„Žalgiris“ – „Barcelona“: žalgiriečiams neįprasti skaičiai, padarytos klaidos ir pralaimėjimo priežastys

(14)
Lapkričio 9 d. 11:19
C.Higginsas tapo lemiamu veiksniu (BNS nuotr.)
C.Higginsas tapo lemiamu veiksniu (BNS nuotr.)
Edgaras Pulkovskis
Krepsinis.net

Kauno „Žalgirio“ komanda Eurolygoje patyrė ketvirtąją nesėkmę, kai penktadienį 86:93 namuose nusileido Barselonos „Barcelona“ krepšininkams. Krepsinis.net pateikia įdomiausius rungtynių akcentus.

„Barcelona“ fiziškumas. Dar prieš sezoną keli specialistai „Twitter“ dalinosi galimu „Barca“ penketuku, kuris būtų toks aukštas ir universalus, kad varžovams puolime būtų beprotiškai sunku rasti išeičių: Thomasas Heurtelis, Cory Higginsas, Victoras Claveras, Nikola Mirotičius ir Brandonas Daviesas. Dviejų iš paminėtų krepšininkų Kaune nebuvo, bet katalonams užteko ir turimos sudėties fiziškumo. Tai ypatingai atsiliepė po krepšiais, kur „Barca“ vien per pirmą kėlinį puolime atkovojo 5 kamuolius. Įpusėjus mačui svečiai pagal atkovotus kamuolius pirmavo 21:10 ir turėjo vos vienu mažiau puolime atkovoję (8) nei „Žalgiris“ gynyboje (9). Po pertraukos tendencijos išliko tokios pačios, o skirtumas dar labiau išaugo – „Barca“ atkovojo 38 kamuolius, o žalgiriečiai – vos 21. Nuo puolime Ispanijos klubas sugriebė dvigubai daugiau kamuolių nei oponentai (16:8), pelnytų taškų grafoje tai neatsispindėjo – 14 prieš 9. „Barca“ atkovoti kamuoliai buvo ir susikeitimų gynybos faktorius, kadangi po krepšiais neretai likdavo aukštaūgis prieš gynėją.

Itin didele problema buvo varžovų aukštaūgiai, kurie pridarydavo daug problemų. N.Mirotičius per pirmą kėlinį suvertė 13 taškų ir visi jie buvo pelnyti iš baudos aikštelės arba baudų metimais. Šarūnas Jasikevičius nenorėjo savo auklėtinių palikti „vienas prieš vieną“ su Brandonu Daviesu, N.Mirotičiumi ar Ante Tomičiumi, bet pagalba tiesiog vėluodavo arba ji apskritai neateidavo. Kai pagalba suveikdavo, A.Tomičius sugebėjo keliskart puikiai rasti įkirtusius komandos draugus ir šie pelnė taškus iš po krepšio. Kroatas atliko 4 rezultatyvius perdavimus, tiek pat jų išdalino ir B.Daviesas. Tiesa, pastarasis skirstė kamuolį ir būdamas ties perimetru po krepšiu įsitaisiusiam N.Mirotičiui ir ši kombinacija pirmajame kėlinyje veikė gerai.

Apskritai „Barca“ buvo gerai pasiruošusi rungtynėms: „Žalgiris“ mėgsta panaudoti derinį, kurio metu vyksta daug veiksmų ir galiausiai Edgaras Ulanovas lieka „ant ūso“ su mažesniu žaidėju, bet penktadienį toks epizodas baigėsi, kad puolėjas liko su B.Daviesu, o prieš tai – kamuolys net nenukeliavo ten, kadangi ilgus oponentų rankos tam sukliudė.

„Žalgirio“ klaidos. Jeigu nematėte rungtynių galėtume pasakyti, kad 10 klaidų – geras rezultatas. Vis dėlto šįkart tai buvo klaidos žaidimo detalėse, kurių statistikos protokolai nefiksavo.

Koncentracijos stoka kainavo nemažai: nuo pat pirmo kėlinio pradžios ant parketo pasirodė Ronaldas Šmitas, kuris tapo savotiška staigmena ir pelnė visus 5 pirmus „Barca“ taškus. Latvis įsiminė epizode, kai tiesiog atbėgo į baudos aikštelę ir pasiėmė kamuolį, kuris jau turėjo būti E.Ulanovo. Pierre‘as Oriola buvo pamirštas Pauliaus Jankūno ir tai „Žalgiriui“ kainavo 4 taškus. Dar vienoje situacijų kitas „Žalgirio“ aukštaūgis buvo nusisukęs nuo Malcomo Delaney ir šis įkirtęs kamuolį pelnė lengvus taškus „iš eilutės“. Nekalbant jau apie bent jau du tritaškius, kai C.Higginsas buvo „karštas“, bet Artūras Milaknis laukė užtvaros iš dešinės ir buvo pasukęs galvą, o tuo metu oponentas staigiai įsmeigė tritaškį arba Jockas Landale‘as pernelyg toli buvo nuo oponento ir šiam nesutrukdė pataikyti dar vieną metimą iš perimetro.

Antrajame kėlinyje žaidėjai apskritai pamiršo, ką reiškia situacijos iki bonuso. Barselonos ekipa rinko taškus, bet per 6,5 minučių žalgiriečiai buvo prasižengę vos 1 kartą, o antroji komandinė pražanga buvo jau metimo metu, kas kainavo du baudų metimus į kauniečių krepšį.

Buvo ir momentų, kur žaidėjai nesilaikė plano ir pamesdavo galvas: Zachas LeDay‘us nusprendė nustebinti A.Tomičių ir atliko gerokai per trumpą ir skubotą metimą per gerokai aukštesnio centro rankas. Prieš tritaškio paliktas amerikietis vienoje atakoje nubaudžia varžovus ir meta kitoje, nors dar tikrai galima buvo paieškoti geresnių variantų, bet nepataiko, o Š.Jasikevičiui beliko skėstelėti rankomis. Tas pats J.Landale‘as forsavo su tritaškiais. Jis toli gražu nėra toks geras metikas (5/20 šiame sezone Eurolygoje), bet nusprendė paleisti tritaškį po užtvaros lyg būtų A.Milaknis. Viskas baigėsi tuo, kad kamuolys net nelietė lanko, o pats australas atsidūrė ant žemės.

Neįprastas skaičius. „Žalgiris“ 31 dvitaškį ir 30 tritaškių – pastarasis skaičius yra visiškai nebūdingas šiai komandai. Iki dvikovos su „Barca“ vidurkis buvo 19 per mačą. Praėjusiame sezone apskritai negalėjo net sapnuoti, kad žalgiriečiai atliks tiek daug tolimų metimų. Ir tai nebuvo plano dalis – tai „Barcelona“ pasiruošimo ir fiziškumo rezultatas. Svetislavas Pešičius džiaugėsi parodyta gynyba, nors jo auklėtiniai praleido 86 taškus, bet jis turbūt omenyje turėjo ne „pliką skaičių“, bet tai, kaip buvo vykdomos užduotys. Žalgiriečiai dažnai buvo išmušami iš derinių ir iš pozicijų, kur jie norėjo atakuoti, todėl kai sugriūdavo derinys, būdavo griebiamasi tritaškių. Iš visų atliktų tritaškių bent jau 40 proc. nebuvo paruošti.

Buvo ir gerų epizodų, kur „Žalgirio“ planas veikė: Lukas Lekavičius turėjo užduoti atakuoti C.Higginsą ir dukart jam sėkmingai pavyko tai padaryti, kai amerikietis jam leido veržtis į stipriąją kairiąją ranką. Taip pat neblogai buvo sukamos kombinacijos atakuojant „du prieš du“ derinių lėtą A.Tomičių, bet bėda ta, kad nedaug epizodų pavyko išnaudoti.

Po pertraukos prabudę „Žalgirio“ lyderiai. Per pirmus du kėlinius „Žalgiriui“ itin stigo Z.LeDay‘aus ir Mariaus Grigonio indėlio. Apskritai atrodė, kad gynėjas dar jaučia traumos padarinius ir rašant dvikovos analizę reikės jo blankų žaidimą „nurašyti“ būtent tam, tačiau lietuvis, kaip ir amerikietis, prabudo po pertraukos.

Z.Leday‘us tarė savo žodį, kai pelnė 7 taškus iš eilės, pakėlė triukšmo lygį „Žalgirio“ arenoje ir dar puolime išprovokavo N.Mirotičiaus pražangą. Centras per trečią ketvirtį sumetė 9 taškus ir vos 2 pridėjo per lemiamą atkarpą, tačiau tada estafetę perėmė M.Grigonis. Iki tol keliomis klaidomis perduodant kamuolį komandos draugui pasižymėjęs ir skubotą tritaškį iš labai toli paleidęs M.Grigonis pirmuosius taškus „iš žaidimo“ pelnė trečiojo kėlinio pabaigoje, kai užbaigė dvi atakas iš eilės. Taip užsikūręs žalgiriečiai surinko 14 taškų, įskaitant beprotišką tritaškį iš labai toli. Ir tai dar kartą patvirtina, kad M.Grigonis yra tas žaidėjas, kuris gali pratylėti ilgą laiką, bet lemiamu metu jis pasiruošęs traukti komandą paskui. Gaila, kad penktadienį to nepakako, o ir pats M.Grigonis neišvengė nesėkmingų epizodų, prie kurių prisidėjo ir nereikalinga pražanga prieš N.Mirotičių, kai šis išmetinėjo tritaškį.

Beje, šio epizodo galėjo nebūti, jeigu arbitrai būtų užfiksavę A.Hangos pražangą puolime prieš E.Ulanovą. Žiūrint pakartojimą matyti, kad vengras ranka nusistūmė jį spaudusį oponentą, bet teisėjų švilpukai tylėjo.

Rungtynes nulėmęs žaidėjas. „Žalgiris“ turi 2 taškų deficitą ir trečiajame kėlinyje lieka vos 5 sekundės, bet C.Higginsas pats persivaro kamuolį ir per L.Lekavičiaus rankas pataiko sudėtingą tritaškį, kurį komentatoriai pavadina net Kobe Bryanto stiliaus metimu. Po tokio metimo užsikūręs amerikietis ir lemiamą atkarpą pradeda 8 taškais iš eilės, taip savo komandai sukraudamas 10 taškų pranašumą – 74:64. Vėliau prideda dar dvitaškį ir dviem taškais pasižymi jau paskutinėmis sekundėmis. Keli C.Higginso tritaškiai buvo tiesiog nespėjus net žalgiriečiams iškelti rankų, dar keli prasiveržimai – praleidus į stipriąją ranką. C.Higginsas visada būdavo pavojingesnis verždamasis nei atakuodamas iš toli, bet penktadienį jis sumetė 5 tritaškius iš 5 ir vienas pats nulėmė dvikovos baigtį.

Apskritai „Barcelona“ ištraukė dviejų individualiai itin pajėgių žaidėjų tandemas: 27 C.Higginso ir 24 N.Mirotičiaus taškai yra 54,8 proc. visko, ką tą vakarą sumetė svečiai. Joks kitas žaidėjas nesurinko dviženklio taškų skaičiaus, bet negalima nuvertinti ir kitų žaidėjų indėlio: antrajame kėlinyje per 4 minutes 9 taškus sumetęs P.Oriola labai padėjo toje atkarpoje, A.Hanga 6 taškus iš 9 surinko ketvirtajame kėlinyje, 8 pridėjęs A.Tomičius sukūrė dar bent jau 8 taškus savo rezultatyviais perdavimais.

Išvada. Tai buvo rungtynės pagal „Barcelona“ planą, o ne pagal „Žalgirio“. Kauniečiai negali laimėti prieš turtingiausią komandą, kai praleidžia 93 taškus. Buvo tikimasi, kad žalgiriečiai užkurs peklą, kokia būna Belgrade arba Vilerbane, kur ASVEL oponentams leidžia įmesti vos po 68 taškus ir ten CSKA krenta pelniusi 66. Vietoje klampaus mačo žalgiriečiai leido oponentams kontroliuoti „lentą“, klydo dvigubinimo situacijos, pridarė nemažai klaidų detalėse. Š.Jasikevičius teigė, kad tai kainavo apie 30 taškų. Ne veltui treneris sakė, kad jam toks pasirodymas kelia mistiką. Eurolygoje sužaidus 7 turus „Žalgiris“ vis dar yra paslaptinga ekipa, kuri kiekvieną vakarą gali parodyti vis skirtingą veidą.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>

14 komentarai
Naujausi komentarai (14)
Geriausiai ivertinti (14)
PRO komentarai (1)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti

Tvarkaraščiai
2020-07-31
01:30
Pelicans
Jazz
NBA
04:00
Lakers
Clippers
NBA
21:30
Nets
Magic
NBA
23:00
Trail Blazers
Grizzlies
NBA
23:00
Wizards
Suns
NBA
2020-08-01
01:30
Bucks
Celtics
NBA
Visos rungtynės