą perėmė M.Kuzminskui sužaidus vos vieną mačą ir nuo tada jo skaičiai buvo tiesiog fantastiški. Norisi tikėtis, kad jis pagaliau atrado sau tinkamą komandą, nes su šiomis jam nesisekė nuo pat starto Niujorko „Knicks“ klube.

REKLAMA

M.Kuzminsko žaidimas puolime ir toliau yra pagrįstas gerbėjus labiausiai žavinčiais elementais – tritaškiais bei dėjimais. Aukštas ir atletiškas puolėjas žino, kaip išnaudoti savo privalumus. Vieningoje lygoje jis demonstravo tiesiog analitinį efektyvumą, per visą sezoną atlikdamas vos vieną metimą iš vidutinio nuotolio. Gynyboje jį ir toliau kiek varžo liaunas sudėjimas, tačiau bendras šio aspekto supratimas yra pagerėjęs.

30 metų 205 cm ūgio puolėjas su „Lokomotiv-Kuban“ sukirto rankomis dėl sutarties iki pat 2021-ųjų vasaros. Klubas jam atrodo išties tinkamas, apmaudu tik dėl to, kad kitą sezoną jam neteks susigrąžinto pasitikėjimo parodyti Eurolygoje. Vis dėlto Europos taurėje jis turėtų būti viena ryškiausių žvaigždžių ir išlaikyti svarbią rolę Lietuvos rinktinėje.

Gudaitis Gudaitis

REKLAMA

6. Artūras Gudaitis (Milano „AX Armani“, 223 taškai)

Statistika Italijoje: 15 minučių, 7,6 taško (63 proc. dvit.), 4,6 atk. kam., 0,3 rez. perd., 11,8 naud. bal.

Statistika Eurolygoje: 17 minučių, 7,3 taško (50 proc. dvit.), 4,4 atk. kam., 0,5 rez. perd., 10,4 naud. bal.

Didelę dalį sezono dėl traumos praleidęs A.Gudaitis abiejuose frontuose spėjo sužaisti tik 27 mačus. Lietuvis gerai išnaudojo savo minutes, tačiau dėl praleistos sezono pradžios neteko pradžios užsirekomenduoti Ettore Messinai, taip prarasdamas pagrindinio aukštaūgio rolę Kalebui Tarčewskiui. Eurolygoje A.Gudaitis vos kartą pasirodė starto penkete.

Sumenkusios minutės kiek paveikė ir A.Gudaičio pasirinkimus puolime – jis nebebuvo toks išrankus renkantis metimus, todėl dvitaškių pataikymas smuktelėjo net 14 procentų. Vis dėlto fizinė jo jėga niekur nedingo, todėl kamuolius jis ir toliau rinko pavydėtinu tempu. Pagal per 40 minučių atkovotus kamuolius visoje Eurolygoje jis užėmė aštuonioliktą vietą (10,34), nors čia K.Tarčewskis jį taip pat aplenkė (10,82).

REKLAMA

A.Gudaitis yra seno sukirpimo vidurio puolėjas, žaidimą grindžiantis fizine jėga ir grumtynėmis po krepšiu, todėl iš NBA grįžęs E.Messina veikiausiai ir ateityje labiau pasitikės lietuvio oponentu. Klaipėdiečio ribotumą parodo ir tai, kad Eurolygoje jis nė karto nėra atlikęs dviženklio rezultatyvių perdavimų kiekio. Ne per mačą – per visą sezoną.

Apskritai A.Gudaitis – patikimas ir aukšto lygio vidurio puolėjas, ne šiaip sau esantis vienas iš vos dviejų lietuvių, žaidžiančių Eurolygos užsienio klubuose. Jis ne kartą buvo siejamas ir su NBA, kur jo teisės šiuo metu priklauso Klivlando „Cavaliers“ klubui. Šiame klube lietuvis galėtų pakeisti į Europą grįžti viliojamą panašaus sukirpimo kroatą Ante Žižičių, nors prasilenkiančios NBA ir Europos rinkos šią vasarą turėtų užkirsti kelią tokiems perėjimams. Rinktinėje A.Gudaitis neabejotinai bus, nors jo piką ir užtemdys Jono Valančiūno bei Domanto Sabonio talentai.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


52 komentarai
Naujausi komentarai (52)
Geriausiai ivertinti (52)
PRO komentarai (6)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tau gali patikti